Üsküdar Ayazma Camii Açılışında Yaptıkları Konuşma

12.08.2022

Sevgili Üsküdarlılar,

Aziz Kardeşlerim,

Değerli Misafirler;

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum, esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu, Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun. Cumanız mübarek olsun. Biraz önce Cuma Namazını beraberce eda ettiğimiz 261 yıllık Ayazma Camiimizin restorasyonunun ülkemiz ve âlemi İslam için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Mimarisiyle, yeriyle, pek çok özelliğiyle şehrimize değer katan Ayazma Camimizin banisi Sultan Üçüncü Mustafa’dan bugüne kadar bu eserin yaşatılması için gayret gösteren herkesi rahmetle yad ediyorum.

Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Rabbimiz Tevbe Suresinde şöyle buyuruyor: Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder.

Ayazma Camii’nde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da günde 5 vakit okunacak ezanların, kılınacak namazların, edilecek duaların Allah katında kabul olmasını diliyorum.

Ezanlarıyla şehirlerimizin semalarını yankılandıran her camimizi ülkemizin ve milletimizin geleceği için vatan topraklarına dikilen birer manevi muhafız olarak görüyoruz. Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak fethin ve onun Muzaffer Komutanı Fatih’in emanetine sahip çıkmıştık. Son dönemde İstanbul’un dört bir yanında inşa ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık. Ayazma Camii’nin restorasyonunu tamamlayıp yeniden ibadete açarak bir vazifeyi daha yerine getirmiş olmanın gönül huzuru içindeyiz. Burada yapılacak duaların, edilecek ibadetlerin Hak katında kabul olmasını niyaz ediyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.