İmam Buhari Nişanı Takdim Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

10.11.2022

Sayın Cumhurbaşkanı,

Aziz Kardeşim, Muhterem Misafirler;

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Fıkıh ilminin efendisi, aynı şekilde Kütübi Sitte’de birinci sırada yer alan Sahih Buhari’nin her şeyi İmam Buhari adına özellikle bu kıymetli nişanın tarafıma tevcihinden gerçekten çok çok büyük bir şeref duyuyorum. Fıkıhta ve hadis ilminde zirve bir isim. Milletim adına bu nişana görülmem vesilesiyle gösterilen teveccühe teşekkür ediyorum.

Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi, karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Bu nişanı ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi kardeşliğin güçlü bir sembolü olarak kabul ediyorum. Tabii kendisiyle ilk tanıştığım andan itibaren özellikle İmam Buhari’den birçok başlıkları tarafıma naklettiğimde, ben hakikaten Şevket Mirziyoyev kardeşime farklı bir muhabbet beslemiştim. Tabii şimdi İmam Buhari adına bir üniversitenin burada kuruluyor olması gerçekten İslam dünyasına da çok farklı bir mesaj olacaktır. Bugün zaten bir heyet Türkiye’den, oğlum da dâhil olmak üzere, İbn-i Haldun Üniversitesi’nden arkadaşlar Taşkent’e gelmişler, orada çalışmalar yapmışlardır.

Önce insan anlayışıyla gerçekleştirilen bu reformlarla devlet adamlığını gösteren aziz kardeşim Şevket Mirziyoyev’e bu nişan vesilesiyle şükranlarımı sunuyorum. Kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız ilişkilerimizi daha da ileri mertebelere taşıyacağımıza olan inancım tamdır.

Büyük bir onurla taşıyacağım yüksek düzeyli İmam Buhari Nişanını almaktan duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyorum ve Şevket Mirziyoyev kardeşimin şahsında tüm Özbek kardeşlerime teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Biz tabii öğrencilik yıllarımızda özellikle İmam Buhari’yi, Sahihi Buhari isimli hadis eseriyle tanıdık. Bir numaralı tabii hadis eseri İmam Buhari’nin eseriydi, bizim için en önemli kaynak eserdi, herhangi bir hadis arayacaksak önce İmam Buhari’nin Sahih Buhari adlı eserine bakardık. Tabii aynı şekilde ardından yine Sahih Müslim vesaire onlar da geliyor idi.

Tabii şimdi kardeşim burada böyle bir üniversiteyi hele hele kurduğu zaman, inanıyorum ki burası çok ciddi bir ilmi merkez ve bir çekim alanı olacaktır. Çok önemli bir adım attı, kendisini tebrik ediyorum, takdir ediyorum, sağ olsun.