İslam İşbirliği Teşkilatı 13’üncü İslam Zirvesi’nin Açılışında Yaptıkları Konuşma

14.04.2016

Sayın devlet başkanları,

Sayın hükümet başkanları,

Sayın Genel Sekreter,

Ddeğerli heyet başkanları,

Kıymetli misafirler, aziz kardeşlerim;

Sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.

Türkiye’ye ve İstanbul’umuza hoş geldiniz. İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi vesilesiyle sizleri ülkemizde misafir etmekten duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum.

Sözlerimin hemen başında 12. İslam Zirvesi Dönem Başkanı Mısır’a dönem başkanlığı süresince ortaya koyduğu çabalar ve faaliyetler için teşekkür ediyorum. Yine bu vesileyle 6-7 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen ‘Filistin ve Kudüs’ konulu İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Olağanüstü Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Endonezya’ya da şükranlarımı sunuyorum.

Zirve toplantımızın dünyadaki tüm Müslümanların ve insanlığın huzuruna, güvenliğine, refahına hepimiz için hayırlı bir geleceğe vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Bu temennilere, bu duaya her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu günlerden geçiyoruz. Zirve toplantımızın temasını oluşturan ‘adalet ve barış’ kavramlarının içini doldurmakta, bunları müşahhas hale getirmekte acele etmeliyiz. Çünkü dünyanın dört bir yanından mağdurların, mazlumların çığlıkları yükseliyor. Maktullerin yürek parçalayan görüntüleri geliyor. Maalesef bu çığlıkların ve görüntülerin kahir ekseriyeti Müslümanlara aittir. İslam dünyası, şu an yüzünü İstanbul’a, bu Zirveye dönerek buradan çıkacak güzel haberlere kulak açtığını, kulak verdiğini ben görüyorum, buna inanıyorum.

Değerli kardeşlerim;

Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunlarımızın başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettiğim gibi; benim dinim Sünnilik de değildir, Şiilik de değildir, benim dinim İslam’dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece bir Müslümanım. Diğer tüm farklılıklar bu inancımın, bu sıfatımın gerisindedir. Şayet biz Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin (aleyhissalatu vesselam) Veda Hutbesi’nde ifade ettiği, “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Bir Müslümana kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz” emrine kulak vermezsek, inanı bana yaşanan acılar asla dinmez.

Sözüm ona İslam adına, Müslümanlık adına her gün mazlumlara saldıran, onların canlarına kasteden, mallarını yağlamayan terör örgütleri asla bu mukaddes dinin temsilcisi olamaz. Çünkü bizim dinimiz barış dinidir, sulh dinidir ve bizim Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) barış elçisidir. “Allah, adalet, iyiliği, doğruluğu, yardımlaşmayı emrediyor, buna karşılık çirkin işleri, kötülüğü ve haksızlığı yasaklıyor.” Evet, bu emirleri açıkça ihlal eden hiç kimse İslam adına hareket edemez, Müslümanlara da faydalı olamaz.

Bizler Müslüman olarak, İslam ülkeleri olarak ne kadar birbirimize düşersek, umudunu bizlere bağlamış olan masumlar çok sıkıntıya kalacaklardır. Böyle bir vebali üstlenemeyiz. Bunun için bölücü değil birleştirici olmalıyız. İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz.

Çünkü yaşanan çatışmalardan, çekişmelerden, düşmanlıklardan zarar gören sadece Müslümanlardır, sadece İslam ülkeleridir. Dostları çoğaltmak, evet, düşmanları da azaltmak durumundayız. Müslümanlığımızın, kardeşliğimize verdiğimiz önem kadar olduğunu unutmayacağız. Bugünkü zirve, özellikle bu zirve toplantımızın tüm Müslümanların birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışması yolunda bir milat, bir dönüm noktası olmasını Allah’tan temenni ediyorum.

