Gaziantep Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

05.11.2022

Sevgili Gaziantepliler,

Değerli Hanımefendiler,

Kıymetli Gençler,

Sizleri ne kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Yaklaşık 11 aylık aranın ardından sizlerle tekrar bir arada olmaktan, hasret gidermenin memnuniyeti içindeyim.

Şehre geldiğimiz andan itibaren bizleri coşkuyla bağrına basan Gaziantepli kardeşlerimin her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.  Biz bu şehri tüm kalbimizle Allah için seviyoruz. Sizlerin muhabbetinden bu şehrin de bizi aynı hasbilikle sevdiğini görüyorum. Rabbime bana sizler gibi dava arkadaşları, sizler gibi yol arkadaşları verdiği için hamd ediyorum.

Ne diyor şair:

“Ben Antepliyim, Şahin’im ağam,

Mavzer omzuma yük,

Ben yumruklarımla dövüşeceğim.

Yumruklarım memleket kadar büyük.”

Hamdolsun bizim yumruklarımızla birlikte yüreğimiz, aşkımız, sevdamız da Antep kadar, Türkiye kadar büyük.

Ve devam ediyor şair:

“Bir bayrak dalgalanır Antep kalesi üstünde,

Alı kanımdaki al, akı alnımdaki ak.

Bayraklar içinde en güzel bayrak,

Düşüncem senden yanadır.”

Evet, bizim de düşüncemiz hep Antep’ten yanadır, hep milletten yanadır, hep vatandan yanadır. Bunun için 20 yıldır gece-gündüz ülkemize eser vermek, milletimize hizmet etmek için çalışıyoruz. Ülkemize 20 yılda asırlık eser ve hizmetler kazandırırken, attığımız her adımda, girdiğimiz her mücadelede, verdiğimiz her kavgada yanımızda milletimiz vardı, yanımızda Antep vardı.

Sordum, şu anda İstasyon Meydanı’nda ne kadar Antepli var? Resmi rakam verdiler, bilemiyorum, dediler ki, şu an itibarıyla 60 bin, gelişler devam ediyor dediler.

Biz vesayetin oyunlarını işte sizlerle beraber bozduk. Terör örgütlerinin kanlı saldırılarını sizlerle beraber göğüsledik. Sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridorlarını beraber yıktık. Darbecilere karşı beraber direndik. Ekonomik tetikçilerin tuzaklarını emeğimizle, üretimimizle, alın terimizle beraber boşa çıkardık. Velhasıl, Türkiye yüzyılı için gereken temeli beraber attık, gereken hazırlıkları beraber gerçekleştirdik. Şimdi de Türkiye yüzyılı programımızla Cumhuriyetimizin ikinci asrını milletimizi hayallerine kavuşturmanın vesile haline dönüştürmeye hazırlanırken yine milletimizle birlikte, yine Antep’te evet sizlerle birlikte yola çıkıyoruz; hazır mısınız? Gece-gündüz çalışmaya hazır mısınız? Soruyorum, 2023’e hazır mıyız? Maşallah.

Bin yıldır kanlarımızla sulayarak vatan haline getirdiğimiz bu topraklar üzerindeki hesapları, özellikle hesap yapanlar da yok değil var, onlar da boş durmuyor, onlar da kendi etki alanlarında Türkiye’nin önünü kesmek, Türk milletini bu topraklardan kazıyıp atmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Emin olun, bu mücadele kıyamete kadar bitmeyecektir. Bunun için bize asla rehavete kapılmak, durmak, duraksamaz olmaz. Hele hele köken, inanç, meşrep farklılıkları üzerinden bölünmek, parçalanmak, kamplaşmak felaketimizdir. Hakkın ve hakikatin rotasından asla sapmadan 85 milyon tek yürek, tek bilek olarak bu mücadeleyi yürütmek mecburiyetindeyiz. Bunun için gelin hep birlikte en gür sesimizle ahitleşelim; hazır mısınız? Gaziantep, Türkiye yüzyılı birlikte inşa etmeye hazır mıyız?  Gaziantep, 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye için seferber olmaya hazır mıyız?  Gaziantep, evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız?  Gaziantep, Türkiye düşmanlarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Antep’e de zaten bu yakışır.

