Kayseri Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

23.07.2022

Sevgili Kayserililer,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Gadasını aldıklarım, nasılsınız? Maşallah. Kayseri’yi özlemişiz. Gördüğüm kadarıyla Kayseri de bizi özlemiş. Bizleri bugün burada sağlıkla, huzurla, esenlikle, güvenle bir araya getiren Rabbime hamt ediyorum. Tabii Kayseri’ye gelirken eli boş gelmek olmaz. Bugün hem yapımı tamamlanan çeşitli bakanlıklarımıza, belediyelerimize ve özel sektörümüze ait eserlerin açılışını yapıyoruz, hem de yeni yatırımların temelini atacağız.

Açılışını yapacağımız eserlerin güncel yatırım tutarı 30 milyar liraya yakın. Temeli atacağımız yatırımların toplam tutarı da 24 milyar lirayı buluyor. Dolayısıyla sadece bugün Kayseri’ye yaklaşık 54 milyar liralık müjdeyle geldik. Eh artık giderken de sucuğumuzu, pastırmamızı, çemenimizi, mantımızı, sarmamızı, katmerimizi, gilaburumuzu eksik etmezsiniz herhalde. Kayseri’nin sanayisi, ticareti, tarımı ve Erciyes’i gibi değerlerini mutfağıyla da taçlandırarak kendisine yeni kazanç kapıları açacağından şüphe duymuyorum.

Kayseri sağ olsun, bugüne kadar bize hep açık ara destek vermiştir. Biz de Kayseri’ye şükran borcumuzu yaptığımız eserlerle, getirdiğimiz hizmetlerle ödemeye çalışıyoruz. Mesela şehrin gelişimine yapacağı katkıları gördüğümüz için 23 milyon metrekarelik Erciyes Dağı’nın tapusunu, Yamula Barajı’nın, raylı sistemlerin işletmesini hiç tereddüt etmeden şehrimizin yönetimine devretmiştik. Bu şehre yapılan her projenin bizzat takipçisi oldum, talimatlarını verdim, neticelenmesini sağladım. Kayseri’ye söz verip de yerine getirmediğimiz hiçbir iş yoktur. Eksikleri de bugünkü açılış ve temel atma törenleriyle tamamlıyoruz. Tabii birileri bugün yapacağımız açılışlara ve temel atmalara inanmayıp yalanla, iftirayla, istihzayla işi sulandırmaya çalışacaklardır. Hatırlarsanız 2003 yılında yine Kayseri’ye yaptığımız bir ziyarette 130 fabrikanın birden temelini atmıştık.  

Bundan 19 yıl önce attığımız o temellere birileri yine bıyık altından gülmüş, bu kadar sayıda fabrikanın yapılamayacağını iddia etmişti. Temelini attığımız o 130 fabrikanın tamamı, bugün hizmette olduğu gibi üzerine daha yüzlercesini de yaptık. Şimdi de 1200 fabrikalık kapasiteye sahip yeni organize sanayi bölgelerimizin müjdesini sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah Rabbim ömür verirse bu fabrikaların tamamının da inşa edilip harıl harıl çalıştığını hep birlikte göreceğiz.

Bugün resmi açılışını yapacağımız eserler arasında eğitimde anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye kadar her seviyede 323 derslik spor salonu ve 100 yataklı pansiyon yer alıyor. Ayrıca, üniversitelerimizin tamamlanan yatırımlarını hizmete açıyoruz.

Talas ve Tomarza’da gençlik merkezi, yurt yenilemesi, spor salonu ve futbol sahası yenilemesi işleri tamamlandı.

Sağlıkta 75 yataklı Bünyan, 150 yataklı Develi, 10 yataklı Sarız, 75 yataklı Yahyalı ilçe hastaneleriyle birlikte çok sayıda aile sağlığı merkezi hizmete girdi.

Develi’deki hastanemize geçtiğimiz haftalarda Konya’da menfur bir saldırıda hayatını kaybeden görev şehidimiz Doktor Ekrem Karakaya’nın ismini verdik. Bu vesileyle sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetin karşısında olduğumuzu tekrarlayarak, Develili Doktor Ekrem Karakaya kardeşimizi bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Gelin hep birlikte Ekrem kardeşimize bir Fatiha okuyalım.

