Çocuk İşçiliği İle Mücadele Temalı Gönül Elçileri Buluşmasında Yaptıkları Konuşma

20.11.2018

Değerli hanımefendiler, beyefendiler,

Ülkemizin kıymetli gönül elçileri;

Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz! Dün gece idrak ettiğimiz Mevlit Kandilinizi tebrik ediyorum. İnsanlığın Efendisi Peygamber Efendimizin ahlakı ile ahlaklanabildiğimiz bir hayat diliyorum.

Sizlerle en son, tam 1 yıl önce İzmir’de bir araya gelmiş, Sıfır Atık teması ile bir gönül elçileri buluşması gerçekleştirmiştik. Bu yılki buluşmamızın temasını da Çocuk İşçiliği ile Mücadele’ye ayırdık.

Çocuk işçiliği, küresel ve ulusal çaptaki sorunların başında geliyor. Ne yazık ki farklı sektörlerde çalıştırılan çocuklarımız eğitimden mahrum kalıyorlar. Zihinsel ve ruhsal sağlıkları olumsuz yönde etkileniyor. Geleceğe yatırım yapabilecekleri bu en özel dönem, zor koşullar altında geçiyor. Büyüdüklerinde kendilerine yetemeyen, özel desteklere muhtaç kişiler haline geliyorlar. Ucuz iş gücü olarak görülseler de, aslında ülke için bedeli çok ağır oluyor. Çocuk işçiliği konusunda kurumlar veriler yayınlıyor, raporlar sunuyor.

Fakat rakamların ardındaki gerçek, çok daha üzüntü verici… Biz Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerini sadece rakamlar olarak değil, şöyle okuyoruz: Dünyadaki 152 milyon çocuğun anılarında, bir yaz ikindisinde uçurtma uçurtmak, kaydıraktan kaymak yer almıyor. Dünyada her 10 çocuktan 1’i parka değil, fabrikaya çalışmaya gidiyor. Çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu Afrika’da 72 milyon çocuk saklambaç oynamak nedir bilmiyor. Çünkü yüklendikleri ağır işlerden dolayı bedenleri çok yorgun!

Asya-Pasifik bölgesindeki 62 milyon çocuğun, büyüyünce ne olacaksın sorusuna verecekleri bir cevabı yok! Tarım sektöründe çalışan 107 milyon çocuk, sabahları sıcak yataklarından koparılarak ağır şartlarda çalışıyor, hepsinin elleri nasırlı! Hizmet sektöründe çalışan 26 milyon çocuk, anne-babalarına naz dahi yapamıyor, çünkü onlar hep başkalarını memnun etmek zorunda!

Sanayi sektöründe çalışan 18 milyon çocuk işçinin dişleri olduğundan da beyaz görünüyor. Çünkü yüzlerine bulaşan motor yağı, yüzlerini simsiyah yapıyor! 152 milyon çocuk işçinin, 88 milyonu erkek, 64 milyonu kız çocuklarından oluşuyor. İstatistikler bu çocuklardan bahsederken, onları yaş gruplarına göre sınıflandırsa da, onlar aslında annelerinin kınalı kuzuları!

Peki ya savaş mağduru sığınmacı çocuklar! Onların geleceği tümüyle belirsiz! Tek hedefleri, günü kurtarmak! Herkes onları Suriyeli diye tanıyor. Ama aslında onlar ne yazık ki Suriye’siz!

Değerli kardeşlerim;

Şehirlerimizin en yüksek mülki amirleri olan valilerimizin eşleri olarak sizler bu çocukların manevi annelerisiniz. Onların sizin çabanıza, gayretinize ihtiyacı var. Çocuk işçiliği ile hep birlikte mücadele etmeli, onları okullarına döndürüp, geleceğe kazandırmalıyız. Gönül elçileri işte tam da bu nedenle var!

İş dünyasının ağır yükünü omuzlayan çocuklar, başka tehlikelerle de burun buruna geliyor. Korumasız biçimde sokağın tehlikeleri, onları uyuşturucu gibi sorunlarla karşı karşıya getiriyor.

Devletimiz, bu konuda geçmişten bugüne çok önemli bir hassasiyet gösteriyor. 1990’larda Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza attı. 92’de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün çocuk işçiliğinin önlenmesi programına katılan ilk altı ülkeden biri oldu.

Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkarılmasıyla çocuk işçiliğinin azaltılması ivme kazandı. Bu çabalar katlanarak arttı ve 2006 yılında Türkiye ILO tarafından, çocuk işçiliği ile mücadelede örnek ülke seçildi.

1994 yılında %15 olan 6-17 yaş grubundaki çocuk istihdam oranı, 2012’de % 5,9’a düşmüştür. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın 2018 yılını çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan etmesi ile inşallah bu oran sıfırlanacaktır. Aile Bakanlığımızı gayretlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Biz, çocukların hayal kurabildikleri, kabiliyetlerine göre gelecek planları yapabildikleri, çocukken sadece çocuk olabildikleri bir dünya arzuluyoruz. Onları çalışmaya iten sebepleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Ailelerin ekonomik olarak güçlenmesi, bilinçlenmesi temel hedeflerimizdendir.

Çocuklar geleceğimizin teminatıdır ve 18 yaşın altındaki herkes henüz çocuktur. Onların yeri ailelerinin yanı ve okullarıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri, yaşlarına uygun saatlerde uyuyabilmeleri, bedensel, zihinsel ve ruhi ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilginizi esirgemeyeceğinizi biliyorum. Her vali eşi, kendi şehrine odaklansa, inanıyorum ki 2023’e geldiğimizde çocuk işçiliği diye bir sorunumuz kalmayacak.

Burada bir araya gelen bu gönül elçileri ağı öylesine etkili bir ağ ki, tüm projelerde öncü olabilir. Geçen yıl ele aldığımız Sıfır Atık projesi, sizler gibi duyarlı insanların katkısıyla çok iyi bir noktaya ulaştı. Hedeflerimizi bir bir yakalıyoruz. Şayet bu projeleri kendi haline bırakırsak ilerleme gücü zayıflar. Bizlerin küçük bir çabası, bir sinerji doğuracak, bu küçük çabalar büyük sonuçlar verecektir.

Dünyanın ilk on ekonomisi olmaya hazırlanan Türkiye her alanda büyük atılımlar yaparken, bizlere de sosyal sorunlara eğilme vazifesi düşüyor. Çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz sizlerin desteğini bekliyor. Koruyucu aile hizmeti güzel noktalara geldi. Kasım 2018 itibarıyla 6.314 çocuğumuz sıcak bir yuva ile buluştu.

Yurtdışına gittiğimde Gönül Elçileri ağını anlatıyor, ortak sinerjimizin sonuçlarından bahsediyorum. Bu ağı daha etkin şekilde kullanabilmeyi diliyorum.

Bugün aramızdaki Edirne Gönül Elçileri Çocuk Korosu da böylesi bir çabanın ürünüdür. Edirne Valimizin eşini, Trakya Üniversitemizin değerli rektörünün ve eşinin çabalarını kutluyorum. Onların çabası olmasa bunca yetenek kaybolup gidecekti.

Çocuklarımıza da çok teşekkür ediyorum. Her birini gelecekte sanat dünyasının parlak yıldızları olarak görmeyi diliyorum. Bu temennilerle, hepinizi muhabbetle selamlıyor, döneceğiniz şehirlerinize selamlarımı gönderiyorum. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere bu seferberliğin tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun!