Çorum Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

13.08.2022

Şu anda yiğitlerin harman olduğu yerdeyiz. Maşallah, Çorum bugün yine bambaşka.

Sevgili Çorumlular,

Sevgili Genç Kardeşlerim,

Kıymetli Hanımefendiler;

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Öncelikle dün meydana gelen depremden dolayı Çorumlu kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yaklaşık 3,5 yıllık hasretin ardından dünyanın merkezi Çorum’da tekrar yüz yüze sizlerle beraber olmanın memnuniyeti içindeyim. Biz Çorum’u özlemiştik, sizleri çok göresimiz gelmişti. Görüyorum ki Çorumlu kardeşlerimin de bizleri göresi gelmiş.

Ne diyor o güzel Çorum türküsünde:

“Gezsem de dünyanın dört bucağını

Vallahi gözüme yine boş gelir

Gönül arzu eder dostu cananı

Sızlar eski yaram gözden yaş gelir”

Biz de işte yüreği yanık bu aşık gibi siz dostlarımızı, gönüldaşlarımızı görmeye geldik. Hasbihal edelim, hasret giderelim, ahdimizi ve kavlimizi tazeleyelim istedik.

Buradan, bu coşkulu meydandan, Kadeş Barış Meydanı’ndan tüm Çorum’a, Çorum’un tüm ilçelerine, köylerine selamlarımı gönderiyorum. Avrupa’dan Amerika ve Avustralya’ya kadar gurbeti sılaya çeviren Çorumlu kardeşlerimi de aynı şekilde selamlıyorum. Konuşmamın hemen başında Çorum’a olan bir şükran borcumu burada huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. 2019 mahalli idareler seçimleri öncesinde 12 Şubat’ta bize verdiğiniz söze sahip çıktığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. O gün kışın soğuğuna ve ayazına rağmen meydanlara sığmamıştık. Maşallah Çorum bugün de yine destan yazıyor, tarih yazıyor. Duruşuyla, vakarıyla dosta güven aşılıyor. Coşkunuz, sevdanız, aşkınız için her birinize teşekkür ediyorum. Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız için, bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz, inandığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Milletin adamı, milletin partisi, Cumhur İttifakı varken gayrısına meyletmeyen tüm Çorumlulardan Allah razı olsun diyorum.

Biliyorum yine birileri çıkacak şu sevdaya çamur atmaya kalkacak. Yine bazı kendini bilmezler çıkacak aramızdaki muhabbete kara çalmaya niyetlenecek. Kapalı otel salonlarını dahi dolduramayanlar meydanlardan sokaklara taşan şu sevgi selini hafife alacaklar. Varsın onlar bizim birbirimizi Allah için sevmemizin sırrına eremesinler. Varsın onlar bizim nasıl bir millet aşkı, nasıl bir memleket sevdası içinde olduğumuzu anlayamasınlar. Varsın onlar bizim bu yola başımızı, canımızı, yüreğimizi koyduğumuzu idrak edemesinler. Biz gözü olup görmeyen, kulağı olup işitmeyen, dili olup söyleyemeyen, kalbi nasır tutmuş gafillere rağmen muhabbetimizi güçlendireceğiz. Millete hizmetten nasibi olmayanlara inat Çorum’la birlikte 81 vilayetimizin tamamına eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Sürdürmeye var mıyız? Karşımdaki şu coşku var olduğu müddetçe, bu heyecan sürdüğü müddetçe, sizin hayır dualarınız yanımızda olduğu müddetçe bize durmak yok, bize duraklamak yok, bize rehavet yok. İşte bugün Çorum’a gelirken yine elimiz boş gelmedik. Ziyaretimiz vesilesiyle güncel yatırım bedeli 3 milyar 263 milyon lirayı aşan 78 kalem eser ve hizmetin resmi açılışını bugün yapıyoruz.

