Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

20.01.2023

Sevgili İstanbullular,

Esenyurt’un Güzel İnsanları,

Milli Eğitim Bakanlığımızın Kıymetli Mensupları,

Aziz Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan sizlerin vasıtasıyla ilçemizin tamamına, Esenyurtlu kardeşlerimin her birine sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. Bugün uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın, sizlerle hasret gidermenin bahtiyarlığı içerisindeyim. Vefanız, sevginiz ve meydanlara sığmayan şu aşkınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Az önce arkadaşlarımdan, emniyetten resmi rakamı istedim, ne kadar dedim, dediler ki, şu anda 30 bin. Ve Esenyurt’ta siz kardeşlerimle attığımız bu adımla 2023’e bir sinyal veriyorsunuz. Yetmez, 2024’e de sinyal veriyorsunuz. Bugün burada niçin toplandık? Biliyorsunuz ben pek temel atma törenlerine gitmem. Bay Kemal musluk açma törenlerine gidiyor biliyorsunuz. Bizim işimiz çok farklı.

2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk dönemini bugün başarıyla tamamlayan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Esenyurt ve İstanbul’daki evlatlarımız başta olmak üzere, ülkemizin dört bir yanında karne sevinci yaşayan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, hepsinin tek tek gözlerinden öpüyorum.

Öğrencilerimize anne-baba şefkatiyle yaklaşan, onları en güzel şekilde yetiştirmeye çalışan, çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle, ahlakla, erdemle ilmek-ilmek dokuyan öğrencilerimize ve öğretmenlerimize birlikte şükranlarımı sunuyorum. Her türlü fedakârlığı gösterme pahasına evlatlarının eğitim-öğretiminden taviz vermeyen ebeveynlerimizi tebrik ediyorum.

Öğretmeni, öğrencisi, ailesi, idarecisi ve Bakanlığıyla bir bütün olarak eğitimde kalitenin daha da artması için canla, başla çalışıyoruz. Evlatlarımızın eğitime erişimini kolaylaştırma ve onların geleceğine sahip çıkma gayesiyle ülkemiz genelinde pek çok projeyi hayata geçirdik. Durmadık, usanmadık, medeniyetimizin gözbebeği vasfı yanında tüm insanlığın gıptayla baktığı bir dünya şehri olan İstanbul’umuza ayrı bir önem verdik.

Son 20 yılda İstanbul’umuza eğitim alanında toplam ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 90 milyar liralık yatırım yaptık sadece İstanbul’a sadece eğitimde.

Sevgili Kardeşlerim,

Hemşehrilerim,

Sadece bu sene şehrimize yaklaşık bir yılda 17 milyar liralık yeni eğitim yatırımı yapıyoruz. Amacımız, İstanbul’un eğitimdeki performansıyla diğer vilayetlerimize örnek olmasını, öncülük yapmasını sağlamaktır. Son olarak eğitim ordumuza kazandırdığımız 20 bin yeni öğretmenden 10 binin atamasını İstanbul’a gerçekleştirdik, zira İstanbul’a ayrı bir önem veriyoruz. Böylece şehrimizin öğretmen ihtiyacını büyük oranda gidermiş olduk. Öğretmen sayısındaki bu iyileşme sayesinde ortalama sınıf mevcutlarını çok daha aşağı çektik. Öğrencilik yıllarımızda sınıflarımızda öğrenci mevcudu neydi? 60-70-100, böyle durumlar vardı, ama şimdi durum farklı.

Bugün Esenyurt’umuzun marka değerini artıracak eğitim alanında ilçemizi cazibe merkezi haline getirecek modern bir külliyenin inşasına başlıyoruz. Toplam 10 bin 791 metrekarelik büyüklüğe sahip bu eser, inşallah Esenyurt’la birlikte İstanbul’umuzun medarı iftiharı olacaktır.

