Büyük Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

29.08.2022

Aziz Milletim,

Afyonkarahisar’ın Güzel İnsanları,

Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Ve şu muhteşem katılımı görünce gerçekten benim de artık yüreğim güm güm güm diye vuruyor.  Buradan Afyon’umuzun tüm ilçelerindeki, mahallelerindeki, köylerindeki kardeşlerime selamlarımı yolluyorum.

Kütahya’da yaptığımız bugünkü toplu açılış töreninde 50 bini aşkın kardeşimizle beraberdik, hepsinin sizlere selamı var. Ve baktım ki bugün Afyonkarahisar da bir başka, burada da yine 50 bine aşkın kardeşimizle bir aradayız. Bay Kemal, bak Afyon’dan sana selamlar var, Kütahya’dan sana selamlar var.

Tabii salgın sebebiyle 3,5 yıldır sizinle bir arada olmadık, ama yeniden Afyonkarahisar’dayız. Büyük zaferin arifesinde zaferin şehrindeyiz. Mücadelesinin, direnişin, milli iradenin şehri Afyonkarahisar’da bulunmaktan, sizlerle hasret gidermekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Şöyle müsaade ederseniz ceketi çıkartabilir miyim? Şehitler diyarı Afyonkarahisar’da vatanımız, bayrağımız ve ezanımız için can veren tüm kahramanlara Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Büyük Zafer’in 100. Yılı’na ulaşmanın heyecanını yaşadığımız bu özel günde, Kocatepe’den taarruz emrini veren Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı, Yüzbaşı Agah Efendi’yi ve beraber toprağa düştüğü Mehmetçikleri, Çiğiltepe Kahramanı Albay Reşat Bey’i, Afyonkarahisar’ın şehitliklerinde koyun koyuna yatan tüm yiğitleri, tüm askerleri burada tazimle yâd ediyorum. Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, mekânlarını cennet, makamlarını âli eylesin diyorum.

Aynı kutlu gaye uğrunda yaralan gazilerimize özellikle Rabbimden şifalar diliyorum. Biraz önce Kütahya’daydık, Kütahyalı kardeşlerimizle aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir araya geldik. Bundan tam bir asır önce tüm imkânsızlıklara rağmen verilen o destansı mücadeleyi hep birlikte yeniden hatırladık. Meydanı hıncahınç dolduran gençlerimizle, kadınlarımızla, ak saçlılarımızla bağımsızlık irademizi tekrar perçinledik.

Cuma günü de bir başka destanın milletimize Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümüydü. Önce Ahlat’taydık, Okçular Vakfımızın öncülüğünde daha çok gençlerimizin ağırlıkta olduğu muhteşem bir buluşmaya imza attık. Ardından Malazgirt Meydanında Türkiye’nin 81 vilayetinden gelen 10 binlerle birlikte bu zaferimizin manasına uygun şekilde Cuma Namazını Malazgirt’te kıldık, tıpkı atamız Sultan Alparslan’ın 951 yıl önce yaptığı gibi hep beraber omuz omuza saf tuttuk. Diyanet İşleri Başkanımızın, evet, imametinde Malazgirt’te Cuma Namazını eda ettik. Milli bekamıza ve değerlerimize yönelik çirkefçe saldırıların arttığı bir dönemde Ahlat’tan ve Malazgirt’ten çok önemli mesajlar verdik. Yarın da Ankara’da 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlayacağız. Milletimizin bu topraklardaki bin yıllık varlığının köşe taşları olarak gördüğümüz zaferlerimizi hiçbir ayrım yapmadan kucaklıyoruz.

Kardeşlerim,

Şimdi buradan size sesleniyorum, artık 9 ay var, 9 ay sonra 2023 seçimlere hazır mıyız? Ana kademe, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız?) Kadın kolları, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Gençler, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Ben size inanıyorum, size güveniyorum ve 2023’ün, evet, bizler için bugün burada olduğu gibi bir zafer yılı yeniden olacağına inanıyorum. İnanıyor muyuz? İnanıyor muyuz? Şahit ol ya Rab, şahit ol ya Rab. Bize yıllarca unutturulmaya çalışılan, yıllarca üstü örtülen, yıllarca ihmal edilen, tarihimizi kendilerince yeniden yazmak isteyenler tarafından yok sayılan zaferlerimizin hepsine de sahip çıkıyoruz. İşte bugün burada olduğu gibi hem millet olma bilincimizi kuvvetlendiriyoruz, hem de 85 milyonun birlik ve beraberliğini tahkim ediyoruz.

