Slovakya Cumhurbaşkanı Kiska ile Ortak Basın Toplantısında Yaptığı Konuşma

31.03.2015

Sayın Bakanlar, Milletvekilleri,

Sayın Basın Mensupları,

Öncelikle sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Dost ve müttefik Slovakya’ya Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk ziyaretimi gerçekleştiriyorum.

Değerli Dostum Sayın Kiska’ya gerçekten bu müstesna ev sahipliği için de teşekkür ediyorum.

Bugün değerli mevkidaşımla önce ikili görüşmemizi yaptık, orada birçok konuyu görüşme imkanımız oldu. Ardından heyetler arası görüşmeye geçtik ve bu görüşmelerde de gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik, gerek ticari, kültürel, bütün bu konuları etraflıca görüşme, müzakere etme imkanı bulduk.

Aslında görüşmelerimiz daha önceki süreçlerde gerek bakan düzeyinde, gerekse Başbakanken 2013 yılında yaptığım ziyarette aldığımız kararları bir test etme, gözden geçirme ve geleceğe yönelik neler yapabiliriz, bunları değerlendirme fırsatını bizlere verdi.

Bugün öğleden sonra Slovakya Başbakanı Sayın Robert Fico ile yapacağım görüşmeden sonra malum Değerli Dostum Sayın Kiska ile iş forumunda tüm işadamlarımıza gerek Slovak, gerek Türk işadamlarına hitap etme fırsatımız olacak.

2013 yılında kendimize bir hedef belirlemiştik, o da dış ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkaralım. 2014 sonu itibariyle geldiğimiz nokta, 1.4 milyar dolar. Ben bu hedefi yakalayabileceğimize inanıyorum, ama onun için biraz daha fazla çalışmamız lazım. Özellikle enerji ve savunma sanayi alanları önemli potansiyeli barındıran sektörler olarak ön plana çıkmakta. Bilim, teknoloji, araştırma-geliştirme alanları da diğer alanlar olarak değerlendirilebilir.

İnşallah Mayıs ayında İstanbul’da bu anlamda önemli bir adım atacağız. Türkiye-Slovakya Bilim İnovasyon ve Ticaret Daimi Forumu hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Turizm aynı şekilde ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Tabii biz Slovakya’ya herhangi bir vize uygulamadığımız için Slovak dostlarımızdan 137 bin kişi 2014’te ülkemizi ziyaret etmiş bulunuyor. Avrupa Birliği vizeleri kaldırdığı anda Türkiye’ye –müzakereci bir ülkeyiz- inanıyorum ki Slovakya’ya gelen Türklerin sayısı da ciddi miktarda artacaktır. Tabii Slovak halkına Türkiye’ye olan bu ilgilerinden dolayı özellikle de şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yıl Dönümü’nü idrak etmeye başladık. Bu savaş sırasında Bratislava’da hayatını kaybetmiş olan bizim vatandaşlarımız var. Bu askerlerimiz için Slovakya’da bir Türk şehitliği ve anıtı inşa etmek istiyoruz. Bugün Değerli Dostum Kiska’dan bu konuyla ilgili alınan mesafeleri dinlemek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bu, halklarımız arasındaki dostluğun aynı zamanda kalıcı bir nişanesi olacaktır. Bu vesileyle Slovak dostlarımıza projeye verdikleri destek için en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Tabii Slovakya’yla uluslararası düzeyde de bir işbirliğimiz var. Siyasi alanda Avrupa Birliği’nde bizlere verdiği destekler her türlü takdirin üstündedir. Askeri alanda ise NATO’da birlikteyiz. Küresel ve bölgesel güvenliği ilgilendiren konularda birlikte adım atıyoruz. Tabii gerek Avrupa Birliği’ndeki Slovakya’nın ilkeli tutumu sebebiyle, gerekse NATO’daki işbirliğimiz sebebiyle de buradaki şükranlarımı ifade ederek, bu birlikteliğimizin devamı bizim önemli hassasiyetimizdir.

Malum, 2016 yılının ikinci yarısında Slovakya Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını üstlenecek. Buna büyük önem veriyoruz ve şimdiden kendilerine başarılar dilerken, zaman zaman tıkanma noktasına gelen bu süreci Slovakya’nın hızlandıracağına inanıyorum.

Yine bu arada tabii Slovakya’nın şu anda dönem başkanlığını deruhte etmekte olduğu Vişegrad Dörtlüsü’ndeki faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Mayıs ayında ülkemizde gerçekleştireceğimiz Vişegrad Dörtlüsü artı Türkiye Dışişleri Bakanlığı Toplantısı’nı bu noktada çok çok önemsiyoruz.

Özellikle Balkanlar’a yönelik yapabileceğimiz işbirliği için somut öneriler ortaya koyacaktır. Tabii Vişegrad Dörtlüsü’nün ben inanıyorum ki bölgede belirleyici bir gücü var. Yani Slovakya olarak, Polonya olarak, Çek Cumhuriyeti olarak, Macaristan olarak, burada artı Türkiye birlikte çok şeyler yapabileceğimize inanıyorum.

Bu ziyaretimizin Slovakya-Türkiye Cumhuriyetleri arasında farklı bir sürecin başlamasına vesile olmasını diliyor, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.