Zeytinburnu Millet Bahçesi ve Buz Adası Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

14.10.2022

Değerli İstanbullular,

Zeytinburnu İlçemizde İkamet Eden Değerli Kardeşlerim,

Kıymetli Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sevgili Gençler,

Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün sizlerle hasret gidermenin, hem de Zeytinburnu’muza yeni bir eser kazandırmanın sevincini beraber yaşıyoruz. Açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz Zeytinburnu Beştelsiz Millet Bahçesi’nin içindeki oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, etkinlik alanlarıyla ilçemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Millet Bahçemizin bünyesindeki Buz Adası’nın da çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımız tarafından beğeniyle karşılandığına inanıyorum. Yine bu alanda hizmete sunulan Bilim Zeytinburnu Tesisi de atölyeleri ve etkinlikleriyle ilçemizdeki çocuklarımızın en gözde yeri haline gelmiştir. Tabii her millet bahçesi gibi burada da bir kütüphanemiz yer almaktadır. Hanımlara hitap eden spor merkezi de Buz Adası bünyesinde faaliyete geçmiştir.  Bir süredir sizlere hizmet veren Beştelsiz Millet Bahçemizin bugün resmi açılışını yapıyoruz. Millet bahçemizin ilk günden itibaren ilçemiz sakinleri tarafından sahiplenildiğini, özellikle akşamları cıvıl cıvıl bir yaşam alanına dönüştüğünü görüyoruz. Şu anda ekranda görüyoruz.

Dün akşam Kazakistan-Astana’dan geldim, ondan önce Semerkant’taydım, yine yakında Özbekistan Semerkant’a gidiyorum. Ardından inşallah Endonezya’da G20 Zirvesine katılacağız. Bizim bu gidişlerimiz birilerinin gidişlerine benzemez. Beştelsiz Millet Bahçemizin ve bünyesindeki tüm tesislerin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta Çevre Şehircilik Bakanım olmak üzere bütün arkadaşlarımızı, yüklenici firma dâhil kutluyorum. Bu vesileyle milletimizin özellikle millet bahçeleri yatırımlarını AK Parti iktidarıyla tanıdığını da ifade etmek isterim.

Şu anda Millet Bahçemizin içinde kitabe anıtı yer alan 15 Temmuz şehidimiz Kurmay Albay Sait Ertürk’ü rahmetle yâd ediyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bize emaneti olan bu vatanı eserlerimizle, hizmetlerimizle, yatırımlarımızla donattığımız gibi, yeri geldiğinde kanlarımızla sulamasını da bildiğimizin son örneği 15 Temmuz’dur. Rabbimden bir daha ülkemize böyle kara geceler yaşatmamasını niyaz ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Fatih’in milletimize yadigârı İstanbul, sadece ülkemizin değil tüm bölgenin, tüm dünyanın gözde şehridir, İstanbul başka. Onun için İstanbul aşığı bir Cumhurbaşkanınızın olduğunu bilin. Bu şehre yaptığımız her hizmetin, her yatırımın ülkenin tamamına ve ötesine ulaşan etkilerle dönüşü olmaktadır. Bu anlayışla İstanbul’un en güzide ilçelerinden olan Zeytinburnu’nda toplu konut projelerinden millet bahçelerine kadar pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Çırpıcı Millet Bahçemizi daha önce hizmete açmıştık. Bugün eski askeri lojmanlar bölgesindeki Beştelsiz Millet Bahçesinin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Merkezefendi Millet Bahçesi’nin projelendirme çalışmaları sürüyor.

Toplu konutta ve kentsel dönüşümde de ilçemizde önemli adımlar attık. Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda İlk Evim İlk İş Yerim, adıyla 500 bin konut, 1 milyon arsa, 50 bin iş yeri hedefiyle yeni bir kampanya başlattık. Türkiye’ye bugüne kadar 1 milyon 170 bin sosyal konutu kazandırmış bir Hükümet olarak inşallah bu kampanyayla milyonlarca vatandaşımızı ilk defa ev sahibi yapacağız.

