İzmir TEKNOFEST’te Yaptıkları Konuşma

29.09.2023

Aziz Milletim,

Kıymetli İzmirliler,

Sevgili Gençler,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan tüm İzmir’i, İzmirli kardeşlerimin her birini, özellikle İzmir’in çalışkan, vizyoner ve vefalı gençlerini sevgiyle selamlıyorum.

Pazartesi günü 11. vefat yıldönümünde bir kez daha rahmetle andığımız bozkırın tezenesi Neşet Ertaş bakınız İzmir’i nasıl anlatıyor;

“Gezdim tüm dünyayı, gördüm

Güzel İzmir sana geldim

Benim şirin güzel yurdum

Güzel İzmir sana geldim

Gönüllere ışık saçan

Unutamaz görüp geçen

Gariplere kucak açan

Güzel İzmir sana geldim.”

Biz de Hindistan’dan Amerika’ya, dünyanın dört bir yanında ülkemizi temsil ettikten sonra İzmir’e geldik. İzmirli gençlerimizle kucaklaşmaya geldik. Milli teknolojimizin hamlesi, sembolü TEKNOFEST 2023 vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Her birinize sevginiz, aşkınız ve dayanışmanız için teşekkür ediyorum. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivaline hepiniz hoş geldiniz.

Bizleri aydınlık yarınlarımızın teminatı olan siz gençlerimizle buluşturan tüm kurumlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nı, sponsorlarımızı ve iştirakçilerimizi, güvenlik görevlilerimizden gönüllülerimize, programın icrasına katkı veren herkesi tebrik ediyorum.

Biliyorsunuz bu sene Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’na ulaşmanın heyecanı içindeyiz. Tarihimizin bu dönüm noktasını anlamına ve önemine uygun bir şekilde kutlamanın gayretindeyiz. Geniş bir alana yayılan çeşitli etkinliklerle, Cumhuriyet’imizin bir asırlık serencamını gençlerimizle buluşturmaya çalışıyoruz, TEKNOFEST de bunlardan birisidir. TEKNOFEST coşkusundan, TEKNOFEST’in şu muhteşem atmosferinden mümkün olduğu kadar fazla sayıda gencimizi istifade ettirelim istiyoruz. Bu amaçla tek bir il yerine TEKNOFEST’i 3 ilimizde tertipleyelim dedik.

27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Havalimanı Millet Bahçesinde düzenlenen TEKNOFEST İstanbul 2 milyon 247 bin ziyaretçiyle kendi rekorunu kırmıştır. Türkiye’nin savunma sanayi hamlelerinin siyasi sebeplerle hedef alındığı bir dönemde 2 milyonu aşkın gencimiz TEKNOFEST’e sahip çıktı. Festivalimiz, 30 Ağustos Zafer Bayramında Ankara’nın misafiri oldu. TEKNOFEST Ankara’da çoğu genç, 943 bin ziyaretçiyi ağırladık. Tam 4 gün boyunca Ankaralı gençlerimiz gerçek manada bir teknoloji şöleni yaşadı. Bugün de TEKNOFEST 2023’ün son durağı olan güzel İzmir’deyiz. TEKNOFEST’in şehrimize, ülkemize, milletimize, bilhassa siz sevgili gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. İzmirli kardeşlerime bu güzel programa ev sahipliği yaptıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.

Diğer tüm illerimiz gibi, maşallah İzmirli gençlerimiz de TEKNOFEST’e çok yoğun ilgi gösteriyor. Her yaş grubundan, her kesimden insanımızın Çiğli Hava Üssüne gelerek şu gurur tablosuna şahitlik ettiğini memnuniyetle görüyoruz. Teknolojiye meraklı buradaki evlatlarımızın mutluluğunu, sevincini, coşkusunu gördükçe ülkemiz adına umutlarımız da katlanıyor. Şu ana kadar 330 bin ziyaretçiyi ağırlayan festivalin her açıdan İzmir’e ve Cumhuriyet’imizin 100. yılına layık bir etkinlik olacağına inanıyorum. İzmirli gençlerimizle birlikte çevre şehirlerimizde yaşayan kardeşlerimizi de bu göz kamaştırıcı teknoloji şölenine davet ediyorum. Gelin, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalini tecrübe etme fırsatını kaçırmayın. Arkadaşlarınızla organize olun, çocuklarınızın, torunlarınızın elinden tutun, teknolojiye ilgi duyan tanıdıklarınızı teşvik edin, imkânı olmayana gerekirse yardım edin, destek olun, ama bir yolunu bulup, bir fırsat oluşturup Çiğli Hava Üssüne gelerek buradaki vizyonu, ufku, gayreti ve başarıyı mutlaka yerinde görün.