Eğitimde Çorum merkezde yapımı tamamlanan okulları, Kur’an kurslarını, sağlıkta ilçelerimizdeki aile sağlığı merkezleri ile 112 istasyonlarını, kültürde Osmancık ilçe Halk Kütüphanesi’ni Çorum’un emrine veriyoruz. Hitit Üniversitemiz Kuzey Kampusu İlahiyat Fakültesi ile Oğuzlar Yerleşkesi’nin ilk etabını tamamladı. Daha önceki Çorum ziyaretimizde şehrimize modern bir stadyum kazandırmanın sözünü vermiştik. Hamdolsun, 15 bin kapasiteli Çorum Şehir Stadyumu’nu tamamlayarak Çorumspor’un ve sporcu gençlerimizin kullanımına açtık. Tabii şu anda Çorum İkinci Ligde, İkinci Lig Çorum’a yakışmaz. Yakışır mı? Çorum’dan geçen herkesi görkemiyle selamlayan stadyumumuzun şehrimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Stadyumun yanı sıra Alaca, Oğuzlar, İskilip ilçelerimiz ile Çorum merkezdeki spor yatırımlarının da hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Devlet Su İşlerimiz Osmancık İncesu Göleti sulaması, Koçhisar Barajı ikinci kısım, içme suyu isale hattı, Alaca arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projelerini, Obruk Barajı mansap düzenlemesi ve Kızılırmak-Osmancık Geçişini bitirdi.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün hizmet binalarını, millet bahçelerini, güneş enerjisi santralleri ile altyapı ve çevre düzenleme işlerini bugün sizlerin istifadesine sunuyoruz. Biz buyuz, bizde laf yok, bizde iş var, iş.

Şimdi geliyorum Belediyemizin ve Özel İdaremizin açılışlarına; Çorum Belediyemiz şehrimiz için, şehrimizi daha da güzelleştirmek için aşkla çalışarak taş üstüne taş koymaya devam ediyor. Belediyemizin tamamladığı Recep Tayyip Erdoğan Caddesi’ni, yarı olimpik yüzme havuzlarını, Veli Paşa Hanı ve Dikiciler restorasyonunu, cenaze ve defin Binasını, millet kıraathanelerini, semt sahalarını resmen hizmete alıyoruz. İl Özel İdaremiz toplam 729 milyon lira yatırım bedeli ile Çorum ve köylerine sulama tesisleri, yol işleri, içme göletleri, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü Hizmet Binasını kazandırdı. Bu eserlerin resmi açılışını da bugün yapıyoruz.

Tüm bu hizmetleri şehrimize kazandıran bakanlıklarımızı, Valiliğimizi, İl Özel İdaremizi ve Çorum Belediyemizi tebrik ediyorum.

Bu vesileyle yaklaşık iki yıl önce ebediyete irtihal eden Profesör Doktor Arif Ersoy Hocamızı burada rahmetle yâd ediyorum. Arif Hocamızla beraber 1994 yılında aynı partiden belediye başkanı seçilmiştik. Biz İstanbul’da, kendisi Çorum’da pek çok zorluğa ve engellemeye rağmen milletin emanetine halel getirmemek için canla başla çalıştık. Arif Ersoy, her iki dönem Belediye Başkanı, hem de akademisyen olarak şehrimize ve ülkemize gerçekten takdire şayan hizmetlerde bulundu. Allah ondan razı olsun diyorum, mekânı Cennet olsun diyorum.

Yine bu vesileyle Çorum’un manevi muhafızı Suheybi Rumi Hazretlerine, evliyaullahtan Kerebi Gazi ve Ubeyd-i Gazi Hazretlerine, Fatih’in Hocası Akşemseddin Hazretlerine, son devrin en büyük alimlerinden İskilipli Atıf Hocamıza Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

15 Temmuz şehidimiz, değerli yol ve dava arkadaşım Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip’i de burada bir kez daha şükranla, özlemle yâd ediyorum. Şehitlerimizin ruh şad, mekânları Cennet olsun. Rabbim bizleri de alimlerimizin ve şehitlerimizin yolundan ayırmasın diyorum.

Sevgili Çorumlular, Çok Değerli Kardeşlerim,

Yarın partimizin kuruluşunun 21. yıldönümüne ulaşacağız. Pazartesi günü Ankara’da 21. yaşımızı özellikle farklı bir şekilde, şanımıza şerefimize uygun bir şekilde idrak edeceğiz. Merhum Neşet Ertaş aşk ile çalışan yorulmaz diyordu. Biz de 14 Ağustos 2001’de hangi heyecanla yola çıktıysak, bugün de aynı heyecanı yüreğimizde taşıyoruz.

