‘Özgürlüğe Kaçış’ Belgeseli Gala Konuşması

20.04.2016

Değerli hanımefendiler, beyefendiler;
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Böylesine duygulu ve hüzün dolu bir seyirden sonra kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir noktadayız. Hepimizin ruhunda derin izler bırakan bir belgesel izledik. Aslında insanlığımızı seyrettik!

Filistinli şair Mahmut Derviş’in dediği gibi, ‘kalbi olanların çok az olduğu bu yitik çağda, hüzünlenmek bir ayrıcalıktır!’ Biz de hüzünlendik! Suriye’de beş yıldır yaşanan insanlık dramı karşısında ruhlarımızla yüzleştik. Kalbimizdeki şefkati, merhameti ve sevgiyi tarttık.

Dünya gerçekliğinin, üzerimize kâbus gibi çöktüğü bir zamanda yaşıyoruz. Suriye’de beş yıldır sürmekte olan savaşın ağır yükü, çocukların omuzunda, kadınların sırtında taşınıyor. Suriye semalarını, çocuk uçurtmaları değil, savaş uçakları işgal etmiş durumda! Şam’da, Halep’te, Kobani’de, gökkuşağının yerini çoktandır barut dumanları almış.

Hiç düşündünüz mü, hiç hissettiniz mi böyle bir gökyüzünün altında yaşamayı? Arkanıza bakmadan, evinizden, yurdunuzdan ayrılmanın ne demek olduğunu? Vatanından bir bitki gibi sökülüp atılmayı? Adressiz, kimliksiz kalmayı hiç düşündünüz mü?

Ayrılığın, özlemin, vatan hasretinin ağır yükünü, Ruha’nın omuzlarına bırakan dünya siyaseti, ne yazık ki bizi her gün insanlığımızla yüzleştiriyor. Anaları evlatlara hasret bırakan, kardeşi kardeşe düşman yapan bu zalim dünya, neyse ki bir avuç sevgi sayesinde hala ayakta! Ruha’yı bize evlat kılan da bu sevgi değil mi? Türkiye’yi onlara yurt yapan da bu şefkat değil mi?

Ülkemizde yaşayan Suriyeli ve Iraklı bütün misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bizleri, insan kalma gayretine memur ettikleri için! Onlara kucak açan ülkemin güzel insanlarına, kurumlarına şükranlarımı sunuyorum. Hepimize dünyanın en cömert ülkesi olma onurunu yaşattıkları için! Suriye savaşının acı hatıralarını hafızaya dönüştüren 'Özgürlüğe Kaçış’ belgeselinin yapımcılarına teşekkür ediyorum. Bizlere böylesine bir insanlık dersi hazırladıkları için!

Son olarak Ruha’ya teşekkür ediyor ve ona seslenmek istiyorum; Vatan sadece doğulan yer değildir. İnsanlığın kardeş olduğu, sevginin, merhametin paylaşıldığı her yer vatandır. Zaten hepimiz dünyada bir gurbetçi değil miyiz? Özlediğin kardeşin, amcan, sadece adını bildiğin yeğenin Şadi ile kavuşmak, belki de hiç ummadığın kadar yakındır! Vatanına döneceğin güne kadar bizim emanetimizsin!

Hepinizi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.