Değerli kardeşlerim;

Terör ve şiddet sorunu, bugün İslam dünyasının en büyük meselelerinden biridir. Geçmişte El Kaide yüzünden Afganistan’ın nasıl tahrip edildiğini, nasıl yüzbinlerce Müslümanın katledildiğini, milyonlarcasının da mağdur edildiğini çok iyi hatırlıyoruz. Şimdi Irak’ta ve Suriye’de belirli bölgeleri kontrolü altına alan, Libya’da etkinlik kurma çabası içinde olan DAEŞ, aynı kirli gayeye hizmet ediyor. Afrika’nın çeşitli bölgelerinde terör eylemleri düzenleyen Boko Haram ve Eş Şebab gibi örgütleri de aynı kapsamda görüyoruz. Dikkat etiniz, birkaç şov amaçlı eylem dışında bu terör örgütlerinin tüm zulümleri, tüm zararları Müslümanlaradır.

Biz dünyanın hiçbir yerinde masum insanlara yönelen hiçbir eylemi asla tasvip etmedik, tasvip etmiyoruz. Bu tür eylemlere tevessül edenleri, inançlarına, kökenlerine, söylemlerine bakmaksızın terörist olarak, terör örgütü mensupları olarak nitelendiriyoruz.

Bizim ülkemizde de PKK gibi, DHKP-C gibi çeşitli terör örgütleri var. Aynı şekilde PKK Irak’ta, onun bir kolu olan PYD Suriye’de, farklı isimler altında çok sayıda terör örgütü Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyor, bunların tamamı da Müslümanların ve insanlığın ortak düşmanıdır. Maalesef kimi ülkelerin, özellikle de Batılı devletlerin terör örgütleri karşısında ikircikli bir tutum içine girdiklerini görüyoruz.

İşte daha kısa bir zaman önce Nükleer Güvenlik Zirvesi toplantısında dikkatimi çekti; konuşmacılar Paris’teki terör eyleminden bahsediyorlar, Brüksel’deki terör eyleminden bahsediyorlar ama Ankara’daki, İstanbul’daki, Lahor’daki terör eylemlerinden bahsetmiyorlar. Kaldı ki, Ankara, İstanbul, Lahor’daki terör eylemlerinde yüzlerce insan öldü. Brüksel’de ve Paris’te de, 9-10 tane bir tanesinde, 30 tane bir tanesinde öldü. Fark etmez, 1 kişi de ölse tüm insanlığın ölümü gibidir. Ama onları söylerken Ankara’yı, İstanbul’u, Lahor’u, bunları niye söylemiyorsunuz? Burada da bu ikircikli davranış bizleri üzmektedir.

Terör örgütlerinin tamamına karşı aynı kararlılıkla mücadele edilmek zorundadır. Bizim terör konusunda yaptığımız dostça ikazlara kulak vermeyen bu ülkeler bu tecrübeyi bizzat yaşamak mecburiyetinde kalacaktır, nitekim kalıyorlar. Buradan bir kez daha uluslararası topluma terör örgütlerine yaklaşımlarını gözden geçirmeleri çağrısında bulunuyorum.

Terör tehdidiyle arazide operasyon yürütmenin, özellikle de bunun yanında finans ve insan kaynaklarını kurutarak da mücadele etmek gerekiyor. Bunun için uluslararası işbirliği büyük önem taşıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında teröre ve diğer suçlara karşı işbirliğini güçlendirecek ve kurumsallaştıracak bir yapı oluşturulması isabetli olacaktır. Bu anlayışla, Türkiye olarak getirdiğimiz İstanbul merkezli bir ‘İslam İşbirliği Teşkilatı Polis işbirliği ve Koordinasyon Merkezi’ kurulması önerisi kabul gördü. Bu hususta verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Aynı şekilde, Suudi Arabistan’ın öncülüğünde kurulan teröre karşı İslam ittifakı girişimini destekleyerek etkin bir yapı haline dönüştürmeliyiz.