TOKİ Karpuzatan’da 535 konutu, Süksün’de de 108 konutu, Tomarza’da 277 konutu, Erkilet’te 228 iş yerini altyapısı ve çevre düzenlemeleriyle hizmete hazır hale getirdi. İller Bankası projesiyle çeşitli arıtma tesisleri şehrimize kazandırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın çeşitli ilçelerimizdeki cami, Kur’an kursu, gençlik merkezi gibi yatırımları bitirildi. Tapu Kadastro, AFAD, Emniyet Müdürlüğü gibi kurumlarımıza yeni hizmet binaları inşa edildi. Milli Savunma Bakanlığımız A400M uçaklarının bakım tesisini ve Aspilsan Fabrikasını hizmete sundu. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteklediği 8 ayrı proje tamamlandı. Kayseri Gar Binası restore edildi. Anafartalar Şehir Hastanesi-Mobilyakent Tramvay Hattı’nın inşasını bitirdik. Kayseri-Kırşehir Otoyol bağlantı yolunun yapımını nihayete erdirdik.

Toplam bedeli 2 milyar lirayı bulan bu kamu yatırımlarını resmen hizmete açıyor ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kardeşlerim,

Tabii ben bugün karşımda bu muhteşem katılımı görünce gerçekten sizlerle ne kadar övünsem azdır ve Rabbime ham ediyorum bana sizler gibi bir millete hizmet etme şerefini lütfettiği için hamdolsun. Şimdi geliyorum belediyelerimizin açılışlarına. Kayseri Büyükşehir Belediyemiz biyogaz tesisinden toplu konuta, yol ve bulvar yapımından alt-üst geçitlere, ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarından millet bahçelerine, spor tesislerinden sosyal hizmet birimlerine kadar tam 105 kalem eseri sizlere kazandırdı. Toplam yatırım tutarı 3 milyar 788 milyon lirayı geçen bu yatırımların Kayseri’mize hayırlı olmasını diliyor, Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum.

Aynı şekilde Akkışla, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Talas, Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar belediyelerimizin toplamda 189 kalem projesinin resmi açılışını da buradan yapıyoruz. Yerel yönetimlerden özellikle doğmuş bir siyasi iktidar olarak belediyelerimizi her alanda destekliyor, yaptıkları eserlerle ve verdikleri hizmetlerle gurur duyuyoruz. İlçe belediyelerimizin yatırımlarının da hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen başkanlarımızı ve herkesi tebrik ediyorum.

Kayseri, üretimin ve emeğin Orta Anadolu’dan parlayıp tüm ülkeyi kendine hayran bırakan yıldızıdır.

Bugün çeşitli organize sanayi bölgelerimizde tamamlanan özel sektör yatırımlarının da resmi açılışlarını yapıyoruz. Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde yatırım tutarı 3 milyar 147 milyon lirayı bulan 24 ayrı tesisin, İncesu Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım tutarı 6 milyar 316 milyon lirayı bulan 30 ayrı tesisin, Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım tutarı 520 milyon lirayı bulan 28 ayrı tesisin, Kayseri Serbest Bölgede yatırım tutarı 896 milyon lirayı geçen 6 ayrı tesisin, Kayseri Gaz bünyesinde yatırım tutarı 811 milyon lirayı bulan bir projenin, güneş enerjisinde yatırım tutarı 1 milyar 700 milyon lirayı bulan bir santralin, toplamda 13 milyar 390 milyon liralık yatırıma ve 7200’ün üzerinde istihdama sahip 90 tesisin resmi açılışlarını bugün buradan gerçekleştiriyoruz.

Bu yatırımları yaparak istihdam oluşturan, üreten, ihracat yapan, ülkemizi büyüten her bir iş insanımızı tebrik ediyorum. Emekleriyle bu tesislerin işlemesini sağlayan mühendislerimize, işçilerimize, tüm çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Böylece bakanlıklarımıza, belediyelerimize ve özel sektörümüze, tüm bunlara ait 30 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen 477 projenin resmi açılışını yaparak sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz.

