Manisa Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

20.08.2022

Manisa’nın Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Kıymetli Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sevgili Gençler;

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında Gaziantep’teki elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Yaklaşık üç hafta önce Hakan Füzün kardeşimizin cenaze töreni vesilesiyle Akhisar’a geldiğimizde en kısa sürede Manisa’yı da ziyaret etme sözü vermiştim. Araya salgının da girmesiyle neredeyse 3,5 yıldır sizlerle yüz-yüze beraber olamamıştık. İşte bugün sizlerle beraberiz. Ve aldığım resmi rakamı söylüyorum, şu anda karşımda 50 bini aşkın Manisalı var. Tarihin, medeniyetin, üretimin şehri, efelerin, zeybeklerin, yiğitlerin diyarı Manisa’yı özlemişiz. Fatih, Manisa’da aldığı eğitim ve terbiyeyle İstanbul’u fethetmişti. Biz de Manisa’yla birlikte 81 ilimizden aldığımız güçle Türkiye’ye hizmet ediyor, kendimize dünyayla yarışan hedefler belirliyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız asırlık eser ve hizmetlerin altyapısı üzerinde Türkiye’yi dünyanın siyasi ve ekonomik olarak en güçlü devletleri arasına sokmakta kararlıyız.  Müsaade ederseniz şu ceketi çıkarayım mı?

Türkiye’de bizden başka çeyrek, yarım asır sonrasına ışık tutan, vizyon inşası peşinde koşan, bunun hedeflerini, programlarını, projelerini çalışan kimse göremezsiniz. Niçin? Çünkü biz bu millete aşığız, çünkü biz bu ülkeyi seviyoruz, çünkü biz bu millete ve ülkeye hizmet etmeyi en büyük beşeri rütbe olarak görüyoruz. Bunun için de gece-gündüz çalışıyoruz, mücadele ediyoruz. İnşallah emeklerimizin ve fedakârlıklarımızın karşılığını hep birlikte alacağımız bir döneme giriyoruz. Vesayetle mücadelemizi bugünler için yaptık. PKK’dan FETÖ’ye terör örgütleriyle mücadelemizi bugünler için yürüttük. Darbecilere karşı göğsümüzü bugünler için siper ettik. Uluslararası kumpaslara, tuzaklara, saldırılara karşı mücadelemizi bugünler için verdik. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan enerjiye ülkemizin tüm altyapısını bugünler için kurduk. Ülkemizin siyasi, ekonomik, sosyal, diplomatik gücünü bugünler için tahkim ettik. İnsanlarımızı her alanda bugünler için hazırladık.

Kardeşlerim,

Eğitimde eğer bugün 81 vilayetimizin tamamında üniversitemiz varsa boşuna değil. Göreve geldik 76 üniversite vardı, ama şimdi 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı il yok.

Kardeşlerim; sağlıkta 19 tane şehir hastanemiz var. Eğitim-araştırma hastanemizin olmadığı il-ilçe yok. Bu bir şeyi gösteriyor; bu kadro milletine aşık, biz aşk ile koşan yorulmaz diyerek bu yolda yürüdük. Dünyanın kriz üstüne kriz yaşadığı bir dönemde ülkemiz hedeflerine kararlılıkla yürüyorsa işte bu sayededir, aşkımızdan. Dertliyiz biz dertli, bu milletin dertlisiyiz. Biz Türkiye’nin sadece geçmişi değil aynı zamanda geleceğiz. Biz milletimizin sadece hizmetkârı değil, umuduyuz. Biz ülkemizin ve milletimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye talibiz. Bunun için gereken programları çalışan, projeleri hazırlayan sadece biz varız. İnsanımızın beklentilerine cevap verecek yeni sözleri sadece biz söylüyoruz. Dikkat ederseniz karşımızdakiler milletimize geleceği değil sadece geçmişi, yani eski Türkiye’yi vadediyorlar. Ülkeyi ileri götürmek için bir derdi olmayanlar, yapılanları yıkma, başarılanları boşa çıkarma dışında bir çaba sergilemiyorlar. Siyasi istikrar, güçlü iktidar, etkin hizmet peşinde koşmak yerine koalisyonların, krizlerin ve kaosların güzellemesini yapıyorlar.