Şimdi şurada bir tane poster görüyorum: “Altılı Masa Menüsü” diyorlar. Herhalde siz bu menüyü görmüşsünüzdür. Ne var bu menüde? Yalan çorbası var, koltuk kebabı var, kandil dolması var, başka? Laf salatası var. Başka? Selo kahvaltısı var. Başka? Washington portakalı var. Ye yiyebildiğin kadar. Burada da yine çok enteresan; “Leblebi koydum tasa, doldurdum basa basa. Ağzınızla kuş tutsanız, size oy yok altılı masa.”  Burası neresi? O kadar. Burası neresi? O kadar. Yiğidin harman olduğu yer burası, kolay değil.

Bundan 21 sene önce gönülleri fethetmek, kalpleri kazanmak için nasıl bir azme sahipsek, bugün de aynı kararlılıkla yolumuzda yürüyoruz. Aradan geçen yıllarda zorluklarla karşılaşsak da Türkiye’ye hizmet davamızdan asla geri adım atmadık. Saldırılara maruz kalsak da, milletimiz ve ülkemiz için hayal kurmaktan vazgeçmedik. Hep daha iyiye, daha güzele ulaşmanın, gözbebeğimiz Çorum’u hak ettiği konuma getirmenin mücadelesini verdik. Yol projeleriyle, çevre projeleriyle, konut projeleriyle şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırırken gelecek kuşaklara daha müreffeh, daha itibarlı bir ülke bırakmak için gece-gündüz demeden gayret gösterdik. Şöyle geriye dönüp baktığımızda ve geçmişle mukayese ettiğimizde, elhamdülillah ülkemizin her karış toprağında mührümüzün olduğunu görüyoruz. Birileri masa kurup sabah-akşam iftira üretirken, biz eser üretiyor, hizmet üretiyor, milletimizin dertlerine derman üretiyoruz. Birileri sahte gündemlerin peşinde ömür tüketirken, biz Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri yapmanın mücadelesini veriyoruz.

Yeri geliyor Ukrayna’dayız, yeri geliyor Rusya’dayız, niye? Çünkü biz Türkiye’yiz.

Sınırlarımız içinde terör örgütlerine nefes aldırmadığımız gibi, sınırlarımız dışında da terör bataklığını kurutmak için teröristlerin tepelerine-tepelerine biniyoruz.

Kardeşlerim,

Bunu da bizden önce yapıldığı gibi başkalarının emanet silahlarıyla değil, yerli ve milli imkânlarla imal ettiğimiz helikopterlerle, SİHA’larla yapıyoruz. 21 yıl önce savunma sanayisi yüzde 70 dışa bağımlı bir ülkeyi, dünyanın en modern silahlarını tasarlayan, üreten, ihraç eden bir ülke haline getirdik. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, ticarette, enerjide ve daha pek çok alanda Türkiye’ye adeta çağ atlattık.

Kurduğumuz ilişkilerle diplomaside Türkiye’nin konumunu güçlendirdik. Hadiseleri tribünden seyretmek yerine krizlere müdahil oluyor, çözüm geliştiriyor, savaşan tarafları dahi aynı zeminde buluşturabiliyoruz. Avrupalılar kışı nasıl geçireceğiz, diye kara-kara düşünürken, biz şimdiden enerji arz güvenliğimizi garantiye alacak stratejik çalışmalar yürütüyoruz. Hayata geçirdiğimiz boru hattı projeleriyle ülkemizi doğu ile batı arasında en önemli enerji köprülerinden birine dönüştürdük. Daha önce kiralama veya benzeri yöntemlerle gerçekleştirdiğimiz arama-sondaj faaliyetlerini artık kendi gemilerimizle icra ediyoruz. Televizyonlarda sondaj gemilerimizi izlediniz mi? Şu anda 4 tane sondaj gemimiz var, Abdülhamid Han sıfır kilometre, 2 tane sismik araştırma gemimiz var; bu 6 gemimizle şu anda Akdeniz’de, Karadeniz’de arama-tarama çalışmalarını yapıyoruz. İnşallah doğalgazı çıkarttığımız andan itibaren, unutmayın bu ülke bambaşka olacak, çok daha güçlü olacak ve halkımıza bunun yansıması da şüphesiz ki farklı olacak.

