15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş'a "Devlet Şeref Madalyası" verilmesi nedeniyle düzenlenen tören

06.07.2005


"Sayın Cumhurbaşkanı,
Değerli Konuklar,

Kıbrıs Türk halkının uzun yıllardan bu yana sürdürdüğü özgürlük, hukuk ve barış savaşımının önderi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Birinci Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'a "Devlet Şeref Madalyası"nı tevcih etmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Sayın Denktaş, tüm ömrünü ulusal Kıbrıs davamıza adamış seçkin bir Devlet Adamıdır. Kıbrıs Türk halkı, Sayın Denktaş'ın dirayetli önderliğinde her türlü güçlüğü aşmasını bilmiş, barış yolunda, eşitlik temelinde özgür ve onurlu bir yaşamı seçmiştir.

Sayın Denktaş, 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan, 24 Nisan 2005 tarihine kadar geçen dönem süresince Cumhurbaşkanlığı görevini başarıyla sürdürmüş, son seçimlere ise kendi isteğiyle katılmamıştır. Bugüne kadar gösterdiği olağanüstü çaba ve Devlet Adamlığıyla Türk Ulusu'nun tarihinde yerini almış, seçkin kişiliğini ortaya koymuştur.

Bir önder ve fikir adamı olarak güçlü istenci, bilgisi, zekası, kalemi ve söyleviyle Kıbrıs Türk halkına en güç koşullarda umut ve cesaret aşılayan Sayın Denktaş, Türk Ulusu'nun da beğeni, sevgi ve saygısını kazanmıştır. Bir yandan Türk ulusunun ilke ve değerlerine, Atatürkçü düşünceye, diğer yandan da demokratik ve çoğulcu parlamenter sistem içinde Kıbrıs Türk halkına hizmet ederek, tarihsel bir görevi yerine getirmiştir.

Sayın Denktaş, kendisini barış ve özgürlüğe adamış bir savaşçıdır. Bunun için seçtiği yol ise, diplomasi ve hukuk yoludur.

Değerli Konuklar,

Bugün Kuzey Kıbrıs'ta, insan haklarına ve çağdaş değerlere dayanan, çoğulcu, siyasal ve hukuksal kurumsallaşmasını çoktan tamamlamış demokratik bir devlet bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, özverili bir halka, yerleşik bir demokrasiye, bağımsız yargıya ve çağdaş eğitim kurumlarına sahip olarak ilerlemesini sürdürmektedir.

Kıbrıs'ta her yönden eşit iki ayrı halk, iki ayrı demokratik düzen ve iki ayrı devlet vardır. Ada'da çözüme yönelik çabalar da bu gerçekleri gözönünde tutmak zorundadır. Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin çabaları doğrultusunda adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasını desteklemeyi sürdürecektir.

Diğer yandan, Kıbrıs Türk halkına kırk yılı aşkın bir süredir uygulanan haksız ambargoların kaldırılmasının zamanı çoktan gelmiştir. Bugün Kıbrıs'ta çözülmesi gereken en öncelikli sorun budur. Kıbrıs Türk halkı yıllardır hak etmediği engellerle karşı karşıya bırakılmıştır. Türkiye, Kıbrıslı Türk kardeşlerinin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına desteğini sürdürecektir.

Değerli Konuklar,

Sayın Denktaş, böylesine yoğun savaşım ve siyasal uğraşılarla dolu bir yaşamı aynı zamanda kültür ve sanatla zenginleştirebilmiş seçkin bir kişiliktir. Hiçbir zaman yanından ayırmadığı makinesiyle çektiği sayısız fotoğraf, birikim ve deneyimlerini gelecek kuşaklara yansıtmak amacıyla kaleme aldığı onca eser, yaratıcı ve sanatçı kişiliğinin değerli ürünleridir.

Sayın Cumhurbaşkanı Denktaş,

Türk Ulusu, yapmış olduğunuz üstün hizmetleri hiçbir zaman unutmayacaktır. Savaşımınız ve eserleriniz her zaman saygıyla anılacaktır.

Size, Kıbrıs'taki Türk varlığının korunması ve ulusal davamızın dünya kamuoyunda savunulması yolunda, tüm ömrünüz boyunca her türlü sıkıntı ve güçlüğü göğüsleyerek, inançla ve yorulmadan verdiğiniz hizmetler için kendim ve Türk Ulusu adına yürekten teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamınızda ailenizle birlikte sağlık, esenlik ve mutluluklar diliyorum."