Kardeşlerim,

Biliyorsunuz geçmişte kimi zaman köken, kimi zaman mezhep, kimi zaman ideolojik etiketler üzerinden kirli bir senaryo denendi. Rahmetli Menderes’in yükselttiği milli irade bayrağına tahammül edemeyenlerin, rahmetli Özal’ın değişim vizyonuna saldıranların da, bize çıkartmadık engel bırakmayanların da ellerinde aynı senaryo vardı. Milletimiz o engin ferasetiyle meseleyi en doğru şekilde kavradığı için emperyalistlerin tezgahlarını her defasında başlarına geçirdi. Bu oyunlar bilhassa seçim dönemlerinde daha bir pervasızca sergileniyor. Türkiye yüzyılının seçimi 2023’e yaklaşırken bunun yeni işaretleri belirmeye başladı. İşte görüyorsunuz, birileri kıta kıta geziyor, Amerika olmadı İngiltere, İngiltere olmadı Almanya, sanırsınız ki ülkenin ve milletin hayrına bir iş yapacak. Dönüşte bakıyoruz yediği hamburgerden başka anlatacak hiçbir şeyi yok, ama hesabını veremediği pek çok karanlık nokta var.

Temiz para arıyormuş, ama gittiği yer geçmişte bizim ülkemiz de dahil tüm dünyanın iliğini, kemiğini sömürenlerin kapısı. Ne alacakmış oradan? Para. Ya sen ne yapıyorsun, nerelere gittiğinin farkında mısın? Gazi Mustafa Kemal bu ülkeyi Düyun-u Umumiye’den, biz de IMF’ten görünümlü emperyalist kenelerden kurtardık. Bu kardeşiniz 2013’te IMF’le kapıları kapattı mı, IMF’le sizinle işimiz bitti dedi mi?  Ve sizinle bundan sonra işimiz yok dedi, o gün-bugün artık bizim IMF’le herhangi bir şeyimiz yok. Ama CHP ne yaptı? O IMF’in temsilcileriyle İstanbul’da otellerde bir araya geldiler, onlar varsa yine onlarla birlikte yürüsünler. Ama bizim onlarla işimiz yok, zira biz kendimize yeteriz, gücümüz var, artık o kapılarda işimiz yok. Şimdi bu zat tekrar ülkemiz aynı fasit daireye sıkmak için dört dolanıyor.

Yine bu zatın gece yarıları yayınlandığı her video, kürsülerden yaptığı her konuşma, partisinin milletvekilleri üzerinden giriştiği her provokasyon, velhasıl siyaset adı altında yaptığı her iş Türkiye’yi uluslararası alanda köşeye sıkıştırmak isteyenlere malzeme verme amacı taşıyor. Yoksa aklı başında kim ülkenin kapanmış bir yarasını böyle hoyratça açar? Aklı başında kim kendi devletini uyuşturucu gibi bir illetle aynı cümlede zikreder? Kim milletvekillerini mahkemelerde hakimlerin üzerine yürütür? Düşünün, CHP’nin milletvekilleri mahkemede hakimlerin üzerine yürüyor. Bu şaşırmış ya, nereye gittiğinin farkında değil. Tabi şimdi yargıdayız, yargıda bunların hesabını soracağız.

Kim tüm siyasetini sınır tanımayan bir yalan ve iftira dalgası üzerine kurar? Bunlar siyaset değil proje ürünü hamlelerdir, bunları yapanlar da siyasetçi değil proje elemanlarıdır. Türkiye proje elemanlarının ülkenin ve milletinin yönetimine hakim olduğu geçmişteki karanlık günlerin bedellerini çok ödedi, şimdi aynı bedelleri tekrar önümüze getirmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz; var mıyız buna? Hanımlar, maşallahınız var, çok güçlüsünüz. Güven ve istikrar iklimine, istiklalimize ve istikbalimize gözlerini dikenlerin heveslerini kursaklarında bırakmaya var mıyız?

