15 Temmuz Darbe Girişimi ile İlgili Meydanlara Yaptıkları Konuşma

23.07.2016

Türkiye’nin 81 vilayetindeki ve ilçelerdeki meydanlarda canlı olarak bizleri izleyen sevgili kardeşlerim,

Tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen aziz milletim,

15 Temmuz silahlı darbe girişimini bozguna uğratan aslan yürekli kardeşlerim, Günlerdir sokakları meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koyan kıymetli kardeşlerim, vatandaşlarım;

Sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

Buradan gün iradeye sahip çıkma günüdür diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyen vakur beyefendileri, hanımefendileri, gençleri, çocukları saygıyla selamlıyorum. 15 Temmuz’da meydanları, havalimanlarını, yolları, köprüleri doldurarak Fethullahçı terör örgütü mensubu hainleri hezimete uğratan 7’den 70’e tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Aynı şekilde Asya’da, Afrika’da, Avrupa’da, dünyanın dört bir yanında dualarıyla, ellerinde pankartlarıyla milletimizin yanında yer alan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bizlere desteklerini ileten tüm dost ülke liderlerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz darbe girişiminde 62’si polis 179’u sivil, 5’i asker olmak üzere 246 şehidimiz var. Rabbim onları şefkatiyle, merhametiyle kuşatsın, Peygamber Efendimize komşu eylesin. Yaralılarımızın sayısı 2186, yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bununla birlikte artık her yıl 15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Günü’nde kendilerini hassaten yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.

Değerli kardeşlerim;

Bugün 81 ilimizdeki, ilçelerimizdeki meydanlarda ve tüm Türkiye’de coşkuyla, gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekârı milletimizin bizatihi ta kendisidir. 15 Temmuz gecesi sokaklarda Sünni-Alevi yoktu, Türk-Kürt yoktu, Çerkez-Roman yoktu, o gece meydanlarda sağcı-solcu, zengin-fakir, iktidar-muhalefet yoktu. 15 Temmuz’da tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, Türk milleti vardı.

Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.

15 Temmuz, milletimizin; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Bu meydan okumayı sadece şu veya bu kesim değil, hamdolsun milletimizin tamamı yapmıştır.

Demokrasi mücadelesini destekleyen tüm siyasi partilerimize, bu partilere gönül veren, oy veren tüm vatandaşlarıma, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin, milletimizin ve ülkemizin geleceğinin yanında yer aldıkları için şükranlarımı sunuyorum.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın darbe haberini aldıkları andan itibaren imkânları ölçüsünde ülkelerinin ve milletlerinin yanında yer almak için gösterdikleri çabayı takdirle ve minnetle karşılıyorum. 15 Temmuz gecesi Türkiye tüm farklılıklarını, tüm renklerini, tüm meşreplerini geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiştir.

Türkiye’yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, bu vatan hainleri vasıtasıyla tedip edeceklerini, devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu sözüm, maşalarla birlikte onları bir katil sürüsü halinde sokaklara salanlar için de geçerlidir, hepsini biliyoruz. Vakti saati geldiğinde onların hesaplarını da önlerine koyacağız.

Şimdi çalışma zamanı, çalışacağız, çok çalışacağız. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bununla kalmayacak, 2053, 2071 vizyonlarımızı gerçekleştireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelen savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kalkan büyük projelerini, yatırımlarını kesintisiz hayata geçiren bir Türkiye’nin önünde kimse duramaz.

İşte bunu bildikleri için buldukları her fırsatta önümüzü kesmeye, ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Kendi güçlerinin yetmediği yerde çevremizdeki ve içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar. Türkiye’nin başındaki PKK belasının bir türlü sona ermemesinin sebebi budur. Suriye’de PYD adıyla bu örgütün bir kolunun icat edilip güney sınırlarımız boyunca karşımıza çıkartılmasının sebebi de budur. DAEŞ denilen bir örgüt icat edilip bölgemize ve ülkemize musallat edilmesi de aynı gayeye matuftur. Son üç yıldır da FETÖ denilen bu örgütü önce yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, onlar başaramayınca ordu içindeki üniforma giymiş teröristleriyle üzerimize sürenlerin amacı da aynıdır. Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler, milletin ortak iradesi, sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı.

Bu darbe girişimi milletimizle, hükümetimizle, Meclis’imizle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’mize de yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. 15 Temmuz’da aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’mizi de bu asker elbisesi giymiş teröristlerin saldırısından kurtardık. Bu silahlı darbe girişiminin akamete uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Şairin dediği gibi: “Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır. / Külümüzden yükselen duman bizden yanadır. / Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. / Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.” Bizlere bu güzel günleri yaşatan hainler karşısında zaferi nasip eden Rabbimize hamdolsun.

Aziz milletim;

Türkiye’ye yönelik, 79 milyona yönelik hiçbir girişime bugüne kadar nasıl eyvallah etmediysek buna da etmedik. Olayın ilk anlarından itibaren hadiseleri an be an takip ederek ilgili yerlere gerekli talimatları vererek, milletimize sokaklara sahip çıkmaları çağrısında bulunarak duruşumuzu ortaya koyduk. Hamdolsun vatandaşlarımız çağrılarımıza uyarak sokakları, meydanları doldurdu, meydanları darbecilere bırakmadı. Allah sizlerden razı olsun.

Şimdi bu olaya karışanların hepsi de devletine, güvenlik güçlerimize, adalete hesap veriyorlar. Şu saate kadar gözaltına alınanların sayısı 13.165’tir. Bunların 8.838’i asker, 2101’i hakim-savcı, 1485’i polis, 52’si mülki idare amiri, 689’u sivildir. Tutuklanarak cezaevine konanların sayısı 123’ü general, 282’si rütbeli polis, 1559’u hakim-savcı olmak üzere 5863’tür. Diğerlerinin sorguları devam ediyor.

