Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

20.04.2023

Sevgili Zonguldaklılar,

Enerji Sektörümüzün Kıymetli Temsilcileri,

Türkiye Petrollerimizin Kıymetli Çalışanları,

Gururumuz Kıymetli Madenciler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün Filyos’ta ülkemizin iki bayramını bir arada kutlamak üzere bir aradayız. Birisi, inşallah yarın kavuşacağımız Ramazan Bayramı’dır. Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Rabbimden milletimizin tamamıyla birlikte buradaki kardeşlerimizin her birini afetsiz, kazasız, belasız, huzurlu, mutlu, güvenli nice bayramlara eriştirmesini diliyorum.

İkinci bayramımız; ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasıdır. Biliyorsunuz bu projenin ilk adımını 2020 Ağustos’unda Filyos’un 175 kilometre açığındaki Sakarya Gaz Sahası’nda Fatih Gemimizin vurduğu sondajla atmıştık. Tuna-1 kuyusundaki bu sondajın ön verileri bize sahada 320 milyar metreküplük rezerv olduğunu göstermişti. Ardından ilave sondajlarla bu rakam 405 milyar metreküpe yükseldi. Fatih Sondaj Gemimize Kanuni Gemimizin de katılmasıyla genişleyen çalışmalar sonunda rezerv miktarımız 540 milyar metreküpe çıktı. Yavuz Gemimizin de sondaj filomuza katılmasının ardından uluslararası bir değerlendirme şirketine yaptırdığımız üç boyutlu modellemeyle Sakarya Sahamızdaki gaz miktarı 652 milyar metreküp olarak tescillendi. Bu arada bir diğer saha olan Caycuma-1 kuyusunda da 58 milyar metreküp rezerv keşfi yapıldı. Böylece Karadeniz’deki gaz rezervimiz 710 milyar metreküpe ulaştı.

Tabii sadece keşifle kalmadık, Ocak 2021’de kara tesisinin inşasına başladık. Aynı yılın Temmuz ayında sahadan kuyuya ilk doğal gaz akışının tesislerini tamamladık. Yaklaşık 1 yıl önce Karadeniz’in altında keşfettiğimiz gazı karaya taşıyacak hattın ilk kaynağını yaptık. Geçtiğimiz yılın Haziran’ında önce sığ denizde, sonra derin denizde boru serimi aşamasına geçtik. Yılbaşından itibaren derin deniz kordon hattının etütlerine, Mart’tan itibaren sistemin testlerine başladık.

Yaklaşık 10 bin personelin ve 50 geminin geceli-gündüzlü çalışmasıyla ortaya çıkan bu başarının gururu milletimizin tamamına aittir. Dünyanın diğer yerlerinde 6-7 yıl süren keşfedilen gazı kullanılabilir hale getirme süresini biz bu tempoyla 3 yılın altına indirdik. Keşiften sadece 32 ay sonra bugün Karadeniz gazımızın devreye alınma töreniyle bu uzun ve meşakkatli yolculuğun en mutlu anına geldik. Sakarya Sahası’ndan ilk etapta günde 10 milyon metreküp açacağımız yeni kuyularla birlikte ilerleyen süreçte günde 40 milyon metreküp Allah’ın izniyle gaz çıkartacağız. Tam kapasiteye çıktığımızda ülkemizin yıllık ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu buradan karşılayabileceğiz.

Bu proje sayesinde sadece ülkemizin doğal gazdaki dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda Filyos ve Zonguldak bölgesini önemli bir enerji, teknoloji, lojistik üssü haline getiriyoruz. Devreye Alma Törenimizle bugün 85 milyonu sevindirirken, milletimize gerçekten büyük bir gurur yaşatırken, elbette bazılarını da üzüyoruz. Siyasi ikballerini insanımızın sıkıntılarına bağlayanları üzüyoruz. Türkiye’nin başarılarından rahatsız olanları üzüyoruz. Ülkemizin kalkınmasını, güçlenmesini istemeyenleri üzüyoruz. Kandil’deki o eli kanlı terör baronlarını, Pensilvanya’daki hainleri üzüyoruz. Senelerce bizi enerji yarışının dışında tutan emperyalistleri üzüyoruz. Her seçim öncesinde gaz buluyorlar iftirası atan karakter fukaralarını üzüyoruz. Ortada gaz-maz yok, diye dolanan o kifayetsiz muhterisleri üzüyoruz. Milletimizin sevinci, gururu, heyecanı ve zaferleri karşısında kâbus gören mankurtları üzüyoruz. Tabii bir de daha ilk günden itibaren bize yapamazsınız diyen, hayırlı her işe çamur atan bay bay Kemal ve masa arkadaşlarını üzüyoruz. İnşallah bundan sonra yeni açılışlar, yeni eserler, devreye aldığımız yeni projelerle bu kaybedenler kulübünü üzmeyi sürdüreceğiz. Ama bunlara en büyük hayal kırıklığını sandıkta vuracağı tokatla 14 Mayıs’ta milletimizin tattıracağına inanıyorum.

