Antalya Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

07.01.2023

Sevgili Antalyalılar,

Sevgili Gençler,

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Kıymetli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün Kepez’den başlayarak bir taraftan Kumluca’ya, diğer taraftan Manavgat’a kadar her köşesiyle Antalya’yla hasret gidermeye geldik.

Öncelikle geçtiğimiz ay aşırı yağışlar sebebiyle sel felaketine maruz kalan Kumluca, Finike ve Demre ilçelerimizdeki vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Felaketin ilk anından itibaren devlet olarak tüm imkânlarımızla olaya müdahale ettik, ardından da yaraları saracak adımları süratle attık. Sağ olsun bakan arkadaşlarım, gerek Sayın Soylu, gerek Vahit Kirişci anında bölgeye ulaştılar ve orada hemen AFAD’la, Kızılay’ımızla, her şeyimizle orada devletin varlığını ifade ettik. Yani kardeşlerimizi o felaketin içinde yalnız bırakmadık. Niye? Çünkü biz devletiz, kenarı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, gelir de adli ilahi sorar Ömer’den onu, diyerek oralarda görevimizin başında yerimizi aldık.

Kumluca’da binin üzerinde haneye, Finike’de 226 haneye, Demre’de 7 haneye eşya desteği verdik. Toplam 883 iş yerine de nakdi destek sağladık. Zarar gören 1615 araç için de sahiplerine maddi yardım yaptık. Sel felaketinde zarar gören 11 bin 755 dekar tarım alanı için 2 bin 769 çiftçimize 40 milyon liraya yakın nakdi yardım ödemesinde bulunduk. Tarım sigortası olanlar da zararlarını buradan karşılayacak. Toplamda 6 bin 534 vatandaşımıza 137 milyon lira nakdi yardım yapıldı. Bugün Kumluca’ya gidip çalışmaları yerinde göreceğiz.

Her afeti aynı zamanda gelecekte karşılanabilecek sorunları ve kaynaklarını gösteren birer ibret vesilesi olarak değerlendiriyoruz. Dere yataklarına yapılan müdahalelerle, izinsiz inşa edilen köprü ve menfezlerin, buralardan geçirilen boruların, seraların, dökülen sera atıklarının yol açtığı sıkıntıları son afette bir kez daha gördük. Hatta Kumluca şehir merkezindeki selin en önemli sebebinin dere yatağı üzerinde inşa edilen pazar yeri ve park alanı olduğunu tespit ettik. Derenin üzeri kapatılan 558 metrelik bölümünün yarıya yakınını hemen açtık, kalanlarını da üzerindeki yapıların kaldırılmasıyla birkaç ay içinde açacağız.

Değerli Kardeşlerim,

Sel bölgesinde bugüne kadar Devlet Su İşlerimiz tarafından yapılan 1,3 milyar liralık yatırım daha büyük felaketlerin önüne geçmiştir. Buradan sizlere meseleyi kökünden çözmek için 9 taşkın koruma tesisi, 4 gölet ve 3 mendirekten oluşan 16 kalem yatırımı 4,3 milyar liralık bedelle hayata geçirmek üzere çalışmalara hemen başladığımızın müjdesini vermek istiyorum. Kamulaştırmaları süratle tamamlayarak, bu yıl içinde yatırımlarımızın inşasına geçiyoruz.

Bilindiği gibi, önceki yılın Temmuz ayında da Antalya’mızın doğu tarafındaki ilçeleri yangın afetine maruz kalmıştı. Manavgat, Gündoğmuş, Alanya ve Akseki ilçelerimizde yangında zarar gören evlerin yerine inşa ettiğimiz yaklaşık 900 konuttan 427’sinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim ediyoruz, kalanları da yakında teslim edeceğiz.

Yanan bölgelerimizde 143 bin kilo tohumu toprakla buluşturarak, ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Ayrıca, yangına dayanaklı ağaç türlerin yaygınlaştırıyoruz, bu kapsamda 2,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk.

Görüldüğü gibi, her hal ve şart altında vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz, mağduriyet yaşayan herkesin maddi, manevi her türlü destekle yanlarında yer alıyoruz. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, diğer pek çok alandaki hizmetlerimiz gibi afetlerde de dünyanın en hızlı ve etkin müdahale sistemine sahip ülkesi durumundayız. İstihdam demek, esnafa ve çiftçiye bereket demek, ülkemize ve milletimize kazanç demek olan turizmde yaptıklarımızı söylemeye bile gerek duymuyorum.

