“Geleceğin Yıldızları İçin Karma Eserler Sergisi”ndeki Konuşması

11.05.2019

Değerli Hanımefendiler,

Beyefendiler,

Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyorum. Rahmetin bir sağanak gibi yağdığı bu kutlu ayın, tüm insanlık için hayırlar getirmesini diliyorum. Allah ibadetlerimizi kabul etsin, bizleri hayırlısıyla bayrama eriştirsin.

Açılışının hemen ardından Büyük Çamlıca Caminin böylesine anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapması, son derece sevindirici.

Bugün burada, hayırseverlerin bağışladıkları eserlerden oluşan bir sergi göreceğiz. Bildiğiniz gibi, sergiden elde edilecek olan gelir, İbn Haldun Üniversitesinin eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılacak.

İnanıyorum ki, buraya ekeceğimiz ilim tohumları, geceleri yolumuzu aydınlatan yıldızlar gibi, medeniyet ufkumuzu da aydınlatacaktır. Emeği geçen herkese, özellikle hayırseverlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Sahip olduklarımızı, bilhassa böylesine nadir eserleri ilim yolunda vakfetmenin insana verdiği hazzın tarifi yapılamaz. Medeniyetimizi temsil eden eserlerin, yine medeniyet inşasında hizmete sokulması takdire şayandır.

Bu serginin bize işaret ettiği önemli bir husus da, koleksiyonerliğin önemidir. Zira koleksiyonerlik, geçmişle şimdi arasındaki devamlılığı sağlar.

Buradaki eserler de, aidiyet dünyamızın ne kadar geniş ve zengin olduğunu gösteriyor.

Hafıza kayıplarının önlenmesi, kimlik buhranlarının aşılması, “biz kimiz” sorusunun cevaplanması, biraz da bu eserler vasıtasıyla mümkündür.

Toplumları meydana getiren yapı taşlarının bir arada tutulması, hatıralar ve yadigarlarla sağlanır. Bu kıymetlerin farkına varan toplumlar, kendilerini en başarılı şekilde geleceğe taşıyanlardır.

Kıymetli misafirler,

Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde “İlim Çin’de de olsa arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslümana farzdır.’ buyuruyor.

İlim başımızın tacı, medeniyetimizin temelidir. Bu yolda atılacak her adım kutsaldır. O nedenle bu sergiye katkıda bulunan herkesi tebrik ediyor, gençlerimizin ilim yolunda başarılı neferler olmasını temenni ediyorum.

Bütün dostlarımızı muhabbetle selamlıyor, sergimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Allah’a emanet olun!