Bunlarda öyle bir tıyniyet var ki, hem ülkeyi kana ve ateşe bulayanları sırtlarına alır taşırlar, hem de aynı ithamla ortalığı birbirine katarlar. Sorsanız, partilerinin Cumhuriyetle yaşıt olduğunu söylerler, ama Cumhuriyete tek kuruşluk faydaları yoktur. Sorsanız, partilerinin adında Cumhuriyet vardır, ama Cumhuriyeti yıkım süreci olarak tarif edenlere memleketi peşkeş çekmeye çalışırlar. Belediyelerde bunu yaptılar, baktılar ki işler tıkırında yürüyor, şimdi aynı projeyi hükümet seviyesinde işletmenin peşindeler, ama yapamayacaklar, milletimiz tıpkı geçtiğimiz 15 seçimde olduğu gibi 2023’te de bu oyunu bozar mı? Bozar mı?

Bakınız biz kendi parti programlarımızda, Cumhur İttifakı olarak katıldığımız toplantılarda, hatta gelen çeşitli partilerin mensuplarıyla birlikte her fırsatta Rabia’mızı tekrarlıyoruz değil mi? Kardeşlerim, neydi Rabia’mız? Hazır mısınız? Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…  Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız… İşte Türkiye bu.

Peki, CHP’nin 6’lı masasının etrafında oturan ve çevresinde dolanıp duran partilerden herhangi birinin ağzından bu ifadeleri duyuyor musunuz? Hâlbuki bunlar 85 milyon ferdi millet yapan değerlerin özetidir. Bugün hiçbir sorumlulukları yokken bu değerleri bu değerlere sahip çıkamayanların şayet yarın ellerine yetki geçerse istikametlerini ne tarafa çevirecekleri düşünebiliyor musunuz? Yapacakları iş şudur: Güvenliğimizi ülkemiz sınırlarının dışına attığımız terör örgütlerinin hamiliğini yürütenlere havale edeceklerdir. Ekonomimizi küresel sermayenin tetikçileri IMF ve benzeri kuruluşlara teslim edeceklerdir. Evlatlarımızı ellerindeki dijital mecraları milli ve manevi değerlerimizi zehirlemek için kullananların insaflarına terk edeceklerdir. Binbir emekle kurduğumuz eser ve hizmet altyapımızı kimi yerde iş bilmezlikleri, kimi yerde kasıtlı sabotajlarıyla kısa sürede çökerteceklerdir. Velhasıl, Türkiye’yi yeniden 1970’lerin, 1990’ların perişan haline döndürecekler.

Bazen kendi kendimize, acaba bunları söylerken karşımızdakilere haksızlık mı yapıyoruz, diye sorduğumuz oluyor. Sonra bakıyoruz, aksini düşünmemize imkân sağlayacak bir tane aklı başında adamları, bir tane aklı başında politikaları, bir tane aklı başında söylemleri yok. Beton duvara vursanız ses gelir, ama arkadaş bunlardan hayırlı bir ses çıkmıyor. Bu acı gerçekleri sürekli milletimizle konuşmak zorunda kalmak bizim de canımızı sıkıyor. Ama biliyorsunuz, demokrasilerde bir ülkede iktidar kadar muhalefet de önemlidir. Karşınızda kaliteli bir muhalefet varsa, iktidar olarak siz de sürekli kendinize çekidüzen vermek mecburiyetinde kalırsınız. Biz 20 yıldır böyle bir muhalefete özellikle rastlamadığımız için, her işimizi doğrudan milletimizle istişare ederek yürütüyor, her derdimizi milletimizle paylaşıyoruz. İnşallah Türkiye yüzyılını da sizlerle beraber inşa edeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde adını koyduğumuz bu programın içini 81 ilimizde ve ilçelerinde gerçekleştireceğimiz vizyon toplantılarıyla milletimizle birlikte dolduracağız. Milletimizin yüzünü hem Doğuya, hem Batıya, en çok da doğruya döneceği bir dönemi başlatmak için gelin tekrar… Bir olalım… İri olalım… Diri olalım… Kardeş olalım… Hep birlikte Türkiye olalım… Bundan güzeli olur mu ya?