Salı günü dünyanın en ileri teknolojisine sahip dördüncü sondaj gemimiz Abdülhamid Han’ı Mersin Taşucu Limanı’ndan mavi vatana yolcu ettik. Şimdi kendisinden müjdeli haberler bekliyoruz. İnşallah Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfimiz gibi, Abdülhamid Han’ın da milletimize güzel haberler vereceğine inanıyorum. Nasıl savunma sanayinde ülkemizin makûs talihini yenmişsek, enerjide de Türkiye’yi çok farklı bir konuma taşıyacağız.

Kardeşlerim, Yiğitler,

Hayattaki hemen her şey gibi ülkeye ve millete hizmet de –unutmayın- nasip işidir, nasip. Atalarımız bunun için zorla güzellik olmaz demişler. AK Parti olarak biz de, memleket işi, gönül işi demişiz. Hizmette gözü olmayanların içler acısı halini sizler de görüyorsunuz. Biz gecemizi gündüzümüze katarken, birilerinin nelerle uğraştığını, nerelere vakit harcadığını sizler de takip ediyorsunuz. Şimdi ben buradan Çorum’a sesleniyorum; öyle bir ses verin ki altılı masa değil, altındakiler de duysun, tamam?

Şimdi şu kalan 10 ayda Ana Kademe, Kadın Kolları, Gençler; gece-gündüz çalışmaya var mıyız?  Çalmadık kapı bırakmayacağız ve inşallah Çorum’da sandıklar birer-birer patlayacak.

İnsanlık son asrın en ağır ekonomik fırtınalarından birini yaşıyor. CHP ve maşa arkadaşları sabah-akşam birbirlerine laf yetiştiriyor. Boşuna uğraşmayın. Şimdi koyun kuzuda yüzde 25 indirim yaptık. Pazartesi’den itibaren büyükbaşta da yüzde 30-35 indirime gidiyoruz. 40 çeşit üründe inşallah Tarım Kredi Kooperatifleri’nde ciddi manada indirime gidiyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şekerinden pirincine kadar, zeytinyağına, ayçiçeği yağına aklınıza ne gelirse 20 çeşit Tarım Kredi Kooperatifi’nden bunları alabilirsiniz. Ve piyasaları böylece daha da rahatlatacağız. Bazı zincir marketler vesaire, onlar da kendilerini buna göre ne yapacak, ayarlayacak. Artık CHP ve şürekâsı bırakın ortaya fikir sunmayı, Türkiye’nin kazanımlarını engellemeyi, bundan sonra arkadan nal toplayacaklar, nal. Zaten yaptıkları bir şey yok, ortaya koydukları bir eser yok, sadece laf laf laf, sadece iftira iftira iftira. Hepsini aşacağız.

Ve bu arada Türkiye’nin çıkarlarını gözetmekten başka bu iktidarın bir derdi yok. Ama CHP’nin belediyelerindeki yolsuzluklar, hırsızlık, ahlaksızlık vakaları almış başını gidiyor. Zaten Bay Kemal, Sayın Baykal’ı bir gece kasetle devirerek gelmedi mi? Böyle bu, bunun mesleği bu. Şimdi ise o oturduğu koltuktan tabii ki kalkamıyor. Ve kasetle genel başkan olunan bir partinin milletvekili adaylarını hangi kriterlere göre belirlediği bizzat kendileri tarafından ikrar edilmeye başlandı. Hizmetleri veya eserleriyle konuşulmak yerine, her gün yeni bir skandalla ülkenin gündemini meşgul ediyorlar.

Ve değerli kardeşlerim; Bay Kemal’in biliyorsunuz çok farklı özellikleri var. En önemli özelliklerinden bir tanesi de, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun başındayken hastanelerimizi ne hale getirdiğini biliyorsunuz değil mi? Öyleyse, biz şuna bakacağız: Memleket işi gönül işi.