Karadeniz doğal gazımızın ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kardeşlerim,

Bu projenin sismik aramasından sondajına, kuyularının açılmasından borularının döşenmesine, kara tesislerinin inşasından gazın sisteme verilmesine kadar tüm aşamalarında önceki dönem Enerji Bakanı Berat Bey’in, daha sonra Fatih Bey’in, bütün bunların yanında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın tüm Yönetim Kurulu Başkan ve ekibine şahsım, milletim adına çok-çok teşekkür ediyorum. BOTAŞ’a, yüklenici firmalarımıza, mühendislerimize, işçilerimize, velhasıl herkese milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Kendi doğal gazımızı kullanacak vatandaşlarımızdan da, ülkemizin bu değerinin keyfini huzurla, güvenle, hayır duayla çıkarmalarını istiyorum.

Sürecin başından beri gösterilen çabaları anlatan belgeseli bu akşam saat 11’de TRT’de izleyebilirsiniz.

Değerli Kardeşlerim,

Kendi doğal gazını, kendi petrolünüzü, kendi kaynaklarını kullanmanız elbette önemlidir, hayatidir. Ama insanlarımızın aklına şu soru da mutlaka gelecektir: Peki, ülkemizin kendi gazına sahip olması, benim günlük hayatıma ne fayda sağlayacak? Bu çok haklı bir sorudur. Size tabii bay bay Kemalvari yalanlarla bir şeyler söyleyecek değilim. Biz 21 yıldır bu ülkede yaptığımız her eseri, kazandırdığımız her hizmeti, hep bu soruya cevap verecek şekilde planladık. Ne diyor; 300 milyar dolar Londra’dan getirdim-getiriyorum, diyor. Nereye getirdin, ne karşılığında getirdin, senin şu anda sıfatın ne? Esrar, eroin, bunları mı Londra’nın oradaki tüccarlarına sattın, ne yaptın da 300 milyar doları getiriyorsun?

Peki, biz ne yaptık? Okul yaptık, üniversite açtık, yurtlar kurduk, hastaneler açtık, bütün bunların inşasını gerçekleştirdik, evlatlarımızın daha iyi bir geleceğe sahip olmasını sağladık. 76 üniversitesi olan Türkiye’de 208 üniversiteyle 81 vilayetimizin tamamına üniversitelerimizi kurduk.

Hastane yaptık, insanlarımızın sağlıklı bir ömür sürmeleri için gereken imkânları temin ettik. Artık hastanesi olmayan ilimiz, ilçemiz kalmadı.

Terör örgütlerine göz açtırmadık, insanlarımızın evinde, işyerinde, okulunda, hayatının her alanında emniyet içinde yaşamasını sağladık. Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler Deresi’nde, bütün buralarda o mağaraları bu teröristlerin başına-başına geçirdik.

Yol, köprü, tünel, havalimanı, hızlı tren hattı yaptık. İnsanlarımızın sevdiklerine kolayca ulaşabilmesini, ürettikleri mal ve hizmetleri kolayca kazanca dönüştürebilmelerini temin ettik.

Yüksek teknolojiye dayalı sanayimizi araştırma-geliştirmesiyle, tasarımıyla, yazılımıyla, üretimiyle, ihracatıyla geliştirdik. Bu arada, teknolojik bağımsızlığımızı kazandık.

Konut inşa ettik. Mahallerimizi dönüştürdük. Millet bahçeleri yaptık. Şehirlerimizdeki hayat kalitesini yükselttik.

Baraj, sulama kanalı, makine modernizasyonu yaptık. Çiftçilerimizin topraklarının verimini arttırdık.

İşte bu Filyos’u, Filyos Deresini bu limanla bütünleştirdik ve bugün de burasını artık ülkemizin en önemli bir doğal gaz merkezi haline getirdik.

Nükleerinden güneşine, rüzgârından hidroelektriğine tüm elektrik üretim potansiyelimizi harekete geçirdik, kalkınmanın temel altyapısı olan enerjimizi sağladık.

Velhasıl, ülkemize geçtiğimiz 21 yılda yaptığımız her yatırımla insanımızın hayatını kolaylaştırmış, refahını arttırmış olduk.

Bunların yanı sıra, vatandaşlarımızı hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında da asla yalnız bırakmadık.

Geçen sene salgın ve küresel kriz sebebiyle artan enerji fiyatlarının olumsuz etkilerini hafifletmek için doğal gazda yüzde 75 indirim uyguladık. Yani milletimizin ödemesi gereken her 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını devlet olarak biz üstlendik.