Kardeşlerim,

Bugün Gaziantep’e sizlerle dertleşmenin, hasbihal etmenin, şehrimize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin resim açılış sevincini de paylaşmak üzere geldim. Kamu eliyle tamamlanan 14 milyar 100 milyon lira bütçeli 99 eserin, özel sektör eliyle ülkemize kazandırılan 15 milyar 905 milyon lira bütçeli 70 fabrikanın resmi açılışını yapıyoruz. Toplam yatırım tutarı 30 milyar 5 milyon lira olan 169 tesisin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Açılış listemizin başında, bugünkü rakamlarla 10 milyar liralık bir yatırım olan Gaziray yer alıyor. Buraya Gaziray’la geldik. Uzunluğu 25,5 kilometreyi bulan güzergahıyla gelişen ve büyüyen Gaziantep’in şehir içi ulaşım ihtiyacının karşılanmasına büyük katkısı olacak bir proje. Bünyesinde 16 istasyon var, 3 tünel, bir köprü, 12 alt ve üst geçidiyle gerçekten tarihi bir yatırım olan Gaziray’ın şehrimize kazandırılması sürecinde yaşanan sıkıntıların ortaya çıkan esere değdiğine inanıyorum. Şimdi onunla buraya geldik, Gaziray’la buraya geldik.

Gaziray’ın yeraltından geçen 5 kilometrelik bölümünün üzerini Büyükşehir Belediyemiz spor ve oyun üniteleriyle, süs havuzlarıyla, ışıklandırmasıyla, yeşil alanlarıyla çok güzel bir park olarak düzenledi. Otoparkı, bisiklet yolları ve kaldırımlarıyla 200 bin metrekareyi bulan bu güzel parkın da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

TOKİ’nin Şehitkamil ilçemizde tamamladığı 1033 konut ile Islahiye’de tamamladığı 596 konutu, ticaret merkezleri, çevre düzenlemeleri ve diğer donatılarıyla hizmete açıyoruz.

Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Oğuzeli’nde yaptığı 26 iskân konutu ile çeşitli ilçelerimizdeki altyapı yatırımlarını da buradan resmen hizmete alıyoruz. Şimdi Gaziantep’e halen devam eden projeler haricinde ilk evim kampanyamız kapsamında 10 bin 24 konut daha yapıyoruz. Yine ilk iş yerim projemiz kapsamında da 500 iş yeri inşa edeceğiz. Kampanyanın 3’üncü başlığı olan ilk evim arsa kapsamında ise 45 bin konut amaçlı arsayı Gaziantepli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız.

Kardeşlerim,

Hem açılışını yaptığımız bu konutların, hem yeni projelerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Tabii az önce Gaziray’la gelirken iftihar ettim, bu ne güzellik, ses yok, gürültü yok ve Gaziray’la bu süreyi, bu uzun yollu yavrularımızla beraber kat ettik. Ulaşımda, Gaziantep çevre yolu, Yamaçtepe köprülüğü kavşağı ve bağlantı yolları ile restorasyonu tamamlanan tarihi Akdeğirmen Köprüsünü hizmete açıyoruz.  Ben de sizlerle gurur duyuyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığımızca şehrimizin çeşitli ilçelerinde yapılan 12 ayrı cami ve Kur’an kursunun açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Ayrıca eğitimde, sağlıkta, içişlerinde, sporda, tarımda, enerjide şehrimize kazandırdığımız onlarca ayrı yatırımı bugün buradan hizmete alıyoruz.

Büyükşehir Belediyemiz aralarında biyolojik ayrıştırma tesisi ve biyogaz enerji santralinin de bulunduğu, hayvan barınağından karavan parkına, sokak düzenlemelerinden katı atık depolamasına, farklı alanlarda 15 ayrı projeyi tamamladı.