Toplamda 10 bin 412 öğrencimizin eğitim-öğretim görebileceği bu tesiste, şimdi buraları iyi dinleyelim, ana kademe, kadın kolları, gençler, bunları iyi dinleyelim, 40’ar derslikli 5 ayrı Anadolu lisesi, 40 derslikli imam hatip lisesi, 40 derslikli bir fen lisesi, 45 derslikli bir mesleki teknik Anadolu lisesiyle, 3 derslikli bir anasınıfı bulunuyor. Ayrıca, bu tesiste kuracağımız 12 derslikli bilim sanat merkezi ve planetaryum ile de özel yetenekli öğrencilerimizi destekleyeceğiz. Engelli odası olan 151 - iki tane - öğrenci kapasiteli kız ve erkek yurtlarımızla da ülkemizin dört bir köşesinden gelecek olan evlatlarımıza burada barınma imkânı sağlayacağız.

Bunların yanı sıra, tesis bünyesinde değerli kardeşlerim, 600 kişi kapasiteli Tatbikat Camii, kapalı spor salonu, konferans salonu, kütüphanesi, en modern imkânlarla donatılmış 88 adet laboratuvarıyla öğrencilerimizi akademik, sosyal ve kültürel bakımdan teşvik edeceğiz. Hâlihazırda bazı işlerini tamamladığımız kampusumuzun inşasını süratle neticelendirmeyi hedefliyoruz.

Her fırsatta tekrarladığım gibi, bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Biz halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak gören, icraat odaklı çalışan bir hükümetiz. Belediye Başkanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere 40 yıldan fazladır bu anlayışla milletimizin huzurundayız. Siyasi hayatımızın hiçbir aşamasında milletimizi hizmet davasından asla sapmadık, asla taviz vermedik. Vatandaşımıza neyi taahhüt etmişsek, göreve gelince de onu çok daha fazlasıyla yerine getirmeye gayret ettik. Meydanlarda bol keseden atıp tutup, millet yetki verince bahane arayanlardan, mazeretlerin arkasına saklananlardan olmadık. Habbeyi, kubbe gibi gösteren, hokkabazlık siyasetinin bizim tarihimizde de, kitabımızda da asla yeri yoktur. Biz, program hazırlar, proje geliştirir, temel atar, takip eder, her safhada çıkan sıkıntıları çözer, ne söz vermişsek onu vatandaşımızın hizmetine sunarız.

Sevgili Kardeşlerim,

İşte geçen hafta yine İstanbul’da 36 bin metrekareyi aşan kullanım alanıyla, peyzaj alanlarıyla yaklaşık 110 bin metrekareyi bulan Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden biri olan Rami Kütüphanesi’nin açılış heyecanını yaşadık. Tavsiye ederim, muhakkak Rami Kütüphanesi’ne gidin, yerinde görün ve elhamdülillah AK Parti olarak biz neymişiz, bunu görünce takdir edeceksiniz.

Buradaki tabii öğrencilerimiz çayını, kahvesini, çorbasını ve kek alacak, para filan vermek yok, 24 saat buradaki kütüphaneden ne yapacak, istifade edecek. Aynı şekilde 6 yıl süren titiz bir restorasyon çalışmasının ardından İstanbul’umuzun sembol mekanlarından Yeni Camii tekrar ibadete açtık.

Çamlıca Kulesinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne, Marmaray’dan Avrasya Tüneline, Atatürk Kültür Merkezi’nden İstanbul Havalimanı’nın, metro ve hızlı tren hatlarından şehir hastanelerine kadar sayısız yatırımı İstanbullu kardeşlerimizin emrine verdik.

Çam Sakura’yı yaptık mı? Çam Sakura’yla aranız nasıl? Gidiyorsunuz görüyorsunuz değil mi? İstanbul’a ve İstanbulluya, benim insanıma buralar yakışır da onun için. Ama Bay Kemal SSK’nın Genel Müdürü olduğu zaman hastanelerimizin halini biliyorsunuz değil mi? Ah ah, Savaş Ay hayatta olsa da bunun filmlerini tekrar gösterse.

