Uganda

01.06.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Doğu Afrika ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde, 1 Haziran 2016 tarihinde Uganda’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Uganda Cumhurbaşkanı Museveni ve eşi Janet Mouseveni tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmî törenle karşılandı.

Emine Erdoğan, Uganda First Lady’si Janet Mouseveni’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısında ülkenin sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.


Emine Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika’nın kalkınma çabalarına çıkarcı amaçlardan uzak, insani bir yaklaşımla katkı verdiğini ve Afrika ile kardeşlik bağlarının güçlendirileceğini söyledi.


Emine Erdoğan, yemeğin ardından, TİKA öncülüğünde, Sena Vakfı’nın koordinasyonunda yürütülen ve kadınlara dikiş nakış alanında mesleki donanım kazandırmayı hedefleyen dikiş nakış kursu mezunlarına dikiş makinaları ve kumaş hibe törenine de katıldı. Uganda İslam Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törende Emine Erdoğan’a ‘Uluslararası Kadını Güçlendirme Şampiyonu Ödülü’ takdim edildi.


Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisi onuruna verilen öğle yemeğinin ardından, Makarere Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora tevcih törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Uganda’daki temaslarının ardından Doğu Afrika ziyaretinin ikinci durağı olan Kenya’ya gitti.