KKTC Ercan Havalimanı Yeni Terminal Binası ve Pisti’nin Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

20.07.2023

Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Meclis Başkanı,

Sayın Başbakan,

Siyasi Partilerimizin Sayın Genel Başkanları,

Sayın Bakanlar, Sayın Milletvekilleri,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri şahsım ve Türkiye’deki kardeşleriniz adına en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Ercan Havalimanımızın yeni terminalinin ve pistinin açılışını sizlerle yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Kıbrıs Türk’ünün Ada’daki varlığının baki olduğunu dosta-düşmana haykırdığımız Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümünü bu vesileyle yürekten tebrik ediyorum.

3 Şubat 1975 tarihinde sivil hava trafiğine açılan Ercan Havalimanı, 20 bin metrekarelik terminal binasına, 34 bin metrekarelik otopark alanına ve 2 bin 755 metre uzunluğunda ana piste sahipti. Havalimanımız 2016 yılında inşasına başlanan yeni imkan ve kabiliyetlerle donatılan terminal binası ve çift pistiyle geniş gövdeli uçaklara da ev sahipliği yapma kapasitesine kavuşmuştur.

Toplam 7 milyon 800 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Ercan Havalimanı, 2 bin 755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metre uzunluğunda yeni pisti sayesinde her model yolcu uçağının kullanımına uygunu hale getirilmiştir.

Yeni terminal eskisine kıyasla 6 kat büyütülmüştür, bu şekilde 10 milyon yolcuya hizmet verebilecek duruma gelmiştir.

Kıymetli Kardeşlerim,

Daha modern ve kapasiteli terminal binası turizme doğrudan katkısının yanı sıra, daha fazla yatırım, daha fazla gelir, daha fazla istihdam demektir. Bugün itibarıyla Ercan Havalimanı, Kıbrıs Adası’nın en büyük yolcu kapasitesine sahip havalimanı konumundadır. Bu eser, Doğu Akdeniz’de bir istikrar havzası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgede bir marka haline getirilmesine katkıda bulunacaktır.

Bu önemli eserin hizmete sunulmasını teminen etüdünden inşasına ve işletmesine kadar her aşamasında emeği geçen, katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Uluslararası toplumun haksız ve hukuk dışı uygulamaları nedeniyle Ercan Havalimanı ile yalnızca Türkiye’ye doğrudan uçuşlar gerçekleştiriliyor. Kıbrıs Türkleri, Ercan tavsiyeli hava sahası içinde Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü standartlarında hava trafik hizmeti sağlıyor. Havalimanında gelişmiş teknoloji ve Türk misafirperverliğiyle yerli ve yabancı yolculara hizmet sunulmaktadır. Bugün açılışını yaptığımız yeni terminalin ve pistin uluslararası uçuşlar için kullanılacağı günler uzak değildir.

Bu vesileyle, uluslararası toplumu Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimizin uğradığı izolasyonu haklı görecek veya haklı gösterecek hiçbir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı bulunmadığını teslim eden dönemin Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da çağrısına kulak vererek, hukuki temelden yoksun tamamen siyasi bu kısıtlamaları kaldırmaya davet ediyorum.

Kıbrıs Adası’nda tahakkümü, gerginliği ve çatışma kültürünü değil, eşit iki devletin yan yana birlikte yaşama idealini destekleyin çağrımı yineliyorum.

Sözlerime son verirken, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramınızı bir kez daha tebrik ediyorum. Havalimanımıza adını veren Şehit Binbaşımız Fehmi Ercan başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyorum.

Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum, kalın sağlıcakla.