İnşallah Çam Sakura, Atatürk Havalimanı’nda Murat Dilmener Şehir Hastanesi 49 günde yaptık. Aynı şekilde Anadolu Yakası’nda bir tane daha yakın, yine 49 günde. Ve 1006 odası olan şehir hastaneleri. Çünkü benim vatandaşım hastane kapılarında sersefil olmamalı. İnşallah Pazar günü ilklerin ve enlerin eseri olacak Kâğıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nı açıyoruz.

Geçenlerde bir şey oldu, bu altılı masadan birileri metroya binmişler. Metroya binmişler de metroda vatman yok, kendiliğinden gidiyormuş. Ve konuşuyorlar, ya diyorlar bu Paris’te bile yok. Allahu alem, daha Paris’i bile görmüş değiller. Ya biz bunları yapalı unuttuk, unuttuk, siz neredesiniz ya, vah zavallılar ya. Bizim icraatımızın ulaştığı yerlere bunların hayalleri bile ulaşamaz.

Bugün temelini attığımız, inşallah atacağımız diyeyim, Esenyurt Eğitim Kampusumuzun da Allah’ın izniyle önümüzdeki yıl eğitim-öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin en büyük eğitim-öğretim külliyesi olacak olan Esenyurt Eğitim-Öğretim Külliyemizin şimdiden milletimize, İstanbul’umuza, Esenyurtlu kardeşlerime hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği ve katkısı olacak, alın teriyle bu esere hayat verecek tüm işçi kardeşlerime, mimar, mühendis kardeşlerime özellikle şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

Milli Eğitim Bakanlığımızı, Sayın Bakanımızı böyle önemli ve stratejik bir projeye öncülük ettikleri için de yürekten tebrik ediyorum.

Sevgili Esenyurtlular,

Kıymetli Kardeşlerim,

Ülkeyi yönetme sorumluluğunu bizlere yüklediniz. O günden bugüne yola çıkarken biz ne dedik? Biz bırakır mıyız? Siz bizi yeter ki bırakmayın. Ne dedik? Bu yola çıkarken eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, tarım, diplomasi, dış politika ve bütün bunlarla beraber Türkiye’yi ne yapacağız, ayağa kaldıracağız dedik ve böyle çıktık mı bu yola? Çıktık. İşte eğitimde önemli adımlar attık, yılbaşında devreye giren 2023 bütçesi dahil şimdiye kadar hazırladığımız tüm bütçelerde en büyük payı nereye ayırdık? Eğitime. Ve bunun arkasında durduk. Bu yıl toplam eğitim bütçemiz ne biliyor musunuz? 651 milyar liraya ulaştı.

Derslik sayımızı 343 binden 612 bine çıkardık. Bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaptık. Tam 60 yıldır gündeme getirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık. Derslik ve öğretmen sayılarındaki artış, çocuklarımızın sınıf mevcutlarına da müspet yansıdı. Okullaşma oranlarımız tarihimizin en yüksek seviyesine çıkarken, öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasını yakaladık. Geçmişte, az önce de ifade ettiğim gibi 60, 70, 100 kişilik sınıflarda okunurken, hamdolsun bu sıkıntıyı da ortadan kaldırdık, şimdi 20, 15, bazı yerlerde 10 kişilik sınıflarda eğitim-öğretim yapıyoruz.

Ve ilk, ortaöğretim öğrencilerimize toplamda 3,5 milyar adet ücretsiz ders kitabı dağıttık. Ah ah, bizim jenerasyon kırtasiyeci dükkânlarına gider, orada 1 hafta, 10 gün bekler kitabını almaya çalışırdı. Şimdi böyle bir şey var mı? Şimdi okullar açılırken kitaplar masanın üstünde mi? Sıranın üstünde mi?

Şimdi bu sene bir şey daha yaptık, nedir o? Yardımcı ders kitaplarını da vermeye başladık.

