Gümüşhane Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

08.07.2023

Sevgili Gümüşhaneliler,

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Sevgili Gençlerimiz,

Aziz Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Selçuklu’nun, Osmanlı’nın, Cumhuriyet’in gözbebeği olan Gümüşhane, nasıl 1048’de Malazgirt’ten bile önce Türk İslam mührünü bu topraklara vurduysa, 2023’te Türkiye yüzyılı mührünü aynı sevda ile gönlümüze nakşeden Gümüşhane, 93 Harbi’nde Harşit savunmasında Kuvayi Milliye hareketinde basiretiyle, ferasetiyle, cesaretiyle milletimize sahip çıkan Gümüşhane. Bugün sizleri bir kez daha hürmetle selamlıyorum. Gümüşhane’nin civan mert insanlarına, her biri ayrı ayrı kadirşinaslık timsali Gümüşhaneli kardeşlerime sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Az önce Bayburt’taydık. Şahsımıza seçimlerde verdikleri rekor destek için Bayburt’a teşekkür ettik. Şimdi de Gümüşhane’nin misafiriyiz. 28 Mayıs’ta yüzde 78,54 gibi tarihi bir oy oranıyla bizlere sahip çıkan Gümüşhane’ye teşekkür ediyorum.

Bizimle omuz omuza yürüdüğünüz için, dualarınızda bizleri unutmadığınız için, sandık önünüze geldiğinde mührü bastığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Tarihimizin en kritik seçimlerinde sizler bize inandınız. Bize olan güveninizi de Türkiye ikincisi olarak gösterdiniz. Hiçbir kumpasın, hiçbir karanlık planın ve iftiranın aramızdaki şu muhabbeti sarsamayacağını yeniden ispat ettiniz.

Son seçimlerde sadece 7’il koalisyon masasını devirmediniz, Pensilvanya’dan Kandil’ine tüm destekçilerini de siz sandığa gömdünüz. Türkiye üzerine plan yapanların, hesap yapanların oyunlarını benim Gümüşhaneli kardeşlerim bozdu. Türkiye dediniz, milli güvenlik dediniz, milli beka dediniz, teröre geçit yok dediniz. Terör örgütlerini özellikle yer ile yeksan ettiniz. Terör örgütlerine sırtını dayayanlara unutamayacakları bir ders daha verdiniz. Öyle bir tokat attınız ki hepsinin birden dengesini alt-üst ettiniz. O günden beri kendilerini toparlayamadılar. 28 Mayıs’tan bu yana kendilerine gelemediler. Hiç seslerini duydunuz mu? Şu anda hala birbirleriyle dövüşüyorlar. Milletin zekasıyla alay edenler, yaşadıkları şoku hala atlatamadılar. Siyaset mühendislikleriyle seçim kazanmayı planlayanları, iktidara giden yolu Batı başkentlerinde arayanları, terör örgütleriyle iş birliği yapmaktan utanmayanları, yalan ve iftiradan başka ağızlarından söz çıkmayanları sandığa gömdüğünüz için sizlerle gurur duyuyorum. Gümüşhane’yle aynı sevdayı taşıdığım için Rabbime hamd ediyorum. Gümüşhane’yle aynı yolun yoldaşı olduğum için Allah’a hamd ediyorum. Gümüşhane’yle aynı davanın insanı olduğum için Rabbime şükrediyorum.

Kardeşlerim,

Biz Gümüşhane’yi severiz, Gümüşhane de bizi sever. Ne diyor o güzel Gümüşhane türküsünde…

“Yüce dağ başında kar havası var

Bülbülün gülünen ne davası var      

O yar beni sevmiş, ben de o yâri

Ellerin bizimle ne davası var…”

Evet, eller ne derse desin, bu can bu tende oldukça Gümüşhane’yle kucaklaşmamız, muhabbetimiz devam edecektir. Sizlerin teveccühüne mazhar olabilmek için daha fazla koşturacağız. Sizlerin güvenine layık olmak için daha fazla eser ve hizmet üreteceğiz. Gümüşhane’yi bölgesinin parlayan yıldızı haline getirene kadar bize durmak, dinlenmek haramdır.

Bugün hem sizlere teşekkür etmeye, hem de yapımı tamamlanan eser ve hizmetleri açmaya geldik. Gümüşhane’ye teşekkür borcumuzu eserlerimizle de ifade edelim dedik. Diyorlar ki; “Bir insan bu kadar sevilir mi? Seviliyorsunuz Reis’im” diyor, ben de sizleri seviyorum. Gümüşhane, hepsi farklı alanlarda 1 milyar 100 milyon lira tutarında 52 kalem hizmet, eser ve yatırım tamamlandı. Yükseköğrenim yurtlarımızdan anaokulu, ortaokul ve lise, göletlerden sulama ve dere ıslahı projelerine pek çok eseri resmen devreye alıyoruz.