İslam ülkeleri içinde yaşanan terör olaylarına ve benzeri krizlere karşı başka güçlerin müdahil olmasını beklemek yerine, teröre karşı İslam ittifakı girişimi aracılığıyla çözümü kendimiz üretmeliyiz. Niçin biz Müslümanlar olarak aramızdaki bu tür ihtilaflarda, bu tür terör eylemlerinde başkalarından yardım bekliyoruz? Biz bunu kendimiz çözmeliyiz, bunlara biz kendimiz müdahale etmeliyiz. Biz etmiyoruz, başkaları müdahale ediyor.

Onlar müdahale ederken oralardaki petrol için müdahale ediyorlar, aramızdaki huzuru sağlamak için değil. Onun için de burada hassas olmamız lazım. Bu girişimin herhangi bir ülkeye değil, tüm ülkelerin ortak sorunu olan teröre karşı olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Şayet bu girişim arzu ettiğimiz etkinliğe ve kapasiteye ulaşırsa İslam dünyasının önünde yeni bir dönem açılacağına inanıyorum.

Değerli dostlar;

Bugün Müslümanlar dünyanın birçok yerinde adaletsizliğe ve çifte standarda maruz kaldıkları duygusu içerisindedir. Kendi ülkelerinde zulüm gören, baskı altında yaşayan, haksızlığa uğrayan Müslümanlar Batı ülkelerine gitmenin yollarını arıyorlar. Batı ülkelerindeyse İslam’ı ve Müslümanları hedef alan İslamofobi ve yabancı düşmanlığı gibi nefret suçlarında tehlikeli bir artış gözleniyor. Küresel karar alma ve uygulama mekanizmalarındaki temsil adaletsizliği de Müslümanlar arasında önemli bir rahatsızlık sebebidir.

Burada önemli bir örnek veriyorum: Örneğin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dünya nüfusunun 4’te 1’ni teşkil eden Müslümanların tek bir daimi temsilcisi var mı? Yok. Geçici üye olmanın bir anlamı var mı? Yok. Karar, 5 üyeden bir tanesi olumsuz davransa iş bitti. Diyorum ki, ‘dünya 5’ten büyüktür.’ Artık dünya 1.Dünya Savaşı’nın şartlarında değildir, dünyada şartlar değişti. Öyleyse Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi şarttır. Adil bir dünya bekliyorsak, bunu beklemek hakkımızdır; kendisi adaletsizlik üzerine kurulu bir sistemin küresel adalete katkı sağlayabilmesi mümkün değildir. Nitekim bunun sıkıntılarını karşı karşıya olduğumuz birçok sorunda gördük, görüyoruz, yaşıyoruz.

Buradan bir kez daha Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yapısının dünya nüfusunun coğrafi ve dini dağılımı göz önünde bulundurularak yeniden belirlenmesi çağrımı tekrarlıyorum. Eğer biz ‘bu olacak iş mi’ dersek, kusura bakmayın, bu tür yaklaşımlar neticesinde hiçbir zaman netice almak da mümkün olmayacaktır. Bizde bir söz var, ‘süt ağlayan bebeğe verilir, ağlamayana verilmez’; öyleyse bizler hakkımızı aramanın mücadelesini vereceğiz. İslam ülkeleri olarak öncelikle güvenlik, adalet ve kalkınma konularına özel önem vermemiz gerekiyor.

Yaşadığı yerde kendini güvende hissetmeyen hiç kimse geleceğinden emin olamaz. Adaletten umudunu kesen insanların terör örgütlerinin istismarına açık hale gelmesi kaçınılmazdır, çünkü her şeyin başı ve sonu adalettir. Kardeşliği sadece sözde bırakmamalıyız. Teknik, ticari, ekonomik, kültürel, sosyal tüm boyutlarıyla gerçek anlamda hayata geçirmeliyiz. Tüm İslam İşbirliği Teşkilatı örgütleri bu dayanışmayı en güzel şekilde ortaya koymalıdır. Ümmetin geleceği olan gençleri, ‘daire-i adliye’ çerçevesinde hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten sakınan, özgüven sahibi bir nesil olarak hayata hazırlamalıyız.

