Kayseri FEMAŞ Ankastre Fırın Üretim Tesisi’nin Açılışında Yapıkları Konuşma

23.07.2022

Sevgili Kayserililer,

Değerli İşçi Kardeşlerim,

FEMAŞ Metal Ailesi’nin Kıymetli Mensupları,

Hepinizi en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Ülkemizin önde gelen üretim merkezlerinden Kayseri Organize Sanayi Bölgemizde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sizlerin şahsında tüm Kayseri’ye, Kayseri’nin vefalı, girişimci insanlarına buradan selamlarımı gönderiyorum.

Kayseri’ye geldiğimiz andan itibaren bizi samimiyetle bağrına basan vatandaşlarımın her birine şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel atmosferde gönüllerimizi buluşturan, hasret gidermemize, hasbihal etmemize vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Sözlerimin hemen başında FEMAŞ Metal Sanayi’nin kurucusu, Kayserispor eski Başkanı Sayın Recep Mamur’u rahmetle yâd ediyorum. Şöyle hep birlikte gelin ruhuna bir Fatiha okuyalım.

Merhum Recep Mamur, çıraklıktan başladığı iş hayatını bugün Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan büyük bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak tamamlamış, gayretli, çalışkan, şehrine âşık bir insandı. Geçen sene Eylül ayında aramızdan ayrılan Recep Mamur’a bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine özellikle sabırlar diliyorum.

Bugün Kayseri’de yine açılışlarla dolu yoğun bir program geçiriyoruz. İlk olarak FEMAŞ’a ait Türkiye’nin en büyük ve en modern ankastre fırın üretim tesisini açmanın gururunu yaşıyoruz. Fabrikada yıllık 1,5 milyon adet ankastre fırın üretimi hedefleniyor. Bu önemli üretim tesisini Kayserimizle birlikte Türkiye ekonomisine kazandıran Mamur ailesini şahsım, milletim adına tebrik ediyorum.

Buradan Cumhuriyet Meydanı’na gidecek, hem bizleri bekleyen Kayserililerle kucaklaşacak, hem de yapımı tamamlanan bakanlıklarımıza, belediyelerimize, özel sektörümüze ait yatırımların toplu açılışını gerçekleştireceğiz. Böylece tek bir törenle toplam yatırım bedeli 30 milyar liraya ulaşan proje, eser ve yatırımı Kayseri’nin hizmetine sunmuş olacağız. Bunun yanında şehrimize ulaşımda çağ atlatacak Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı Projesinin de temelini atacağız. Hızlı tren hattımızın yatırım tutarı da 24 milyar liradır.

Açılışını ve temel atma törenini gerçekleştireceğimiz toplam 54 milyar liralık yatırımların Kayseri’mize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserleri şehrimize kazandıran kurumlarımız ile işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Dünyamız son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntılarından birini yaşıyor. Koronavirüs salgınıyla başlayan kriz, Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren çatışmalarla daha da derinleşti. Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki aşırı artışın tetiklediği küresel enflasyon, insanlığın öncelikli meselelerinden biri haline geldi. Bugün Amerika’dan Almanya’ya gelişmiş ülkelerin tamamı enflasyonun yanı sıra sağlık, enerji, gıda ve istihdam gibi sorunlarla boğuşuyor. Bu ülkelerin hemen hepsinde enflasyon oranları son 40-50 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dünyanın geri kalanını sömürerek, kendilerine bir refah ve güvenlik düzeni kuranlar ilk defa hayatın ve ekonominin gerçekleriyle yüzleşmeye başladı.

Salgın günlerinde vatandaşlarını adeta ölüme terk edenler, bugün giderek ağırlaşan hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında da aynı çaresizliği, aynı kayıtsızlığı sergiliyor. Bize senelerdir örnek gösterilen devletlerin küresel tehditler karşısında nasıl bocaladıklarını, rüzgârın önündeki yaprak misali nasıl sağa-sola savrulduklarını hep beraber görüyoruz.