Darbe girişimi sonrasındaki tedbirlerin etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesini sağlamak için Milli Güvenlik Kurulu’muzun tavsiyesiyle hükümetimiz olağanüstü hal ilan etmiştir. Bu karar Meclis’imiz tarafından da onaylanmıştır. Bugün Olağanüstü Hal Yetkilileri çerçevesinde ilk kanun hükmünde kararnameler çıkartılarak süreç işletilmeye başlatılmıştır.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamelerle gözaltı süresi 4 günden 1 aya çıkartıldı. Fethullahçı Terör Örgütüne mensup devlet görevlilerinin memuriyetle ilişikleri kesilmeye başlandı. Bu yapıya ait 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 15 üniversite, 104 vakıf, 35 sağlık kuruluşu, 1125 dernek, 19 sendika kapatıldı. Tüm bu kurumların mal varlıklarına devlet tarafından el konuldu.

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan tüm vatandaşlarımız terörle mücadele kapsamındaki şehitlik statüsüne dahil edilmiştir. Kamudan bu terör örgütüyle ilişkisi sebebiyle çıkartılanlar bir daha memur olamayacaklar. Bu işlemlerle ilgili yürütmeyi durdurma kararı da alınamayacak. Fethullahçı terör örgütünü tüm unsurlarıyla ülkemizden kazımak için gereken önlemleri peyderpey almaya devam ediyoruz.

Bu devlet kendisine silah çekene, vatandaşına kurşun sıkana, vatandaşının üzerine tankla yürüyene, vatandaşına F16’larla bomba yağdıranlara, helikopterlerle ateş edenlere hak ettiği cezayı verecek kudrete ve geleneğe sahiptir. Hiç şüpheniz olmasın; şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak. Milletimizin meydanlarda sürdürdüğü şanlı demokrasi direnişinin gereği harfiyen yerine getirilecektir.

Türkiye böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayacak, hedeflerinden uzaklaşmayacak, irtifa kaybetmeyecek kadar güçlü bir ülkedir. İşte görüyorsunuz, adeta darbecilerle kol-kola çalışan birtakım güçlerin sabotajlarına rağmen ekonomimiz kendi rayında istikrar içinde işleyişini sürdürüyor. Ülkemizin kredi notunu indiren o kuruluşun veya kuruluşların böyle bir yetkisi yoktur. Not indirimi için sadece bizi değil, hiç kimseyi ikna edecek bir gerekçeleri de yoktur. Ekonomimizin tüm göstergeleri dünyanın pek çok ülkesinden çok iyi durumdadır. Her şey serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde yürüyor, yürümeye devam edecektir. Mali disiplinden taviz yoktur, milletimiz ülkesine ve ekonomisine güveniyor.

Yatırımlarımız aynı kararlılıkla devam edecek. İşte şimdi 26 Ağustos geliyor, inşallah Boğaz’ın üzerinde üçüncü gerdanlık Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışını yapacağız. İnşallah 20 Aralıkta yine Boğaz’da Marmaray’ın kardeşi geliyor. Marmaray raylı sistem, bu ise otomobillerin denizin altından geçeceği Avrasya Tüneli, bu da geliyor. Bakın arka arkaya; Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim, Avrasya Tüneli. Ama şimdi bir de yeni adımlar atıyoruz. Bunlardan bir tanesi Kanal İstanbul, ardından artık Çanakkale’yi köprüyle geçecek hale geleceğiz ve Çanakkale Köprüsü…

Türkiye’nin büyümesini, kalkınmasını, gelişmesini esas alan ekonomi politikasından asla taviz vermeyeceğiz. Finans sektöründe gayet güçlü yürüyoruz. İşte bu akşam da az önce Sayın Başbakanımız, ilgili bakanlar, ilgili finans kuruluşlarımızın temsilcileriyle çok geniş bir toplantıyı yaptık ve atılacak adımların kararını aldık.

Milletimiz müsterih olsun; Türkiye terör örgütleri vasıtasıyla önüne kurulan tuzakları birer-birer bozarak yoluna devam ederken, üstesinden geldiği her saldırıdan zayıflayarak değil tam tersine güçlenerek çıkmaktadır. Bugünkü Türkiye 15 Temmuz akşamı Türkiye’sinden daha güçlüdür. Çünkü hastalık teşhis edilip yaraya neşter vurulmuş, operasyon başarıyla sürdürülmektedir. Rabbimin yardımıyla yarınki Türkiye, bugünkünden çok daha güçlü olacaktır.

Bu düşüncelerle İzmir’den Erzurum’a, Van’dan Denizli’ye, Trabzon’dan Mersin’e kadar şu anda 81 vilayetimizin meydan ve ilçelerinde, evlerinde televizyonları başında bizleri dinleyen 79 milyonun tamamına; cesaretleri, kahramanlıkları, kararlılıkları için şahsım ve milletim adına Ankara’dan teşekkür ediyorum.

Milletimizi birbirine düşürmek isteyen, zafere leke sürmeye çalışan provokatörlere asla prim vermeyeceğiz. Sizler tanklara, uçaklara, kurşunlara karşı vücudunuzu siper ederek tarih yazdınız. Bu kutlu mücadeleyi sabote etmek isteyenleri de yine basiret ve ferasetinizle alt edeceğinize inanıyorum. Bir olunuz, iri olunuz, diri olunuz, kardeş olunuz, hep birlikte Türkiye olunuz.

Sözlerime son verirken bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Kalın sağlıcakla diyorum, hayırlı geceler.