Bezmialem Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Konuşması

10.07.2017

Değerli Hanımefendiler, beyefendiler,
Çok kıymetli öğrenciler;
Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde sizlerin heyecanına ortak olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Böylesine köklü bir vakıf kurumu bünyesinde, modern bir üniversitenin ilk mezunları olmanız, eminim heyecanınızı artırıyordur. Üniversitenizin hem köklü, hem de bir o kadar yenilikçi olması, diplomanızı kıymetlendirecektir. Hepinizi gönülden tebrik ediyorum. Sizleri buradan hayata uğurlarken, meslek hayatınızın tüm aşamalarında başarılar diliyorum.

Eğitim hayatı boyunca evlatlarının hep yanında olan tüm anne-babaları da kutluyorum. Bu başarı aynı zamanda sizlerindir. Ne mutlu ki, insana hizmet edecek evlatlar yetiştirdiniz. Buradan sadece doktorlar, sağlık görevlileri değil, merhamet yıldızları mezun ediyoruz.

Bezmialem Üniversitesi’nin kurumlarımız içinde çok özel bir yeri var. Çünkü bu kurum merhametten doğmuştur. Bezmialem Valide Sultan, sokakta rastladığı bir hastaya olan merhameti ile bir hastane yaptırmaya karar vermiştir. Hayratı, 172 yıldır garip gurabanın uğrak yeridir. Burası bir şifa yuvasıdır. Bu kuruma hizmeti geçmiş tüm emektarları rahmet ve minnetle anıyorum.

Tarihi kurumların ihya edilmesi, zamana kazandırılması son derece önemlidir. Bezmialem Üniversitesi kurucularını, akademik kadrosunu ayrıca tebrik ediyorum. Vakıf kültürünü yaşatan öncü bir üniversite kurdunuz. Sağlık alanında güçlü bir markayı bugüne kazandırdınız. Modern bilimi medeniyet değerlerimizle harmanladınız. Şifa yuvasını ilimle zenginleştirdiniz.

Büyük tıp alimi İbn Sina ‘Aletlerin en faydalısı kalemdir. Bir şişe mürekkep, bir külçe altından hayırlıdır’ diyor. İnanıyorum ki, Bezmialem Üniversitesi sağlık ve eğitim sorunlarına yeni yaklaşımlar getirecek, bilim anlayışında yeni bir çığır açacaktır.

İlklerin üniversitesi olarak, bünyenizdeki YÖK onaylı ilk Fitoterapi Merkezi bunun nişanıdır. Açılışına da bizzat katıldığım bu merkez, Türkiye’nin zengin bitki kaynaklarını modern bilime kazandıracak ve ilaç sektöründe dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak bir vizyonla kurulmuştur. İnşallah kadim tıp birikimini modern dünyaya taşıyacaktır.

Kadim tıbbi geleneklerle modern bilimin sentezinden oluşan bakış açısının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kimyasalların tüm dünyayı kuşattığı bir çağda, doğal olana çok ihtiyacımız var.

İnsan sağlığını, ilaç endüstrisinin acımasız çarklarına mahkum edemeyiz. Gerçek ihtiyacın ötesinde ilaç kullanımının önüne geçmeli, koruyucu hekimliği yaygınlaştırmalı, endüstriyi değil, insanı merkeze alan yaklaşımları yaygınlaştırmalıyız. Bezmialem Üniversitesi’nin bu bakış açısının temsilciliğini yapacağına büyük inancım var.

Sunduğunuz erişilebilir sağlık hizmetinin ve zengin akademik eğitimin, dünya üniversiteleri ile işbirliği içinde gerçekleştiriliyor olması, ayrıca kayda değer. Öğrencilerine, akademik ve idari kadrosuna dünyanın kapılarını açmak, modern bir üniversitenin olmazsa olmazlarındandır.

Bezmialem Valide Sultan’ın, yoksul ve hasta insanlara daima en son tıbbi gelişmelerin uygulanması şartıyla vakfettiği bu kuruluş, inanıyorum ki asırlarca bu hizmeti ifa etmeye devam edecektir.

Sevgili Gençler;
Dünyanın en müstesna coğrafyasında, çok kıymetli bir tarihi miras üzerinde, istikbali parlak bir ülkede yaşıyorsunuz. Bu ülkeyi yüceltmek sizlerin sorumluluğunda... Bunun yolu da hizmetten geçiyor. Kişisel rahatlığa adanmış bir hayat asla derinleşemez, insanı tatmin edemez.

Mevlana Hazretleri, ‘Daima hizmet ve gayret içinde ol! Çünkü hayatın gerçek lezzeti, hiç bezginliği olmayan bir yorgunluktadır’ diyor. Vazifeye başladığınızda eminim çalışmaktan yorgun düşeceğiniz zamanlar olacak. Fakat böyle zamanlarda bir insanın acısını dindirmek, yarasına merhem olmak sizlere insan olmanın farkını hissettirecektir. Merhamet, şefkat, sevgi sizin mesleğinizin mayasıdır.

Her birinizde var olduğuna inandığım bu hasletleri inşallah sizler de başkalarına aşılayacaksınız. İnsanların bedeni hastalıkları yanında toplumların ruhi bunalımlarına da şifa olacaksınız.

Biliyorum, heyecanlısınız, sizleri daha fazla bekletmek istemiyorum. Alın terinizin, emeğinizin belgesi olan diplomalarınızı biran önce vermek üzere sözlerime burada son vereceğim. Her birinizi tekrar tebrik ediyorum. Hocalarımıza, tüm akademik ve idari kadrolara, vakıf yönetimine başarılar diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.