İnsanlığın ve Müslümanların yarısını oluşturan kadınların ailenin taşıyıcısı olma vasıflarını güçlendirme yanında, eğitimden iş hayatına kadar her alanda çok daha etkin roller üstlenmesi için hep birlikte gayret etmeliyiz.

Bu çerçevede İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir teklifim var: Bundan önceki Kahire toplantısında aslında bu gündeme gelmiş, fakat o günden bugüne İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir kadın konseyi örgütlenmesi yapılmamıştır. Diyorum ki, İstanbul’da düzenli aralıklarla toplanacak bir ‘Kadın Konferansı’ oluşturulmasını teklif ediyoruz. Zira Müslümanların kadın olarak kendi kadınlarının dertlerini ortaya koyabilecekleri bir teşkilatının, bir konseyinin olması şarttır diye düşünüyorum. Kadınlarla ilgili sorunları biz mi konuşacağız? Bırakalım da onları hanımlar konuşsun. Bunları anlatsınlar, BM’de anlatsınlar, her yerde anlatsınlar, bunun adımını atmamız lazım.

Müslümanların ve tüm insanların karşılaştığı insani krizlerin çözümünde önemli görevler üstlenen bir Kızılay’ımız var. Diyorum ki tüm Kızılaylarımızın etkin ve kapsamlı bir işbirliği içinde olmasını sağlamalıyız. Yardımlaşma ve dayanışma noktasında Kızılaylarımızın atacağı bu adımı çok önemsiyorum. Bütün afetlerde İslam ülkeleri arasında böyle bir ortak Kızılay yapısı oluşturulmalıdır diye düşünüyorum.

Aynı şekilde kalkınma için İslam Dayanışma Fonu’nun kapasitesini genişleterek hep birlikte mağdurların ve mazlumların yanında daha güçlü şekilde yer almalıyız. Bunun için aramızdaki işbirliği mekanizmalarını çeşitlendirmeliyiz. Örneğin, küresel ekonominin işleyişinde önemli rolü olan tahkim sistemini kendi aramızda da oluşturmalıyız. Niye biz dışımızdaki dünyada kurulu tahkim sistemlerine kendi sıkıntılarımızı, kendi sorunlarımızı havale ediyoruz? Bunu kendi aramızda oluşturduğumuz tahkim sistemiyle çözelim. Bunun için İstanbul’da bir uluslararası tahkim müessesesi kurulmasını teklif ediyoruz. Başka bir vilayette de olabilir, ama biz İstanbul’u teklif ediyoruz.

İslam Kalkınma Bankası’nı tüm bu çalışmaların desteklenmesi konusunda daha aktif olarak kullanmalıyız. Bugün artık kalkınma maddi boyutu yanında, insanların devletlerine ve toplumlarına sadakatlerini temin eden, aradaki bağı perçinleyen en güçlü unsurlardan biridir.

Geçtiğimiz yıl boyunca müzakereleri yürütülen ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere önümüzdeki 10 yıl içinde çeşitli alanlarda kalkınma hedefleri koyan eylem programı belgesini inşallah bu zirvede kabul edeceğiz. İslam İşbirliği Teşkilatı 2025 Eylem Programı belgesinin hazırlıklarının tamamlanması önemlidir. Ama asıl olan bu programın başarılı bir şekilde uygulanmasıdır.

Başkanlık görevini yürüttüğüm İSEDAK’ın 2025 eylem programının uygulanmasına ilişkin görevlerinin takibini bizzat yapacağım. İSEDAK’ın 2012 yılında kabul edilen yeni stratejisi ve statüsüne uygun şekilde faaliyetlerini yürütmesini sağlamakta kararlıyız.