Şimdi buradan sizlere elinizi vicdanınıza koyarak, hafızanızı yoklayarak şu karşılaştırmaları yapmanızı istiyorum: Biz her evladımızın anasınıfından üniversiteye kadar her seviyede istediği eğitimi alabilen bir Türkiye inşa ettik. Onların iyi dediği Türkiye, çocuklarımızın üst üste yığılı bir şekilde eğitim almaya çalıştığı, üniversiteye girmenin ayrıcalık olduğu bir Türkiye’ydi. Biz her vatandaşımıza şehir hastaneleriyle, devlet hastaneleriyle, özel hastaneler ile en üst seviyede hizmet alacağı bir Türkiye inşa ettik.

Kardeşlerim; onların iyi dediği Türkiye, sağlam girenin hasta çıktığı, her tarafı tel-tel dökülen, bırakın doktoru bir kutu ilacı bulmanın bile zor olduğu Türkiye’ydi. Hatırlıyor musunuz, Savaş Ay'ın bir programı vardı, Savaş Ay’ın o programında Bay Kemal orada yanında kuzu-kuzu oturuyordu ve Savaş Ay sorduğu soruların cevabını alamıyordu. O zaman Bay Kemal SSK'nın başındaydı. Ve ne dedi, suçu hemen o zamanın Başbakanına altı. Sen ne işe yarıyorsun? Bak, biz de şu anda devlet yönetiyoruz, 19 şehir hastanesi, yüzlerce hastanemiz var.

Biz terör örgütleriyle mücadelemizi oluşturduğumuz güvenli bölgelerle sınırlarımızın dışına taştık, teröristlerin her an başlarına bomba düşme kâbusuyla inlerinden çıkamadığı bir Türkiye inşa ettik. Şu anda Gabar’da biz varız, Cudi'de biz varız, Tendürek’te biz varız, Beslerderesi’nde biz varız, teröristler kaçıyor biz kovalıyoruz. Onların iyi dediği Türkiye, bir köyden ötekine sağ-salim gitmenin dahi zor olduğu bir Türkiye'ydi.

Biz ülkemizi baştanbaşa bölünmüş yollarla, otoyollarla, havalimanlarıyla, hızlı tren hatlarıyla donatarak ulaşımın hızlı, güvenliği ve konforlu hale geldiği bir Türkiye inşa ettik.

İşte İstanbul-İzmir 6,5 saatten nereye düştü? 3 saat 15 dakikaya düştü. Şimdi Manisa-İzmir Sabuncubeli Tünelini kim yaptı? Ah eskiden Manisa-İzmir, düşün kadar bir mesafeydi, ama Sabuncubeli Tüneliyle bu kadar kısaldı.  Onların iyi dediği Türkiye, yolların delik deşik olduğu, her gün onlarca insanın kazalarda can verdiği, lojistik sıkıntısının üretimi ve ticareti baltaladığı bir Türkiye'ydi. Biz sanayimizi her alanda kendimizle birlikte tüm dünyaya üretim yapacak seviyeye getiren diğer pek çok husus gibi, kendi otomobilini üretecek kabiliyete kavuşturan bir Türkiye inşa ettik. Şimdi bu yılın sonunda inşallah kendi otomobilimizi üretiyoruz.

Onların iyi dediği Türkiye, sanayileşme adına Anıtkabir'in bayrak direğinin ipini üretmekle övünen bir Türkiye'ydi. Biz savunma sanayimizin dışa bağımlılığını, geldiğimizde yüzde 20 yerliydi, ama şimdi yüzde 80 yerli hale getirdik. İstiklalimizi ve istikbalimizi garanti altına alan bir Türkiye inşa ettik. Şimdi İHA’larımız var, SİHA’larımız var, Akıncı’larımız var ve terör örgütlerini bunlarla inlerinde vuruyoruz inlerinde. Ve bu şimdi teröristleri rahatsız ediyor, Bay Kemal'i de rahatsız ediyor, terör örgütlerini de rahatsız ediyor.  Onların iyi dediği Türkiye, bırakınız geleceğine güvenle bakmayı, en temel askeri ihtiyaçlarını bile karşılamak için rekabet ettiği ülkelerden medet uman bir Türkiye'ydi. Kardeşlerim, bu ülke topluiğneyi bile üretemiyordu. Ama şimdi tüfeklerimiz, elhamdülillah İHA’larımız, SİHA’larımız, Akıncı uçaklarımızı biz üretiyoruz.