İzmirli kardeşlerimizi davet ederken elbette şehrimizin yeni veya eski milletvekillerini de unutmuyoruz. İleri teknolojiyi ülkemiz yerine ta 10 bin kilometre uzakta arayanları da buraya davet ediyoruz. Bitip tükenmeyen koltuk kavgalarına yalnızca 1 günlük TEKNOFEST molası vermeleri, kendileri adına büyük kazanç olacaktır.

Sevgili İzmirliler,

Çok Değerli Genç Kardeşlerim,

Bugün burada sadece mili teknoloji hamlemizin hepsi gurur kaynağımız olan ürünlerini görmüyoruz. Aynı zamanda büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, özgüven ve iddia sahibi Türkiye’nin yükselişine de şahit oluyoruz. Çiğli Hava Üssünde Kızılelma, Akıncı, Anka, Hürjet, TB2, TB3, Gökbey, Atak’la birlikte mücadele var, gayret var, sabır, azim, cesaret var. Burada zorluklar karşısında yıkılmayan güçlü bir irade var. Burada her türlü engele rağmen başarmaya sevdalı yürekler var. Burada hayallerine giden yolda hiçbir engel tanımayan işte karşımda görüyorum gençler var. Burada ayağına vurulan asırlık zincirleri parçalayan Türk milleti var. Burada Türkiye yüzyılının mahzun ve mazlum gönülleri aydınlatan ışığı var.

Merhum Abdurrahim Karakoç ne güzel söylemiş:

“İzmir’in sağından, Van’ın solundan,

Erzurum, Edirne, Hatay yolundan,

Kapı kapı tekmil Anadolu’mdan,

Bir sabah gelecek kardan aydınlık.”

Evet, burada onyıllardır hasretle beklediğimiz kardan aydınlığın muştusu var. Rabbime bizlere bugünleri görmeyi nasip ettiği için hamd ediyorum.

Yapamazsınız diyenlere inat biz yaparız, diyen, imkânsız görülen nice hayali kısa sürede gerçeğe dönüştüren, bu milletin inandığında ve çalıştığında neleri başarabileceğini gösteren, hâsılı fikir, yürek ve alın teriyle büyük bir başarı hikâyesi yazan TEKNOFEST gençliğine, evet, teşekkür ediyorum.

Sizler, Türkiye’nin müreffeh ve parlak geleceğisiniz. Sizler, canları pahasına bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan aziz şehitlerimizin kabul olmuş duasısınız. Sizler, asrımızın Cezeri’si, Harezmi’si, İbn-i Sina’sı, Mimar Sinan’ı, Ali Kuşçu’su, Hazerfan Çelebi’si, Katip Çelebi’sisiniz. Sizler, Nuri Demirağ’ların, Vecihi Hürkuş’ların, Şakir Zümre’lerin, Nuri Killigil’lerin ideallerini gerçekleştirecek nesilsiniz. Millete sevdalı bu vizyonerlerin engellere rağmen başlattıkları hamleyi inşallah sizler omuzlayacak, hak ettiği yere inşallah siz taşıyacaksınız.

Kendi öz yurdunda parya muamelesi gören milletimizi elinden tutup ayağa kaldıracak kuşak, yine sizlersiniz.

Ömrünü ülkesi ve milletine hizmete adamış bir siyasetçi olarak sizin parıldayan gözlerinizde yarının güçlü Türkiye’sini görüyorum.

Sizlere üstat Necip Fazıl’ın şu eşsiz mısralarıyla seslenmek istiyorum:

“Surda bir gedik açtık,

Mukaddes mi mukaddes.

Ey kahpe rüzgar,

Artık ne yandan esersen es.”

Evet, açtığımız gedikten gümbür-gümbür gelen TEKNOFEST gençliğinin ayak seslerini içimizdeki gafiller duymasa da tüm dünya duyuyor, biliyor. Sizlerin başarıları milletimizle birlikte Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Türkistan’a gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize de cesaret aşılıyor. Yaklaşık 30 yıllık işgalin ardından özgürlüğüne kavuşan Karabağ’da 30 sene sonra evlerine dönen muhacirler sizin için dua ediyor. Rabbim hiçbirinizin ayağına taş değiştirmesin diyorum.