Antalya Havalimanımızı daha önce zaten büyütmüş ve modern hale getirmiştik. Şimdi havalimanımızı 2 kat daha büyüterek Antalya’nın turizm gelirini katlayacak yeni bir adım attık. Toplamda 8,5 milyar avroyu bulan kiralama bedeliyle hem devletimizin kazandığı, hem yatırım ve işletme katkısıyla Antalya’mızın kazandığı bir modeli başarıyla uygulamayı sürdürüyoruz. Turizm şehri Antalya’nın belediyelerin görevi olduğu halde yapmadıkları atık su arıtma tesislerini de hükümet olarak biz yapıyoruz.

Gençler; maşallah şu anda bugün karşımda gördüğüm şu muhteşem katılım, Antalya’nın nereye doğru yürüdüğünü gösteriyor. Fazla değil 5 ayımız var, 5 ay durmak yok... Ve sandıkları gümbür-gümbür patlatmaya hazır mıyız?

Ve Serik bölgesine hizmet verecek atık su arıtma tesisiyle ilgili sorunu 1,5 milyar liralık, Kemer ve Çamyuva bölgesine hizmet verecek atık su arıtma tesisiyle ilgili sorunu da 1 milyar liralık yatırımla çözüme kavuşturuyoruz.

Sahil bölgelerindeki plajları 5 yıldızlı otel standardıyla bölge halkının ve misafirlerimizin ücretsiz olarak hizmetine sunacak projeyi de hızla sürdürüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Antalya sınırları içindeki 15 bin şezlong kapasiteli 7 plajı bu şekilde hazırlayarak hizmete açtı. Bu yıl bir kısmı da yine Antalya sınırları içinde olan toplamda 7 yeni plajı daha aynı şekilde devreye alıyoruz. Eser ve hizmet siyasetiyle 20 yılımızı geride bırakırken, ülkemizi her alanda yeni yatırımlarla, yeni projelerle Türkiye yüzyılına hazırlıyoruz.

Gençler, inşallah 2023’teki Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı coşkusunu milletimize yine eser ve hizmet şöleniyle yaşatacağız, Antalya’mız da bu şölenin ilk saflarında yer almayı sürdürecektir. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Yeter ki tercihimizi eser ve hizmet siyasetin yana yapmaya devam edelim.

Kardeşlerim,

Şimdi Antalya’dan öyle bir ses verin ki Akdeniz’in dört bir yanında duymayan kalmasın, hazır mıyız? Antalya; 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Antalya; Türkiye yüzyılını birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Antalya; dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Antalya; bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak 2023’te Cumhuriyetimizin yeni asrını karşılamaya hazır mıyız?  Rabim sizlerden razı olsun. Antalya’ya da zaten böylesi yakışır.

Değerli Kardeşlerim,

Diyorlar ki, AK Partide gençlik yok, öyle mi? Evet, bizim gençliğimiz gümbür-gümbür Kepez’in bu alanını işte bugün doldurmuş vaziyette. Bugün sizlerle bir araya gelmişken her şehir ziyaretimizde olduğu gibi yapımı tamamlanan eser ve hizmetlerin resmi açılışını da yapalım dedik.

Eğitimde anasınıfından liseye kadar her kademede 41 ayrı okulumuzun, Akdeniz Üniversitemizin yenilenen hastane binalarının, Alaaddin Keykubat Üniversitemizin yatırımlarının resmi açılışlarını bugün buradan yapıyoruz.

Gençlik ve sporda çeşitli ilçelerimizde inşa edilen spor salonlarını, Kepez’deki 750 yataklı, Serik’teki 500 yataklı, Alanya’daki bin yataklı öğrenci yurtların, gençlik merkezini ve diğer yatırımları resmen hizmete açıyoruz.

Çevre şehircilikte yangın, afet evlerinin yanı sıra, Çeltik’teki 222 sosyal konutun ve Serik Millet Bahçesinin;

Ulaştırmada Konaklı-Güzelbağ yolunun;

Enerjide Kemer ve Akseki trafo merkezlerinin;

Tarımda 37 projeye verilen kırsal kalkınma desteklerinin resim açılışlarını bugün buradan gerçekleştiriyoruz.

Vakıf eserlerini korumak için çeşitli ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz 8 caminin restorasyonunu, yaşlılarımıza hizmet için inşa ettiğimiz Muratpaşa Huzurevinin, çeşitli kurumlarımıza ait hizmet binalarının açılışını yapıyoruz.

