Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne Katılan Çocukları Kabulünde Yaptığı Konuşma

21.04.2015

Sevgili Çocuklar,

Yurt Dışından Gelen Çok Kıymetli Misafirlerimiz,

Misafirimiz olduğunuz, 23 Nisan sevincimizi paylaştığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Biz bu güzel bayramı kendimize ait olmaktan çıkartıp sizlerle birlikte paylaşmaktan dolayı duyduğumuz memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Sizlerle birlikte tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum.

Sevgili Çocuklar,

Çocuk, dünyanın her yerinde masumiyetin simgesidir. Sizlerin masumiyeti bizi daha aydınlık, daha müreffeh bir gelecek inşa etme konusunda teşvik ediyor, yönlendiriyor.

Biliyoruz ki, çocukların yüzüne endişe değil, çocukların yüzüne tebessüm yakışır. O minicik yürekler acıyla değil sevgiyle dolu olmalıdır. Çocukların gözlerinde korkuyu değil, ümidi görmek istiyoruz.

Maalesef geçen her dakika, her saat, her gün çocukların gözlerinden yeni yaşların döküldüğünü bize gösteriyor, kalplerinde yeni yaralar açılıyor. Onun için burada tüm samimiyetimizle, tüm kalbimizle hep birlikte dünyaya sesleniyoruz. Şimdi hazırlanın, dünyaya hep birlikte sesleneceğiz; ‘çocuklara kıymayın efendiler.’ Şimdi sizi dinliyorum, sizler seslenin; !çocuklara kıymayın efendiler!, güzel, bir daha. Maşallah.

Ülkelerinize döndüğünüzde bu mesajlarımı ailelerinize, öğretmenlerinize, yöneticilerinize iletmenizi rica ediyorum. Unutmayın ki dünyanın geleceği sizlersiniz. Dünyanın geleceği sizlersiniz. Ben sizlere güveniyorum, inanıyorum.

Sevgili Çocuklar;

23 Nisan çocuklara armağan edilmiş bir bayram olmasının yanı sıra, milli egemenliğimizin temellerinin atıldığı çok önemli bir bayramdır. Kurtuluş Savaşımız, gencinden yaşlısına, erkeğinden kadınına milletimizin her ferdinin içinde yer aldığı, birlikte yürüttüğü bir mücadeledir. Dikkatinizi çekiyorum, ülkemiz için, milletimiz için bu kadar büyük önemi olan bir gün başka bir kesime, başka bir konuya değil, sadece çocuklara aittir. Niçin biliyor musunuz? O büyük mücadeleyi yürüten kadrolar kendilerinden ziyade çocukların özgür ve müreffeh geleceğini düşünüyorlardı. Meclisimizi çocuklarla birlikte ve çocuklar için açtılar. Cumhuriyeti kurarken en önde çocuklar vardı, siz vardınız. Çünkü en önemli hedef, çocuklarımızın geleceğiydi. Elimizdeki sınırlı imkânlara rağmen, öncelikle çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için seferber ettik.

Bilhassa, son 12 yılda eğitimi ülkemizin önceliklerinin en başına yerleştirerek, bu alanda çok güçlü bir yapı oluşturduk.  Bu sayede Türkiye bugün bölgesinin ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak geleceğine güvenle bakıyor.

Sevgili Çocuklar,

Bir büyüğünüz olarak sesleniyorum, hayali olmayanının hedefi de olmaz. Sizlerden, kendiniz, aileniz, sevdikleriniz, ülkeniz ve en önemlisi dünya için, güzel hayal kurmaktan asla vazgeçmemenizi istiyorum. Çölün ortasında dahi masmavi denizi hayal etmekten asla geri durmayın. Taş yığınlarının arasında dahi rengarenk çiçekleri gözlerinizin önünden eksik etmeyin. Sizlerin o tertemiz kalpleri var ya, hayalleri hakikate çevirmeye yeter, siz o kadar güçlüsünüz.

Dünyada gördüğünüz kötülükler sizi asla endişelendirmesin, emin olun ki dünyamız iyilik ve güzellik ekseninde dönüyor. Yeter ki sizler yarın ülkelerinizde söz sahibi yöneticiler, toplumunuzun önderleri olduğunuzda bunları unutmayın. Hayallerinizin hedeflere dönüşmesini, hedeflerinizin de gerçekleşmesini temenni ediyorum.

Sevgili Çocuklar,

Biz, dostlarına kalbini, kucağını sonuna kadar açan bir milletiz. Sizlerin buradaki misafirliğini aynı zamanda kalıcı ve gerçekten derin bir dostluğun başlangıcı olarak görmek istiyorum. Her birinizi bundan sonra ülkenizin birer kültür elçisi olarak görmek istiyorum.

Şimdi ben ülkemin çocuklarına da ayrıca sesleniyorum, tanıştığınız tüm arkadaşlarınızın telefonlarını alın ve onlarla tanışıklığınızı devam ettirin.

Bizim bir gönül insanımız var, bir fikir insanımız var Yunus Emre. Ne diyor Yunus Emre? “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.”

Dünyamızın sorunlarını çözmedeki anahtar kelime; nedir o? Sevgi. Sevginin açamadığı bir kapıyı başka hiçbir şey açamaz. Burada kurduğunuz dostlukların, sevginin bereketli zemininde filizlenip tüm dünyayı kaplamasını temenni ediyorum.

Bir kez daha ülkemize hoş geldiniz diyorum. Ailelerinize, arkadaşlarınıza Türkiye’den bol bol selamlar.