Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi Açılış Konuşması

25.05.2016

Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler,

Kıymetli Misafirler;

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Davetime icabet ettiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir projenin heyecanını paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Afrika Birliği’nin kuruluş günü olan 25 Mayıs, tüm dünyada ‘Afrika Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu günün Afrika Halklarına hayırlar getirmesini diliyorum.

Sözlerimin başında, hain terör saldırısında Van’da şehit edilen askerlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Şehit ailelerimize sabırlar diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun!

Değerli Katılımcılar;

Aramızda Afrika devlet başkanlarının çok kıymetli eşleri ve Afrikalı bakanlar var. Onlara da hoş geldiniz diyorum. Kültürel zenginliklerinizle, ülkemizi şereflendirdiniz. Artık Ankara’da bir eviniz var. Geliş-gidişlerinizin sıklaşacağını, ilişkilerimizin güçleneceğini umuyorum.

Ankara’nın bu tarihi Hamamönü semtinde, bir kültür buluşması yapmak, hepimiz için heyecan vericidir. İnanıyorum ki, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, Türkiye’deki Afrika varlığı için bir buluşma mekânı olacaktır.

Afrika ile bin yıllık tarihi bir ilişkimiz var. Her Afrika seyahatimizde bu ilişkinin tazelendiğini hissediyorum. Bu duyguyu şimdi ülkemde yaşamaktan ayrıca çok mutluyum. Gönül köprüsü her yerde kurulabilir. Yeter ki isteyelim. Afrika ile coğrafi uzaklığımıza rağmen, kalplerimiz hep birdir. Afrika Evi, kalplerimizin buluştuğu yer olacaktır.

2005 yılından itibaren Türkiye-Afrika ilişkileri, güçlenen bir seyir izlemektedir. Afrika açılım politikası, derinleşerek Afrika ortaklık politikasına dönüşmüştür. Türkiye, kıtada etkin varlık gösteren ilk dört ülkeden biridir.

Sahraaltı Afrika’ya 2000 yılında 330 bin dolar kalkınma yardımı yapılırken, 2013’te bu rakam 193 milyon dolara çıkmıştır. Devletimiz, Afrika’ya kalkınma desteğini sürdürme kararlılığındadır. Uluslararası alanda her zaman Afrika’nın sesi olacaktır.

Kıtada diplomatik temsilciliklerimizin sayısı her geçen gün artmaktadır. 2009’da 12 büyükelçiliğimiz varken, bugün bu sayı 39’a yükselmiştir. Keza, Türk Hava Yolları, 31 Afrika ülkesinde, 48 noktaya sefer düzenlemektedir.

Türkiye’nin Afrika’ya dair tek arzusu, kıtanın barış ve istikrarına katkı sağlamaktır. Afrika’nın kaynaklarının, yine Afrikalılara fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesidir. Sömürgeciliğin izlerinin olabildiğince silinmesidir. Bu nedenle, ‘Afrika sorunlarına Afrika çözümleri’, ülkemizin temel politikasıdır. 

Son 10 yılda, dünyanın en hızlı büyüyen on ekonomisinden altısı Afrika’dadır. Kıtanın istikbali parlaktır. Yeraltı zenginlikleri ve genç nüfusuyla Afrika, büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak, sömürge tarihinden kalan birikmiş sorunları mevcuttur. Kıta bugün onlarla yüzleşmektedir.

İç çatışmalar, darbeler, terör ve bunların sonucu ortaya çıkan istikrarsızlık, Afrika’nın gücünü elinden almıştır. Yoksulluk, nüfus artışı, salgın hastalıklar, birçok eğitim ve sağlık sorunu doğurmuştur.

Dünyada yaşam süresi ortalaması 71 yıl iken, Afrika’da 56 yıldır. Ne yazık ki, tüm dünyada insanların yaşam süresi artarken, Afrika’da bunun tersi olmaktadır. Gayri safi hasılada dünya ortalaması 72,4 milyar dolarken, Afrika’da bu rakam 1.2 milyar dolardır. Bu uçurumun ortadan kalkması gerekir.