Evet, böylece Antalya’mıza kazandırdığımız yatırım bedeli 3,2 milyar lira, güncel bedeli 8,1 milyar lira olan 89 ayrı projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımların gerçekleştirilmesinde emeği, katkısı, bakanlıklarımızı özellikle ve yüklenicilerimizi huzurlarınızda tebrik ediyorum. Tabii Antalya’ya yaptıklarımız bunlardan ibaret değil. Son 20 yılda şehrimize yaptığımız toplam kamu yatırımı ne biliyor musunuz? 72 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık.

Eğitimde 10 bin 138 adet yeni derslik inşa ettik. 3’ü vakıf, biri devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kurarak şehrimizdeki üniversite sayımızı 5’e yükselttik. Gençlik ve sporda 19 bin 106 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum dâhil, toplam 114 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda Antalyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 6 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta toplamda 2 bin 447 yataklı 22 hastane dahil 63 sağlık tesisi yaptık. Antalya Şehir Hastanemizin inşası yüzde 70 seviyesine geldi. Yatak kapasitesi 1750 olan şehir hastanemiz, 285 bin metrekareyi bulan kapalı alanı ve son teknolojiye sahip altyapısıyla Antalya’ya yakışır bir eser olacaktır.

Çevre şehircilikte TOKİ vasıtasıyla Antalya’da 4 bin 490 konutun yapımını tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. Son olarak 500 bin sosyal konut hamlesi kampanyamız çerçevesinde şehrimize 7 bin 157 konut daha inşa edecek, 23 bin altyapısı hazır müstakil ve müşterek arsayı Antalyalı vatandaşlarımıza vereceğiz.

Kardeşlerim,

Antalya’mızda riskli yapı olarak tespit edilen 23 bin 358 konut ve iş yerini dönüştürdük. Şehrimizde millet bahçesi projelerimizden Manavgat Türkbeleni açtık, Serik’i bugün açıyoruz, Aksu, Muratpaşa ve Kaş millet bahçelerimizi de yıl içinde tamamlıyoruz.

Ulaştırmada 195 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu nereye çıkardık biliyor musunuz? 693 kilometreye çıkardık. Çeşitli istikametlerde halen yapımı süren yol projelerimizin bir kısmını bu yıl, bir kısmını önümüzdeki yıl kullanıma hazır hale getiriyoruz. Bölgenin önemli bir ihtiyacı olan Antalya-Alanya Otoyolunu yatırım programına aldık. Antalya şehir meydanı-havalimanı-expo tramvay hattını hizmete verdik.

Antalya Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesini nereye çıkardık? 35 milyona çıkardık. Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı hizmete açtık. Geçtiğimiz yıl 25 milyonu yabancı olmak üzere toplam 31 milyona yakın yolcunun kullandığı Antalya Havalimanı’nın kapasitesini şimdi nereye çıkartıyoruz? 80 milyona. Antalya Havalimanının ne hale geleceğini görün.

Kaş ve Alanya yat limanlarını kazandırdık. Manavgat ırmak ağzı düzenlemesini ve yat yanaşma yerini tamamladık. Gazipaşa ve Demre yat limanlarının yapımıyla ilgili çalışmalar sürüyor.

Tarım ve ormanda Antalya’ya 21 baraj, 2 içme suyu tesisi, 62 sulama tesisi, bir arazi toplulaştırma projesi, 102 taşkın koruma tesisi, 3 gölet, bir yeraltı depolama tesisi ve 20 hidroelektrik santrali inşa ettik. Durmak yok yola devam, yapacağımız çok iş var.  Antalya’da toplam 71 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek olan 6 barajın yapımı devam ediyor. Son 20 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle Antalya’da 518 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşaat safhasında yer alan 8 sulama tesisimiz ile toplam 121 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Antalya çiftçilerimize toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Sanayi ve teknolojide 2 yeni organize sanayi bölgesi, 2 teknopark, 18 araştırma-geliştirme merkezi ve bir tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki işverenlerimize toplam 12 milyar lira tutarında prim teşviki verdik, böylece Antalya’da 388 bin olan aktif sigortalı sayısının bugün 1 milyon 51 bini geçmesini sağladık.

Enerjide, Antalya, Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Muratpaşa ve Serik’e doğal gaz arzını sağladık. Diğer ilçelerimize de doğal gaz arzı sağlayacak projeleri hazırlıyoruz.

Gördüğünüz gibi ne kadar özetlersek özetleyelim Antalya’ya yaptıklarımız saymakla bitmiyor. İnşallah 2023’te sizlerden alacağımız destekle önümüzdeki dönemde şehrimizi çok daha büyük eserlerle, hizmetlerle, yatırımlarla buluşturacağız.