Sevgili Kardeşlerim,

İnsanımızın hafızasında derin yaralar açan 8 yıllık kesintisiz eğitim yerine 4+4+4 olmak üzere zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Evlatlarımıza çok geniş bir yelpazede kendi kabiliyetlerine ve isteklerine uygun dersleri seçme imkânı getirdik. Yasakları ve çocuklarımıza yönelik adaletsizlikleri bertaraf ederek eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdik. Göreve geldiğimizde her 100 kızımızdan sadece 39’u ortaöğretime devam ediyorken, bugün ne oldu biliyor musunuz? Evet, bugün 95’e yükseldi. Yani biz kızlarımızı cehaletten çekip çıkardık, bunu başardık. Ve şimdi onların standardını yükseltiyoruz. Sadece lisans değil lisansüstü, bunları başarmamız lazım. Ve artık devletimizin birçok kademesinde kızlarımız var mı, kadınımız var mı? Artık vali oluyor mu Yargıda mensubiyet kazanıyor mu? Asker, subay oluyor mu? Bunları hep beraber Cumhur İttifakı olarak aldığımız kararla ne yaptık, başardık ve yürüyoruz.

Şimdi geliyor 2023, hazır mıyız?

Sandıkları patlatıyor muyuz?

Cumhur İttifakı olarak el ele, omuz omuza sandıklara yürüyor muyuz? Artık vakit yok, artık sayılı haftalardayız ve ben size inanıyorum. Siz de bize inanıyorsanız, Allah’ın izniyle bu işi başarırız.

Şimdi bu kardeşiniz, geçen hafta Muğla’daydım, yarın Bursa’dayım. Yarın Bursa’da inanıyorum on binlerle Bursa’da buluşacağız, Bursa’dan inşallah sinyalimizi vereceğiz. Ama ben diyorum ki; buralar başka, İstanbul bambaşka. İstanbul’daki milletvekili sayılarının kahir ekseriyetini Cumhur İttifakı olarak almamız gerekiyor değil mi? Esenyurt’u sıfırlamanız lazım, bak ona göre. Esenyurt’tan diğerlerine bir şey kalmaması lazım. Geçen seçimlerde bir yanlış oldu, bu yanlışın bir daha olmaması lazım.

Birileri olmadık bahanelerle evlatlarımızın eğitim hakkını gasp ederken, biz evlatlarımızla okulları arasına konulan engelleri tek-tek kaldırdık. Aynı şekilde, 28 Şubatçı zihniyet tarafından kasıtlı biçimde atıl bırakılan mesleki eğitim kurumlarımızı yeniden ihya ettik. Mesleki eğitimde yaptığımız dönüşümler ve sektörle kurduğumuz güçlü iş birlikleri sayesinde bu okullarımızı tekrar cazibe merkezi haline getirdik. Bir dönem kapanmanın eşiğine gelen meslek liselerimiz 2022 yılında 2 milyar liralık üretim kapasitesine ulaştı. Bunun yaklaşık 100 milyon lirasını öğrencilerimize, 200 milyon lirasını öğretmenlerimize katkı payı olarak ödedik. İnşallah bu sene meslek liselerinde 3 milyar liralık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz.

Atıl kalan tabii bu arada köy okullarımız var. Yeni bir yaklaşımla tekrar milletimizin hizmetine sunduk. Sadece 1 yıl içerisinde 2 bin 325 köy yaşam merkezi açarak bu alanda çok önemli bir dönüşümü başlattık. 2023 senesi içinde 10 hanenin üzerindeki tüm köylerimizin okullarını bu şekilde hizmete açmayı planlıyoruz.