Değerli Kardeşlerim;

Ne yazık ki, en büyük zorluğu, kadınlar ve çocuklar yaşamaktadır. Afrika’ya her gidişimde kadın sorunları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyorum. Toplumun en korumasız grupları olan çocuklara ve yetimlere ulaşmaya çalışıyorum. TİKA, Kızılay gibi kurumlarımız aracılığı ile destekler veriyoruz. Son gidişimde yine yetimhaneleri ziyaret ettim. O çocuklar, hepimizin emanetidir. Onların geleceği, insanlığın sorumluluğundadır.

Ocak 2015’te Cumhurbaşkanımıza refakaten gittiğim bazı Doğu Afrika Ülkelerinden, ‘Afrikalı kadınlar için ne yapabiliriz?’ sorusuyla döndüm. Çünkü öğrendim ki, kadınların el emeği ürünleri, hak ettiklerinin çok altında bir değerde ihraç ediliyor. Batılı ülkelerde pahalı butiklerde satışa sunuluyor. Bir nevi, emek sömürüsü yapılıyor. Bu gerçekten hareketle, el emeği, göz nuru ürünlerin, hakettikleri değerde, ülkemizde satışa sunulabileceği fikri ortaya çıktı. Yani, Afrika El Sanatları Pazarı, adil bir pazar anlayışıyla kurulmuştur.

Dışişleri Bakanlığımızın koordinasyonu, MÜSİAD, TİKA, Türk Hava Yolları ve BEM-BİR-SEN gibi kuruluşlarımızın desteği ile proje hayata geçti. Az sonra açılışını yapacağımız Afrika Evi, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın kadınların sorunlarına duyarlılığımızın ifadesidir. Kardeşliğimizin nişanesidir.

Kar amacı gütmeksizin buradan elde edilecek tüm gelir, Dışişleri Bakanlığımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın nezaretinde, Afrikalı kadınlara gönderilecektir. Bu yönüyle, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, bir hayır çarşısıdır. Afrikalı kadınların aile bütçesine katkı yanında, eğitim ve sağlık sorunlarına mütevazı bir katkı olacaktır.

Kıymetli Misafirler;

Eğitim, Afrika’nın yegâne kurtuluş yoludur. Bugün burada da Türkiye-Afrika arasında kurulan ilim köprüsünün yolcuları, öğrencilerimiz var. Ülkemizde 5437 Afrikalı öğrenci, yükseköğrenim görmektedir. 116 öğretim görevlisi üniversitelerimizde görev yapmaktadır.

Afrikalı kardeşlerimiz, toplumumuza zenginlik katmakta, kıta ile olan ilişkilerimizi güçlendirmektedir. Onlar bizim emanetimizdir. Dileriz ki, Afrika Kültür Evi, onlar için de bir buluşma mekânı olsun. Kültürel birikimleri paylaşmaya vesile olsun.

Şimdilik küçük bir Afrika Kitaplığımız var. Katkılarınızla büyüyeceğini, zaman içinde Afrika çalışmaları için başvuru merkezi olacağını umuyorum. Öte yandan Afrika misyonlarımız için de burası bir buluşma mekânıdır. Dostlukları perçinleme yeridir.

Yapılacak ülke günleri ile Afrika ülkelerinin birbirinden zengin mutfak kültürünü, giyim kuşam tarzını, el sanatlarını vatandaşlarımız tanıma imkânı bulacaktır. Bu mekân, Afrikalılar için olduğu kadar bizim vatandaşlarımız için de dünyaya açılma vesilesi olacaktır.

Bir fikirden bir proje doğdu. Bir duygudan kardeşliğin evi inşa edildi. Fikirleri besleyip, duygudaşları da bulunca, yapılamayacak şey yok. Bu bağlamda, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne destek veren herkesi kutluyorum. Emekleri için teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere, diplomatik misyon şeflerimize ve sefirelerimize, MÜSİAD, TİKA, Türk Hava Yolları, BEM-BİR-SEN ve Altındağ Belediyesi’ne şükranlarımı sunuyorum. Vakit geçirmeden Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılışını yapmak üzere, sözlerime burada son vermek istiyorum.

Nice güzel projelerde buluşma temennisiyle, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.