Cumhuriyet Bayramı Vesilesiyle Ankara Hipodromu’nda Düzenlenen Törende Yaptıkları Konuşma

29.10.2014

Cumhuriyet Bayramı Vesilesiyle Ankara Hipodromu’nda Düzenlenen Törende Yaptıkları Konuşma

Aziz Milletim,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sevgili Vatandaşları,

29 Ekim 1923’te kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş coşkusunu ve heyecanını, en önemlisi de gurur ve iftiharını bugün 77 milyon hep birlikte idrak ediyoruz.

91 yıllık süreçte ülkemizi her alanda büyütmek için yoğun bir mücadele verdik. Hamdolsun, bu kutlu mücadelede çok önemli başarılar elde ettik.

Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğmuştur. 91 yılın ardından geldiğimiz noktada ekonomisiyle göz kamaştıran, demokrasisi her geçen gün ileri standartlara kavuşan, milli birlik ve kardeşliğini her türlü engel ve saldırıya rağmen en güçlü şekilde yücelten bir Cumhuriyetimiz var. Dahası, kurulduğu ilk gün olduğu gibi, bugün de, dünyanın her yerindeki mazlumlar, mağdurlar ve muhtaçlar için yegâne umut olma özelliğini en güçlü şekilde koruyan, umutlara karşılık bulmanın asil mücadelesini veren bir Cumhuriyetimiz var.

Kuruluşun 91. yıl dönümünde bir kez daha altını kalın çizgilerle çizerek ifade etmek isterim ki: Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir. Aynı şekilde, Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının, yani istisnasız 77 milyonun cumhuriyetidir. 77 milyonun her bir ferdi, bilaistisna bu Cumhuriyet’in öz evladıdır, bu Cumhuriyet’in eşit derecede sahibidir.

Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede duran bir yapıya kavuşmuş, yani kendi özüyle, ruhuyla gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur. Devlet ile millet, cumhur ile Cumhuriyet, bugün daha bir muhabbetle kucaklaşmış; eski acılar, kırgınlıklar, dargınlıklar tedavi ve telafi yoluna girmiştir. İşte bu dayanışma ve kardeşlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi sürdüreceğiz. İnşallah, 9 yıl sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü yeni ve büyük kazanımlarla, daha büyük bir coşku ve heyecanla idrak edeceğiz.

Başta, Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyetimizin sağlam temellerini atan herkese, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, aziz şehitlerimiz ve gazilerimize milletçe bir kez daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Cumhuriyetimizi daha da büyüteceğimize, yücelteceğimize, onu insanlığın bir umut kaynağı olarak muhafaza edeceğimize dair tüm şehitlerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz.

Bu vesileyle Karaman’da yaşanan acı maden faciası sebebiyle üzüntümüz büyük. Umudumuzu hala kesmiş, bitirmiş değiliz. Şu anda bakan arkadaşlarımız orada, tüm kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Töreni müteakiben Başbakanımız da, ben de, arkadaşlarımız da, biz de oraya gideceğiz ve orada, çalışmaları inşallah yerinde izleyeceğiz. Temennimiz odur ki, 18 kardeşimize kavuşalım, son ana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu arada bu akşam Cumhurbaşkanlığı Resepsiyonu’nu bu olay sebebiyle iptal ettiğimizi buradan da tekrar ifade etmek istiyorum. Çünkü bu olaydan sonra böyle bir resepsiyonu yapmanın doğru olmayacağı kararını verdik ve bu yıl bu Cumhuriyet Resepsiyonu’nu yapmıyoruz. Bunu da burada ifade etmek istiyorum.

Aziz Milletim,

Sevgili Vatandaşlarım,

Cumhuriyet Bayramı hepinize, hepimize kutlu olsun diyorum.

Kalın sağlıcakla.