Tüm bu yatırımların şehrimize, Kayseri’mize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Tabii bunlar bitirip hizmete açtıklarımız. Bir de bugün temelini atacaklarımız var. Biliyorsunuz ülkemizi tarihinde ilk defa yüksek hızlı tren konforuyla biz tanıştırdık. Kayseri’nin de bu konforlu demiryolu seyahatinden faydalanmasını istedik. Bunun için Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı’na Yerköy üzerinden bir bağlantı projesi hazırlayarak Kayseri’mizi bu ağa dâhil etme kararı aldık. Yerköy-Kayseri Hattı 142 kilometre uzunluğa sahiptir.

Kardeşlerim,

Bunları Ana Muhalefetin başındaki Bay Kemal yapabilir mi? Yavru muhalefet yapabilir mi? Onlar yapsa yapsa ancak sökülen musluğu takarlar.

Kardeşlerim; proje tamamlandığında Kayseri-Ankara arası trenle 2 saatlik mesafeye düşecek. Yolcu, yük ve vakit tasarrufu, su, hava, gürültü kirliliğini azaltması ve karayolu işletme giderlerinde sağlayacağı düşüşle bu hattın ekonomimize katkısı 30 yıllık işletme süresi boyunca 10,5 milyar lirayı bulacaktır. İnşallah programımızın sonunda hızlı tren hattımızın temel atma törenine canlı bağlantıyla katılarak bu sevinci beraberce yaşayacağız. Hazır mıyız?) Heyecanlı mıyız? Biraz sabır.

Ayrıca, açılışını yaptığımız yatırımlar arasında yer alan KUMSMALL Alışveriş Merkezimiz ile ülkemiz için önemli bir yatırım olan Cam Elyaf Fabrikamıza da canlı bağlantıyla tekrar hayırlı olsun dileklerimizi ileteceğiz.

Kardeşlerim,

Hep söylediğim gibi, bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Eser ve hizmet söz konusu olduğunda Allah’ın izniyle bizimle yarışacak kimseyi bulamazsınız. Bunu gördükleri için de tartışmaları yalan ve iftira ile başka alanlara çekmeye çalışıyorlar. Ama biz bu oyuna asla gelmeyecek, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası mücadelesinden asla taviz vermeyeceğiz, aksi takdirde bu vebalin altından kalkamayız.

Kayseri’deki sizlerle birlikte 85 milyon vatandaşımızın huzuruna alnı ak çıkabilmek için daha çok çalışacak, ülkemize daha çok eser ve hizmet kazandıracağız. Bunu da karşımızdaki onca –hatırlayın- kifayetsiz muhterise, beşinci kol faaliyeti yürüten hainlere, sırtını terör örgütlerine dayayan siyasetçi müsveddelerine rağmen yapacağız.

Siyasetteki 40 yılı aşkın çalışmalarımızın her safhasında en çok keyif aldığımız, en çok gurur duyduğumuz anlar işte böyle vakitlerdir. Geride bırakacağımız en önemli mirasın da bu eserler ve hizmetler olduğunu biliyoruz. Rabbime bize bu ülkeye ve bu millete hizmet imkânı verdiği için hamd ediyorum. Rabbime bana böyle bir milletin evladı olma şerefini bahşettiği için hamd ediyorum.

Bizim ülkemiz için, milletimiz için, coğrafyamız için, medeniyetimiz için hayallerimiz var, hayallerimiz. Unutmayınız, hayalleri olmayanların hedefleri de olmaz. Bundan 11 yıl önce 2023 hedeflerimizi ilan ettiğimizde birileri bize dudak bükmüştü. Ardından 2053 vizyonumuzu, 2071 vizyonumuzu dile getirmeye başladığımızda yine aynı küçümseyici tavırla karşılaşmıştık. Ülkemizin altyapısını baştan sona yenileyerek milli iradenin üstünlüğünü tahkim ederek, siyasi ve diplomatik gücünü tüm dünyaya kabul ettirerek vizyonlarımıza ve hedeflerimize adım-adım yürüdük. Önümüze çıkan engelleri Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle aşarken hep birlikte bedeller de ödedik.