Şehitlerimizi şükranla anarken, aynı zamanda canları pahasına bizlere bıraktıkları emanetlere karşı mesuliyetimizi hatırlıyoruz. Kardeşlerim; birileri rahatsız olsa da şanlı tarihimizin bu önemli günlerini her seferinde daha büyük katılımlarla çok daha coşkulu bir şekilde yad edeceğiz. Tarih bilmez, ahlak bilmez, kutsal tanımaz edepsizlere rağmen, milletimizi ayakta tutan sütunların yakılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Ne Türkiye’yi eski kötü günlerine geri döndürme çabaları, ne millete tepeden bakmaya alışmış elitlerin hezeyanları, ne milli iradenin egemenliğini kabullenemeyen vesayetçilerin oyunları, ne de FETÖ’sünden PKK’sına eli kanlı terör örgütlerinin kalleş saldırıları, bunların hiçbiri bizi yolumuzdan alıkoymayacak. Milletimizin mukaddes değerlerine dil uzatanlar, milletimizin kutsallarına hareket edenler, hem mahşeri vicdanda, hem de hukuk önünde hesap vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.

Burada tek millet diyor muyuz? Biz yola nereden çıktık? AK Parti olarak yola nereden çıktık? Buradan, Afyonkarahisar’dan çıktık. Şimdi hazır mısınız? Şöyle coşkuyla herkes duysun. Tek millet… Tek Bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız… Bu kadar; bizim bu birliğimizi kimse ne yapamaz, bozamaz.

Tarihi şahsiyetlerimiz arasında ayrımcılık yaparak, fitne tüccarlığına yeltenen sahte tarihçiler kirli emellerini gerçekleştiremeyecekler. Tek parti faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanlar son 20 yıldır hep olduğu gibi gelecekte de inşallah hedeflerine asla ulaşamayacaklar. Ülkemizin şahlanışına set vurma gayretlerini yine sizlerle birlikte, aydınlık yarınlarımızın teminatı gençlerimizle birlikte inşallah boşa çıkaracağız. Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri takip ederek Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye devam edeceğiz.

Sevgili Afyonlular,

Çok Değerli Kardeşlerim,

Evet, ben de sizlerle gurur duyuyorum, çünkü Afyonkarahisar Kurtuluş Savaşımızın sembol şehirlerinden biridir. Yiğitliğin, mertliğin, kahramanlığın, istiklalin şehri Afyonkarahisar, toprakları şehit kanlarıyla yoğrulmuş mübarek bir beldedir. Afyon’da her biri farklı bir kahramanlık destanını anlatan 7 şehitliğimiz var. Özellikle gençlerimizin o şehitliklerimizi ziyaret etmesini, kitabelerini dikkatle okumasını rica ediyorum. Sevgili gençler, lütfen şehitliklerimize gidin ve bu milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını öğrenin. Bunun üzerinde özgürce yaşadığımız ne pahasına bizlere vatan kılındığını bizzat yerinde görün. Ecdadın ne bedeller ödediğini, nelerden vazgeçtiğini, zihninize, kalbinize, vücudunuzun tüm hücrelerine nakşedin.

Bakınız, sizlere örnek olması için Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki şu göz yaşartıcı hikâyeyi burada paylaşmak istiyorum. Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922 günü sabah 04:30’da başlamış ve 2 saat içinde düşmanın bütün tel örgüleri parçalanmıştır. Daha gün doğmadan zaferin ilk ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkomutanlık karargâhının bulunduğu Kocatepe’ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri, Türk ordusu için çok önemlidir. Buraların bir an önce alınması ve düşmanın yok edilmesi görevi,  gençler, henüz 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 kişilik düşman tümenine saldırarak büyük bir savaş başlar. 26 Ağustos öğleden sonra bütün çarpışmalar 27 Ağustos öğlen saatlerine kadar sürer. Düşman saflarının içine kadar dalan Yüzbaşı Agah, onlara ağır kayıplar verdirerek, batı istikametine kaçmalarını sağlar. Gençler, büyük bir takviye alan düşman birliği ile çarpışırken, Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte şehit düşer. Geriye kalan 50 Mehmetçik ve takviye kuvvetlerimizle düşman, bu vadi içinde ne olur biliyor musunuz? Tamamen yok edilir. Evet, sadece Afyon’daki abideler değil Kütahya’dan Çanakkale’ye kadar vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz de buna benzer yiğitlik destanlarıyla doludur. Dünyanın 34 farklı ülkesine yayılmış 78 şehitliğimizin her biri, milletimizin hak, adalet ve hürriyet yolunda verdiği mücadelenin birer sembolüdür. Bizler işte bunun için ne diyoruz? Türkiye, dünyanın en büyük şehitliğidir. İşte bunun için, bu topraklar şüheda yurdudur, diyoruz. İşte bunun için, biz şehitleriyle yaşayan, şehitleriyle var olan bir milletiz, diyoruz. İşte bunun için, İstiklal Marşı şairimiz merhum Mehmet Akif’in o veciz ifadesiyle şöyle diyoruz:

“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”

Aziz Kardeşlerim,

Biz de şehitlerimizden aldığımız ilhamla kutlu yürüyüşümüzü buradan, Afyon’dan başlattık, partimizin temellerini Afyon’da attık, vizyonu burada çizdik. Tam 21 yıldır gece-gündüz demeden Afyon’la birlikte tüm Türkiye’ye aşkla hizmet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek, güçlendirmek, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için canla-başla… Ama geç kaldınız, AK kadınlar burada, kale gibi arkanda, diyorlar bak. Maşallah, Rabbim sizleri nazardan saklasın, korusun inşallah. Sizin katkılarınızla, sizin hayır dualarınızla aşılmaz denilen elhamdülillah nice engelleri aştık ve buralara geldik. Sizin desteğinizle, hamdolsun, ülkemizi bölgesinin parlayan yıldızı haline getirdik. Yıllardır gidermekle kalmadık, aynı zamanda ülkemize her alanda tarihi nitelikte yatırımlarla tanıştırdık. Demokrasiden özgürlüklere, ulaşımdan eğitime, sağlıktan tarıma, sosyal yardımlardan ekonomiye, savunma sanayinden diplomasiye kadar, her bir başlıkta ülkemize çağ atlattık.

Afyonkarahisar’a son 20 yılda yaptığımız yatırımların toplam tutarı ne biliyor musunuz? 34 milyar lirayı geçiyor. Böyle lafla olmuyor, icraat icraat.  Eğitimde 3 bin adet yeni derslik inşa ettik. Şehrimize ikinci devlet hastanesini elhamdülillah, aynı şekilde ikinci devlet üniversitesi olarak Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve sporda 11 bin 588 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları kazandırdık. Toplam 57 adet spor tesisi inşa ettik. Afyonkarahisar, himayemizde 4 yıldır Dünya Motokros Şampiyonası’nda yüzbinlerce yerli ve yabancı konuğu burada misafir ediyordu. Bu önemli organizasyon spor aracılığıyla Afyonkarahisar’ımızın ve ülkemizin tanıtımına, turizme ve ekonomiye katkı sağlıyor. Sosyal yardımlarda Afyonlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam yaklaşık 3 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta toplamda 1341 yataklı 23 hastane ile birlikte 53 adet sağlık tesisi yaptık. Çobanlar, Başmakçı, Bolvadin, Emirdağ ve Dinar Haydarlı devlet hastanelerinin de içinde olduğu toplam 21 sağlık tesisimizin ihale, proje ve arsa aşaması devam ediyor. Çevre ve şehircilikte Afyon’da TOKİ eliyle 9 bin konutu tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 1359 sosyal konutun yapımına devam ediyoruz. Afyon’da aralarında Garnizon Millet Bahçesi’nin de olduğu toplam 9 millet bahçesi projemiz var, bunlardan dördünün yapımına devam ediyoruz, beşinin yapımına ise en kısa sürede başlayacağız. İkinci Kapadokya olarak anılan Frigya vadilerinin Anadolu’nun açık hava müzesine dönüştürülmesi için büyük bir çevre düzenlemesi yürütüyoruz. Bölgemizde kültür ve termal turizme dayalı olarak turizmin geliştirilmesi için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Tescilli 600 konağın 400’ünün restorasyonunu tamamladık.

Ulaştırmada 2002 yılına kadar Afyonkarahisar’a 54 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı, biz bunu 531 kilometre ilaveyle 585 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki demir yollarını yeniledik, gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar-İzmir yüksek hızlı tren hattının yapımı sürüyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar-Ankara arası 1,5 saate, İstanbul 3,5 saate, İzmir 2 saate düşecek.

Tarım ve ormanda Afyonkarahisar’a 43 adet baraj, 26 adet gölet inşa ettik. 7 baraj ve 1 gölet daha inşa ediyoruz. Sulama projeleriyle Afyonkarahisar’da 742 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık, böylece yıllık 1,1 milyar lira zirai gelir atışı sağladık. Yapımı süren 13 sulama tesisimiz ile toplam 34 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Afyonlu çiftçilerimize toplam 3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Küresel krizlerden kaynaklı hayat pahalılığı karşısında üreticilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz. Bu sene tarım ürünlerinde çok yüksek alım fiyatları açıklayarak çiftçimizin yüzünü bir kez daha güldürdük. Yağışların da bol olmasıyla hamdolsun verimli bir hasat dönemi geçiriyoruz. Tüm dünyanın içinde sürüklendiği bu fırtınadan ülkemizi daha güçlü bir şekilde sahil-i selamete çıkaracağız.

