“Gençlik ve Yerel Yönetimler” Temalı “Tam Bana Göre Festival” Programı’nda Yaptıkları Konuşma

05.10.2022

Sevgili Ankaralılar,

Sevgili Gençler,

Değerli belediye Başkanları,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum.  Buradan sizlerin vasıtasıyla ülkemizin dört bir yanındaki gençlerimize, Türkiye için hayal kuran ve bu hayallerinin peşinden koşan tüm genç yüreklere selam ve sevgilerimi gönderiyorum. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığımızın düzenlediği Gençlik Festivalimize hepiniz hoş geldiniz.

Tam Bana Göre Festival, diye isimlendirdiğimiz festivalin geçen yıl ilkini yapmış, gençlerimizden çok büyük beğeni almıştık. Geçen sene 2 milyon gencimizin katıldığı festivalimizin ikincisinde sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Festivalimizin Ankaralılara, belediyelerimize, gençlerimize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Başkent Millet Bahçemiz, önümüzdeki beş gün boyunca yaklaşık 300 etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu güzel alanda konserlerden sinema ve tiyatro gösterilerine, sohbetlerden gastronomiye, yazar buluşmalarından konferanslara uzanan geniş bir yelpazede birbirinden içerikli programlar icra edilecek.

Gençlerimiz eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra AK Partili belediyelerin kendileriyle ilgili çalışmalarını bizzat görme, öğrenme fırsatı bulacak. Festival kapsamında 100 bin nüfusun üzerindeki 150 belediyemizin stant ve etkinliklerini gençlerimizle ve vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Böylece belediye başkanlarımızla ülkemizin her köşesinden gençlerimizi bir araya getiriyor, gençliğin gündemini takip etme imkânı sağlıyoruz. Geçen seneki festivalimiz bu bakımdan gerçekten verimli geçti. Festivale iştirak eden gençlerimiz başta olmak üzere herkesten olumlu tepkiler aldık. Sizlerden gelen tavsiyeler doğrultusunda belediyelerimiz aracılığıyla sunduğumuz hizmetlerin sayılarını daha da artırdık. Tamamen gençlerimize yönelik butik projeler geliştirdik. Yerel Yönetimler Başkanlığımız gençlerimizle sürekli irtibat halinde.

Genel Merkez Gençlik Kollarımız bu sene ilk kez oy kullanacak 6 milyon gencimiz başta olmak üzere tüm kardeşlerimize ulaşma hedefiyle gece-gündüz demeden çalışıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımız sizlerin hayatını kolaylaştıracak, ihtiyaçlarınızı giderecek, sorunlarınıza çözüm üretecek pek çok yatırım, eser ve hizmeti devreye alıyor. Siyaset kurumuyla, sivil toplumuyla, resmi kuruluşlarıyla size daha iyi hizmet etmek için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Bunu da son 20 yıldır olduğu gibi yine sizlerin fikirlerini alarak, gençlerimizle istişare ederek gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu yılki festivalin de her açıdan başarılı geçeceğine inanıyorum.

Festival kapsamında Yerel Yönetimler ve Gençlik Projeleri Yarışması’nın ödüllerini vereceğimiz belediyelerimizi ve belediye başkanlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Buradan ülkemizdeki tüm gençlerimizi hem eğlenebilecekleri, hem öğrenebilecekleri, hem de verimli vakit geçirebilecekleri bu güzel festivale davet ediyorum.

Sevgili Gençler,

Sizler sadece ailelerinizin değil ülkemizin de geleceğisiniz. Sizler bizim aydınlık yarınlarımızın teminatısınız. Sizler büyük ve güçlü Türkiye’nin mimarlarısınız.

Siyasete çok erken yaşlarda Gençlik Kolları’nda başlamış bir büyüğünüzüm. İlk günden bugüne 40 yılı aşan siyasi hayatım boyunca hep gençlerle birlikte yol yürüdüm. Sizlerin yol ve dava arkadaşlığını daima baş üstünde tuttum. Türkiye’nin istikrarsızlıklarla boğuştuğu bir dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na giden bir yolu gençlerimizle beraber açtık. Okuduğumuz bir şiir sebebiyle görevden alınana kadar 4,5 yıl boyunca genç ve dinamik bir ekiple İstanbul’umuza hizmet ettik. Pınarhisar’a giderken bizi uğurlayan mahşeri kalabalık içinde en ön safta yine gençlerimiz vardı.

Yeni bir yola çıktığımız 2021 yılında milletin umudu AK Parti’yi yine gençlerimizle birlikte kurduk. Hükümetlerimizin hepsinde, Meclis Grubumuzda, partimizin yönetim kademelerinde gençlere güvendik, sizlerin heyecanından istifade ettik, yeni yüzleri Türk siyasetine kazandırdık. Tüm karar alma süreçlerine gençleri dahil ettik. Muhalefet, “Meclisi çoluk-çocukla dolduracaksınız” derken, gençlerimizin tıpkı seçim gibi seçilme yaşlarını da 18’e indirerek sizlere olan güvenimizi gösterdik.