AFAD’ın hizmet binası ile Emniyet Teşkilatımıza ait ek bina ve ilçe hizmet binalarını hizmete sunuyoruz. Gümüşhane Belediyemiz ile ilçe belediyelerimizin millet bahçesinden pazar yerlerine, iş merkezlerinden cami, park, sosyal tesis ve konutlara 26 ayrı yatırımı resmen sizlerin istifadesine sunuyoruz.

Bunlara ilaveten üniversitemize ait meslek yüksekokulu ve yurt binasını, İl Özel İdaremizin, İl Kültür, Sanayi ve Teknoloji müdürlüklerimizin çeşitli projelerini resmi olarak bugün hizmete açıyoruz. Böylece tek bir açılışla çeşitli alanlarda 1 milyar 100 milyon liralık yatırımı resmen bugün Gümüşhane’mize kazandırıyoruz. Hepsi birbirinden kıymetli bu yatırımları, hizmet ve eserlerin şehrimize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.

Bakanlıklarımızı, Valiliğimizi, İl Özel İdaremizi ve belediyelerimizi tebrik ediyorum. Bu tesislerin inşasında emeği geçen,  alın teri olan, işçisinden mühendisine tüm çalışanlara şükranlarımı sunuyorum.

Gümüşhane’nin hedeflerini ve ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Gümüşhaneli kardeşlerimizin beklentilerinin de farkındayız. Özellikle turizm alanında tabii güzellikleri ve keşfedilmeyi bekleyen tarih hazinesiyle Gümüşhane çok ciddi bir potansiyele sahip. Bunların tam manasıyla harekete geçirilmesi için şehrimizi yeni projelerle destekleyeceğiz. Ulaşımdan sanayi ve üretime şehrimizin taleplerinin karşılanması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.

Kardeşlerim,

Bunları söylerken CHP Genel Başkanı gibi laf olsun diye söylemiyoruz. Şu anda onlar zaten kendi aralarında birbirine girdiler. Hep söyledik ya; bay bay Kemal’den bir şey olmaz. Biz meydanlarda verdiği sözü Ankara’ya dönünce unutanlardan değiliz. Biz, seçim dönemi atıp tutan, sonra bir daha ardına bakmayanlardan değiliz. Biz, iki seçim arasında 15 günde ağız değiştirenlerden değiliz. Biz, sözünün eri bir partiyiz. Biz sözünün takipçisi olan, sözünü senet olarak kabul eden bir ittifakız. 21 yıllık iktidarlarımız döneminde hep bunu yaptık. Ve bu dönemde de Cumhur İttifakı olarak partilerimiz verdikleri sözün arkasında durdular. Yapamayacağımız hiçbir vaadi meydanlarda dillendirmedik. Neyi taahhüt etmişsek, Allah’ın izniyle onu da mutlaka yerine getirdik.

Gümüşhane, bizim hizmet ve eser siyasetimizden en çok istifade eden illerimizden biridir. Gümüşhane’ye son 21 yılda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 32 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık.

Eğitimde 775 adet yeni derslik kazandırdık. Şehrimizle üniversitemizi buluşturduk. Gençlik ve sporda 7 bin 928 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Farklı branşlarda toplam 18 adet spor tesisi inşa ettik.

Sosyal yardımlarda şehrimize toplam 870 milyon lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 349 yataklı 6 hastane dâhil 11 adet sağlık tesisi kazandırdık. 2 sağlık tesisinin yapımı, 2 sağlık tesisinin ihale ve arsa tedarik süreci devam ediyor. TOKİ vasıtasıyla 1895 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 268 konutun yapımına devam ediyoruz. İlk Evim Projesiyle Gümüşhane’de toplam 398 konut inşa edeceğiz. İlk Evim Arsa Projesiyle 260 konutluk altyapısı hazır müstakil ve müşterek arsalarımızı sizlerin hizmetine sunacağız. Kentsel dönüşümde 608 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik.