Bugün geldiğimiz noktada ülkemizin son iki asırlık serencamından, Türkiye’nin 20 yıllık kazanımlarından zerre kadar ders almamış bir güruhun hezeyanlarını tekrar işitmeye başladık. Biz bugüne kadar attığımız her adımda milletimize güvendik, ülkemize güvendik. Bunların ülkeleri ve milletlerine güvenleri yok ki onlar üzerine hayaller kursunlar. Bunların aslında kendilerine de güvenleri yok.

Kardeşlerim; Boğazda Yavuz Sultan Selim Köprüsünü biz inşa ettik mi?

İstanbul’umuza denizin altından Marmaray’ı yaptık mı?

Avrasya Tünelini yine denizin altından biz yaptık mı?

Osmangazi Köprüsünü biz yaptık mı?

Kardeşlerim; İstanbul-İzmir 6,5 saatti, İstanbul-İzmir’i 3 saate… Bay Kemal, sen oranın milletvekilisin. Biz yaptık mı?

Şanlıurfa-Adıyaman Nissibi Köprüsünü yine biz yaptık mı?

Kardeşlerim, 26 havaalanından aldık, şu anda 58 havalimanı var. Biz yaptık mı?  6 bin 100 kilometre karayolu varken, şu anda 28 bin kilometre karayoluna ulaştırdık mı?

Durmak yok… Durmak yok… Evet, şimdi diğer adımları atmaya devam ediyoruz.

Eğer kendilerine güvenselerdi, şurada seçime kalmış neredeyse 10 ay, en azından Cumhurbaşkanı adaylarını ittifaklarının kesin ortakları ilan ederlerdi. Hâlâ Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayamadılar. Hâlâ diyorlar ki; Cumhur İttifakı adayını açıklasın. Hâlâ diyorlar ki, seçim tarihi belli olsun. Bay Kemal, Cumhur İttifakı’nın adayı da belli, seçim tarihi de belli. Gerek şahsım, gerek Sayın Bahçeli defalarca seçim tarihini de, adayımızı da ilan ettik. Kendi adaylarıyla karşımıza çıkıp eser ve hizmet siyaseti yarışına girmesi gerekenler ise, sağıra yatıp hele bir de Erciyes’in tepesindeki karlar erisin havasında gökyüzüne bakarak ıslık çalmaya devam ediyorlar. Aslında bu tavırlarıyla kendilerine güvenleri olmadığını söylüyorlar. Seçim filan istemedikleri, hallerinden memnun olduklarını söylüyorlar. Ülkeyi yönetme sorumluluğunun altına girecek değerli kardeşlerim, bunların yürekleri bulunmadığını söylüyorlar. Milletimize anlatacak vizyonları, hayata geçirecek programları, yönelecek hedefleri olmadığını söylüyorlar. Ama mecburen bu oyunu oynamaya mecbur oldukları için de sürekli kaçak güreşerek yerimiz dar türküsünü söylüyorlar.

Kardeşlerim,

Siz bunların kürsülerden nasıl höykürdüklerine, sosyal medyada nasıl efelendiklerine, sırtlarını pışpışlayan büyükelçilerden aldıkları cesaretle seslerini nasıl yükselttiklerine bakmayın.

Gençler; işin aslı budur. İşin aslı, bunların ülkeyi yönetmek gibi bir gayelerinin de, hazırlıklarının da olmadığıdır. Hiçbir şey yapmadan sadece konuşarak muhalefet yapmanın konforu dururken, eğitimden sağlığına, altyapısından güvenliğine, savaşından salgınına, ekonomisinden tarımına bunca yükün altına –soruyorum- girerler mi acaba? Girmezler. Bunlar dün de öyleydi, bugün de öyle, eğer gerçek bir değişime maruz kalmazlarsa yarın da öyle olacaklar.