Kardeşlerim,

Şunu açık söylüyorum: Bu CHP, bu Bay Kemal… Bay Kemal, sen bizim Türkiye’de, Türkiye dışında kazandırdığımız eserlerle ancak turistik seyahat yaparsın. Şöyle eline diline dursun, 12 tane belediyen var, 13 tane belediyen büyükşehir olarak var, sen o büyükşehirlerde ne yaptın, ne yapıyorsunuz bunu söyleyin. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken KİPTAŞ’ı kurdum ve KİPTAŞ’ta İstanbul’umuzda özellikle süratle ilk defa tarihinde görülmemiş konutları yaptık ve bu süreç devam ediyor. Ona siz SSK’nın hesabını sorun. SSK’nın başındayken affedersiniz çocuğu mu torunu mu bilemem, onu nasıl SSK’lı yaptın onun hesabını sorun. Bunların bütün hedefi kesinlikle tacizdir, yolsuzluktur, yoksulluktur.

Ülkemizin 81 vilayetinin ve ilçelerinin her biri gibi İstanbul’umuz ve Zeytinburnu’muz da bu kampanyadan hissesine düşeni alacaktır. Diğer yandan, bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmaları da titizlikle takip ediyor, neticelendiriyoruz. Bu çerçevede ilçemizin Sümer Mahallesi’ndeki Sahilpark Evleri bölgesinde 2 bin 867 konut ve 151 dükkân inşa ettik. İçinde bulunduğumuz eski askeri lojmanlar bölgesindeki yapıları Başakşehir’e taşımış, yerini de ilçemiz için yeni bir nefes, yeni bir hayat alanı olarak kullanılmak üzere tahsis etmiştik. İşte güzellik karşımızda. Şöyle ekrana bakalım, Millet Bahçemizi görelim.

Burada hizmete açtığımız Millet Bahçesi’nin yanı sıra, inşasında sona gelinen 286 konut ve 14 iş yeri yapılıyor. Kendiliğinden çöken Kuran Apartmanı’ndaki hak sahiplerini de kapsayacak şekilde 160 konutun ve 49 ticari alanın inşasına başladık. Telsiz Mahallesi’nde yapımı süren 281 konutu ve 97 ticari alanı önümüzdeki yıl sahiplerine teslim ediyoruz. Merkezefendi’nin Üsküp semtinde 331 konut ve 100 ticari alanın mimari tasarımı yapıldı. Hak sahipleriyle varılacak uzlaşmanın ardından inşaata geçilecek. Yavaş ilerleyen İETT Blokları alanındaki dönüşüm sürecini hızlandırıyoruz. Abdi İpekçi Spor Kompleksi’ni önümüzdeki yılın ilk yarısında inşallah tamamlıyoruz. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitemizin inşaatlarını da yılsonuna kadar bitiriyoruz.

Zeytinburnu Belediyemiz de yatırımları ve hizmetleriyle ilçemizin çehresinin değişmesine önemli katkılarda bulunuyor.

Görüldüğü gibi, ilçemizin her köşesinde yürüttüğümüz imar ve ihya faaliyetleriyle Zeytinburnu’na değer katıyoruz. Tarihi çok eskilere dayanan bu içlemiz, Osmanlı’dan Cumhuriyete son dönemlerde de İstanbul’un en önemli ticaret, kültür ve inanç merkezi olmaya devam etmiştir. Bir dönem ülkemizin her yerinde, İstanbul’un her ilçesinde yaşanan çarpık kentleşme ürünü sorunlar değerli kardeşlerim, elbette Zeytinburnu’nda da görülmüştür. Bilhassa bölgede açılan sanayi tesislerinin yol açtığı sıkıntılar uzun yıllar etkisini sürdürmüştür. Yaptığımız yatırımlarla, başlattığımız dönüşümlerle bu sıkıntılı dönemin izlerini sürüyor, modern, aydınlık, huzurlu, müreffeh Zeytinburnu’nu adım adım yükseltiyoruz.