İktidara geldiğimizde il sınırları içerisinde hatırlayın arıtma tesisi yoktu. Bugün 4 adet atık su arıtma tesisiyle Belediye nüfusunun yaklaşık yüzde 71’ine hizmet veriyoruz. Gümüşhane’de iki millet bahçesi projemiz bulunuyor. Köse millet bahçemizi tamamlayıp bugün açtık. Karaer millet bahçemizin yapımına devam ediyoruz. Ulaştırmada 2002’de Gümüşhane’ye sadece 1 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. Biz buna 127 kilometre daha bölünmüş yol ilave ettik. Gümüşhane-Kelkit Ayrımı, Köse Devlet Yolundaki Köse Şehir Geçişi giriş ve çıkışındaki çalışmaları bu yıl bitiriyoruz. Gümüşhane-Bayburt ayrımı, Kelkit-Şiran güzergahı ile Kelkit Şehir Geçişini ise inşallah seneye tamamlıyoruz. Gümüşhane’de toplam 27 bin 600 metre uzunluğunda tünel inşa edip trafiğe açtık.

Gençler,

Zigana Dağını geçilmez olmaktan çıkartan Zigana Tünelini tamamlayıp geçtiğimiz Mayıs ayında hizmete açtık mı? Nereden nereye? Neydi o Zigana’nın hali? İşte yaparsa… Yaparsa… “AK Parti” yapar” Beraber yaptık.

Gümüşhane ve Bayburt’a hizmet verecek yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanımızın inşaatı sürüyor. İnşallah Gümüşhane ve Bayburt’a hizmet edecek bu havalimanımızla Bayburt ve Gümüşhane bir başka hal alacak. Artık uçaklarımızla geleceğiz, uçaklarımızla gideceğiz, öyle mi?

Son 21 yılda Gümüşhane’ye 20 baraj, 4 gölet, 11 sulama tesisi, 49 taşkın koruma tesisi ve 13 hidroelektrik santral olmak üzere toplam 97 tesis inşa ettik. Gümüşhaneli çiftçilerimize toplam 400 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. İnşa ettiğimiz sulama tesisleriyle Gümüşhane’de 178 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Sanayi ve teknolojide bir sanayi sitesi kurduk. Şehrimizdeki iş yerlerimize toplam 274 milyon lira prim teşviki vererek destek olduk. Enerjide Gümüşhane Arzular, Kabaköy, Kelkit ve Şiran’a doğal gaz arzı sağladık. Şimdi önümüzdeki dönemde Köse, Kürtün ve Torul’a da doğal gaz arzı sağlamayı planladık. Gördüğünüz gibi durmadan, dinlenmeden şehrimiz için çalışıyoruz. Buradaki yatırımları, projeleri çok yakından takip ederek inşallah sizlerin hizmetine sunacağız. Şimdi sordum, dedim ki; bugün Gümüşhane’de şu merasimimize kaç kişi katıldı? Emniyet’ten rakamı aldım, 35 bin kişi şu anda burada. Bayburt’ta 40 bindi, burada 35 bin. Daha iyi olacak biliyorum, daha iyi olacak. Gümüşhane bunu başarır mı? Cumhur İttifakı’yla bunu yürütür mü? Eyvallah.

Kardeşlerim,

Gümüşhane bize destek noktasında hep en üst sıralarda yer aldı. 10 Ağustos 2014 seçimlerinde yüzde 75,06 ile Türkiye üçüncüsü, 24 Haziran 2018 seçimlerinde yüzde 77,07 ile Türkiye ikincisi, 28 Mayıs 2023 seçimlerinde yüzde 78,54 ile yine Türkiye ikincisi oldu. Ama ben istiyorum ki Türkiye birincisi olsun.

Özellikle son seçimlerde bizlere çok güçlü bir şekilde sahip çıkmanızın gönlümüzdeki yeri çok farklıdır. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri çok partili demokrasi tarihimizin en önemli seçimlerinden biridir. Türkiye bu seçimlerde aynı zamanda gelecek asrının nasıl olacağına da karar vermiştir. Milletimiz iradesine zincir vurulmayacağını bir kez daha göstermiştir. 28 Mayıs’tan bu yana muhalefetin ve masanın haline baktıkça, bunu daha iyi anlıyoruz. Kavganın, tartışmanın ardı arkası kesilmiyor. Her gün bir gerilimin fitili ateşleniyor. Daha 1 ay öncesine kadar ülkeyi beraber yönetmekten bahsedenler, bugün birbirlerine demediklerini bırakmıyor. Muhalefeti destekleyen vatandaşlarımız oy verdikleri siyasetçilerin durumunu gördükçe adeta kahroluyor.