Sevgili Gençler,

Biz 40 yılı aşkın süredir siyasetin içindeyiz, hayatımız boyunca Türkiye’ye hizmet etmenin, eser kazandırmanın, ülkemizin önündeki taşları, mayınları temizlemenin mücadelesini verdik. Siyaset yolculuğumuzun tüm safhalarında hep gençlerle beraber yürüdük. Gençlerin yoldaşı, yol arkadaşı olmaktan daima bahtiyarlık duydum. Hangi görüşe, kökene, hayat tarzına sahip olursa olsun bu ülkenin gençleriyle her zaman iftihar ettim. Hiç kimseyi yaşam biçimi, kılık kıyafeti, inancı, kimliği dolayısıyla ötekileştirmedik. Sizi harf oyunlarıyla, ideolojik at gözlükleriyle tanımlamaya çalışanlara asla prim vermedik. Dayatmacı, baskıcı, yasakçı değil, tüm vatandaşlarımızla birlikte gençlerimizin özgürlükçü alanlarını genişletenlerden olduk. Bugün de aynı bakış açısıyla hareket ediyoruz. Ne yapıyorsak sizin için, sizin istikbaliniz için yapıyoruz. İçeride ve dışarıda bitirdiğimiz ve verdiğimiz bütün mücadelelerin amacı, size daha güçlü, daha itibarlı, daha yaşanabilir bir Türkiye teslim etmektir.

Biz artık sizin zamanınızın misafirleriyiz. Bizden öncekilerin bedel ödeyerek bizlere bıraktığı emaneti Allah’a hamdolsun 40 yıldır onurla, vakarla taşıdık ve bugünlere getirdik. İşte bugün burada gördüğünüz gibi Türkiye’yi savunma sanayi başta olmak üzere her alanda başarıdan başarıya koşturduk.

Derslik sayımızı 343 binden 620 bine, üniversite sayımızı 76’dan 208’e, yurt kapasitemizi 182 binden 950 bine, gençlik merkezi sayımızı 9’dan 464’e, araştırma-geliştirme merkezi sayımızı sıfırdan 1289’a, tasarım merkezi sayımızı sıfırdan 324’e, teknopark sayımızı 2’den 98’e çıkardık.

Sadece İzmir’de inşa ettiğimiz derslik sayısı 11 bin 687’dir. Yine şehrimizde 26 bin kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. İlimizde 3’ü devlet olmak üzere toplam 4 yeni üniversite kurduk. İzmir’e 4 teknopark kazandırdık. Güncel rakamlarla İzmir’e yaptığımız kamu yatırımlarının tutarı 225 milyar liradır.

Ülkemiz genelinde teknolojiye yönelik farkındalığı artırmak için 81 ilimizde toplam 100 dene-yap teknoloji atölyesi kurduk.

Uzmanlaşmayı teşvik etmek gayesiyle 12 bin öğrencimizi lisansüstü eğitim yanmaları için burslu olarak yurt dışına gönderdik. Daha burada saymaya kalksak saatler sürecek nice işe, yatırıma, reforma ve projeye imza attık.

Bunlarla yetinmiyoruz, hizmet çıtamızı sürekli yukarı taşıdık. Bir taraftan asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yaralarını sararken, diğer taraftan gençlerimize olan sözlerimizi tek tek yerine getiriyoruz.

Gençler; depremin ekonomimize yüklediği 105 milyar dolarlık faturaya rağmen, size mahcup olmamak adına gereken fedakârlığı sergiledik. Son Kabine Toplantımızda gençlerimize yeni müjdeler verdik. Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize seçim döneminde vadettiğimiz cep telefonu ve bilgisayar desteği ile ücretsiz 10 GB’lık internet sözümüzü tutuyoruz. Aile ve gençlik bankasıyla ilgili kanun teklifini de Cumhur İttifakı olarak yakında Meclis’e sunuyoruz. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte ilk etapta deprem bölgesinde pilot projeleri hayata geçireceğiz. Deprem mağduru gençlerimizin yuva kurmalarına yardımcı olacağız. Aldığımız kararların siz gençlerimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Başkaları ne yaparsa yapsın, hangi ihtiraslar peşinde koşarsa koşsun, biz sizin için koşturmaya devam edeceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Seçim döneminde gençlerin demokrat dedesi maskesi takanların, söz konusu koltukları olunca nasıl faşizan hale geldiklerini hepimiz görüyoruz. Daha düne kadar dürüstlükten, şeffaflıktan bahsedenlerin iktidar uğruna birbirlerine nasıl yalan söylediklerini de hep beraber takip ediyoruz. Gençlerimizde hayal kırıklığına yol açan bu utanç sahnelerine rağmen, biz siyasete güvenin zedelenmemesi için duruşumuzu asla bozmayacağız. Özellikle siz gençlerimize karşı daima harbi ve hasbi davranacak, aramızdaki gönül bağının sarsılmasına müsaade etmeyeceğiz. Rabbim hepinizden razı olsun diyorum.