Yine geride bıraktığımız 2022 senesinde 6 binin üzerinde anaokulunu eğitim-öğretim hizmetlerine dahil ettik. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki miniklerimiz için şimdi bir adım daha atıyoruz. Hâlihazırda 1,8 milyon öğrenciye ücretsiz olarak verdiğimiz yemek uygulamasını, Bay Kemal, hep yalan söylüyorsun, yemek verilmediğini söylüyorsun, bak resmi rakam veriyorum; çok yakında 5 milyon öğrenciye bu rakamı ne yapacağız, çıkaracağız. İnşallah 6 Şubat itibariyle okul öncesi eğitimde yer alan tüm yavrularımıza yemek desteğinde bulunacağız. Böylece küresel ekonomik kriz döneminde ailelerimizin omuzlarından bir yükü daha almış olacağız. Bu müjdemizin evlatlarımıza, anne-babalara ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Aziz Kardeşlerim,

Özetin özeti diyeceğimiz tüm bu yatırımlarımızla sadece ülkemizin asırlık eksikliklerini gidermekle kalmadık, aynı zamanda Türkiye’yi büyük bir şahlanışın eşiğine getirdik. Bu şahlanışın adı nedir? Türkiye yüzyılıdır. Bu şahlanışın adı nedir? Türkiye yüzyılı. 85 milyonun tamamının ortak davasıdır, gayesidir, ülkesi ve idealidir. Ve işte bununla bu yola devam ediyoruz. Daha ileri gidiyorum, nedir? Kızılelma’mızdır, Kızılelma’mız. Türkiye yüzyılıyla içinde bulunduğumuz asrı milletimizin asrı yapmaya var mıyız? Hazır mıyız?

Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü birikimin üzerinde Türkiye yüzyılını yükselteceğiz, bunun için 2023 çok büyük önem taşıyor. Türkiye’nin müreffeh yarınları için 85 milyon olarak hep birlikte bu imtihanı alnımızın akıyla vermemiz gerekiyor.

Siyasetçi ve medyasıyla yabancıların da yakından takip ettiği, bugün gazeteciler sordu bana, İngiliz The Economist bizimle ilgili yine bir şeyler söylemiş. Dedim, ya Türkiye’nin kaderini The Economist mi belirleyecek? Benim milletim belirleyecek, milletim. Benim Mehmet’im, Ahmet’im, Hüseyin’im, Hasan’ım, Ayşe’m, Fatma’m, Hatice’m, onlar belirleyecek. George kim ya, Helga kim ya? Onlar kendi ülkelerinin şu anda kaderini belirleyemiyor, millet sokakta aç açık, ne yapacaklarını bilmiyorlar; Fransa öyle, İngiltere öyle, Almanya’sı öyle, ama Türkiye böyle.

2023’te hata yapma lüksümüz yok. Ülkemizin yeniden eski Türkiye’nin kavga ve kriz iklimine sürüklenmesine izin veremeyiz. Evlatlarımızın geleceğini daha şimdiden kaos mimarlığına, kriz tellallığına soyunanların insafına terk edemeyiz.

Milletimizin gurur kaynağı olan savunma sanayi göreve geldiğimizde ne kadar yerliydi? Yüzde 20. Şimdi ne kadar? Yüzde 80. Nereden nereye geldik. Bu çalışarak oldu, yatarak olmadı. Şimdi dünyanın değişik yerlerine İHA’larımız gidiyor, SİHA’larımız gidiyor, Akıncı’larımız gidiyor, daha neler neler gidecek. Artık güçlü bir Türkiye var. Yunanistan şöyle demiş, bu böyle demiş, bak diyorlar ki; bu Tayfun diye bir füze Türkiye üretti, eee? Ama işte bu Atina’yı vurursa ne olacak? Ya bizim Atina’yı vurmak gibi bir derdimiz yok, yeter ki siz akıllı olun. Adaları silahlandırmaya kalkarsanız, eee biz eli kolu bağlı mı duracağız? Bak Miçotakis, yine sağda solda konuşuyorsun, şunu iyi bil: Eğer bir yanlış yapmaya kalkarsan çılgın Türkler yürür, bunu bilesin. Ama akıllı uslu durursan bizim seninle işimiz yok.

Ve biz nice ihanete rağmen 20 yıldır sabırla, azimle, fedakârlıkla bugünlere getirdiğimiz stratejik projelerimizi, eserlerimizi, hamlelerimizi üç beş muhterisin keyfine teslim edemeyiz. Küresel ölçekte kartların yeniden karıldığı bir dönemde ülkemizin önüne inşallah Türkiye yüzyılıyla projemizi sunacağız ve durmayacağız.