Şahinbey Belediyemiz 400 milyon liralık bir yatırımla Yeşilvadi 3 katlı köprülüğü kavşağını, 11 adet sosyal tesisi, 21 adet parkı, 5 adet camiyi, 4 adet spor tesisini, Yamaçtepe Gençlik Kampı ve mesire alanını, aşevi, çeşitli restorasyon ve çevre düzenlemelerini ilçemize kazandırdı. Yeşilvadi köprülüğü kavşağı 7 kilometreyi bulan bağlantı yollarıyla şehrin doğu-batı istikametindeki trafiğin de önemli bir rahatlama sağlayacak eserlerden biridir. Tüm bu yatırımların resmi açılışını da buradan yapıyoruz.

Şehit Kamil Belediyemizin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte yürüttüğü 8 bin kişiyi kapsayan İpekyolu kentsel dönüşüm projesinin gayet güzel bir şekilde yürüdüğünü de memnuniyetle takip ediyorum. Bugün ayrıca Nizip Belediyemizin, Nurdağı Belediyemizin, Islahiye Belediyemizin tamamladığı yatırımların resmi açılışını da gerçekleştiriyoruz.

Görüldüğü gibi Gaziantep’i bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, Büyükşehir Belediyemizle, Şehitkamil ve Şahinbey belediyelerimizle, diğer ilçe belediyelerimizle birlikte geliştirmek, güzelleştirmek, büyütmek için el ele çalışıyoruz. Gaziantep’in geldiği yer, atalarımızın dediği gibi, bir elin nesi var, iki elin sesi var diyerek anlattığı birlik ve beraberliğin en somut örneğidir. Tabii Gaziantep, aynı zamanda ülkemizin önde gelen sanayi ve ticaret şehirlerinden biridir. Ben de Antep’in yanındayım.

Biliyorsunuz 2 yıl önceki ziyaretimizde Gaziantep’te 300 fabrikayı birden hizmete açmıştık. Ülkede fabrika kalmadığını iddia eden muhalefet, buna inanmayıp gelip Gaziantep’te fabrika saymaya kalkmıştı. Gerçi bunların hesapları 300 fabrikayı saymaya yetmeyeceği için, onu bile doğru dürüst beceremediler. Bugün de o tarihten bu yana yapımı tamamlanan 70 yeni fabrikanın açılışını yapıyoruz.

Buradan Organize Sanayi Başkanımız Cengiz Bey’den rica ediyorum, kendisi Gaziantep’e gelip bu fabrikaları saymaya çalışanlara yardımcı olsun, çünkü şehirdeki 1200 fabrika arasında bu yeni eserleri bulmakta zorluk çekebilirler. Gerçi 6. Organize faaliyete geçip de fabrika sayısı 2 bine dayanınca bunların işleri iyice zorlaşacak. Ama yapacak bir şey yok, artık o kadarına da katlanacaklar.

Bu vesileyle, ülkemizin kendi alanında en çok istidam sağlayan, ihracatı aydı 1 milyar dolara yaklaşan, aylık 550 milyon kilovatsaatle en çok elektrik tüketen, Fırat Nehrinin suyunu sanayicilere getirecek yeni yatırımı ve 50 megavatlık güneş enerjisi santraliyle hizmet çıtasını yükselten, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, cari fazla ile evet büyümeyi başaran bir Türkiye var.  Değerli kardeşlerim, işte bu Türkiye şu anda dünyaya örnek.

Sanayicimize ben özellikle bir şeyi ifade etmek istiyorum, çünkü Gaziantep’in sanayicisi çok farklı. Değerli kardeşlerim, sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Türkiye, ekonomi noktasında dünyaya örnek bir hale geldi. Türkiye ekonomi programının ne olduğunu görmek isteyen gelsin Gaziantep’e baksın, Organize Bölge Sanayimizi gezsin. Buna rağmen büyük ve güçlü Türkiye hedefimiz konusunda hala ikna olmayan varsa da, onlara Anteplinin o güzel lisanı ile hak ettikleri cevabı vereceğinden şüphe duymuyorum. Ne diyecek Antepli? He mi ağam, Allah’ınıza gurban sizin.

