Muğla Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

14.01.2023

Sevgili Muğlalılar,

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Kıymetli Kardeşlerim,

Marmaris ziyaretlerimiz dışında epeydir Muğla’yla hasret giderememiştik, sizleri özlemişiz. Görüyorum ki bugün buradaki ve Fethiye’deki programlarımız vesilesiyle sizlerle özlem gidermeye, hem de şehrimize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin resmi açılışlarını yapmaya geldik.

Karşımda muhteşem bir katılım görüyorum, bugün Muğla bir başka. Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. Eser ve hizmet siyasetimizin en güzel örneklerini Muğla’mızda görmek mümkündür. Muğla’nın her karış toprağında izimiz var, emeğimiz var. Hamdolsun, Muğla’mız da tarımıyla, turizmiyle, ticaretiyle bu emeklerimizi üretime, istihdama, kazanca dönüştürme konusunda çok başarılı.

Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizin alt yapısından üst yapısına kadar tüm eksiklerini gidermiş, Türkiye yüzyılının hazırlıklarını önemli ölçüde tamamlamış olarak huzurunuzdayız. Demokrasi ve kalkınma hamlelerimizi dünyanın geçmeye hazırlandığı yeni yönetim ve ekonomik düzeninde ülkemizi hak ettiği seviye çıkarmamın ilk adımını attığımızı görüyorum. Şimdi daha büyük hedeflerle, daha büyük bir özgüven ve güçle yönümüzü geleceği dönmüş durumdayız.

Bundan 12 yıl önce 2023 hedeflerimizi ilk açıkladığımızda, zihinlerini geri kalmışlık ve faşizm kapanına hapsetmiş birileri kendi akıllarınca bizimi küçümsemiş, alaya almışlardı. Hep yaptıkları gibi, 2023 hedeflerimizi hayata geçirmek için başlattığımız her programı, her projeyi, her yatırımı ne diyorlardı? Yapamazsınız, böyle engellemeye çalıştılar ve bu onlar için bir hezeyandı, ama bunu dün gibi hatırlıyoruz. Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Tabii biz AK gençlikle, AK kadrolarla bunları yüz vermedik, hiç kulak asmadık. Bizim baktığımız tek yer milletimizdir, milletimizin özlemleridir, milletimizin talepleridir, milletimizin ihtiyaçlarıdır.

Hamdolsun, her seçimde bize en güçlü şekilde destek veren milletimiz sayesinde ülkemizi eşi benzeri görülmemiş eser ve hizmetlere kavuşturmakla kalmadık, aynı zamanda terör örgütlerinden darbecilere, küresel vesayetçilerden ekonomik tetikçilere kadar istiklalimize ve istikbalimize göz dikenlerin tamamının da hakkından geldik.

Evet, kendi milletinden umudunu kesenlerin ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek için sergiledikleri kepazeliklere rağmen, Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na coşkuyla, gururla, heyecanla girdiğimiz bir döneme ulaştık. İşte havaalanından buraya gelene kadar yol boyu tıklım-tıklım burada vatandaşlarımı gördüm.

Gerçi müstemleke zihniyetlerin kepazelikleri bitip tükenmek bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak bir savunma sanayi projemizin açılışında ordumuzun komutanlarıyla birlikte yaşadığımız sevince tahammül edemediklerini hep birlikte gördük. Bay Kemal, Sakarya Arifiye’de bu ordunun Başkomutanı olarak Tayyip Erdoğan ne yaptı? Orada Fırtına obüslerinin teslim törenini yaptı. Senin hayatında, senin aklında böyle bir şey var mı ya, böyle bir şey yapabilir misiniz ya? Altay tanklarının teslimini yaptık Bay Kemal. Bunlarla ordumuz çok daha güçlü.

Ordumuz bunlarla o terör örgütlerini ne yaptı? İnlerine gömdü inlerine. Bay Kemal, sen bu teröristlerle dirsek dirseğe dolaştın. Cezaevlerindeki teröristleri de nasıl çıkarırız diye bunun gayreti içerisindesin. Boşuna uğraşma, o teröristler öyle oralardan çıkamazlar, ama bu şimdiden vaat ediyor. Ya Diyarbakır’da 51 vatandaşımızın ölümüne neden olan bu Demirtaş değil miydi? Ya şimdi çıkmış bu, onları çıkaracağım diyor. Bu millet sana bu yolu açmaz. Bu millet terörden beslenenlere, kan emicilere bu ülkede yol vermez. Ben milletime güveniyorum, ben milletime inanıyorum ve bu yolda böyle yürüyeceğiz, el ele yürüyeceğiz, omuz omuza yürüyeceğiz.

