Türk Dünyası Ali Nişanı Takdim Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

11.11.2022

Şahsım, milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Türk Dünyası Ali Nişanı’nın Şahsıma tevdi edilmesinden büyük bir onur duyuyorum. Ortak kültürümüzün ve tarihimizin kadim şehri Semerkant’ta bu ödülü almak şahsıma ayrıca bir iftihar vesilesi olmuştur. Şahsım ve milletim adına sizlere ve nezdinizde tüm dost ve kardeşlerime en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Türk Dünyası olarak hamdolsun bugün düne göre daha güçlüyüz. Mayasını gönül birliğinin oluşturduğu aile meclisimiz, ayakları yere sağlam basan ve geleceğe doğru emin adımlarla ilerleyen bir uluslararası teşkilat haline dönüşmüştür.

Ekonomiden sağlığa, spordan kültüre, siyasetten ticarete vatandaşlarımızın hayatına dokunan tüm alanlarda entegrasyon için sarsılmaz bir iradeye sahibiz. Teşkilatımızın uluslararası alandaki görünürlüğünün de her geçen gün arttığını memnuniyetle müşahede ediyorum. Ortak çaba ve özverimizin ürünü olan teşkilatımızın bu seviyeye ulaşmasında emeği geçen herkese bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

Mevcut zorlukların ve meydan okumaların üstesinden müşterek gayretlerimizle geleceğimize canı gönülden inanıyorum. Özellikle de bu organizasyonda gerçekten ev sahibi konumunda olan Şevket Mirziyoyev kardeşime çok çok teşekkür ediyorum. Her şeyiyle müstesna bir organizasyon, müstesna bir ev sahipliği ve bütün bu ev sahipliğiyle birlikte de inanıyorum ki önümüzdeki dönemi çok daha başarılı bir şekilde icra edecekler.

Aynı şekilde yeni dönemde görevi üstlenecek Kazakistan Başkanı’na da özgüveni noktasında yine çok çok başarılar diliyorum. Ve görüyorum ki, Kazakistan’da da aynı başarıyı sürdürmek ve bu başarıyla geleceğe yürümeyi yakalayacağız. Ve Karabağ’da çok ciddi bir mücadele sürdüren ve bu mücadeleyi şu anda altyapısıyla, üstyapısıyla en güzel şekilde devam ettiren İlham Aliyev kardeşimin bu esnada, bu mücadele sırasında 2 yıldır neler başardığını, neleri ortaya koyduğunu görüyoruz. Şu an itibarıyla defaatle oradaki törenlere de katılmak suretiyle neler yapıldığını yerinde görmek imkânım oldu. Ve bunları tabii yerinde görünce de bir Türk olarak iftihar ettim. Bu kadar kısa zamanda bu kadar başarı hakikaten bizlere tabii ki bir gurur vesilesi oluyor. Ve Özbekistan’da da aynı durumu şu anda, dün akşam İlham kardeşimle de konuştum; Özbekistan’da bütün fiziki altyapı-üstyapıda çok ciddi bir değişim, dönüşüm görüyoruz. Bunlar bizim için iftihar vesilesi. Kazakistan’da Sayın Tokayev’le yeni bir süreç ve genç bir lider olarak Çubarov’un da aynı başarıyı sürdüreceğine olan inancım gerçekten fazlasıyla var.

Ve tabii bu arada bir gözlemci üye olarak Viktor Orban kardeşime Avrupa ile Türk dünyası arasında oluşturduğu köprü nedeniyle gerçekten çok çok teşekkür ediyorum. Ve adeta aynı kökten gelme bir havayı estiriyor ve bundan dolayı da Avrupa Birliği içerisindeki demokrasi mücadelesi sebebiyle kendisini kutluyorum, tebrik ediyorum. Çünkü bu mücadeleyi vermek herkesin kârı değil, bunları hep yaşadık, yaşıyoruz. Avrupa Birliği kapısında 52 yıldır bizi süründürdüler, hâlâ aynı şeyi yapıyorlar. Ama biz de onlara gerekeni gerektiği zamanda cevabını vereceğiz, onu da buradan yine aynı şekilde sesleniyorum.

Tabii bu ödül şahsıma büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Halklarımız arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesine, devletlerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ve teşkilatımızın uluslararası itibarının daha da artırılmasına yönelik gayretlerimizi artırarak sürdürmekte kararlıyız, kararlıyım.

Sizlere tekrar teşekkür ediyor, hepinizi en samimi duygularımla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.