Değerli kardeşlerim,

Ziya Paşa ne diyor? “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.” Biz de 20 yıldır eserlerimizle, hizmetlerimizle konuşuyor, yatırımlarımızla sizlerin karşınıza çıkıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizin asırlık demokrasi ve kalkınma eksiklerini bu anlayışla tamamladık. Bugün, hamdolsun, bölgesinde ve dünyada söz sahibi, iddia sahibi, güç sahibi, vizyon ve proje sahibi bir Türkiye var.

Salgından savaşa krizlerin kol gezdiği, enerjiden gıdaya her alanda dünyanın sıkıntı yaşadığı bir dönemde dahi ülkemizi hedeflerinin menzilinde tutmayı başardık. Daha önemlisi, bu mücadeleyi ve elde ettiğimiz kazanımları içerideki tek parti devri artığı kifayetsizlere rağmen yürüttük. Attığımız her adımda, başlattığımız her reformda karşımızda ilkel ve sapkın bir zihniyeti bulduk. Milletimizin karşısına hangi projeyle çıktıysak ne dediler? Yaptırmayız. Ülkemizi hangi hedef yönelttiysek ne dediler? Yaptırmayız. Şehirlerimize hangi yatırımları götürdüysek ne dediler? Yaptırmayız. Niye diye sorduğumuzda da, arsızca, bizim işimiz bu, diye cevap verdiler. Bunlar karşımıza yapamazsınız diye her dikildiklerinde, yaparsak biz yaparız diyerek azimle, kararlılıkla, gayretle yolumuza devam ettik; işte bugün Kepez bunu söylüyor.

Türkiye, kendine biçtiği tek misyonu yaptırmamak, ettirmemek olan bir muhalefete rağmen bugünlere geldi. Evet, yarın değil hemen şimdi.

İşte ülkemiz yeni bir seçimin arifesinde, karşımıza yine bir yaptırmayız ittifakıyla çıktılar. Üstelik bu sefer sadece bize yaptırmayacaklarını söylemekle yetinmiyor, kendi aralarında da aynı taktiği izleyeceklerini ilan ediyorlar. Geçmişte onyıllarını kısır siyasi çekişmelerin, çok başlılığın, koalisyonların, siyasi dağınıklılığın yol açtığı kayıplarla heba eden Türkiye’ye tek vaatleri, yine aynı düzeni geri getirmek; ama yapmayacaksınız, Antalya, Türkiye bunu size yaptırmayacak.

Kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Ana kademe, çalışmaya var mıyız? Kadın kolları, çalışmaya var mıyız? Gençler, çalışmaya var mıyız? Evvel Allah ben size inanıyorum, size güveniyorum.

Biz, milletimizi vesayetin cenderesinden kurtarılmış olmakla övünüyoruz, bunlar kendi vesayetlerini inşa etmeye çalışıyor. Bu defaki vesayetin adı ne biliyor musunuz? Altılı masadaki vesayetin adı, siyasi vesayet.

Biz, ülkemizi siyasi ve sosyal kaos ikliminden çıkarmakla gurur duyuyoruz, bunlar kendi kaoslarını oluşturmaya çalışıyor.

Biz, Cumhuriyetimizin yeni asrına Türkiye yüzyılı vizyonu damgasını vurmak için çalışıyoruz, bunlar ülkeyi tekrar kendi içine kapatmaya çalışıyor. Velhasıl, nereden tutsanız elinizde kalan bir anlayışla karşı karşıyayız. Üstelik millete söyledikleri sözleri uygulayabilecekleri hiçbir hukuki zemin mevcut değil, seçimden sonra böyle bir hazırlıkları ve niyetleri olduğuna dair işaret de yok.

Türkiye, eskiden yürütmede iki başlılığı kaldıramadığı için ağır bedeller ödediği siyasi, sosyal, ekonomik krizler yaşamıştı. Bunlar 2 de değil 6 başlı bir yürütme peşinde koşuyor; Allah akıl, fikir, izan versin. Ortada vizyon namına, program namına, proje namına hiçbir şey olmadığı için, istemezükçülük dışında bir şey de söylemiyorlar.

Mesela geçtiğimiz yıl Antalya’ya yurt dışından 25 milyon turist geldi ya, bunlara göre hepsi de kapıları suratlarına kapatmamız gereken yabancılarmış; kafaya bak ya. Sadece Rusya ve Ukrayna’dan 100 bin kişi aradıkları huzuru ve refahı burada buldukları için nereye geldi? Antalya’ya geldi. Aynı şekilde Avrupa ülkelerinden, Ortadoğu ülkelerinden, dünyanın dört bir yanından insan dinlenmek, eğlenmek, kaliteli vakit geçirmek için nereyi tercih ediyor? Antalya’yı.

