2023 Roman Buluşması’nda Yaptıkları Konuşma

20.01.2023

 “İlle de Roman olsun,

Taştan çamurdan olsun.

O da Allah kuludur,

Her kim olursa olsun. 

Oturdum dibek başına,

Sürmeler çektim kaşıma,

Abe bizi çekemeyenler,

Patlasın çatlasın inşallah.”

Romanlar, Kardeşlerim,

Sevgili Gençler,

Kıymetli Hanımefendiler,

Saygıdeğer Beyefendiler,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlere kardeşlerim diye öyle lafın gelişi olsun diye hitap etmiyorum. Çocukluğum sizlerle birlikte geçti, aynı sokaklarda birlikte büyüdüğümüz, aynı ekmeği bölüşüp yediğimiz, aynı sevinçleri yaşadığımız, aynı hüzünleri paylaştığımız için sizler benim kandan öte can kardeşlerimsiniz.

Birileri sizin adınızı sadece siyaseten anar, birileri sadece görüntü vermek için sizi selamlar, birileri sadece oy istemek için kapınızı çalar. Ama bizim sizinle geçmişten bugüne gelen, inşallah son nefesimize kadar da sürecek olan yol arkadaşlığımız var.

Bugün yüzyılın romanını birlikte yazıyoruz, diye bir araya geldiğimiz şu güzel toplantıyla inşallah kardeşliğimizi daha da güçlendireceğiz. Biliyorsunuz, sizinle yol arkadaşlığımız çocuklukta birlikte yürüdüğümüz sokaklarda kalmadı, az önce ekranda izledik, aynı sokaklarda beraber yürüdük. Hangi göreve geldiysem, hangi sorumluluğu üstlendiysem hep dönüp size baktım, sizin için neler yapabileceğime baktım. Beyoğlu İlçe Başkanlığım, İstanbul İl Başkanlığım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım döneminde yaptığım çalışmaların şahidi sizlersiniz.

Başbakanlığım döneminde yaptığım çalışmaların şahidi sizlersiniz. Cumhurbaşkanı olduktan sonra gösterdiğim gayretlerin şahidi sizlersiniz. Devletin yönetim merkezi olan Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde binbir renk, tek millet diyerek gerçekleştirdiğimiz buluşmayı unutabilmemiz mümkün mü? Aynı şekilde Çanakkale ve Bursa’daki buluşmalarımızın coşkusunu unutabilmemiz mümkün mü? Tekrar altını çizerek ifade ediyorum; tüm bu çalışmaları herhangi bir ideolojik dayatmayla veya siyasi çıkar gayesiyle değil, canı gönülden yürüttük.

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın ilkemizle 81 vilayetimizi ve 85 milyon vatandaşımızı kucaklarken Romanlar başta olmak üzere hiç kimseyi dışarıda bırakmadık. Kimsenin kökenine, diline, inancına, kültürüne, meşrebine, başka herhangi bir farklılığına bakmadık, sadece ve sadece insan sıfatıyla herhangi bir vatandaşımızın hizmetin en iyisine, eserin en güzeline layık olduğuna inandığımız için gözümüz de, kalbimiz de hep sizlere dönük oldu. Kalbimiz hep sizlerle birlikte oldu. İşte bunun için bizi çekemeyenler patlasın, çatlasın diyoruz. Daha doğrusu; ne patlasınlar, ne çatlasınlar, sadece ibret alsınlar, örnek alsınlar, ilham alsınlar yeter diyoruz. Kardeşle kucaklaşmak nasıl olur, eser nasıl verilir, hizmet nasıl elde edilir, aynı hassasiyet ve umutla geleceğe beraberce nasıl bakılır görsünler. Biz yüzyılın romanını birlikte yazalım, onlar da bakıp okuyup anlasınlar diyoruz.

Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’nda Türkiye yüzyılını inşa etmeye hazırlanırken bir kez daha sizlerin gönül dostluğuna, yol arkadaşlığına talibim.

Şimdi buradan, benim bu çevredeki bütün kardeşlerim bilir, çünkü doğup büyüdüğüm yer burası, Kasımpaşa, Kulaksız. Ve bu Haliç neydi? Çamur deryası, pislik, burada kokudan geçilmezdi. Burayı elhamdülillah biz temizledik ve Haliç’ten Alibeyköy’deki taşocaklarına bütün o pisliği bizler naklettik ve şimdiki haline biz getirdik. Ama bizden sonra gelenler maalesef aynı temizliği devam ettirmedikleri gibi, buraya ne yazık ki pislik akıttılar. Ama şu anda şu çatıyı, temelini bu kardeşiniz attı, Kadir Topbaş kardeşim de bunu tamamına erdirdi, Allah rahmet eylesin.