Hak ve özgürlük denilince biz milletimizle el ele olmayı anlarız, kan emicilere asla prim vermeyiz. Ama bu zihniyet önce Sakarya Arifiye’deki fabrikanın bu seviyeye gelmesini sağlayan yatırımlarımızı sabote etmek için yapmadığını bırakmadı. Her türlü yalan ve iftirayı kullanarak yürüttüğü bu ihanet kampanyasında başarılı olamayan bu habis zihniyet, bu defa doğrudan kahraman ordumuzu ve şerefli komutanlarımızı hedef alarak asıl niyetini gösterdi.

Muğla’dan tüm milletimize sesleniyorum ve soruyorum…  Ben de Yatağan’la gurur duyuyorum, Bodrum’la gurur duyuyorum, Milas’la gurur duyuyorum, Datça’yla gurur duyuyorum. Değerli kardeşlerim, Seydikemer’le gurur duyuyorum, Muğla’yla gurur duyuyorum. Evet, gönüllerde köprüler kuralım ve destanları beraber yazalım.

Kardeşlerim,

Her gün sınırlarımızı taciz eden Yunanistan’a, elinde onbinlerce masumun kanı olan PKK’ya, ülkemizin son dönemde gördüğü en büyük ihanet çetesi olan FETÖ’ye, egemenliğimizi hedef alan ülkelere, velhasıl Türkiye ve Türk milleti düşmanlarına göstermediği, gösteremediği tepkiyi ordumuzun komutanlarına fütursuzca sergileyen, seviyesizce hakaret eden bir kişi, bu ülkenin siyasetçisi olabilir mi?

Kardeşlerim,

Anayasamıza göre bu kardeşiniz bu ordunun başkomutanıdır, bunu ben söylemiyorum, anayasamız söylüyor. Aynen öyle, bir gece ansızın gelebiliriz ve geleceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Bu ülkenin ve milletin hangi menfaatini bunlar savunabilir, hangi hakkını koruyabilir, hangi hedefini hayata geçirebilir? Tabi biz bunların asıl karın ağrılarını çok iyi biliyoruz. Bunlar, Arifiye’deki atıl fabrikanın ülkenin savunma sanayinin en önemli üretim tesislerinden biri olmasından rahatsızlar. Bunlar, karasından havasına, denizinden siberine kadar savunma sanayinin her alanında kendi tasarımını, kendi üretimini yapabilen Türkiye gerçeğine tahammül edemiyorlar. Bunlar, terörü sınırları içinde bitirmekle kalmayıp sınırları ötesinde de teröristlerin başını ezen Türkiye fotoğrafına dayanamıyorlar.

Bunlar, küresel krizler karşısında diz çöküp teslim olmak yerine, krizleri fırsata dönüştüren Türkiye tablosunu içlerine sindiremiyorlar, çünkü bunların tüm hayatları vesayetçilerin ve darbecilerin yönetimini kendilerine altın tepside sunduğu ülke haliyle geçmiştir. Rahmetli Menderes’i idam sehpasına gönderip, ülkenin başına böyle çullandılar. Rahmeti Demirel’i muhtıralarla yıpratıp ülkenin başına böyle çöreklendiler. Rahmetli Özal’ı binbir yalan ve iftirayla devreden çıkartıp ülkenin başına böyle musallat oldular. İktidara geldiğimiz ilk günden itibaren bize de aynısını yapmak için çok uğraştılar. Ülkeye ve millete daha büyük hizmetler kazandırmak için harcamamız gereken vaktimizin ve enerjimizin bir kısmını bunlarla mücadeleye ayırmak mecburiyetinde kaldık. Partimizi kapatmaya teşebbüs etmekten sokakları karıştırmaya, terör örgütlerini cesaretlendirmekten darbecilere alkış tutmaya kadar her yolu denediler. Dışarıda ve içeride Türkiye’yi hedef alan kim varsa hepsinin yanında bunlar yer aldılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, işte ben şu anda karşımdaki bu muhteşem kalabalığın az önce resmi rakamını sordum, dedim ne kadar, resmi rakamı aldım, elhamdülillah, 50 bine varan bir katılımla bugün buradayız.

