ABD

19.09.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) 71. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere 19-22 Eylül 2016 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdiği ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

19 Eylül 2016 Pazartesi günü New York JFK Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Nezdinde Türkiye'nin Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve diğer yetkililer karşıladı.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Eylül 2016 Salı günü BM 71. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama tarafından heyet başkanları onuruna verilen resepsiyona katıldı.


Emine Erdoğan, 22 Eylül 2016 Perşembe günü New York’ta Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) tarafından düzenlenen ‘Büyüyen Türkiye, Gelişen Demokrasi’ paneline onur konuğu olarak katıldı ve bir konuşma yaptı. 15 Temmuz darbe girişimine bazı ülkelerin sessiz kalmasını eleştiren Emine Erdoğan, “Böyle zamanlarda, düşmanlarınızın ne yaptığından çok, dostlarınızın ne yaptığı önem kazanır. Nitekim dost bildiğimiz bazı ülkeler, bu açık darbe girişimini kınamakta dahi çekimser kalmışlardır” dedi. Toplantıya Amerika’nın seçkin akademisyen, gazeteci, iş kadınları ve iş adamları iştirak etti. ADP Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahu Yıldırmaz, Dünya Kadınlar Genel Konseyi Kurucusu Dilshad Dayani, Hürriyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila, KALE Group Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ve CNN Türk Programcısı Hande Fırat’ın panelist olarak katıldığı toplantının moderatörlüğünü, William Newman Gayrimenkul Başkanı ve CUNY-Baruch College öğretim üyesi Yıldıray Yıldırım yaptı.

Türken Vakfı tarafından düzenlenen gala yemeğine Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı.

ABD’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle New York’tan ayrılarak İstanbul’a döndü.