Biz bir deprem ülkesi olan ülkemizdeki yapıların yüzde 60’ını dönüştürerek insanlarımızı daha güvenli evlere kavuşturan bir Türkiye inşa ettik. İzmir yıkılmış mıydı? Bergama ne haldeydi, Bornova ne haldeydi? Bütün buraları kardeşlerim, aylar içerisinde yeniden biz inşa ettik mi? Van depreminde her taraf yerle yeksan olmuştu, biz inşa ettik mi? Bingöl depreminde her taraf yer ile yeksan olmuştu, biz inşa ettik mi?  Kütahya-Simav’ı biz inşa ettik mi? Bakın Gölcük'te, Sakarya'da CHP’nin iktidarında maalesef aylar geçti buralar inşa edilemedi, ama biz geldik bunları da inşa ettik.  Onların iyi dediği Türkiye, 1999 depreminde aylarca yıkıntılara dahi ulaşmayı başaramayan bir Türkiye'ydi. Biz sulamadan modernizasyona, tohumdan gübreye kadar her alanda aldığımız tedbirlerle tarımsal hasılada Avrupa'da ilk sıraya, dünyada ilk 10’a çıkarmış bir Türkiye inşa ettik.

Onların iyi dediği Türkiye, verimsiz ve kurak topraklarda sadece kendi ihtiyacını karşılamaya çalışan, alternatifini bulanın toprağını terk edip geçimini başka işlerde aradığı bir Türkiye’ydi. Biz siyasi, diplomatik ve askeri gücüyle dünyanın saygısını kazanmış, bölgesinde kendi çıkarlarını kararlılıkla savunan, kendi vatandaşlarının güvenini, dostlarının umudu haline gelmiş bir Türkiye inşa ettik. İki gün önce neredeydim? Ukrayna'da. Bir hafta önce neredeydim? Soçi’de. Niçin? Dünya barışını tesis edelim diye. Biz bu yolda dünya barışı için varız, savaş için değil barış için varız. Ama bu ülkede maalesef savaş için gayret sarf edenler yok mu? Var, onların da kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz. Onlara da gereken dersi Manisa 2023 Haziran’ında vermeye hazır mı? Ana Kademe, durmak yok. Kadın Kolları, durmak yok. Gençler, durmak yok… Sağ olun, var olun.

Onların iyi dediği Türkiye, kendi sorunlarını çözemediği için bölgesinde ve dünyaya bakamayacak kadar içine kapanmış bir Türkiye'ydi. Maşallah, şu karşımdaki muhteşem topluluğu görünce Manisa bu işi bitirdi diyorum. Cumhur İttifakı olarak 2023 Haziran’ında bu işi bitirmekte kararlı mıyız? El ele bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

İşte hangi alana bakarsanız bakın, bizim inşa ettiğimiz Türkiye ile onların özlemini duyduğu Türkiye arasındaki devasa farkı görebilirsiniz. Merhum Özal'ın deyimiyle çağ atlamış Türkiye ile çağın gerisinde kalmış Türkiye'yi mukayese etmekten dahi âciz olanların bu ülkeye verecekleri hiçbir şey olamaz. Bizim milletimize sözümüz ve taahhüdümüz var. Ülkemiz 2053 vizyonuyla küresel yönetim ve ekonomi sisteminin en üst ligine çıkarmaktır. Yapar mıyız? Şimdi Manisa'dan öyle bir ses verin ki 81 vilayetimizin tamamından duyulsun. Dostlarımızın yürekleri ferahlasın, düşmanlarımızın kalpleri daralsın. Hazır mıyız? Manisa, 2023’te tercihini büyük ve güçlü Türkiye'den yana yapmaya hazır mısın?  Manisa, evlatlarımıza bırakacağımız en önemli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkacak mısın? Manisa, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya var mısın? Manisa, bu kutlu mücadelede yanımızda mısın? Rabbim hepinizden razı olsun.