Bugün pek çok genç kardeşimiz milletvekili, bakan veya bürokrat olarak ülkemize ve milletimize aşkla hizmet ediyor. İş dünyamızda genç girişimcilerimizin varlığı ve ağırlığı günden güne artıyor. Gençlerimiz sadece akademide, siyasette, ticarette değil savunma sanayinden ileri teknolojiye kadar her alanda öncü rol oynuyor. Birilerinin gençlerimizi çeşitli harflere hapsetme teşebbüslerine rağmen, TEKNOFEST gençliği maşallah gümbür-gümbür geliyor. Sizlerin başarılarından, sizlerin kalıplara, harflere, şablonlara sığmayan özgüveninizden gurur duyuyoruz. İnşallah Türkiye yüzyılını da sizlerle birlikte inşa edeceğiz.

Sevgili Gençler,

Seçim günü geçtikten sonra gençlerin dönüp yüzüne bakmayanlar, sandık ufukta belirince birden gençleri hatırladılar. Gençlerimizi görünce değiştirecek yol arayanların şimdi gençlere ulaşma adına kendilerini düşürdükleri komik durumları ibretle takip ediyoruz. İşte gece yarısı başörtüsüyle ilgili açıklama yapan Bay Kemal, ardından bugün Anayasa değişikliğine kabul oyu vermeyiz, dedi. Bunlar yalancı yalancı, bunlarda dürüstlük yok. Eğer samimiysen, eğer dürüstsen, yasa değişikliğine zaten ihtiyacımız yok, buyur gel Anayasa değişikliğini yapalım. Yapamazlar, gelemezler, çünkü dürüst değiller.

Bugüne kadar gençlerimizin hayrına tek bir adım atmayanlar, şimdi çıkmış benimle misiniz, diyerek gençleri adeta sorguya, adeta hesaba çekiyorlar. Grup toplantılarında gençleri hizaya dizip yoklama alanları yüzümüz kızararak izliyoruz. Biz gençlere güvensizliğin, gençleri hafifsemenin işaretleri olan bu hoyratlıkları kale bile almadan bu ülkenin gençlerine güveniyoruz. Gençlere sabah-akşam karamsarlık aşılamayı siyaset sanan kifayetsiz muhterislere, bütün bunlara rağmen biz size inanıyoruz, bu inancımızı da başkaları gibi sadece lafta bırakmıyor, icraatlarımızla, reformlarımızla, hayata geçirdiğimiz hukuki düzenlemelerle, sizler için yaptığımız eser ve hizmetlerle açıkça ortaya koyuyoruz.

Bakınız, biz gençlik yıllarımızı ülkemizin istikrarsızlıklarla, terörle, sosyal ve ekonomik krizlerle boğuştuğu gerçekten zor bir dönemde geçirdik. Yüreğimizin kıpır-kıpır olduğu o günlerde sokak kavgalarından darbelere, geri kalmışlıktan yoksulluğa kadar pek çok sıkıntı yaşadık. Daha ömürlerinin baharındayken nice arkadaşlarımız, bu ülkenin nice genç değeri maalesef harcanıp gittiler. Yurt dışından ithal ideolojilerle Türk-Kürt, Sünni-Alevi, sağcı-solcu diyerek gençlerimizin arasına aşılmaz duvarlar öldüler. Siyasi parti görünümlü fitne yuvalarında kurdukları tuzaklarla kandırdıkları gençlerimizi bölücü terör örgütünün savaş ağalarına peşkeş çektiler. Sonra da bu evlatlarımızın kalem tutması gereken ellerine silah vererek ülkemizin ve milletimizin üstüne saldılar.

Aynı şekilde 28 Şubat zihniyetinin Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöktüğü günlerde hayatları karartan, karartılan gençlerimiz oldu. Haksız, hukuksuz, keyfi bahanelerle kızlarımızın eğitim haklarının gasp edildiği, saçından-sakalından, kılık-kıyafetinden dolayı gençlerimizin ötekileştirildiği bu karanlık günler hamdolsun geride kaldı.

Sizler AK Parti Türkiye’sinde doğdunuz, AK Parti Türkiye’sinde okudunuz, AK Parti Türkiye’sinde büyüdünüz. Annelerinizin-babalarınızın maruz kaldığı yasaklarla, faşizmle, baskı ve zorbalıklarla karşılaşmadınız. Üniversite kapılarında ikna odalarının kurulduğu temel insan haklarının lüks olarak görüldüğü o meşum günleri hamdolsun yaşamadınız. Milletimizin takdiriyle 2002’de göreve geldiğimiz günden beri en büyük gayemiz; sizleri her bakımdan müreffeh, güçlü ve özgür bir Türkiye’de yaşatmak oldu.

Gençler; elbette bedel ödedik, zorluklara göğüs gerdik, vesayetten terör örgütlerine nice odakların saldırısına maruz kaldık, ama hiç kimsenin bu ülkeyi eski kötü, eski karanlık günlerine geri döndürmesine müsaade etmedik. Hak ve özgürlükler konusunda attığımız her adımı iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’nin kapısında nöbet tutan muhalefete rağmen ülkemiz demokrasisini ayıplarından kurtardık. Çünkü bizim hangi kökene, meşrebe, mezhebe, siyasi görüşe sahip olursa olsun kaybedecek tek bir gecemiz, tek bir gündüzümüz, tek bir bu noktada gencimiz dahi yoktur.

Şimdi, hazır mısınız? Gençler, hazır mısınız? Hazır mısınız?

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…  

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Sizleri Allah’a emanet ediyorum. Sağ olun, var olun.