Hırvatistan

26.04.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç’in davetlisi olarak 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde Hırvatistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Zagreb Uluslararası Havalimanı'nda, Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Domagoj Juricic, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta ile diğer yetkililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç tarafından resmî törenle karşılandı. Karışılama töreni sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç ve eşi ile birlikte basın mensuplarına fotoğraf verdi.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanı Kitaroviç tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Emine Erdoğan, 27 Nisan Çarşamba günü Hırvatistan’ın tarihî şehri Samobor’u ziyaret etti. Emine Erdoğan Zagreb’e 20 kilometre mesafede olan ve doğal güzellikleri ile bilinen tarihî şehri ziyaretinde, burada bulunan ve Marton Ailesi’ne ait özel müzeyi de gezdi.

Müze gezisi sonrasında tarihî kent Samobor’da halkın ilgisiyle karşılaşan Emine Erdoğan, şehir meydanındaki pazarı dolaştı, köylülerle sohbet etti ve sattıkları ürünlerden satın aldı.

Emine Erdoğan, Samobor ziyaretinden sonra Zagreb’e dönerek Hırvatistan Sosyal Politikalar ve Gençlik Bakanı Bernardica Juretic tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Yemeğe Avrupa Birliği Bakanı’nın eşi Nazlı Bozkır ile Ekonomi Bakanı’nın eşi Kevser Elitaş da iştirak etti.

Emine Erdoğan daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a refakatle, Hırvatistan’da İslam dininin hukuken ve kurumsal olarak diğer dinlerle eşit statüde kabul edilmesinin 100. yıl dönümü münasebetiyle, Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu’nda düzenlenen törene katıldı.

Hırvatistan’da son olarak Yunus Emre Enstitüsü tarafından yaptırılan Zagreb Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılış törenine katılan ve bu ülkedeki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, İstanbul’a dönmek üzere başkent Zagreb’den ayrıldı.