Kasımpaşa Oya Kayacık Çocuk Evleri Sitesi açılış programında yaptıkları konuşma

13.08.2021

Değerli hanımefendiler, beyefendiler,

Sevgili çocuklar;

Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

Konuşmama başlamadan önce, son günlerde yaşadığımız afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anmak istiyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Antalya ve Muğla illerimiz başta olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkan çok sayıda orman yangını, adeta ciğerlerimizi yaktı.  Hemen akabinde Karadeniz bölgesinde, birçok il ve ilçemizde etkili olan sel ve heyelanlar, hepimizi derinden üzdü. Rabbim ülkemizi her türlü afetten korusun, milletimize esenlikler versin.

Kıymetli misafirler;

Bugün burada hayırla dolu bir amaç için bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Açılışını yaptığımız çocuk evleri sitesinin artan kapasitesi, çocuklarımıza daha iyi hizmet verecek inşallah.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, evlatlarımız için her zaman daha iyisini sunma gayreti içindedir. Bakanlığımızın tüm çalışanlarını özverili çalışmaları için tebrik ediyorum. Desteğini esirgemeyen gönüllülerimize ve bağışçılarımıza şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefa getirdiniz.

Değerli konuklar;

Çocuklar, umudun ve gelecek güzel günlerin sembolüdür. Necip Fazıl’ın şu kıymetli dizeleri ne kadar güzel ifade ediyor bu gerçeği; “İnsanlık zincirinin ebediyet halkası; / Çocukların kalbinde işler zaman rakkası.”

Onları korumak, iyi yetişmelerini sağlamak asli görevimizdir. En önemlisi de, sırtlarını dayayabilecekleri mutlu bir çocukluk sağlamak, her şeyin üzerindedir.

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin, her şeyi unutur, çocukluğunu unutmaz. Bir anlamda, çocukluk, insanın kök tuttuğu topraktır.

Ancak, hayatın iniş ve çıkışları kimi zaman çocukları da olumsuz etkiliyor. İşte bu hallerde, hiçbir çocuğu yalnız bırakmamak, temel vazifemizdir. Bu anlayışla, sadece elimizden geleni değil, çok daha fazlasını yapmak için uğraş veriyoruz.

Ülkemizde, 2002’den beri bu yolda büyük mesafeler kat edilmiş olması, hepimizi gururlandırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın, farklı ihtiyaçları olan çocuklarımıza yönelik geliştirdiği politikalar, dikkate değerdir.

Bildiğiniz gibi, 2002 yılında, yalnızca 3 tane Çocuk Evleri Sitesi vardı. Bugün bu sayı, 111’e yükseldi. 5 bin 818 çocuğumuzun bakımını, bu evlerimizde gerçekleştiriyoruz. Açılışını yaptığımız Kasımpaşa Oya Kayacık Çocuk Evleri Sitesi, bunun en güzel örneklerindendir. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Kıymetli misafirler;

Bugün hepimizin yakından tanıdığı, Devletimizin şefkatli kollarında yetişmiş, nice başarılı insan var. Sanatta, sporda, özel sektörde birçok başarıya imza atıyorlar. Kamuda önemli görevler edinmiş bürokratlar var.

Kısacası onlar, hayatın her alanında, rol model olmuş aydınlık yüzlerdir. Hâlihazırda, çocuk evlerimizde büyüyen yavrularımız da, bu abilerinin, ablalarının ayak izlerini takip ediyorlar. İnşallah, onların da başarılı ama en önemlisi mutlu insanlar olarak büyüdüklerini göreceğiz.

Çocuklarımız için sunulan hizmetler arasında, Koruyucu Aile Hizmet Modelinin bizim için çok önemli olduğunu söylemek isterim. Çünkü dünyanın en modern tesislerini açabilirsiniz ama bir kucaklaşmanın duygusunu sağlayamazsınız.

Bu hazinenin, her çocuğun ortak deneyimi olması için, devletimiz tüm imkânlarını seferber ediyor. Hem çocuklarımızı, hem de ailelerimizi, maddi-manevi destekliyor.

Hatırlarsanız, 2002 yılında, koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız sadece 515 idi. Bu sayı, yürüttüğümüz farkındalık çalışmalarıyla, 8 bin 204’e ulaştı. Ne mutlu bize.

Bu çocuklarımız içinde 879 evladımız özel gereksinimlidir. Hatta aralarında, yüzde 100 engelli olan yavrularımız var. Aile sayısı olarak baktığımızda, 2002’de sayısı 500 olan koruyucu ailemiz, bugün 6 bin 739’a yükselmiştir. Tüm ailelerimize, can-ı yürekten şükranlarımı sunuyorum. Bu sayının daha da çoğalması için, herkesi işin bir ucundan tutmaya davet ediyorum.

Devletimiz, koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuklarımızın her zaman yanındadır. Sağlıktan, eğitim masraflarına kadar temel ihtiyaçlar karşılanıyor. Kurs ücreti, okul servisi gibi masrafları da, yine Devletimiz üstleniyor.

Koruyucu anne, baba olmak isteyenlerden tek beklenen, çocukları sevgiyle sarmalarıdır.

Yaşadığımız evler, ancak içinde sevgi, güven ve aidiyet duygusu varsa, yuva olur. O nedenle, her biri en kıymetli emanetimiz olan bu çocuklara yuva olabilecek tek yer, sizlerin kalpleridir.

Değerli misafirler;

Açılışını yaptığımız Çocuk Evleri Sitesine adını veren, Oya Kayacık hanımefendiyi de burada rahmetle anmak isterim. Bildiğiniz gibi o, çok genç yaşta, kendini tamamen çocuklara adayan bir gönül insanıydı. 60 seneden fazla hizmet etti.  Her çocuğu öz evladı bildi.

Yaşamıyla, bizlere, vakıf insan olmanın en güzel örneğini gösterdi. Yeryüzünden sabırla, sevgiyle, şefkatle yürüyerek geçti. Sevgisini verdiği her çocuk, çiçek açtı. Hepimize takip edilecek apaydınlık bir yol bıraktı.

Bildiğiniz gibi, 2012’de Gönül Elçileri Projesini başlatmıştık. Toplumsal dayanışmanın ve birbirimize emanet olduğumuz ilkesinin yeniden kuvvet bulmasını amaçladık. Çünkü merhamet bizim sahip olduğumuz en yüce mirastır. İşte, Oya Anne de bu mirasın önemli temsilcilerindendir. Allah ondan razı olsun.

Böyle güzel insanlar, zamanlarından, özel hayatlarından vakfediyorlar. Dur durak bilmiyorlar. Dayanışmanın, birlik ve beraberliğin ihtiyaç duyulduğu her yere koşarak giden sayısız insanımız var. Kahraman olmak için doğaüstü güçler değil, yalnızca şefkat dolu bir kalp yeterlidir. Işık saçan bu büyük kalpler, herkes için ilhamdır.

Çok şükür, toplumumuz bu noktada gerçekten çok güçlüdür. Yardımlaşma, insanımızda adeta bir reflekstir. Yüzyıllardır tecrübe ettiğimiz bu fazilet, hayatın her sahasında kendini gösteriyor. Dolayısıyla, önümüzdeki günlerde koruyucu aile sayımızın katlanarak artacağından eminim.

Bu duygularla sözlerime son veriyorum. Her çocuğun, dünyanın en yenilmez ve güçlü kalesi olan aile ortamında büyüdüğü bir dünya diliyorum. Hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Kalın sağlıcakla.