Girişimci Kadınlarla İftar Yemeğinde Yaptıkları Konuşma

24.04.2022

Değerli hanımefendiler,

Kıymetli kardeşlerim;

Bu mübarek Ramazan akşamında, lokmamızı ve kardeşliğimizi paylaştığımız iftar sofrasında buluştuk. Ülkemizin dört bir yanından, ilham dolu hikâyelerinizle geldiniz. Sizler Türkiye’nin bugünkü başarısının mimarı, geleceğinin umudu, göğsümüzde taşıdığımız gurursunuz. Bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Değerli kardeşlerim;

Ülkemizin girişimci kadınlarıyla buluşmanın, sizlerin başarılarına şahit olmanın benim için çok ayrı bir yeri var. Başarılarınız tarihimizin, medeniyetimizin ve Anadolu ruhunun ne kadar canlı olduğunu ispat ediyor. Anadolu’nun 13. Yüzyılındaki, Baciyan-i Rum’u teşkil eden kadın kültürünün devamlılığını gösteriyor.

Sizlere bugünün terimleriyle girişimci diyorlar ama bu isimle anılmadan çok önce de Anadolu kadını girişimciydi. Nesilleri büyüten, mahsulü büyüten, toprağa bakan, yol bulan, yol açan, çığır açan hep Anadolu kadınıydı. Bizim ülkemizde kadın hep vardı.

Bugün de sizlerin sağladığı istihdam, sektörünüzdeki varlığınız, herkese cesaret veriyor. Hepinizle ayrı ayrı gurur duyuyorum.

Elbette, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kadınların yaşadığı türlü zorluklar, açmakta zorlandığı kapılar, kıramadığı cam tavanlar var. Kadınlar, onları tek tipleştiren, tasarladıkları modele uydurmaya çalışan, uymayanları oyun dışı bırakan küresel bir mahalle baskısına maruz kalıyor.

Çok uzun bir zamandır biz bu baskıları tersine çevirmek, kadınların önündeki birçok engeli kaldırmak gayretinde olduk. Özellikle kız çocuklarımızın eğitim hakkından eksiksiz faydalanmasını istedik.

Mesela, “Haydi Kızlar Okula,“ “Gelin Etmeyin, Okula Gönderin”, “7 Çok Geç”, “Anasınıfsız Okul Kalmasın”, “Nerede Kalmıştık” ve yakın zamanda başlattığımız “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” gibi nice proje geliştirdik.  Ak Parti Kadın Kollarımız bilhassa bu konuda çok çalışıyor. Kadınların hem eğitim hem de iş hayatında yer alması için üstün bir çaba gösteriyor. Kadın Kolları Teşkilatımızı kutluyorum.

Bununla beraber, bildiğiniz gibi kadınların önündeki birçok kamusal yasak kalktı. Çalışma şartları iyileştirildi. Özellikle aile ve iş hayatı arasındaki uçurumlar dolduruldu. Dolayısıyla kadınlar kendilerine dayatılan değil, seçtikleri yolu yürüyebilecek imkâna kavuştular.

Değerli misafirler;

Toplumların niteliği kadınların donanımıyla belirleniyor. Güçlü kadınlar, güçlü bir toplum ortaya koyuyor. Modern dünya dediğimiz bu çağda, hepimiz adım başı bir yol ayrımına denk geliyor ve seçimler yapmaya zorlanıyoruz. Çoğu zaman yolumuzu kaybediyoruz. Bize bir harita gibi yol gösterecek rol modeller herkes için temel ihtiyaç!

En çok da bu nedenle, İslam tarihinde öne çıkmış ve geriye büyük bir miras bırakmış kadınları daha çok araştırmalıyız. Onların örnekliği, zamandaki yolculuğuna devam ediyor. İslam medeniyeti içinde bilim, tıp ve yönetim gibi alanlarda zirveye çıkan, tüm dünya kadınlarına fikir önderliği yapacak kadınlar var. Mesela Fatıma El Fıhri, diploma veren ilk üniversiteyi kuran kadındır. Bu üniversiteden mezun olan birçok erkek bilim insanı onun açtığı kapıdan geçmiştir.

Bir başka harika örnek olarak Eş-Şifa’yı görüyoruz. Cahiliyye döneminde okuma ve yazmayı bilen tek kadın o! Öyle keskin bir dürüstlüğü var ki, Hz. Ömer tarafından Medine pazarına zabıta olarak atanıyor.

Yine duyanları şaşırtan bir diğer örnek ise Raziye Sultan’dır. Babası onu, Hindistan’daki ilk Türk Devleti’nin başına yönetici olarak getiriyor. Çünkü bir yöneticide olması gereken şefkat, dürüstlük, merhamet ve yönetim kabiliyeti gibi birçok kabiliyet onda birleşmiş.

13. yüzyılda İspanya’dan Çin’e ilim yolculuğuna çıkan, Uhud savaşında hemşirelik yapan, astronomi üzerine çalışan kadınların hikâyeleri keşfedilmek üzere bizleri bekliyor. Tüm kalbimle elimizin altındaki bu kıymetli hazinenin değerinin anlaşılmasını diliyorum.

Değerli kardeşlerim;

Kadınların hak ve adalet ekseninde bir hayat sürmesi, ortak çabamızın, sizlerin bu muhteşem hikâyelerinin yaygınlaşmasının ürünü olacak.

Sizlerden bilhassa rica ediyorum, eğer yürüdüğünüz yolun henüz en başında adım atmaya çalışan bir kadın görürseniz, dönüp elinden tutun. Bilgi ve deneyiminizi lütfen paylaşın. Çocukların savaşlarla yetim kalmadığı, doğal kaynakların tükenmediği, yaşanabilir bir dünya, kadın ruhu ve kadın aklının tüm toprakları besleyen bir ırmak olmasıyla mümkün.

Bu duygularla sözlerime son veriyorum. Davetime icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Allah ibadetlerimizi, dualarımızı kabul buyursun. Sizleri muhabbetle selamlıyorum.