Haliç’ten öyle bir ses verin ki İstanbul’un dört bir köşesinden, ülkemizin tüm vilayetlerinden duyulsun. Biliyorum ki Roman’ın coşkusu da, öfkesi de, sevgisi de, sesi de, desteği de bir başka olur.

Hazır mıyız?

Romanlar; yüzyılın romanını birlikte yazıyor muyuz?

Romanlar; Türkiye yüzyılını birlikte inşa ediyor muyuz?

Romanlar; eser ve hizmet siyasetiyle ortak vatanımız Türkiye’yi geleceğe birlikte taşıyor muyuz?

Romanlar; gözünü bu ülkenin kazanımlarına, bu milletin birliğine, dirliğine dikenlerin heveslerini beraberce kursaklarında bırakıyor muyuz?

Rabbim sizlerden razı olsun. Siz bambaşkasınız ya, siz bir başkasınız.

Bu topraklar binlerce yıldır farklı medeniyetlere, farklı kültürlere, farklı toplumlara ev sahipliği yapmıştır, ama hep bereketin sembolü olarak kalmıştır. Bin yıldır bu topraklarda üzerindeki her şeyi ortak zenginliğimizin tezahürleri olarak görerek beraberce yaşadık.

Geçmişte bu ülkenin her insanı gibi Roman kardeşlerimiz de bazı sıkıntılar yaşadı. Kimi zaman hak ve özgürlüklerin kullanımından, kimi zaman maddi imkânların adaletsiz dağılımından kaynaklanan bu sıkıntıları gidermek de hamdolsun bize nasip oldu. Bu çerçevede öncelikle mevzuatımızdan tüm ayrımcı ifadeleri kaldırdık. Böylece utanç verici ithamlarla dolu bir devri geride bıraktık. Ceza Kanunumuzda yaptığımız değişikliklerle kökeninden, renginden, dilinden, inancından dolayı nefret ve ayrımcılığa uğrayan herkese hak arama yolunu açtık. Hükümetlerimiz döneminde yaptığımız pek çok toplantı ve düzenlemeyle Roman kardeşlerimizin meselelerinin devletin en üst makamlarında konuşulmasını, tartışılmasını, çözüm yolu aranmasını temin ettik. Roman kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı şehirlerimizde onları eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, istihdamdan sosyal yardımlara kadar her alanda özel olarak destekleyecek mekanizmalar kurduk. AK Parti, Türkiye’nin her kesimiyle birlikte Romanlarımızın da gönlündeki en büyük partisi olmuştur.

Her seviyedeki teşkilat mensuplarımızla,   milletvekillerimizle, belediye meclis üyelerimizle 21 yıldır sizlerle omuz omuza çalışıyoruz. İzmir milletvekilimiz Cemal Bekle, Ankara’daki temsilciniz olarak sesinizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizde duyuruyor. Meclis Başkanımızın, İçişleri Bakanımızın sizlerin temsilcilerinden danışmanları var.

Ayrıca, sizlere bugün başka müjdelerim de var. 

İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Roman koordinasyon merkezi kuruyoruz. Bu kapsamda Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizin valilikleri bünyesinde sizlerden birer koordinatör görev yapacak. Şu ana kadar 11 valiliğimizde bu koordinatörler göreve başladı, diğer illerimizdeki görevlendirmeleri de süratle tamamlıyoruz.

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi, ülkemizde de önemli Roman sanatçılarımız bulunuyor. Mesela Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızda görev yapan Roman sanatçımız mevcuttur. Bir kısmı bugünkü programımızı da şenlendirecek olan nice Roman sanatçımızın başarılarını keyifle, gururla takip ediyoruz.

Salgın döneminde müzik susmasın, diyerek 40 bine yakın müzisyenimize verdiğimiz 280 milyon lirayı aşkın destekten en çok Roman müzisyenlerimiz faydalandı. Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanlığımız vasıtasıyla Roman kültürünü yaşatacak ve gelecek nesillere aktaracak bir müze kuruyoruz. Kültür yolu festivallerimizde Roman müzik gruplarına özel yer veriyoruz. Roman orkestrası dünya müzikleri konseri için her türlü desteği sunuyoruz. Kalkınma ajanslarımız aracılığıyla Roman kardeşlerimize yönelik sosyal gelişmeyi destekleme programları hazırlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen Roman kardeşlerimize KOSGEB vasıtasıyla eğitim ve finans imkânı sağlıyoruz. İŞKUR’un mesleki eğitim, girişimcilik ve işbaşı eğitimi kurslarıyla toplum yararına çalışma programlarından Romanlarımızın en yüksek düzeyde faydalanabilmesini temin ediyoruz. Roman kadınlarımızın kuracakları üretim ve pazarlama amaçlı kooperatiflere hibe desteği veriyoruz.