Peki, bu kadar insan Antalya’ya gelince biz ne kazanıyoruz? Milyonlarca vatandaşımız iş sahibi oluyor mu? Oluyor. Yüzbinlerce üreticimiz, çiftçimiz, mülk sahibimiz malını değerinden pazarlayabiliyor mu? Pazarlayabiliyor. İnşaattan ulaşıma, sanayiden enerjiye tüm sektörler canlanıyor mu? Canlanıyor. Öyleyse yurt dışındaki yatırımcılara Türkiye’ye gelmeyin demenin manası nedir? Kim diyor bunu, kim diyor kim? Bay Kemal. Ya bunlarda utanma, sıkılma yok. Ülke içindeki yatırımcıları, onlara da ne diyorlar? Size bunların hesabını soracağız. Kafaya bak ya, kime neyin hesabını soruyorsun? Eğitimde her türlü adımı bunlar attı, sağlıkta her türlü adımı bunlar attı. Ulaşımda 6 bin 100 kilometreden alıp 20 bin 800 kilometreye yollarımızı bunlar ulaştırdı, viyadüklerimizi bunlar yaptı, köprülerimizi bunlar yaptı. Neymiş, onlara şimdi hesap soracakmış. Sıkar sıkar, neyin hesabını soruyorsun? Bu millet size bunun fırsatını vermez, sandıklarda da size bunun fırsatını vermeyecek, onun için çok çalışacağız.

Huzurumuza kast eden terör örgütü yandaşlarına bunlar yüz vermedi mi? Bay Kemal bu teröristlerle kol kola dolaşmadı mı? Hâlâ bunların önünü açmaya gayret etmiyorlar mı? Ama Cudi’de bunların hesabını biz sorduk, Gabar’da bunların hesabını biz sorduk, Tendürek’te bunların hesabını biz sorduk, Beslerderesi’nde bunların hesabını biz sorduk. Şimdi bu teröristler nerede? Güneye gittiler. Ve yine devam ediyoruz, edeceğiz.

Emperyalistlerin değirmenine su taşıyacak eyyamcılığın anlamı nedir soruyorum? Kendi ülkesine ve milletine düşmanlık eden böyle bir siyaset anlayışının dünyanın başka bir yerinde örneği var mıdır? Yoktur, göremezsiniz. Çünkü hiçbir ülkede siyasetçi yediği ekmeği, içtiği suyu, soluduğu havayı zehirlemeyi aklından bile geçirmez. Tam tersine, milli meselelerde her türlü farklılığı bir kenara bırakıp kendi devletinin, kendi hükümetinin etrafında sımsıkı kenetlenir. Türkiye’nin her meselesini çözdük, sadece işte bu muhalefet sorununu halledemedik.

Kardeşlerim,

Savunma sanayinde neler olduğunu görüyorsunuz. Artık bizim İHA’larımız var mı? SİHA’larımız var mı? Akıncı’larımız var mı Kızılelma’mız var mı? Herkes şimdi bunları kıskanıyor. Bay Kemal, sen nerede dolaşıyorsun ya? Senin yavruların nerelerde dolaşıyor? Biz Tayfun’u şu anda ateşledik, menzili ne kadar Tayfun’un? 561 kilometre. Yunanlılar ne yaptı? Telaşa kapıldı, hemen gazeteler başlıkları attı, ya bunlar Atina’yı vuracaklar. Ya bizim böyle bir derdimiz yok, yeter ki siz Ege’de bizimle uğraşmayın, Ege’de bizimle uğraşmadığınız müddetçe biz sizlerle uğraşmayız. Bizim yapacak daha çok işimiz var, tamam.

Hazır mısınız? Şöyle kaldıralım bakalım, elleri kaldıralım. Öyle bir seslenelim ki, öyle bir haykıralım ki, evet, sadece Türkiye değil inşallah dünya da duysun.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Burada olduğu gibi kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Sağ olun, var olun, günümüz mübarek, geleceğimiz aydınlık olsun inşallah.

Cumhur İttifakı olarak kararlı bir şekilde yola devam ediyoruz.

Sağ olun.

Hazır mıyız? Maşallah, bu ihtişam şimdiden seçime sinyal veriyor. Antalya evvel Allah sandıkları patlayacağız, diyor. Buna hazırız değil mi? Cumhur İttifakı olarak inşallah 2023 seçimlerinin muzafferiyeti, galibi hep beraber biz olacağız, tamam.

Öyleyse şu anda kurdelemizi kesiyoruz, tüm eserler Antalya’mıza, Antalyalılara hayırlı olsun diyoruz, ya Allah, Bismillah.