Ben şu anda Esenyurt’taki bu kardeşlerimin heyecanına baktığımda, şakayla karışık ben de heyecanlanıyorum. Bazıları soruyor bu gücü nereden buluyorsun diye. Buradan, sizden.

Şimdi buradan hangi siyasi partiye mensup olursa olsun hiçbir vatandaşımızın değerli kardeşlerim, bizden ayrı yaşamasına tahammülüm yok, hepinizi de Allah için seviyorum. Yaratılanı Yaradan’dan ötürü seviyorum. Bizde Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abhaza’sıyla, Boşnak’ıyla ayrım yok, Allah için sevmek var ve bu yolda böyle yürüdük, böyle yürüyoruz. Ülkemizin boynuna geçirilmeye çalışılan esaret zincirini bugüne kadar nasıl kırdıysak, 85 milyon olarak hepimizin ortak görevi nedir? İşte bunu iyi kavrayacağız, yüreğinde millet ve memleket sevdası olan tüm vatandaşlarımızın, yeter, söz de, karar da, gelecek de milletindir çağrımıza katılacağına inanıyorum. Bunun için sizlerden 2023 için çok coşkulu bir ses bekliyorum, hazır mısınız?

Sandıkta iradenizle birlikte evlatlarımızın geleceğini kurtarmaya hazır mıyız?

Şimdi öyle bir ses verin ki, doğusuyla batısıyla herkes bunu duysun, kuzeyinden güneyine herkes duysun, hazır mıyız?

Esenyurt; Türkiye yüzyılını birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Esenyurt, evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız?

Esenyurt, savunma sanayimizi baltalamaya çalışan o habis, kirli niyetleri bir kez daha kursaklarda bırakmaya hazır mıyız?

Esenyurt, bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak geleceğe yürümeye hazır mıyız?

Ya sizler neler yaparsınız neler; Rabbim hepinizden razı olsun. Sizlerin bu gücü, sevgisi, coşkusu, kararlılığı bizimle olduğu müddetçe evvel Allah kimse bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Esenyurtlu kardeşlerimizin duası bizim yanımızda olduğu sürece Allah’ın izniyle aşamayacağımız engel, ulaşamayacağımız hedef yoktur.

Kapı-kapı dolaşmaya var mıyız?

Ana kademe; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız?

Hanım kardeşlerim; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız?

Gençler; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Barekallah.

Çok teşekkür ediyorum.

Ve şimdi hep birlikte şöyle kaldıralım bakalım ellerimizi, coşkuyla.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Arkadaşlar, hazır mısınız? Buradan butonlara basıyoruz, oradan da inşallah mikserden betonu döküyoruz; ya Allah, Bismillah.

Şu anda temelini atmakta olduğumuz bu inşaatların yüzde 17’si bitmiş vaziyette, ama hızla biz inşaatlarımıza devam ediyoruz, inşallah bir yıl sonra eğitim-öğretime bu külliyede ne yapacağız? Devam edeceğiz. Biz AK Partiyiz, Cumhur İttifakı’yız, farklıyız.

Gördüğünüz gibi burası çeşme musluğu değil ha. Alanı görüyorsunuz değil mi? Külliye, kampus. Ve böyle bir eser şu anda ülkemizin hiçbir yerinde yok, ilk defa böyle bir eğitim kampusunu inşa ediyoruz.

Şimdi tabii burada öyle bir inşaat yapıyoruz ki, burası 68 bin metrekare, kurulu alan böyle bir yer, muhteşem bir eser ortaya çıkacak ve Esenyurt bu eserle bir başka değişim, dönüşüm yaşayacak inşallah. Rabbim kazalardan, belalardan muhafaza etsin inşallah. Ve bu şekilde de buradaki binaların yükseldiğini hep birlikte görelim diyoruz.

Hazır mıyız arkadaşlar? Şimdi şu butonlara bir daha basalım; ya Allah, Bismillah.