Bunlar bir tek kendi ülkelerinin, kendi insanlarının mücadelesine destek olmadılar, şimdi de aynı kafayla yeni oyunlar peşinde koşuyorlar. Bir masa kurmuşlar, etrafındaki herkesten ayrı ses çıkıyor, herkes ayrı başı çekiyor, herkes ayrı hesap yapıyor. Ya bunlar anayasayı da hiç okumamışlar, ya sen nasıl oluyor da daha seçilmemişsin ve seçilmediğin halde nasıl oluyor da hemen seçime gideriz diyorsun? Ah ah, neyse, onlar oldu. Bunların Allah bir dediğine inanın, başka bir şeye inanmayın, çünkü Allah bir.

Kardeşlerim,

Masanın altında, üstünde sakladıkları gözükmeyen ortakları ayrı telden çalıyor. Daha ortada fol yok yumurta yok, sizin değiminizle şerlenmelerinden, şımarmalarından yanlarına varılmıyor, Çünkü bunlar sadece zarar dostudur, ülkenin ve milletin iyiliğini istedikleri tek bir örnek görülmemiştir. Ülkemize 20 yıldır kazandırdığımız her eser ve hizmeti, demokrasi ve kalkınma atılımlarımızın tamamını nasıl bunlara rağmen yaptıysak, inşallah Türkiye yüzyılı vizyonunu da aynı şekilde hayata geçireceğiz. Bunun için şimdi Muğla’dan destek istiyoruz, hazır mıyız? Öyle bir ses verin ki, altta Akdeniz’in, üstte Marmara’nın her karşından duyulsun, hazır mıyız.  Arka taraf, görünmüyor zaten, hazır mıyız?  Muğla; 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Muğla; Türkiye yüzyılını birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Muğla; dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız?

Muğla; bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak 2023’te Cumhuriyetimizin yeni asrını karşılamaya hazır mıyız?

Rabbim sizlerden razı olsun.

Kardeşlerim,

Bizim milletimizle her buluşmamız bir eser ve hizmet şöleni şeklinde gerçekleşmektedir. Bugün de Muğla’da çeşitli kurumlarımızca şehrimize kazandırılan 5 milyar 221 milyon lira yatırım bedeline sahip projeler ile ilçe belediyelerimizin 523 milyon liralık yatırımlarının resmi açılışını yapıyoruz.  Eğitimde anaokulundan liseye kadar çok sayıda yeni okulumuz ile aralarında deprem güçlendirme çalışmalarının da bulunduğu diğer yatırımlardan oluşan 17 projeyi resmen hizmete açıyoruz. Ziya Paşa ne diyor? Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.

Üniversitemizin yeni fakülte ve yüksekokul binaları ile altyapı ve çevre düzenlemeleri çalışmalarının resmi açılışını da buradan yapıyoruz.  Menteşe’deki ikişer bin kişi kapasiteli iki öğrenci yurdunun, Fethiye’deki 1350 kişilik öğrenci yurdunun, Bodrum Gençlik Merkezi ve spor salonunun, Dalaman spor salonunun, Marmaris Stadı’nın, Milas Spor Salonu’nun resmi açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz.

Sağlıkta Bodrum’da 150 yataklı, Milas’ta 150 yataklı, Yatağan’da 100 yataklı devlet hastanelerimiz ile Ula sağlık merkezini hizmete açıyoruz. Ulaştırmada Muğla-Kale yolunun tamamlanan 6 kilometresi ve tünelinin, Bozburun-Datça yolunun tamamlanan kısımlarının, Milas tarihi Sarıçay Köprüsü restorasyonunun açılışlarını da bugün yapıyoruz.

Tarımda Milas içme suyu ishale hattı ve arıma tesisinin, Menteşe Göktepe sulamasının, Seydikemer Eşen Çayı ve Akçay Deresi ıslahının, Girme ve Seki arazi toplulaştırmasının, ilçelerimizdeki göletlerin ağaçlandırma çalışmalarının, ORKÖY ve kırsal kalkınma yatırımları hibe desteklerinin resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz.

Çevre ve şehircilikte 644 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan Muğla kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisiyle ilçelerimizdeki altyapı yatırımlarının resmi açılışlarını yapıyoruz.

Enerjide aralarında 422 milyon liralık bir yatırım olan Yatağan Pamukkale enerji iletiş hattının da bulunduğu çok sayıda yatırımı hizmete açıyoruz.

