ABD

29.03.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’ye gerçekleştirdiği ziyarete, eşi Emine Erdoğan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Andrews Hava Üssü'nde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve diğer yetkililer karşılarken, konaklayacağı St. Regis Oteli’ne gelişlerinde ABD'deki Türkler tarafından da coşkuyla karşılandı.


Emine Erdoğan, ziyaretin ilk gününde Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA’nın Washington D.C temsilciliği tarafından düzenlenen ‘Suriyeli Mülteciler Krizi Paneli’ne katılarak bir konuşma yaptı.


Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brookings Enstitüsü’nde verdiği “Küresel Sınamalar ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” konulu konferansı takip etti.


Emine Erdoğan’a, Çocuk ve Aile Hizmetleri Ajansı, CFSA (Child and Family Services Agency), Türkiye’nin katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Washington Belediyesi’ne bağlı olarak, ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklarına yardımda bulunulmasından sorumlu bir kamu kuruluşu olan CFSA, Türkiye Washington Büyükelçiliği ve çalışanlarının çocuklara sağladığı katkı nedeniyle Emine Erdoğan’ın şahsında Türkiye’ye teşekkür etti.

Emine Erdoğan Washington’da ayrıca meşhur Smithsonian Enstitüsü'ne bağlı müze kompleksi içinde yer alan Arthur M. Sackler Gallery'de Afganistan temalı bir sergiyi de ziyaret etti. Afgan sanatlarından örneklerin yer aldığı ve Afganistan'ın dönüşümünün anlatıldığı sergiyi ve müzeyi ziyaretinde Emine Erdoğan'a; Smithsonian Freer ve Asya Sanatları Müzeleri Direktörü Profesör Julian Raby eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Maryland’de yaptırılan, Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin açılışına katıldı.

ABD’deki programını ve temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Andrews Hava Üssü’ne geçti ve Türkiye’ye hareket etti.