Sanayi ve teknolojide Afyon’a üç yeni organize sanayi bölgesi, bir teknopark, bir araştırma-geliştirme merkezi kurduk. Enerjide Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Erkmen, Evciler, İscehisar, Sandıklı, Susuz ve Şuhut’u doğal gazın konforuyla tanıştırdık. Önümüzdeki birkaç yıl içinde diğer ilçe ve beldelerimize de doğal gaz arzı sağlamayı hedefliyoruz. Muhalefet tüm mesaisini birbirlerinin kuyusunu kazmaya, yalan ve iftira siyasetiyle ülkenin altını oymaya harcarken, biz sizlerle birlikte 85 milyonun tamamına hizmet götürüyoruz. Toplanıp dağılmaktan başka hiçbir maharetleri var mı? Kendi sığ gündemleriyle baş başa bırakıp biz işimize bakıyoruz.  Bugün aynı zamanda Afyonkarahisar ve ilçelerinde toplam 4 milyar 67 milyon liralık yatırımı resmi olarak hizmete alıyoruz. Toplu konuttan altyapı yatırımlarına, eğitimden sağlığa, emniyetten spor tesislerine, çevreden sulama projelerine varıncaya kadar toplamda 222 eseri şehrimize kazandırıyoruz. Her biri ülkemize hizmet sevdamızın birer nişanesi olan bu yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserleri Afyonkarahisar’a kazandıran bakanlarımızı, Valiliğimizi, İl Özel İdaremizi, Afyon Belediyemizi, ilçe belediyelerimizi, üniversitelerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. İnşallah sizlerin desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Afyon’la birlikte tüm Türkiye’ye eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Biz bu yola sizlere hizmetkâr olmak için çıktık. Sizlere efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldik. Bu yatırımları sizlerle beraber yaptık. Ülkemizi başarıdan başarıya sizlerle beraber koşturduk. Türkiye’nin ayağına vurulan asırlık prangaları yine el ele vererek, güç birliği yaparak hep beraber kırdık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizi mücadelemizde yalnız bırakmadınız. Biz de size olan şükran borcumuzu hep daha çok çalışarak, daha çok eser ve hizmet üreterek ödedik.  Şimdi önümüzde 2023 seçimleri var. 2023’te Türkiye gelecek asrına yön verecek tarihi bir seçim yaşayacak. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak 2023 imtihanından da alnımızın akıyla geçerek büyük ve güçlü Türkiye yolculuğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Sizlerden 2023’e giden kritik süreçte birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha fazla sahip çıkmanızı bekliyorum.

Son günlerde milletimizin en büyük gücü olan kardeşliğine yönelik provokasyonların ibadethanelerimizi ve imam hatip okullarımızı da hedef alacak şekilde çok ciddi boyutlara ulaştığını görüyoruz. 2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını raf ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar. Yıllarca tahkir ettikleri milletimizi bu sefer tahrik ederek sinsi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Yıllarca bidon kafalı, makarnacı, kömürcü, diyerek aşağıladıkları insanlarımızı bu sefer tehditlerle sindirmek, ürkütmek istiyorlar. Uyanık olacak ve hiçbirimiz buna fırsat vermeyeceğiz. Millet olarak aynı delikten tekrar asla ısırılmayacağız. Kardeşliğimize daha sıkı sarılarak, muhabbetimizi daha güçlendirerek bu oyunları boşa çıkarmak hepimizin boynunun borcudur.

Bugüne kadar Afyon, milli iradeden yana duruşuyla tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Afyonlu kardeşlerimin 2023’te de emaneti ehline vereceğine inanıyorum.

Şimdi buradan öyle bir ses verelim ki Türkiye’ye kefen biçenlerin yüreği titresin, hazır mıyız? Afyon, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmaya var mısın? Afyon, 2023’te yine tarih yazmaya var mısın? Afyon, gece-gündüz demeden kapı-kapı dolaşmaya var mısın? Afyon, büyük ve güçlü Türkiye sevdasına sahip çıkıyor musun?

Rabbim hepinizden razı olsun. Coşkunuz, sevdanız, aşkınız için her birinize teşekkür ediyorum.

Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız için, bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz, inandığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin bir kez daha şehrimize, siz Afyonlu kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum.

En kısa vakitte yeniden hasbihal etmek dileğiyle sizleri Allah’a emanet ediyorum.