Yine hatırlarsanız, Karadeniz gazının ilk keşfi yapıldığında milletimize müjdeler olsun demiştik.

Değerli Kardeşlerim,

Türkiye’nin imkânlarını milletimizin her bir ferdinin hayatına yansıyacak şekilde kullanma sözümüzü de burada unutmuyoruz, işte bugün bu sözümüzün gereğini yerine getiriyoruz. Şimdi sizlerle ülkemizin her bir hanesindeki doğal gaz faturasını düşürecek iki müjdeyi paylaşmak istiyorum.

Birinci müjdemizi açıklıyorum; vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Evet, aylık otlama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşürülecektir. Bu, aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğal gaz faturası ödemeyeceğini anlamına geliyor. Özellikle emeklisinden öğrencisine tüm dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesine ücretsiz doğal gaz kullanımının önemli bir katkı yapacağına inanıyorum. İnşallah seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı, çok daha olumlu bir şekilde tecelli edecektir. Aylık mutfak ve sıcak su tüketimini karşılayacak bedava doğal gazınız hayırlı olsun.

Şimdi de Karadeniz gazının sevincini, mutluluğunu, coşkusunu 85 milyon doya doya yaşayabilelim diye ikinci müjdemizi açıklıyorum; 1 ay boyunca Türkiye’nin tamamındaki konutların doğal gaz tüketiminden ücret almayacağız. Yani mutfağın ve sıcak suyun yanı sıra ısınma dahil doğal gaz tüketiminin tamamını 1 ay süreyle ücretsiz yapıyoruz. Bu müjdemizin de milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Allah’ın izniyle hâlâ sürmekte olan ve yeni başlatacağımız çalışmalarla milletimizin karşısına daha pek çok müjdeyle çıkacağız. Biz, durmak yok, yola devam, derken işte bunu kast ediyoruz. Ülkemize eser kazandırma yolunda durmayacağız, milletimize hizmet etme yolunda durmayacağız. Türkiye yüzyılının inşası yolunda durmayacağız. Yarın değil, hemen şimdi, diyerek 21 yılda ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısını Türkiye yüzyılıyla taçlandıracağız. Bunun için sizlerden 14 Mayıs’ta tercihinizi çok iyi ölçüp tartarak doğru bir şekilde yapmanızı istiyorum.

Türkiye geçmişte güven ve istikrar düşmanı kifayetsiz siyasetçilerden çok çekti. Bir ülkenin siyaset kurumu ve siyasi liderliği zayıf olunca herkes gözünü oraya dikiyor, terör örgütü de ellerini ovuşturuyor, tefeci de ellerini ovuşturuyor Londra’dakiler gibi. Sizinle hesabı, davası olan her ülke, her kesim de ellerini ovuşturuyor. Biz bugüne kadar milletimizle birlikte verdiğimiz mücadeleyle tüm bu hevesleri kursaklarda bıraktık. Bu seçimlerde de tercihimizi çocuklarımızın geleceğini düşünerek, yaparak, Türkiye’nin diz çökmesini bekleyenleri Allah’ın izniyle hüsrana uğratacağız.

İşte eser ve hizmetler, işte vizyonlar, işte sandık, hepsi de kantarınızda.

Ve bu arada inşallah daha önce verilmiş sözümle, bu arada madencilerimizle ilgili bin kişilik bir eleman alımı demiştik, bunu iki binle perçinliyoruz, inşallah iki bin madencimizi de Allah’ın izniyle iş sahibi yapacağız.

Şu yerin altının dili olsa da konuşsa, buralarda ne şehitler verdik ve bu şehitlerimizin, evet, emekleri, alın terleri üzerinde bu millet geleceğe yürüyor.

İnşallah 14 Mayıs’ta milletimiz iyi ölçüp tartacak, bir kez daha kendisi ve geleceği için en doğru, en isabetli kararı verecektir.

Bu duygularla Karadeniz doğal gazının ülkemize ve milletimize tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum. Konutlarımızda ilk 1 ay tamamen ücretsiz, 1 yıl boyunca da mutfak ve su ısıtmada kullanılan kısmının ücretsiz olacağı müjdelerimizin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Projenin ilk gününden bugüne her aşamasında emeği geçen bakanlarımızı, kurum yöneticilerimizi, yüklenicileri, çalışan personeli, herkesi tekrar tebrik ediyorum.

Bizlere bugün iki bayramı bir arada yaşatarak tarihe geçen kahramanlarımızı asla unutmayacağız.

Şimdi hazır mısınız? Coşkuyla, bütün Türkiye duysun, tamam mıyız?

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Kalın sağlıcakla.

Rabbim sizlerden razı olsun, Allah yar ve yardımcımız olsun.