Kahramanmaraş Afşin’de Yaptıkları Konuşma

28.02.2023

Sevgili Afşinliler,

Aziz kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerin şahsında tüm Afşinli kardeşlerime öncelikle vefat edenlere Rabbimden rahmet, yaralıları da şifalar diliyorum. Hep birlikte vefat edenler için gelin birer Fatiha okuyalım.

Derdinize, sıkıntınıza ortak olmak için bugün Cumhur İttifakı olarak buradayız. Depremde hayatını kaybeden Afşinli kardeşlerime bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, tüm yakınlarına sabırlar niyaz ediyorum. Millet olarak hepimizin başı sağ olsun.

Gerek hava şartları, gerekse deprem alanının genişliği sebebiyle çeşitli zorluklarla karşılaşmış olsak da ilk günden itibaren sizlerin yanındayız. Kamu kurumlarımızla, belediyelerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla ilçemizi bir an önce ayağa kaldırmanın gayreti içinde olduk. Kahramanmaraş genelinde olduğu gibi Afşin’de de deprem sonrasında yaraların hızla sarılmaya başlandığını görüyoruz. Bugüne kadar köylerle birlikte ilçemizde ihtiyaç duyulan çadırlar dağıtıldı, şimdi işin ikinci etabındayız ve konteynerleri süratle yerleştirerek, çadırlardan konteyner kentlere geçmeye başlayacağız. Toplamda 842 adet konteynerin kurulumu için altyapı çalışmaları devam ediyor. Gıda temini, içme suyu, elektrik ve diğer ihtiyaçlarla ilgili hamdolsun herhangi bir sıkıntı kalmadı.

Yakınını, evini, eşyasını depremde kaybeden vatandaşlarımızın maddi külfetlerini hafifletecek adımları atıyoruz. Evleri kullanılamaz hale geldiği için kiraya çıkacak depremzedelerimize 3 bin lira ile 5 bin lira arasında kira yardımı yapıyoruz. Bunun için evini taşıyacak depremzedelerimize 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz. Depremde vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına da acil ihtiyaçları için 100 bin lira veriyoruz. Felaketten etkilenen vatandaşlarımıza 10’ar bin lira ödeme yapıyoruz.

Depremzedelerimizi en kısa sürede kalıcı konutlara kavuşturmak için de yoğun gayret gösteriyoruz. Afşin genelinde 4 bin 516 binadaki 9 bin 295 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Maraş genelinde bu rakam 45 bin 575 binada 119 binden fazla bağımsız bölüme ulaşıyor. Deprem bölgesinin tamamında Mart ve Nisan aylarında temelini atacağımız konutların ve köy evlerinin sayısı 309 bini buldu. Bunun 83 bin konutu ile 18 bin 681 köy evini Maraş’ta inşa edeceğiz. Hasar tespit çalışmaları tamamlınca bu sayılar kesinleşecek.

Yitip giden canlarımızı geri getiremezsek de, Allah’ın izniyle ilçemizdeki maddi kayıplarımızın tamamını telafi edeceğiz. Sizlerden devletinize ve hükümetinize güvenmenizi istiyorum. Bize bir yıl müsaade, inşallah bir yıl içerisinde konutlarımızı tamamlayarak sizleri konutlara inşallah geçireceğiz.

Acımız ne kadar büyük olursa olsun inancımız ve irademiz de o derece kuvvetlidir. Van’da nasıl bu işi başardıysak, Bingöl’de nasıl bu işi başardıysak, Elazığ’da nasıl başardıysak, Malatya’da nasıl başardıysak, İzmir’de nasıl başardıysak, değerli kardeşlerim, Kütahya Simav’da nasıl başardıysak, bütün deprem, sel afetlerinde nasıl başardıysak, Allah’ın izniyle aynı şeklide bu 11 vilayette de bunu başaracağız. Devlet olarak bugüne kadar hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadıysak, inşallah bu sefer de kimseyi aç, açıkta bırakmayacağız. Milletçe el ele, omuz omuza, yürek yüreğe vererek bu zor günlerin üstesinden beraberce geleceğiz.

Rabbim vefat eden kardeşlerimize rahmetiyle, merhametiyle muamele eylesin, Mevla bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın duasına bulunuyorum.

Sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Ve şu anda da huzurlarınızda gerek Cumhur İttifakı olarak Devlet Bahçeli Bey, gerek Mustafa Destici Bey, gerekse Genel Başkanvekillerim hep birlikte milletvekillerimizle buradayız, sizlerin yanında olduk. Şimdi de buradan Malatya Doğanşehir’e geçiyoruz, oradaki kardeşlerimizle de şöyle bir kucaklaşalım istiyoruz.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum, kalın sağlıcakla.