Değerli Kardeşlerim,

Şimdi artık bunlar bu tür adımları da atacak durumda değiller. İşte gittikleri her yerde yalan, yanlış, bütün ellerinde olan büyük şehirlerde attıkları doğru dürüst bir adım yok. Geçen gün çıkmış kürsüde işsizlikle ilgili bir iddia ortaya atıyor. Ancak iddiasını ispat edecek rakamları dahi bulup söyleyemiyor. Bu zat bahar aylarında elektriğe kafayı takmış, faturasını ödemediği için kendini günlerce karanlığa mahkûm etmişti. Güya vatandaş ziyaretleri adı altında milleti kandırmaya çalışmıştı. Şimdi anlıyoruz ki sadece milleti değil, evlerine misafir oldukları kişileri de aldatmışlar. Çeşitli vaatlerde bulunup vatandaşa alçakça ve açıkça yalan söyleyerek, yalan söyleterek utanmadan-sıkılmadan insanımızı siyasi şovlarına alet etmişler.

Kim var bunların yanında? PKK terör örgütünün siyasi uzantısı HDP. Kim var? İP. Kim var? Kendisi ve yanında bir de eh işte ufak tefek birileri daha var. Normalde bu zatın siyasi ahlakı olsa çıkar milletten açıkça özür diler. Ama bunlar milletten af dileyecekleri yerde işi pişkinliğe, arsızlığa vurarak paçayı kurtarmaya çalışıyorlar. Aynı ikiyüzlülüğü, aynı tutarsızlığı ülkemizin beka meselesi olan terörle mücadelede de sergiliyorlar. İç Anadolu’ya gelince Kandil’i yerle bir etmekten bahseden Bay Kemal, Ankara’ya dönünce Kandil’in siyasi uzantıları karşısında kâğıttan kaplana dönüşüyor. Bay Kemal, unutma; bu terör örgütlerinden sana yar olmaz. Bunların hepsini Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Beslerderesi’nde nasıl yerle bir ettiysek, bundan sonra da yerle bir etmeye devam edeceğiz. Kardeşlerim, çok net söylüyorum; Bay Kemal ve arkadaşlarının bu durumunu gördükçe CHP’ye oy veren vatandaşlarım adına gerçekten üzülüyorum. Polisimize, askerimize el kaldıranların yanında yer alanlardan bir şey olmaz. Ve kaldı ki bu CHP terörle, teröristlerle mücadelede Parlamento’da ret oyu veren değil mi? Bu kadar kıvırmayı bırakın insan belini, rüzgârgülü bile buna dayanamaz.

İradesi ipotek altına alınmış, etrafı kuşatılmış, hırsının esiri olmuş, Türkiye’ye dair hiçbir ideali bulunmayan bir muhalefetle karşı karşıyayız. Mehmet Akif bakınız bunları nasıl anlatıyor: “Şarka bakmaz, Garbı bilmez, ilimden yok payesi. Bir kızarmaz yüz, bir yaşarmaz göz bütün sermayesi.” Evet, bunların da tek sermayesi, kızarmayan yüzleri, yaşarmayan gözleri.

Kardeşlerim,

Son 20 yılda sizler 15 seçimin tamamında bize sahip çıktınız, rekor oy oranlarıyla desteğinizi bizlerden esirgemediniz. Biz de son 20 senedir kamu yatırımlarımızla, Belediye yatırımlarımızla elhamdülillah Çorum’un çehresini değiştirdik. Bugün Çorum denince akla artık sadece tarım değil onunla birlikte sanayi geliyor, ihracat geliyor, ticaret geliyor. En önemlisi, artık Çorum denince akla çevre düzenlemesiyle, parklarıyla, yollarıyla, tünelleriyle, geniş caddeleriyle, modern kamu binalarıyla, spor tesisleriyle Türkiye’nin yüz akı bir şehir geliyor. Evet, şu anda karşımda mesai arkadaşım Erol’u görüyorum, karşımda sevgili yavrusu Abdullah Tayyip’i görüyorum. Gelin onların ruhlarına bir Fatiha okuyalım.