Valiliğimiz tarafından neticelendirilen yol yapımlarının, antik kentlerdeki kazıların, restorasyonların,  çevre düzenlemelerinin resmi açılışlarını buradan gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca, çeşitli kurumlarımızın hizmet binaları ve diğer yatırımlarının açılışlarını buradan yapıyoruz.

Bunlarla birlikte, Köyceğiz, Ula, Kavaklıdere, Ortaca, Dalaman, Seydikemer ve Yatağan belediyelerimizin 86 ayrı projesini de resmen hizmete açıyoruz. Tüm bu yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi tebrik ediyorum.

Elbette Muğla’ya kazandırdığımız hizmetler bunlardan ibaret değil. İktidara geldiğimizden günden bugüne Muğla’ya toplamda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Bunu bütün dostlara anlatın, 50 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık tüm Muğla’ya, 50 milyar. Laf ola beri gele yok, icraat icraat icraat.

Eğitimde 3325 adet yeni derslik kazandırdık. Gençlik ve sporda 11 bin 157 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 69 adet spor tesisi inşa ettik.

Şehrimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplamda 2,5 milyar lira tutarında kaynakla destek olduk.

Sağlıkta toplamda 1541 yataklı 16 hastane dâhil 38 sağlık tesisi inşa ettik. Çevre ve şehircilikte Muğla’da 3 bin 355 konutun yapımını tamamlayıp, hak sahiplerine teslim ettik, 953 konutun yapımına devam ediyoruz.

Kardeşlerim,

Muğla için ilk evim projemiz kapsamında projede toplam 2 bin 599 konut inşa edecek, ilk arsa projemiz kapsamında da 5 bin 500 altyapılı arsayı sizlerin hizmetine sunacağız. İktidara geldiğimizde Muğla’da 8 adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 25’ine ulaşılabilirken, bugün 33 adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 94’üne hizmet veriyoruz.

Ulaştırmada 90 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğuna ne kadar ilave yaptık biliyor musunuz? 367 kilometre ilave yaparak toplamda 457 kilometreye ulaştırdık. Geçtiğimiz yıl 4,6 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Dalaman Havalimanını ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Milas-Bodrum Havalimanını yeniledik.

Ören ve Turgutreis yat limanlarını, Bodrum ve Güllük iskelelerini tamamlayıp, şehrimize kazandırdık.

Tarım ve ormanda Muğla’ya 8 baraj, 7 içme suyu tesisi, 18 sulama tesisi, bir arazi toplulaştırma, 66 taşkın koruma tesisi, 7 gölet ve 10 hidroelektrik santrali inşa ettik. Yaptığımız sulama projeleriyle Muğla’da yaklaşık 105 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. 60 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek 5 barajın inşası sürüyor.

Şehir genelinde 110 bin hektar alanda çalışma yaparak 234 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için 14 bal ormanı kurduk. Muğlalı çiftçilerimize toplam 2,1 milyar liralık tarımsal destek verdik, 9 tarımsal ovamızı koruma altına aldık.

Yabancı turist sayısına göre ilk 3’te, iç turizmde ise ilk sırada yer alan Muğla’mızın toplam turist sayısı önceki yıla yüzde 37 artış göstererek 6 milyonun üzerine çıktı.

Sanayi ve teknolojide bir teknopark ile iki araştırma-geliştirme merkezi kurduk. İşverenlerimizi toplam 4,1 milyar lira tutarındaki prim teşvikiyle destekledik.

Enerjide Muğla’ya, Menteşe’ye, Yatağan’a, Ula’ya, Kavaklıdere ve Bayır’a doğal gaz arzını sağladık. Bitmedi, önümüzdeki dönem de: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca ve Seydikemer’e doğal gaz arzını inşallah sağlayacağız.

Gördüğünüz gibi ne kadar özetlersek özetleyelim Muğla’ya hizmetlerimizi anlatmakla bitiremiyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde şehrimizi daha çok, daha büyük hizmetlerle buluşturacağız. Türkiye yüzyılı destanını Muğla’yla, siz Muğlalılarla birlikte yazacağız.

Şimdi hazır mısınız? Zaman daraldı, seçime ana kademe, yoğun bir şekilde gidiyor muyuz? Sandıkları patlatıyor muyuz? Şimdi öyle bir seslenelim ki tüm Türkiye duysun, Muğla’dan inşallah sandıkları patlatarak geleceğiz, tamam.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

 Kalın sağlıcakla.