Değerli kardeşlerim;

Biliyorsunuz İslam İşbirliği Teşkilatı 1969 yılında Kudüs’teki El-Aksa Camii’ne yönelik saldırı üzerine oluşturulmuş ve Kudüs’ün kurtuluşuna kadar Cidde’de faaliyet göstermesi kararlaştırılmış bir platformdur. Aradan geçen yarım asra yakın zamana rağmen maalesef ne Kudüs kurtarılabilmiştir, ne de Filistinliler üzerindeki baskılar hafifletilmiştir. Filistinli kardeşlerimizin İsrail işgali altında her gün yaşamakta oldukları zulüm İslam aleminin bağrında kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Harem-i Şerif bir İslam mabedidir. Kendisi hukuk dışı olan işgalin bir de Harem-i Şerif’e yönelik ihlaller için dayanak yapılmasına izin veremeyiz. Müslümanlar olarak Harem-i Şerif’in ve Kudüs’ün muhafazası için daha fazla gayret göstermeliyiz. Filistin’le birlikle tüm bölgede kalıcı barış sağlanmasının yegane yolu, bir an önce işgalin sona ermesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin’in kurulmasıdır.

İslam İşbirliği Teşkilatı olarak diğer coğrafyalarda hakları ve gelecekleri için mücadele eden Müslüman toplumlara daha fazla sahip çıkmalıyız. İşte bu kesimler içinde yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimize karşı 10 yıllardır uygulanan izolasyonu hep birlikte kırmalıyız. Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerimize yalnız olmadıkları mesajını İslam dünyası olarak bizler vermeyeceksek kim verecek? Adada Türk tarafı aleyhine adaletsiz bir şekilde bozulan dengelerin bir ölçüde düzeltilmesi suretiyle kalıcı ve adil bir çözüme katkıda bulunmak, tüm Müslümanların ortak sorunudur diye düşünüyorum.

Aynı şekilde Balkanlardan Güneydoğu Asya’ya ve Afrika’ya kadar dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Müslümanlar toplumlar İslam aleminin güçlü desteğine ihtiyaç duyuyor. Ve Ukrayna’da Kırım işgali, buna sessiz kalmak mümkün mü? İşte Kırım’da da, evet oradaki kardeşlerimiz topraklarında mağdur ve mazlum.

Açık konuşuyorum; Akdeniz’de, Ege’de botlarla, kırık dökük gemilerle Avrupa’ya gitmeye çalışanların neredeyse tamamının Müslümanlardan oluşması bizim için bir utanç kaynağıdır. Sayıları milyonlarla ifade edilen bu insanlar güvenlikleri ve gelecekleri için hayatları pahasına böyle bir yolculuğa çıkmaya mecbur kalmışlarsa, hep birlikte oturup düşünmek zorundayız. Bizim sadece Ege’de kurtardığımız insan sayısı 100 bine ulaştı, Sahil Güvenlik botlarıyla bunları denizden toplayarak kurtardık. Bu bizim İslami, insani ve vicdanı görevimiz olduğu için bunu yaptık. Bir zamanlar benzer gerekçelerle Avrupa’dan bizim coğrafyalarımıza, bizim ülkelerimize yaşanan göçün tersine dönmüş olmasının sebeplerini çok iyi analiz etmeliyiz.

Şu anda burada bulunan ülkelerin temsilcileri olarak hepimize çok büyük görevler düşüyor. Ümmetin sorumluluğunu üstlendiğimizin bilinciyle tüm meseleleri burada görüşmeli ve alacağımız kararları süratle hayata geçirmeliyiz. Toplantımızın temasını oluşturan adaleti ve barışı tesis etmek için inşallah hep birlikte çok daha fazla çalışacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Bu düşüncelere bir kez daha İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi’nin Müslümanlar ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.