Okul öncesinden üniversiteye kadar Roman çocuklarımızın tüm basamaklardaki eğitim imkânlarından en ileri düzeyde yararlanmalarını sağlayacak ilave destekler sunuyoruz. Ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı’nın ismini yaşatacak sizlerin arasından yeni değerlerin yetişmesini temin edecek bir güzel sanatlar lisesi açıyoruz.

Romanlarımızın kurduğu spor kulüplerini daha güçlü şekilde destekliyor, altyapıyı geliştiriyoruz. Sizlerin yoğun olarak yaşadığınız yerlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca eğitimden sağlığa, istihdamdan kamu hizmetlerinden yararlanmaya her alanda projeler yürütüyoruz. Aile eğitimi programlarımız ile aile sosyal destek programlarımızdan en çok yararlananların başında da Roman vatandaşlarımız geliyor. Sivil toplum kuruluşlarımızla iş birliği halinde hayata geçirdiğimiz bu projenin kapsamını ve etkinliğini halen 49 ilimizde faaliyette olan sosyal dayanışma merkezlerimizle daha da artırıyoruz.

Şimdi de ilgili bakanlıklarımızın ve kurumlarımız iş birliği ile sizlere yönelik özel bir sosyal konut kampanyası başlatıyoruz. Daha önce İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa’da 5 bin 133 konutu parkları, bahçeleri, spor alanlarıyla yapıp sizlere teslim etmiştik. Halen İzmir, Kocaeli, Çanakkale ve Keşan’da yine sizlere yönelik çeşitli safhalarda konut projelerimiz bulunuyor. Hedefimiz, her Roman’a bir yuva. Sizlere uygun ödeme imkânlarıyla her kardeşimizi modern, ferah, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz. Önümüzdeki aylarda 12 ilimizde bu projeyi başlatmak için hazırlık yapıyoruz. Aynı şekilde halen oturduğu evini onarmak isteyenlerin de yanındayız. Bugüne kadar 6 bin 700 Roman kardeşimizin hanesini onararak veya yeni baştan yaparak kendilerine teslim ettik. Yaşadığımız mahalleleri güzelleştirmek için yürüttüğümüz başka projelerimiz de var. Mesela İzmir’deki İkiçeşmelik’te evlerin cephe iyileştirme ve güzelleştirme çalışmaları devam ediyor.

Bunların dışında, daha pek çok kurumumuzun, belediyemizin, sivil toplum kuruluşumuzun Roman vatandaşlarımıza yönelik çalışmaları var. Biliyorsunuz önceki sene 8 Nisan tarihini ne yaptık? Romanlar Günü olarak ilan ettik ve ülke genelinde kutlama programları düzenlenmesini sağlamıştık. Bugün de Roman vatandaşlarımıza yönelik 2020-2030 strateji belgesinin ilk aşama eylem planıyla ilgili genelgeyi de imzaladım, inşallah yarınki Resmi Gazetede yayınlanıyor.

Türkiye yüzyılına yürürken tüm bu hazırlıkları ve daha fazlasını sizlerin hizmetine sunacağız, çünkü bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Bizim rehberimiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturudur.

Kardeşlerim,

Dünyanın siyasi ve ekonomi yönetim sisteminin sarsıldığı yeni bir küresel idare düzeninin tesisinin sancılarının yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Hamdolsun, Türkiye bu döneme son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü demokrasi ve kalkınma altyapısıyla girmektedir. Sadece Roman vatandaşlarımızla ilgili yaptığımız reformlar bile bu dönemin ülkemiz için ne kadar tarihi bir değişime vesile olduğunu göstermeye yeterlidir.

Biz, Türkiye yüzyılı derken sadece Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakıp yeni asrına girmesini anlatmıyoruz. Türkiye yüzyılının asıl manası, her karış toprağı ve her bir vatandaşıyla ülkemizi ortak hayallerimize kavuşturacak vizyonu ifade ediyor olmasıdır. Bunun için diyoruz ki, Türkiye yüzyılı kendini bu ülkeye ait hisseden herkese aittir, herkesi kucaklar, herkesin ortak malıdır.

Daha açık bir ifadeyle, Türkiye yüzyılı AK Parti’nin veya Cumhur İttifakı’nın değil, 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla bu ülkenin tamamının hedeflerinin adıdır. Biz sadece bu kutlu davanın bayraktarlığına, sancaktarlığına talibiz. Bizden önce bu davaya ömrünü adayan nice büyüklerimiz geldi geçti, ama şu karşımızdaki topluluk artık bu işin sahibi oldu. Rabbim, yar yardımcımız olsun.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…