Amfibi Gemi Bayraktar’ın Denize İndirilme Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

03.10.2015

Değerli misafirler,

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın kıymetli mensupları,

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyor, bugün burada denize iniş töreni için bir araya geldiğimiz Ambifi Gemimiz Bayraktar’ın ülkemiz, milletimiz ve tüm denizcilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sözlerimin hemen başında 27 Eylül’de kutladığımız Preveze Deniz Zaferi’mizin yıldönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günümüzü bir kez daha tebrik ediyorum.

Bugün burada denize inişine şahitlik ettiğimiz Bayraktar Gemimiz vesilesiyle, Barbaros Hayrettin Paşa’yı ve tüm denizcilerimizi bir kez daha tazimle, özlemle, rahmetle yad ediyorum.

Denizcilerimizin hüküm sürdüğü dönemde barışın, huzurun, adaletin hakim olduğu Akdeniz’de, bugün yaşanan acı hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz. Biz, tarihimizin ve medeniyetimizin bize verdiği görevleri, bugün de bihakkın yerine getirmenin çabası içindeyiz. Akdeniz’de, Ege’de hiçbir masumu kendi haline terk etmedik, hiçbir mazluma sırtımızı dönmedik.

Sahil Güvenliğimizle kendi kara sularımızda, Donanmamızla dünyanın dört bir yanında insanlığın huzuru için, adalet için, barış için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bugün denize iniş törenini gerçekleştirmekte olduğumuz Bayraktar Gemimizin, denizlerdeki gücümüze güç katacağından şüphem yok.

İlk amfibi gemimizi 2010 yılında denize indirirken, büyük heyecan ve gurur içindeydik. Arkasından, Milli Savaş Gemisi Projesi kapsamında ürettiğimiz Heybeliada gemisini 2011’de, Büyükada gemisini 2013 yılında teslim alarak, donanmamızın emrine verdik. Tüm bu gelişmeler, savunma sanayinde elde ettiğimiz ilerlemelerin denizcilik alanındaki yansımalarıdır.

Geçmişte, arzu ettiğimiz gemileri, uçakları, araç-gereçleri paramızla dahi almakta zorlandığımızı asla unutmadık, unutmayacağız. Savunma sanayimizin diğer unsurları gibi, gemilerimizi, denizaltılarımızı ve diğer ihtiyaçlarımızı kendi tasarımımız ve kendi üretimimiz olarak ülkemizde tedarik edebiliyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye, 2002 yılında savunma sanayi ihtiyaçlarının yüzde 80’ini ithal etmek zorunda olan bir ülkeydi. Bu vahim tablonun, istiklalimiz ve istikbalimiz için çok büyük bir tehdit olduğunu gördüğümüz için, savunma sanayini önceliklerimiz arasına aldık. Savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı bugün yüzde 40’lar düzeyine kadar indirmeyi başardık.

Hedefimiz, 2023 yılında savunma sanayiinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmaktır. Temel savunma ihtiyaçlarımızın tamamını kendimiz tasarladığımızda ve ürettiğimizde, istiklalimize ve istikbalimize daha güvenli bakabilir hale geleceğimiz açıktır.

Bu çalışmalarda emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bilhassa Başbakanlığımıza, Milli Savunma Bakanlığımıza, Genelkurmay Başkanlığımıza, Kuvvet Komutanlıklarımıza, Savunma Sanayi Müsteşarlığımıza, firmalarımıza ve tabii elbette mühendislerimize ve işçilerimize, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Preveze Deniz Savaşımızın tüm kahramanlarının, Barbaros Hayrettin Paşa’mızın, diğer adıyla Hızır Reis’imizin, tüm deniz şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhlarını bugün bir kez daha şad ettiğimize inanıyorum.