Bu tablo karşısında kendi adımıza değil ama ülke adına üzülüyoruz. Çünkü demokraside iktidar kadar muhalefetin kalitesi de önemli. Bunlara bakınca ise, sadece coğrafyamızın kadim deyimiyle nato kafa, nato mermer sözünün ete kemiğe bürünmüş haline görüyoruz. Siyasette armut piş, ağzımıza düş yöntemiyle yol yürünmez. Bir hayaliniz, bir hedefiniz varsa bunun için çalışacaksınız, içini dolduracaksınız, insanları ikna edeceksiniz, gönüller kazanacaksınız, gönüller.

Ben şimdi buradan Ana Kademeye sesleniyorum, Kadın Kollarına sesleniyorum, gençler size sesleniyorum; 10 ay kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Durmak yok, yola devam. Tüm bunların sonunda yetki alırsanız da, bizim 20 yıldır yaptığımız gibi hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan işin başına yeniden geçip programlarımızı ne yapacağız, hayata geçireceğiz.

Ama bunlar hayalimiz yok, hedefimiz yok, programımız yok, ama siz yine de bize oy verin derlerse, bunlara da haddini bildireceğiz.

Şimdi ben sizlere soruyorum; Kayseri bu oyuna gelir mi? Kayserili bu numarayı yutar mı? Türkiye’nin 81 vilayeti bu tiyatroyu şıp diye çözmez mi? Yedi düveli kündeye getirmiş Türk milleti, bu tezgâha gelir mi? Bu sinsi senaryonun hesabını inşallah 2023 Haziran’ında sandıkta hep birlikte sormaya hazır mıyız?

Küresel krizin ülkemize etkilerinden aldıkları cesaretle hiçbir şey yapmadan oturdukları yerden iktidar hevesine kapılanları daldıkları pembe rüyadan beraberce uyandırmaya hazır mıyız?

Yürüttüğümüz tarihi mücadeleye destek olmak yerine, sürekli çelme takarak kendilerine ülkenin felaketinden ikbal devşirme peşine düşenleri hayal âleminden beraberce inşallah gerçek dünyaya indireceğiz.

Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ederek yaptığımız hiçbir fedakârlığın, akıttığımız her damla terin, yeri geldiğinde döktüğümüz her damla kanın, attığımız hiçbir adımın boşa gitmediğini cümle âleme hep birlikte göstereceğiz.

Şimdi hazır mıyız?

Çünkü biz biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz.

Çünkü biz tek millet diyerek, 85 milyonun tamamını bağrımıza basıyoruz.

Çünkü biz tek bayrak diyerek, şehitlerimizin tamamını yâd ediyoruz.

Çünkü biz tek vatan diyerek, topraklarımızın tamamını kucaklıyoruz.

Çünkü biz tek devlet diyerek, son devletimiz Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatma kararlılığımızı anlatıyoruz.

Ne diyor Kayserili şair, bakalım biliyor musunuz:

“Tek millet el ele ikbale yürür

Tek bayrak en kadim zirveyi görür

Tek vatan uğruna canını verir

Tek devlet bağımsız hür olduğunda.”

Evet, bu değerleri, bu ilkeleri, bu çağrıyı benimseyen herkesle birlikte yol yürümeye, dava arkadaşlığı yapmaya, istiklal ve istikbal mücadelesi bayrağını yükseltmeye hazırız.

Kardeşler; varsa yanlışlar düzeltilir, hatalar telafi edilir, eksikler tamamlanır, kırgınlıklar giderilir, yeter ki sebebi vücudumuz olan imanımıza halel gelmesin.

Kardeşlerim,

“İmandır o cevher ki İlâhî ne büyüktür... İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür!” Yeter ki inancımızın sembolü ezanlarımız susmasın. Yeter ki bağımsızlığımızın timsali bayrağımız inmesin. Yeter ki evlatlarımıza bırakacağımız en önemli miras olan geleceğimize halel getirecek nifaklara, bozgunculuklara itibar edilmesin. Bunların dışında bir araya gelemeyeceğimiz, birlikte yol yürüyemeyeceğimiz kimse olmadığına inanıyoruz. Biz her zaman “niyet hayır, akıbet hayır” sözündeki hikmete inandık. Eğer şartlara teslim olsaydık değil 20 yıl, 2 yıl bile bu ülkeye hizmet edemezdik. Ülkemizin geleceğinde kritik bir dönüm noktası olan 2023 için de kardeşlerim, niyetimiz hayırdır, akıbetimiz de hayır olacağından şüphe duymuyoruz. Kayseri’nin bu mücadelemizde de en ön saflarda bizimle birlikte olacağına inanıyorum.