Değerli Kardeşlerim,

Biz 1994 yılında İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimiz günden beri bu şehrin her meselesini kendi meselemiz olarak görüyor, takip ediyoruz. Rabbim nasip edip 2003 yılında Başbakanlık görevini üstlendiğimizde, bu defa ülkemizin tamamının derdiyle dertlendik. Önce 2014’te, ardından yeni yönetim sistemine göre 2018’de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da yeni anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Tüm bu süreçlerde yaptığımız siyasetin tek adı vardır, o da eser ve hizmet siyasetidir.

Milletimiz yıllarca tek parti faşizminden, vesayetin ilgini sömürmesinden, darbecilerin hakkını, hukukunu gasp etmesinden bizar olmuştur. Biz hükümete geldiğimiz günden itibaren gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla işte bu makus talihi değiştirdik. Önce ülkemizi hayata geçirdiğimiz asırlık eser ve hizmetler sayesinde 2023 hedefleriyle buluşturduk. Ardından milletimizin önüne gençlerimize bırakacağımız en büyük miras olarak gördüğümüz 2053 vizyonumuzla çıktık, şimdi de Türkiye yüzyılı ile tüm bu yatırımları taçlandırıyoruz.

Ülkemizin dünkü meselelerini hatırlayın, insanlarımızın güvenlik kaygıları vardı, terör örgütleri cirit atıyordu, huzura hasret günler geçiriyorduk; bu tehditlerin hepsini bitirdik mi? İnsanlarımızın eğitimden sağlığa, ulaşımdan spora her alanda temel hizmetlere erişme sıkıntısı vardı, yaptığımız eserlerle bunları da çözdük mü? Çözdük. İnsanlarımızın ülkesinin gücünü, itibarını, büyüklüğünü göre, hissetme hayali vardı, bunu da sağladık mı?

Velhasıl, Türkiye’nin geçmişteki tüm sıkıntılarını, sorunlarını, milletimizin tüm beklentilerini, umutlarını hayata geçirdik. Küresel, siyasi ve ekonomik krizlerin ülkemize olan etkileri sebebiyle, son dönemde değerli kardeşlerim, yaşanan bazı sıkıntıları şu anda aştığımız da ortada mı? Her geçen gün daha iyiyi gidiyor muyuz?  Ülkenin dünkü meselelerini çözen irade olarak, bu CHP nedir? Çöp, çukur, çamur. 94’te geldiğimizde İstanbul böyle miydi? Bütün bunlardan İstanbul’umuzu kurtardık mı? Bilesiniz ki, yarın da şu andaki sıkıntıları aşacağız. İşte bunun için diyorum ki, gelin 2023’te Türkiye yüzyılının önünü hep beraber açılım. Türkiye yüzyılını ülkemizin lokomotif şehri İstanbul’la birlikte tasarladık, inşallah birlikte inşa edeceğiz. Bunun için sizlerden 2023’te tercihinizi çok dikkatli yapmanızı istiyorum.

Kardeşlerim; Allah göstermesin, eski Türkiye’nin kavga, kaos, kriz, istikrarsızlık, güvensizlik günlerine dönersek bu tarihi fırsatı kaçırırız, ne kendimize, ne de evlatlarımıza karşı böyle bir vebalin altına giremeyiz.

Öyleyse kardeşlerim; hazır mısınız?

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…  Bir olalım… İri olalım… Diri olalım… Kardeş olalım… Hep birlikte Türkiye olalım… Emin olun gerisi kendiliğinden gelecektir; Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu duygularla açılışını yaptığımız Beştelsiz Millet Bahçesi ve Buz Adasının ilçemize ve şehrimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.