Değerli Kardeşlerim,

Son 20 yılda Çorum’un kat ettiği mesafeden, Çorumlu kardeşlerimizin başarılarından sizler gibi bizler de gurur duyuyoruz. Az önce Milli Eğitim Bakanım, zaten eğitimle ilgili olanları açıkladı. Özellikle yaşı 40’ın üzerinde olan vatandaşlarımız 20 yıl öncesinin Çorum’u ile bugünün Çorum’unu çok iyi mukayese edeceklerdir. Bu kardeşlerimden 2002 öncesi ülkemizin ve şehrimizin durumunu gençlerimize anlatmalarını hassaten rica ediyorum.

Burada özetin özeti olacak şekilde hem yatırımlarımızı kısaca hatırlatmak, hem de müjdelerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Son 20 yılda Çorum'a bugünün rakamlarıyla ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Toplam 23.5 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 1698 adet yeni derslik inşa ettik. Hitit Üniversitesini şehrimize kazandırdık. Gençlik ve sporda toplam 5 bin 220 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 26 spor tesisi yaptık. Sosyal yardımlarda Çorumlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 3 milyar lira tutarında kaynakla destek olduk. Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan toplam 29 adet sağlık tesisi inşa ettik. Şehir hastanesi standartlarında toplam 805 yataklı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni sizlerin hizmetine verdik.

Değerli Kardeşlerim,

Çevre ve şehircilikte Çorum'da 7 bin 858 konut projesini hayata geçirdik. Bu konutların 6 bin 097’sini tamamlayıp, hak sahiplerine teslim ettik. Kalan 1761 konutun yapımına devam ediyoruz. Şehrimizin beş millet bahçesi projesi var. Bunlardan Çepni Millet Bahçesi’ni tamamlayıp hizmet aldık, kalan 4 millet bahçemizle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Eski Çorum Stadının olduğu 56 bin metrekarelik alanı da, şehrimizin marka değerini artıran vizyoner bir projeyle değerlendiriyoruz. Yeraltı ve yerüstü parkları, bisiklet ve koşu yolları, çocuk oyun alanlarının yanı sıra her türlü spor tesisinin yer alacağı bu millet bahçesi projemizle ilgili adımları yakında atıyoruz.

Değerli Kardeşlerim,

İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan Kırkdilim Geçidi’nde yaşanan acıları, kaybolup giden hayatları en iyi benim Çorumlu kardeşlerim bilir. Özellikle yapımı devam eden ve hızlı tren noktasında da atılacak adım konusunda Ulaştırma Bakanımız bu çalışmaları sürdürüyor.

Değerli kardeşlerim,

Merzifon-Amasya tarafındaki yol çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale hızlı tren projemizi daha önce açıklamıştık. Saatte 200 kilometre hız yapacak hızlı tren hattımızın Çorum'a kadarki kesimini yatırım programına aldık. Tarımda Çorum’a 13 adet baraj, 3 gölet inşa ettik, 3 baraj ve 1 gölet daha inşa ediyoruz. Enerjide Çorum, Alaca, Dodurga, İskilip, Mecitözü, merkez, Oğuzlar, Osmancık ve Sungurlu’ya doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Aştavul, Bayat, Laçin ve Ortaköy'e de doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz.

Şimdi bir müjdeyi sanayiyle ilgili verelim; Çorum’u ülkemizin en iddialı alanlarının başında gelen savunma sanayinde öne çıkarıyoruz. Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi'nde 6 milyar liralık bir yatırımla barut, fişek ve kapsül üretim tesisi kuruyoruz. Üç ayrı fabrikadan oluşan ve ilk etabını 2023 Mayıs’ında hizmete almayı planladığımız bu yatırım, savunma sanayine ayrı bir güç katacaktır.

Değerli kardeşlerim,

Cumhur İttifakı olarak tam kapasiteyle Çorum’un genelinde el ele vererek bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Hazır mıyız?  Öyle bir seslenelim ki Türkiye dinlesin. Hep beraber var mıyız? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.  Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız.

Kalın sağlıcakla.