İlk seçimlerin üzerinden tam 8 hafta geçti. 7’li koalisyon masasından bir kişi bile istifa etmedi. Kazanamazsam bırakırım diyenlerden hiçbiri siyaseti bırakmadı. Bir tanesi bile çıkıp açık yüreklilikle seçmenlerine hesap vermedi. İki seçimde de başarısız oldular, yenilgiye uğradılar, açıkça kaybettiler. Fakat hezimetlerini başarı gibi, yenilgilerini zafer gibi pazarlamaktan hâlâ vazgeçmediler. Hadi toplam oyları yüzde 1’i bile bulmayan tabela partilerinin sevincini anlıyoruz. Onlar siyasi tarihimizin en büyük tokatçılığına imza atarak CHP’den 39 milletvekili kopardılar. Bay bay Kemal ne diyordu? Ben başarılı bir hesap uzmanıyım diyordu. Ya nasıl bir hesap uzmanısın ki bütün milletvekillerinden kalktın 39 tanesini yüzde 1 oy toplamına sahip olmayan partilere verdin. Senden hesap uzmanı falan olmaz, geç. Sen, bizimle beraber girdiğin bütün seçimleri kaybettin, hala utanmadan sıkılmadan burada duruyorsun. Bak, Yunanistan’da Çipras seçimi kaybetti, ne yaptı? Bıraktı. Yunanistan’daki Çipras bu kadar bu konuda hassas, ama sende bu yok. Ve CHP’nin seçmeninin verdiği oylara da bunlar kondular. Etik olup olmadığı bizi ilgilendirmez, tartışmalı da olsa ortada sayısal bir gerçeklik var. Peki, partisinin dolandırılmasına aracılık eden hesap uzmanına ne oluyor, 13 yılda aldığı 12. seçim yenilgisini nasıl inkar edebiliyor? Meselenin daha trajikomik yanı; birkaç hafta önce 39 milletvekilini diğer partilere altın tepsiyle sunan bu zatın yaşadıklarından hiç ders çıkarmadan bugün 16’lı masa kurmaktan bahsediyor. Tıpış-tıpış diyerek CHP seçmenine zorla oy verdirdiği tabela partilerine anlaşılan 10 yeni tabela partisi daha ekleyecek. Zaten CHP Genel Başkanı son seçimlerdeki ittifak politikasıyla bu konudaki maharetini açıkça gösterdi. Öyle ki siyasi parti kurmayı kimi uyanıkların gözünde adeta bir yatırım aracı olarak görüyor. 28 Mayıs öncesinde iyi-kötü bir partisi olan hemen herkes CHP Genel Başkanından ya cumhurbaşkanı yardımcılığı ya da bir bakanlık sözü aldı. Şimdi buna yeni sözlerin, yeni taahhütlerin ekleneceği anlaşılıyor. Ne diyelim; Gazi’nin hürmetine, CHP’ye oy veren vatandaşlarımıza Allah sabır versin.

Kardeşlerim,

Biz yol haritamızı bunlara göre çizmiyoruz. Adımlarımızı atarken muhalefetin ne dediğine, nelerle uğraştığına, hangi meselelerle boğuştuğuna bakmıyoruz. Biz kendi önceliklerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Bizim gündemimizde ne var? Depremzedelerimiz var, deprem bölgesinin yeniden ayağa kaldırılması var. Gündemimizde milletimizin sıkıntılarını çözmek, dertlerine derman olmak var. Gündemimizde enflasyonu düşürmek, hayat pahalılığını sonlandırmak var. Üretimi, istihdamı, ihracatı daha çok artırmak var. Gündemimizde Türkiye’yi hayalleri ve hedefleriyle buluşturmak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek var.

Gündemimizde meydanlarda milletimize verdiğimiz tüm sözleri tutmak var. İşte dün memur maaşlarından emeklilerimizin maaşlarıyla ilgili düzenlemeyi Meclis’imizin takdirine sunduk. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilerimize yüzde 25 oranında zam yapmak suretiyle saçını ülkemize hizmet yolunda ağartmış kardeşlerimizi sevindirdik. Çalışanlarımızı enflasyon karşısında koruma taahhüdüne bağlılığımızı bir kez daha gösterdik. Emeklilerimizin maaşlarıyla ilgili attığımız adımın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin diyorum.

Ve şu anda açılışını yaptığımız eser, hizmet ve yatırımların tekrar Gümüşhane’ye hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Hazır mısınız? Şöyle gümbür gümbür haykıralım.

Kaldıralım ellerimizi.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız.

Kalın sağlıcakla.