15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

ABD Başkanı Clinton'a verilen "Devlet Nişanı" Töreninde Yaptığı Konuşma

15.11.1999

ABD Başkanı Clinton'a verilen "Devlet Nişanı" Töreninde Yaptığı Konuşma

"DEĞERLİ MİSAFİRLER,
BAYANLAR BAYLAR,
BUGÜN BURADA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ BAŞKANI, AZİZ DOSTUM SAYIN BİLL CLINTON'A, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN YÜKSEK NİŞANI OLAN "DEVLET NİŞANI"NIN TAKDİMİ MÜNASEBETİYLE TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ.
KENDİSİNE TAKDİM ETMEKTEN KIVANÇ DUYDUĞUM TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN "DEVLET NİŞANI" DEVLETLER ARASINDA DOSTÇA İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ VE MİLLETLERİN BİRBİRLERİNE YAKINLAŞTIRILMALARINI SAĞLAMAKTA SEÇKİN BAŞARI SERGİLEYEN DEVLET BAŞKANLARINA VERİLMEKTEDİR.
DEMOKRASİYE, HÜRRİYETE VE BARIŞA OLAN BAĞLILIĞIMIZ VE İNANCIMIZ ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ DAYANIŞMANIN VE KADER BİRLİĞİNİN SAĞLAM ZEMİNİNİ OLUŞTURUR. BAŞKAN CLINTON, 40 KÜSUR YILLIK BİR ESARETTEN SONRA, BİR UTANÇ ABİDESİ OLAN "BERLİN DUVARI"NIN YIKILMASIYLA HÜRRİYETİNE KAVUŞAN BERLİN HALKINA, 12 TEMMUZ 1994'DEKİ HİTABINDA ŞÖYLE DİYORDU: "...BERLİN DUVARI YIKILMIŞTIR. ŞİMDİ BİZİM NESLİMİZ, BU DUVARIN YERİNE NEYİ İNŞA ETMEMİZ GEREKTİĞİNE KARAR VERMEK DURUMUNDADIR. BUGÜN BURADA DURURKEN BU SORUNUN CEVABINI GÖREBİLİYORUM: DUVARIN YERİNE YENİ BİR AVRUPA İNŞA ETMELİYİZ; ÖYLE BİR AVRUPA Kİ, BURADA YAŞAYAN BÜTÜN ÜLKELER BAĞIMSIZ VE DEMOKRATİK OLSUN; EKONOMİK HÜRRİYETLER VE REFAH SINIR TANIMASIN; GÜVENLİĞİMİZİ DUVARLAR İNŞA EDEREK DEĞİL, KÖPRÜLER KURARAK TEMİNAT ALTINA ALALIM; VE ÖYLE BİR AVRUPA Kİ, ÇOCUKLARIMIZ TANRININ KENDİLERİNE BAHŞETTİĞİ İMKAN VE KABİLİYETLERİN EN SON HUDUTLARINA KADAR GİDEBİLSİN, ONLAR DA ÇOCUKLARINI BARIŞ VE UMUT İÇİNDE BÜYÜTEBİLSİN...".
BU SÖZLER, BAŞKAN CLİNTON'INDIR. BU SÖZLER, SOĞUK SAVAŞ SONRASINDA DEMOKRASİLER TOPLULUĞU OLARAK GERÇEKLEŞMESİ YÖNÜNDE BİRLİKTE ÇABA SARFETTİĞİMİZ DEMOKRAT, BÜTÜNLEŞMİŞ, BARIŞ İÇİNDE VE MÜREFFEH AVRUPA İDEALİNİ ANLAMLI ŞEKİLDE RESMETMEKTEDİR. EVET, TOTALİTARİZMİN EN ÇİRKİN GÖRÜNTÜSÜ OLAN BERLİN DUVARI'NIN YIKILMASIYLA SONUÇLANAN ZORLU MÜCADELEDEN ZAFERLE ÇIKAN DEMOKRASİLER TOPLULUĞUNUN ÜYELERİ OLARAK BAŞKAN CLINTON'IN BU UZAK GÖRÜŞLÜ SÖZLERİNDE GELECEĞE UMUTLA BAKAN BİR KARARLILIK GÖRÜYORUZ.
BİR SİYASET VE DEVLET ADAMI OLARAK BAŞKAN CLINTON 21. YÜZYILDA BARIŞ, EKONOMİK REFAH VE GÜVENLİĞİN KÜRESEL BOYUTTA KALICI HALE GELMESİNİN YOLUNUN BAŞTA EĞİTİM, SAĞLIK VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ OLMAK ÜZERE ETKİLİ TOPLUMU GÜÇLENDİREN TEMEL ALANLARA YATIRIM YAPMAKTAN GEÇTİĞİNİ SAĞDUYUYLA TESPİT ETMİŞ VE YÖNETİMİNİN ÖNCELİKLERİNİ BU ALANLARA YÖNLENDİRMİŞTİR. ZİRA, BU ALANLARA YAPILAN YATIRIM GELECEĞİMİZE YAPILAN YATIRIM DEMEKTİR.
BAŞKAN CLINTON, BU GÖREVİ SIRASINDA SADECE AMERİKAN EKONOMİSİNİN VE AMERİKAN HALKININ REFAHININ GÜÇLENMESİNE DEĞİL, AYNI ZAMANDA ULUSLARARASI BARIŞ VE GÜVENLİĞE DE BÜYÜK KATKILARDA BULUNMUŞTUR. BAŞKAN CLINTON'IN ORTA DOĞU BARIŞ SÜRECİ'NDEN BOSNA'YA, KUZEY IRLANDA BARIŞ SÜRECİNDEN KOSOVA'YA FARKLI İHTİLAFLARIN BARIŞÇI BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI YÖNÜNDEKİ ÇABALARA ŞAHSEN YAPTIĞI KATKILAR SADECE DİRAYETLİ BİR DEVLET ADAMLIĞININ DEĞİL, AYNI ZAMANDA, MÜTEVEFFA BAŞKAN KENNEDY'NİN İFADESİYLE "BİR CESARETİN TİMSALİDİR" .
AZİZ DOSTUM, SAYIN BAŞKAN CLINTON,
MİLLETİM VE DEVLETİM ADINA ZAT-I ÂLİNİZİ DÜNYA BARIŞINA BÜYÜK KATKILARDA BULUNAN, AYNI ZAMANDA TÜRK VE AMERİKAN HALKLARININ BİRBİRLERİNE DAHA DA YAKINLAŞMALARINI SAĞLAYAN BİR DEVLET ADAMI OLARAK DEĞERLENDİRİYOR VE SİZE TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN "DEVLET NİŞANI"NI TAKDİM ETMEKTEN ŞEREF DUYUYORUM."