Kardeşlerim,

Herkes konuşur, herkes yuvarlak laflarla vaatlerde bulunur. Bizim farkımız, yaptığımız eserlerle, hizmetlerle, yatırımlarla konuşmamızdır. Sadece Manisa’ya kazandırdığımız eser ve hizmetler bile Türkiye'nin nereden nereye geldiğini göstermeye yeterlidir. Son 20 yılda Manisa'ya bugünün rakamlarıyla ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 48 milyar lira tutarında yatırım yaptık.

Eğitimde toplam 4922 yeni derslik kazandırdık.  Gençlik ve sporda toplam 8 bin 55 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. İki stadyum dâhil farklı branşlarda toplam 84 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda şehrimizdeki ihtiyaç sahiplerine 5,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 25 hastaneden oluşan toplam 72 adet sağlık tesisinin yapımını tamamladık ve hizmete açtık. Bunlara ilave olarak 400 yataklı Salihli devlet hastanemizin, 200 yataklı Manisa ruh sağlığı hastalıkları hastanemizin, 100 yataklı yüksek güvenlikli adlî psikiyatri hastanemizin ihalesi çalışmaları sürüyor. Ayrıca, 450 yataklı Akhisar devlet hastanemiz ile 50 yataklı Saruhanlı devlet hastanemiz de proje safhasındadır.

Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla Manisa'da 10 bin 366 konut projesini hayata geçirdik. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında 11 bin 253 bağımsız bölümün yıkımını gerçekleştirerek yeniden inşasını sağladık. İlimizde toplam yedi millet bahçesi projemiz bulunuyor. Bunlardan bugün resmi açılışını yaptığımız Gördes ve Soma’daki millet bahçelerimizle birlikte beşini hizmete sunduk.

Ulaştırmada göreve geldiğimizde Manisa'da 81 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 546 kilometre ilaveyle toplamda 627 kilometreye çıkardık. Yaklaşık 128 kilometresi de Manisa'dan geçen İstanbul-İzmir Otoyolu’nu, Sabuncubeli Tüneli Akhisar Çevre Yolunu tamamlayıp hizmetinize sunduk. Yapımı süren Salihli-Alaşehir-Buldan Yolunu, Akhisar-Gördes-Köprübaşı-Demirci Yolunu, Akhisar-Sındırgı Yolunu, Kırkağaç-Gelenbe Yolunu, Bergama-Soma-Akhisar Yolunu seneye tamamlıyoruz.

Yapımı devam eden Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesiyle Manisa’yı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm hızlı tren hatlarına bağlıyoruz.

Tarım ve ormanda son 20 yılda Manisa'ya 27 adet baraj ile 11 gölet yaptık. İnşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 218 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Yapımı süren sulama tesisiyle 199 bin dekar tarım arazisini daha sulamaya açacağız. Manisa ve ilçelerinde inşa ettiğimiz 75 adet taşkın koruma tesisiyle Manisa şehir merkezi 75 yerleşim yeri ile 76 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Manisalı çiftçilerimize toplam 4 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Bugün buraya gelmeden önce bir üzüm bağını ziyaret ettim. Heyecanlandınız, ama çok heyecanlandınız. Bu vesileyle hasat dönemi gelen her ürün gibi bölgemizin en önemli gelir kaynaklarından olan Sultani çekirdeksiz üzümün alım fiyatını da şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum. Alım fiyatlarını hasat döneminin başında ilan etmemizin sebebi, üreticimizin emeğinin hakkını alabilmesini sağlamak, herhangi bir istismara meydan vermemektir. Ülkemize yılda 500 milyon dolarlık ihracat geliri kazandıran dokuz numaralı Sultani çekirdeksiz kuru üzümü Toprak Mahsulleri Ofisimiz… Biz çiftçi kardeşlerimizi mağdur, mahrum etmeyiz. Geçen yıl bu 13 liraydı değil mi? Şimdi bu yıl da Cumhurbaşkanınız, bütün arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaptık ve fiyatı olarak hem güçlü devlet, hem güçlü çiftçi olarak fiyatımızı 27 lira olarak belirledik. Nasıl? Bereketli mi? Elhamdülillah. Yani sizin bu bereketiniz var ya, sizin bu samimiyetiniz var ya, sizin bu ihlasınız var ya,  inşallah üzümlerdeki bereketi de ne yapacaktır, artıracaktır. Ve inşallah şöyle iki gün içerisinde üzümlerimizi toparlayıp bir hafta içinde de kurutup hemen yola koyulalım ve ihracatımızı da buna göre yapalım; ya Allah Bismillah diyelim. Kuru üzüm fiyatımızın üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Manisa’mıza son 20 yılda kazandırdığımız eser ve hizmetleri anlatmaya devam edelim mi?

