Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İftar Programı Konuşması

24.06.2016

Değerli Hanımefendiler,

Kıymetli Katılımcılar;

Bu güzel Ramazan akşamında birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepinizin Ramazanını tebrik ediyorum. Bu kutlu ay, nefsimizin baskısından kurtulup, ruhumuzu özgürleştirmek için bir imkandır. Güzel ahlaka ulaşma yolunda, Rabbimizin bize en güzel hediyesidir. Tüm İslam aleminin, bu manevi arınmışlıkla, huzur içinde bayrama erişmesini diliyorum. Sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.

Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin, kızlarımızın eğitim seferberliği için düzenlediği bu programın, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kısa adıyla NEYAD, bir grup gayretli kadının elbirliği ile kurduğu bir dernektir. Özellikle genç kızlarımızın yükseköğretimine katkı sağlamaktadır. Bu güzel amaca hizmet eden herkesi tebrik ediyorum. Ne mutlu ki, sivil toplum kuruluşlarımız, eğitim alanına büyük yatırımlar yapıyorlar.

Devletimizin açtığı yolda, vakıf ve derneklerimizin gayretiyle büyük ilerlemeler kaydettik. 2002’de kız çocuklarının ilk ve ortaöğretimde okullaşma oranı %87 iken, 2015’te bu oran %95’e çıktı. Himayemizde gerçekleşen ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası ile 300 bin kız çocuğumuz okulla tanıştı. Keza, ‘Ana-Kız Okuldayız’ kampanyası ile okula gidememiş nice kadınımız, evlatlarıyla beraber eğitim alma imkanı buldu.

Sizlere çok daha çarpıcı bir rakam vermek istiyorum. 2002-2015 aralığında, kadınlarımızın yükseköğretimde okullaşma oranı, %13’ten %40’a çıktı. Bugün üniversitelerimizdeki kadın akademisyen oranı ise, %40’ların üzerindedir. Bu rakam dünya ortalamasının hayli önünde. Bunlar, son derece sevindirici gelişmeler.

Fakat kadınlarımızın etkin karar mercilerine gelmeleri için daha çok çalışmamız gerekiyor. Ekonomide, siyasette, medyada kadın bakışının varlığı son derece önemlidir. Cam tavan engelini aşmak yolunda çaba göstermek durumundayız.

NEYAD gibi sivil toplum kuruluşlarımızın katkısıyla, inanıyorum ki, yüksek lisans ve doktora yapan kızlarımızın sayısı artacaktır. Kadınlarımız bilime daha fazla katkı sağlayacaktır.

Dünyada ilk üniversitenin kurucusunun, bir kadın olması bu anlamda son derece önemlidir. Bildiğiniz üzere, Fas’ın Fez şehrinde kurulan Karaviyyun Üniversitesi, dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilir. Fatıma el-Fihri adında bir kadın tarafından kurulmuştur. Bu, hepimiz için ilham kaynağıdır.

Gerek sosyal bilimler alanında, gerekse diğer sahalarda kadın mucitler, teorisyenler, dünyaya bakışımızı etkileyecektir. Zira biz inanıyoruz ki, kadın ve erkek birbirini tamamlar ve bütünler. İki bakışın birlikteliği ile, dünyayı daha iyi anlar ve yorumlarız.

Değerli Hanımefendiler;

Adaletsizliğin, terörün kol gezdiği bir dünyada, iyi yetişmiş insanlara son derece ihtiyacımız var. Savaşları durduracak, acıları dindirecek nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Üzerinde yaşadığımız bu toprakların, büyük bir medeniyet birikimi var. Bu birikimden faydalanarak, dünyaya örnek olacak farklar ortaya koymalıyız.