Şimdi öyle bir ahitleşelim ki duymayan kalmasın. Şimdi öyle bir sözleşelim ki dostlarımızın yürekleri ferahlasın, düşmanlarımızın kalpleri daralsın. Hazır mıyız? Arka taraflar duyuyor mu, hazır mıyız?

Kayseri, 2023’te tercihini büyük ve güçlü Türkiye’den yana yapmaya hazır mısın?

Kayseri, evlatlarımıza bırakacağımız en önemli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkacak mısın?

Kayseri, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya var mısın?

Kayseri, bu kutlu mücadelede yanımızda mısın?

Maşallah, Rabbim hepinizden razı olsun.

Değerli Kardeşlerim,

Biz hep işi hizmet, gücü millet bir kadro olarak sizlerin huzuruna çıktık, bugün de aynı anlayışla karşınızdayız. Ülkemizin 81 şehrinin her biri demokrasi ve kalkınma mücadelemizin hamdolsun şahididir. Söylediğimiz her sözün arkasında 20 yıllık bir müktesebat var, bunu en iyi bilen şehirlerden biri de Kayseri’dir.

Eğitimde şehrimize 5053 adet yeni derslik kazandırdık. İkisi devlet olmak üzere üç yeni üniversite kurduk.

Gençlik ve sporda 8022 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Gençlik merkezleri faaliyete geçirdik. Stadyum, spor salonları, yüzme havuzları gibi 48 spor tesisi inşa ettik.

Sosyal yardımlarda Kayserili ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 4 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta şehrimize 1607 yatak kapasiteli şehir hastanemizi yaptık mı? Yaptık mı? 20’si hastaneden oluşan toplam 57 adet sağlık tesisi kazandırdık.

Çevre ve şehircilikte TOKİ eliyle Kayseri’de 18 bin adet konutu sosyal donatı alanları, altyapısı ve çevre düzenlemesiyle tamamlayıp hizmete sunduk. Halen 1815 konutun yapımına devam ediyoruz. Kayseri’de toplam büyüklüğü 2,5 milyon metrekare olan dört millet bahçesi projemizden birini bitirdik, ikisinin inşasını devam ettiriyoruz. Melikgazi, Kocasinan, Develi, Hacılar, Talas ilçelerinde yaklaşık 5 milyon metrekare alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Ulaştırmada 83 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 565 kilometre ilaveyle 648 kilometreye ulaştırdık. Yapımı devam eden Develi-Yahyalı Yolunu, Pınarbaşı-Mersin Hududu Yolunu, Himmetdede-Organize Sanayi Bölgesi Bağlantısını, Sivas Ayrımı-Köprübaşı Yolundaki işleri bu yılsonuna kadar tamamlıyoruz. Develi ve Niğde istikametlerindeki yolların önemli bölümünü de seneye bitiriyoruz inşallah.

Tarım ve ormanda Kayseri’ye 11 baraj ve 4 gölet inşa ettik. 1 baraj, 1 gölet daha inşa ediyoruz. İnşa ettiğimiz sulama tesisleriyle Kayseri’de 490 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleriyle toplam 320 bin dekar zirai araziyi daha sulamaya açacağız. Kayserili çiftçilerimize yaklaşık 3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Sanayi ve teknolojide 2 teknopark, 14 ar-ge merkezi ve 2 tasarım merkezi kurduk. Kayserili iş insanlarımıza toplam 4 milyar lira tutarında prim teşviki verdik.

Gördüğünüz gibi, ne kadar özetlersek özetleyelim 20 yılda yaptıklarımız anlatmakla bitmiyor ve bitmez. İnşallah önümüzdeki yıllarda Kayseri’yi yeni ve daha büyük projelerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız ve temelini attığımız tesislerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Kayseri’mizin bu eserlerle buluşmasını sağlayan bakanlarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü tekrar tebrik ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.