Sanayi ve teknolojide 3 yeni organize sanayi bölgesi, 1 teknopark, 30 araştırma-geliştirme merkezi ile 5 tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki sigortalı çalışan sayısını 218 binden 437 bin seviyesine yükselttik. Bugün de elimiz boş gelmedik, bakanlıklarımız, kurumlarımız ve belediyelerimiz tarafından şehrimize kazandırılan toplam yatırım tutarı 4 milyar 665 milyar lirayı bulan 207 projenin resmi açılışını burada sizlerle yapıyoruz. Eğitimde 506 dersliğe sahip anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise binalarımızı, 700 yataklı pansiyonlarımızı, spor salonlarımızı, üniversitemizin hastane ve öğrenci merkezi ek binalarının resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Sporda yüzme havuzları, spor salonları, gençlik merkezleri, çim futbol sahaları, atletizm sahası gibi çok sayıda tesisi resmen hizmete açıyoruz.  Sağlıkta 558 yataklı şehir hastanemizin, 400 yataklı Merkez Efendi Devlet Hastanemizin, 75 yataklı Kula Devlet Hastanemizin, 10 yataklı Ahmetli İlçe Hastanemizin, sağlık evlerimizin açılışını yapıyoruz. Şehir Hastanemiz ve Merkez Efendi Hastanemiz salgın döneminde önce tamamlanarak fiilen hizmete alındığı için bu sıkıntılı süreçte Manisa halkına önemli katkılar sağladı.

TOKİ Yunusemre’de iki etap halinde toplam 1523 konutu, dükkânları, çevre düzenlemeleri, camileri ve diğer donatılarıyla tamamladı. Gördes’te 200 konut, Kırkağaç’ta 234 konut, ayrıca çeşitli yerlerde köy evleri ve diğer projeler de TOKİ tarafından inşa edildi. Evet, bu açılışları da buradan yapıyoruz. İller Bankası desteğiyle çeşitli ilçelerimizde tamamlanan yol, içme suyu, çevre düzenlemesi, asfalt, kanalizasyon projelerini de resmen hizmete açıyoruz.

Bunların yanında Kültür ve Turizm, Çalışma Sosyal Güvenlik, Ulaştırma Altyapı, İçişleri, Tarım ve Orman, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarımıza ait çok sayıda yatırımın da açılışını resmen gerçekleştiriyoruz. Polat Yağcı kardeşimizin desteğiyle inşa edilen iki ayrı cami de bugün açılışını yaptığımız eserler arasında yer alıyor. Şimdi geliyorum belediyelerimizin yatırımlarına. Büyükşehir Belediyemizce tamamlanan hizmet binası, otel ve alışveriş merkezi, katı atık bertaraf ve enerji üretim tesisi, rekreasyon projesi, cadde ve meydan düzenlemeleri, spor tesisleri gibi çok sayıda yatırımın da resmi açılışını buradan yapıyoruz. Gördes, Kırkağaç, Ahmetli, Demirci, Soma, Selendi, Şehzadeler, Yunusemre belediyelerimizin altyapı yatırımları sebebiyle açılışları buradan gerçekleştiriyoruz. Tüm bu yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu yatırımları Manisa’mıza kazandıran kurumlarımızı, belediyelerimizi, hayırseverlerimizi tebrik ediyorum. İnşallah daha büyük yatırımlarla Manisa’da olacağız. Şimdi hazır mısınız? Şöyle elleri kaldıralım. Gür sedayla. Tek millet… Tek vatan… Tek bayrak… Tek devlet…

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Teşekkür ediyorum, kalın sağlıcakla.