ABD

19.09.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere, 19-22 Eylül 2021 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı ziyarete, eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

New York’taki programları kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmacı olduğu, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından düzenlenen “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” ve Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) 11. Türkiye Yatırım Konferansı’na iştirak eden Emine Erdoğan, yeni Türkevi’nin açılışına da katıldı.

Osmanlı’dan Amerika’ya göç hikâyelerinin anlatıldığı "Osmanlı’nın Amerika’sı” isimli belgesel filmin New York’ta düzenlenen tanıtımına katılan Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu hitabını da takip etti.

Afrika'ya gerçekleştirdiği seyahatlerdeki izlenim ve hatıralarını kaleme aldığı “Afrika Seyahatlerim” adlı ilk kitabının tanıtımını Türkevi’nde gerçekleştiren Emine Erdoğan, Birleşik Krallık Milletvekili ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26) Başkanı Alok Sharma ile de görüştü. Emine Erdoğan, New York’ta ayrıca Türkiye İş Kadınları Derneğinin (TİKAD) "Çevreye Duyarlı Sürdürülebilir Ekonomi ve İş Kadınlarının Rolü" başlıklı konferansına da katıldı.