Sevgili Gençler,

Dünya merkezinde inovasyon, yapay zekâ ve robotik teknolojilerin bulunduğu çok farklı bir yere doğru gidiyor, biz de Türkiye olarak bu yarışta geri kalmamaya çalışıyoruz. Ulusal yapay zekâ stratejimizi 2021 yılında yayınladık. Dijital Türkiye vizyonumuz doğrultusunda kamu hizmetlerinde dijital teknoloji araçlarını yaygınlaştırıyoruz. Elektronik Devlet uygulamamızda 7 bin 300 hizmet sunuluyor. Şu an yaklaşık 64 milyon insanımız Elektronik Devlet Kapısını kullanıyor. Gerek etkinliği ve yaygınlığı, gerekse sunulan hizmetler bakımından Avrupa’da örnek gösterilen bir sistem kurduk. Şu an dünyanın gelişmiş denilen ülkelerinde bile sıraya girerek yapılabilen işlerin çoğunu bizim insanımız telefonu veya bilgisayarından Elektronik Devlet Kapısını kullanarak saniyeler içinde halledebiliyor.

Birileri hâlâ akıl almaz iddialarla karalama kampanyalarını sürdürse de, ilk yerli elektrikli aracımız TOGG’un üretimi artarak devam ediyor. Geçen haftaki Amerika Birleşik Devletleri ziyaretimizde rekabet iyidir diyerek Tesla’yı da ülkemizde yatırım yapmaya davet ettik.

Hava gücümüzde çarpan etkisi oluşturacak Kızılelma ile ilgili testleri hızla tamamlıyoruz. İnşallah Kızılelma’nın da envantere girmesiyle bu alanda yeni bir çığır açıyoruz. Kaan ismini verdiğimiz beşinci nesil milli muharip uçağımızın tanıtımını yaptık. Üretim süreçlerini adım-adım gerçekleştiriyoruz.  Akıncı TİHA ve Aksungur SİHA’larla silahlı insansız hava araçlarındaki hâkimiyetimizi pekiştirdik. Bunların haricinde savunma sanayi alanında hepsi birbirinden kritik 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz. Dünyadaki ilk SİHA gemisi olan TCG Anadolu, denizlerimizde bayrağımızı gururla dalgalandırıyor.

Savunma sanayi hamlelerimizle birlikte, ihracatımız da katlanarak artıyor. Savunma ihracatında bu yılki hedefimiz 6 milyar doları aşmaktır. Nasıl bu alandaki ihracatımızı 248 milyon dolardan geçen sene 4,5 milyar dolara çıkardıysak, inşallah bu rakamların üstünü de yakalayacağız. Diğer alanlarda olduğu gibi, savunmada da tam bağımsız Türkiye hedefimize ulaşana kadar gece-gündüz demeden çalışacağız.

Son seçimlerde milletimize güven tazelemesiyle Türkiye’nin savunma atılımlarına dokunmaktan, özellikle kifayetsiz muhterislerin heveslerini kursaklarında bıraktık. İktidara giden yolu milletin iradesi yerine FETÖ’den PKK’ya, terör örgütleriyle iş birliğinde arayanlara asla unutamayacakları bir ders verdik. Tavrımızı özellikle daima doğrudan, hizmetten, eser siyasetinden yana kullanarak ülkemizin önünde yepyeni pencereler açtık. İnşallah 31 Mart 2024 mahalli idareler seçimlerinde bu kazanımları daha da ileriye taşıyacağız. İzmir başta olmak üzere fetret devri yaşayan şehirlerimizin tekrar hak ettikleri hizmetlerle buluşmasını sağlayacağız. Buna hazır mıyız?

İzmir, İstanbul, Ankara, buna hazır mıyız?

İzmirlinin iradesini çantada keklik görenlerin işi bundan sonra daha zor. İstismar siyasetiyle gemisini yürütenlere hep birlikte “yeter” diyeceğiz. İzmir’i gerçek belediyecilikle tanıştırmakta kararlıyız. Bu şehrin yatırım ve eser-hizmet siyasetine ihtiyacı var, bunu ancak biz yaparız, bunu biz yaparız. Bu noktada bir milat olmasını diliyorum. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, TEKNOFEST İzmir’in hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Yarışmalarda dereceye giren tüm gençlerimizi gönülden tebrik ediyorum. TEKNOFEST’in kurulmasında, bugünlere gelmesinde, icrasında emeği geçen, katkısı olan herkese şahsım, milletim adına teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Yolunuz, bahtınız açık olsun, Mevla yar ve yardımcınız olsun diyorum.

Kalın sağlıcakla.