Değerli Kardeşlerim,

Şu ana kadar anlattıklarım Gaziray başta olmak üzere sadece bugün açılışını yaptığımız eser ve hizmetler, bir de geçtiğimiz 20 yılda şehrimize kazandırdığımız yatırımlar var, şöyle ana başlıklarıyla onları da bir hatırlatayım. Hükümetlerimiz dönemlerinde Gaziantep’e toplam ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 52,5 milyar lira tutarında yatırım yaptık, detaylarına girmeyeceğim. Eğitimde 14 bin yeni derslik inşa ettik, ikinci devlet üniversitemiz Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesini kurduk.  Gençlik ve sporda 10 bin 687 kişili kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Biri stadyum olmak üzere toplam 43 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplamda yaklaşık 10 milyar lira tutarında destek verdik. Sağlıkta 23’ü hastaneden oluşan toplam 109 adet sağlık tesisi inşa ettik. Halen 1875 yataklı şehir hastanemizin, 300 yataklı Gaziantep Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizin, 400 yataklı Nizip Devlet Hastanemizin inşaatı sürüyor. Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanemizi 250 yataklı bir ek binayla büyütmeye hazırlanıyoruz.

Çevre ve şehircilikte TOKİ kanalıyla Gaziantep’te 26 bin 237 konut projesini hayata geçirdik. Bu konutların 20 bin 531 adedini tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik, kalan 5 bin 706 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimize 4 millet bahçemizi yapıp sizlerin hizmetine sunmuştuk. Şehitkamil’de eski stat yerindeki milleti bahçemizin yapımına, Nizip ve Oğuzeli millet bahçelerimizin proje çalışmalarına devam ediyoruz.

Ulaştırmada 116 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 322 kilometre ilaveyle 438 kilometreye çıkardık. Yapımı süren Gaziantep-Nizip-Birecik-Diyarbakır hududu yolunu seneye tamamlıyoruz. Nizip-Karkamış-Islahiye-Hassa, Kırıkhan-Oğuzeli-Karkamış, Narlı-Gaziantep, Osmaniye-Nurdağı ve Gaziantep-Yavuzeli-Araban-Elazığ hududu yolunu inşallah 2024’te bitiriyoruz.

Tarım ve ormanda 20 yılda Gaziantep’e 6 baraj, 3 gölet, 9 sulama tesisi, 5 arazi toplulaştırma, 44 taşkın koruma tesisi ve 2 hidroelektrik tesisi inşa ederek şehrin ziraatına önemli bir katkı sağladık. Islahiye Yesemek Barajının yapımı devam ediyor. Yaptığımız sulama tesisleriyle şehrimizdeki 220 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşaat safhasındaki 15 tesisle 325 bin dekar araziyi daha suyla buluşturuyoruz.

Çiftçilerimize toplamda 3,5 milyar lira tutarında tarımsal destek sağladık. Sanayi ve teknolojide 4 yeni organize sanayi bölgesi, 2 teknokent ile 12 araştırma-geliştirme merkezi kurduk. İktidara geldiğimizde 169 bin olan aktif sigortalı sayısı bugün 533 binin üzerine çıktı. Enerjide yaklaşık 348 bin abonesi olan şehrimize ve 9 ilçemize doğal gaz arzı sağladık.

İnşallah önümüzdeki dönemde Gaziantep’i yeni eser ve hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Kardeşlerim,

Gaziantep’e gelince muhabbete doyum olmuyor, ama birazdan canlı bağlantılarımız olacak, ardından şehirdeki diğer programlarımızda bizi bekleyen kardeşlerimizle buluşacağız. İnşallah seçimden öncesinde tekrar sizinle bir araya gelecek, muhabbetimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu duygularla, açılışını yaptığımız Gaziray’ın ve diğer projelerin bir kez daha şehrimize, ülkemize, sizlere hayırlı olmasını diliyorum.

Bu eserleri şehrimize kazandıran Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile diğer kurumlarımızı, belediyelerimizi, sanayicilerimizi tekrar tebrik ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.

Kardeşlerim, şimdi buradan bir de müjde vereyim istedim, Gaziray’ı ne yapalım? Şöyle bir şe yapalım: Ne kadar bedava olsun? Bir ay mı? Şöyle bir şey yapacağız: Yılbaşına kadar Gaziray’ı ücretsiz yapalım, tamam; yılbaşına kadar Gaziray ücretsiz.