Kilis Deprem Bölgesi’nde Yaptıkları Konuşma

09.02.2023

Kardeşlerim; sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Geçtiğimiz Pazartesi günü bu coğrafyanın tarihte gördüğü en büyük deprem felaketiyle sabah 04:17’de karşı karşıya kaldık ve Kilis de bu felaketten etkilenen şehirlerimizden bir tanesi oldu. Malum Kahramanmaraş merkezli bu felakette ne yazık ki şu ana kadar çok ciddi vefat durumumuz var, yaralı sayımız var. Ve dün depremin merkezi Kahramanmaraş ile depremden en çok etkilenen bir diğer şehrimiz Hatay’daydım, buraları gezdim.

Bütün bunlarla beraber bölge genelinde depremin yol açtığı yıkıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı şu an itibariyle 16 bin 546’ya ulaştı. Yaralılarımızın sayısı 66 bin 132, yine bölge genelinde yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Kilis’te ise 178 bina yıkılmış, 73 vatandaşımız vefat etmiş, 690 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Depremin vurduğu 10 şehrimizin tamamındaki vatandaşlarımıza buradan bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm yakınlarına sabırlar temenni ediyorum.

Deprem anından itibaren devletimiz tüm kurumlarıyla birlikte 10 vilayetimizde yer almış ve buralarda da gerekli ne yapılması icap ediyorsa bunları da icra etmiştir. Ancak depremin yaklaşık 13,5 milyon insanımızın yaşadığı 500 kilometre çapında bir alanda etkili olması işimizi takdir edersiniz ki zorlaştırmıştır. Buna rağmen devletimiz tüm kurumlarıyla afet bölgesinde arama-kurtarma ve yardım çalışmalarını süratle başlatmıştır. Artık sayıları 100 bini bulan personeliyle, binlerce kamu, sivil toplum ve uluslararası yardım ekibi sahada şu anda da görev başındadır. Ve tüm lojistik merkezlere her türlü yardım yerli, yabancı akmaktadır. Ülkemizin her ilinden, ilçesinden yardım malzemeleri ve gönüllüler deprem bölgesindeki illerimize gelmeyi sürdürmektedir. Hem malzemelerin, hem personelin deprem bölgesindeki organizasyonu AFAD tarafından yürütülmektedir.

Hiç şüphesiz böylesine geniş alana yayılan ve derin etkileri olan bir afette eksikler olabiliyor ve bu eksikleri de süratle gidermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen bakanlıklarımız, kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, vatandaşlarımız canla başla çalışarak depremzedelere yardımcı olmak için gayret sarf ediyor. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız ve şu an itibariyle depremzede vatandaşlarımıza ilk etapta 10’ar bin lira destek vereceğiz ve konutları yıkılanlarla ilgili olarak da TOKİ vasıtasıyla Çevre Şehircilik Bakanımın koordinasyonunda 1 yıl içerisinde bu konutların inşasını da bundan önce olduğu gibi gerçekleştireceğiz. Tabii yıkılan şehirlerimizi önce enkazdan arındıracağız ve 10 ilimizde de müteahhit firmalarımız süratle bu enkazları kaldırmak ve ardından da yine süratle yüklenici firmaların buralarda inşaatları başlatmasını temin edeceğiz. Derdimiz; bundan önceki gerek Van depreminde, gerek Bingöl’de, gerek İzmir’de, gerekse şu yakın dönemde Malatya, Elazığ, buralarda, gerek Kastamonu’daki sel afetinde, Antalya, Muğla, buralardaki felaketlerde nasıl süratle inşaatları tamamlayıp sahiplerine teslim ettiysek, orada devlet olarak vatandaşımızın yanında olduğumuzu ispat ettiysek, aynı şekilde şimdi de bu 10 vilayetimizde hiç endişe olmasın süratle vatandaşlarımız inşallah konutlarına sahip olacaklardır. Hiçbir vatandaşımız inşallah barınaksız, konutsuz kalmayacak, bunları da çözeceğiz.

Çok teşekkür ediyorum, sağ olun.