G20 Lider Eşleri Onuruna Verdiği Akşam Yemeği Konuşması

15.11.2015

Çok Kıymetli Hanımefendiler,

Değerli Dostlarım,

G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle, sizleri Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Ülkemize hoş geldiniz!

Dünyanın barışa ve huzura ihtiyaç duyduğu bir zamandayız. Malumunuz Paris’te hiç istenmeyen saldırılar oldu. Hiçbir ayrım yapmaksızın terörün her türlüsünü lanetliyorum. Fransa halkının acılarını paylaşıyorum.

Kıymetli Misafirler,

Türkiye dönem başkanlığı süresince, tüm çalışma gruplarıyla G20’nin kapsayıcılığını artıran önemli girişimlerde bulundu. Fakat en önemlisi, G20 çatısı altında, Kadın-20 Çalışma Grubu’nun kuruluşuna öncülük etti. Bu adımı, küresel kadın sorunlarının gündeme alınması adına çok önemli buluyorum.

Kadın bakış açısının etkin biçimde devrede olduğu bir dünyada kin, nefret ve çatışmanın daha az olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması için güç birliği yapmamız gerektiğine inanıyorum. Nasıl ki bir kuşun tek kanatla uçması mümkün değilse, kadının geri plana itildiği bir dünyanın kalkınması da mümkün değildir.

Değerli Dostlarım,

Hepinizin bildiği gibi Akdeniz’in doğusunda Suriye’de, dört yıldır büyük bir insani trajedi yaşanıyor. Bundan en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Ne yazık ki Akdeniz bir ölüm denizi haline geldi. Sahillerimize vuran çocuk bedenleri insanlığın onurunu zedeliyor.

Bu tablo karşısında biz Türkiye olarak, 2 milyon 2 yüz bin Suriyeliyi ülkemizde ‘misafir’ ediyoruz. Evet onlara ‘mülteci’ yerine ‘misafir’ demeyi tercih ediyoruz!

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri, Türkiye’nin örnek misafirperverliğini takdirle izliyor. Fakat ne yazık ki bu yükü paylaşma konusunda gereken gayreti göstermiyor.

Bizler lider eşleri olarak, kadınların ve çocukların mağdur olduğu konularda küresel farkındalık yaratabiliriz. Maddi refahla doğru orantılı bir insani gelişimin öncüsü olabiliriz. Dünyada barışın, huzurun, dostluğun küreselleşmesine katkıda bulunabiliriz. Her birinizin bu duyarlılıkları paylaştığını tahmin ediyorum.

İnşallah güzel günlerde yeniden buluşmayı diliyorum. Hepinizi kalbi muhabbetle selamlıyorum.