Nitekim, dünyanın en cömert ülkesi olmak, Türkiye’nin ortaya koyduğu bir farktır. Gayri safi milli hasıla bakımından, şu an dünyada en çok insani yardım yapan ülke biziz. Topraklarında 3 milyon mülteciyi misafir etmek, yine bizim ortaya koyduğumuz bir farktır. 6.5 milyon insanın yerinden edildiği bir iç savaşta, mağdurların neredeyse yarısına biz kucak açtık. Bu dikkat çekici hususiyetlere baktığımızda, hepsinin ‘insani’ konular olduğunu görürüz.

Gelir adaletsizliklerinin, büyük ekonomik uçurumların var olduğu bir dünyada, elindekini paylaşma erdemi, bizim toplumumuza has bir özelliktir. Doğrusu bu, hepimiz için gurur vericidir.

Düşünebiliyor musunuz, Kilis şehrimiz, nüfusunun neredeyse iki katı kadar mülteciyi barındırıyor. Batılı ülkeler birkaç bin mülteciyi kabul etmek için pazarlık masasına otururken, bizim insanımız hiç düşünmeden ekmeğini, sofrasını, çocuğunun oyuncağını paylaşıyor. Bu yardımseverlik ruhunun menbaı, Anadolu’dur. ‘Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol’ diyen Mevlana’nın yaşadığı topraklardır.

Kıymetli Kardeşlerim;

Bugün, bu sofrada birlikte olduğumuz siz değerli hanımefendilerin de, insani değerler konusunda, toplumda temayüz etmiş kişilikler olduğunu biliyorum. Sivil toplum kuruluşlarına verdiğiniz destekleri takdirle takip ediyorum. İnşallah bu sofra da, kendi bereketiyle gelecek ve genç kızlarımızın eğitimine gereken katkıyı sağlayacaktır.

Birlik ve beraberliğe büyük ihtiyaç duyduğumuz bu zamanlarda acıda, elemde, kederde ve mutlulukta birlikte olmalıyız. Özellikle, kardeşliğimizi hedef alan teröre karşı yek-vücut olmayı, en temel sorumluluğumuz olarak görüyorum.

Tarihi günlerden geçiyoruz. Türkiye’nin gelişimini hazmedemeyen güçler tuzaklar kurarken, bizler buna bigane kalamayız. Kalmamalıyız! Ülkemizin adı uluslararası mecralarda yıpratılırken, hakkımızda algı operasyonları yapılırken, sessiz kalanları milletimiz hiçbir zaman unutmayacaktır. Kendilerini güvenli, huzur adacıklarına yerleştirenlerin, milletimiz nezdinde bir kıymeti yoktur. Hepimiz elimizi taşın altına koymakla mükellefiz. Aynı gemide yaşıyoruz. Bu geminin selameti, ortak geleceğimizin de selametidir.

İstanbul’dan bakarak Güneydoğu’daki sorunları çözemeyiz. Bedenin bir uzvunda acı varsa, bu bütün bedeni etkiler. Güneydoğu’daki acı hepimizi ilgilendiriyor. Milli menfaatlerimiz için bir araya gelemiyorsak, iyi niyetimizi ve samimiyetimizi gözden geçirmeliyiz. Aksi halde, tarih bizi affetmez.

Değerli Kardeşlerim;

Tarih bazen insana daha ağır vazifeler yükler. Yaklaşan bir bayram var. Bu bayramı güzel birliktelikler için vesile yapalım. 3 milyon mülteci kardeşimizle bayram yapacağız. Yurtlarından, yakınlarından uzak bu insanlara bayram sofralarımızı açmak, ne güzel bir insanlık hareketi olur! Çocukları bu bayram daha fazla gözetmek, bizlere ne kadar yakışır. Vatanımızın huzur ve selameti için hayatlarını ortaya koyan şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak, bu bayram da sorumluluğumuzdur.

Sözlerime son vermeden önce, yaklaşan Kadir Gecenizi tebrik ediyorum. Bayramınızı şimdiden kutluyorum. Ülkemizde ve İslam dünyasında huzur ve sukûn içinde bir bayram geçirmeyi temenni ediyorum.

Nice güzel vesile ile yine birlikte olmayı diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sağlıcakla kalın!