İnşallah bu çalışmaları kesintisiz şekilde sürdürecek, hedeflerimize ulaşacağız. MİLGEM başta olmak üzere, bu alandaki projelerimizi devam ettirmek, yeni projelerle donanmamızı güçlendirmek kararındayız. Hızır Reis’in donanmayla seferden geldiği dönemlerin heyecanını yeniden yaşayacağımız günleri hep birlikte görmeyi temenni ediyorum.

Çalışmalarımızı, Yavuz Sultan Selim’in ve Gazi Mustafa Kemal’in şu güzel sözünü kendimize ilke edinerek yürütüyoruz. Ecdadımız diyor ki; “Hazır ol cenge, eğer ister isen sulh u salah.” Evet… Barış istiyorsak daima savaşa hazır olmalıyız.

Bu anlayışla kendimiz, bölgemiz ve tüm dünyada barışı, huzuru, güvenliği daim kılmak için tüm unsurlarıyla ordumuzu güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Bundan hiç kimse rahatsız olmasın. Bu milletin tarihinde sömürgecilik ayıbı kesinlikle yoktur, bundan sonra da olmayacaktır.

Biz, dostlarımızın emin olmasını sağlamak, birliğimize ve bütünlüğümüze göz dikenleri de caydırmak için bu yatırımları yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Değerli arkadaşlar…

Savunma sanayi alanındaki yatırımlar orta ve uzun vadelidir. Bugün denize indirdiğimiz amfibi gemimizin başlangıcı 2006 yılına kadar uzanıyor. İki gemiden oluşan bu projenin sözleşmesi 2011 yılında imzalanabildi. Bugün, yani 2015 yılında, ilk gemiyi denize indiriyoruz. MİLGEM Projesinde de 8 gemiden henüz ikisini denize indirebildik.

Helikopter, tank, insansız hava aracı, uçak gibi pek çok projede çok ciddi ilerlemeler kaydettik, üretim aşamasına geldik, ama hala kat etmemiz gereken mesafeler var.

Temmuz ayından beri yeniden tırmanışa geçen terör saldırıları, bölgemizde yaşanan gelişmeler ve daha pek çok işaret, bizim bu çalışmaları süratlendirmemizi, hazırlıklarımızı tamamlamamızı gerektiriyor. Küresel sistem, ekonomik kaosla birlikte jeopolitik bir yeniden yapılanma sürecinin de içine girdi. Üstelik bu sürecin tüm önemli çatışmaları, çekişmeleri, mücadeleleri bizim yakın çevremizde cereyan ediyor.

Bu dönemi, ülkemiz ve milletimiz lehinde değerlendirebilmemizin en başta gelen şartı, güçlü bir orduya, güçlü bir savunma sanayine, güçlü bir yüksek teknolojiye dayalı üretim altyapısına sahip olmamızdır. Askeri güçle desteklenmeyen diplomasi, sizi yolda bırakır. Bizim yolda kalmaya tahammülümüz yok. Her alanda kendimizi teçhiz etmeli, eksiklerimizi tamamlamalı ve hedeflerimize doğru tam yol ilerlemeliyiz.

ATAK helikopterlerimizi, MİLGEM gemilerimizi, ALTAY tanklarımızı, HÜRKUŞ uçaklarımızı, ANKA ve diğer insansız hava araçlarımızı, uydularımızı, KİRPİ ve diğer zırhlı personel taşıyıcılarımızı, füzelerimizi, roketlerimizi, tüfeklerimizi bir an önce eksiksiz olarak devreye almalıyız.

Bugün denize indirme törenini gerçekleştirdiğimiz Amfibi Gemimiz Bayraktar’ı, bu kararlılığımızın bir sembolü olarak kabul ediyorum. Bu geminin ülkemize kazandırılmasında emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum. Kredi temininde tüm hassasiyetini ortaya koymak suretiyle milli bankamız Ziraat Bankası’nı, gösterdiği olumlu yaklaşım sebebiyle tebrik ediyorum.

Gemimizin yolu açık, denizleri sakin, pruvası neta olsun diyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.