Küresel ekonomide yaşanan bu fırtınadan maalesef biz de ister istemez etkileniyoruz. Döviz kurunda ve enflasyonda görülen tırmanma, bu etkilerin başında geliyor. Bu menfi gelişmelerin insanımızın günlük hayatında yol açtığı olumsuzlukları gayet iyi biliyoruz. Bir kısmı küresel dalgalanmalardan, bir kısmı bölgesel gerilimlerden, bir kısmı da içimizdeki tamahkârlardan kaynaklanan bu tabloyu düzeltmek için samimiyetle çalışıyoruz, çabalıyoruz. Milletimizin sıkıntılarının istismarını yapmaktan başka bir iş bilmeyenler, 5 yıldızlı lüks otellerin kral dairelerinde halkçılık oynarken, biz milletimizin derdine derman olacak tedbirler geliştiriyoruz. Salgın döneminde önceliğimizi insanımızın sağlığıyla birlikte işini de kurmasına verdik. Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadık. Her kesimden insanımıza geniş bir yelpazede verdiğimiz destek ve teşviklerle ekonominin çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. İşçisinden işverenine kadar her kesimden insanımızın yanında olarak hiç kimseyi muhannete muhtaç etmedik. Bugün de ekonomi politikalarımızı ve sosyal desteklerimizi bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz. Önceliğimiz, her insanımızın iş ve aş sahibi olması manasına gelen istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Bunun için yatırımı, üretimi ve ihracatı teşvik ediyoruz.

Hamdolsun daha yılın ilk yarısında ihracatta 126 milyar doları geçtik, yılsonunda inşallah 300 milyar dolara yakın bir değere ulaşacağız. Turizmde de beklentileri aşan bir hareketlilik yaşıyoruz. Şu anda İstanbul’umuzun otelleri ful dolu, Antalya hakeza öyle. Bu bir şeyi gösteriyor; Türkiye bir cazibe merkezi haline geldi. İhracatla beraber istihdamda da önemli bir ivme yakaladık. Öyle ki istihdamda tarihimizin en büyük rakamı olan 31 milyon sayısına yaklaştık. Tarımda açıkladığımız yüksek alım fiyatları ve desteklerle üreticilerimizin, çiftçimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Sabit ücretlilerin refah kayıplarını telafi etmek için asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz. Ocak ayında emekçilerimizin ücretlerinde yüzde 50 gibi tarihi bir artışa gitmiştik. Gelişmeleri göz önünde tutarak Temmuz ayında memur ve emekli maaşları ile asgari ücreti yeniden düzenledik. 2022 yılı Temmuz ayından itibaren uygulanacak asgari ücreti net 5 bin 500 olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu tekrar değerlendirecek, gerekeni yine yapacağız. Son 20 yıldır olduğu gibi Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nı kutlayacağımız 2023 senesinde de vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Denizi geçen Türkiye’yi derede boğma hesabı yapanların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmak için sizlerden destek istiyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Tabii bu başarılara en büyük katkıyı sunan şehirlerimizden biri de Kayseri’dir. Kayseri, özellikle sanayide yüz akımız, iftihar kaynağımız olan şehirlerin başında geliyor. Kayseri’de bulunan organize sanayi bölgelerimizde 75 bin emekçi kardeşim alın teri döküyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde insanlar sizlerin, Kayseri’nin ürettiği ürünleri kullanıyor. FEMAŞ Şirketimiz bugün dünyanın 130’u aşkın ülkesine ihracat yapıyor. Her ne kadar muhalefet Türkiye’yi saman ithalatçısı gibi göstermeye çalışsa da, Kayseri gibi şehirlerimizin de gayretleriyle Türk ekonomisi özellikle ihracatta tarihinin en parlak dönemlerini yaşıyor. İşte geçen yıl tek başına Kayseri 2 milyar 600 milyon dolar ihracat yaptı, inşallah bu sene 3 milyar doları geçecek.

Peki, bu rakam biz göreve geldiğimizde neydi biliyor musunuz? Sadece 352 milyon dolardı. 2002’den bu yana Kayseri ihracatını 7 kat artırmayı başardı. Benzer başarı hikâyelerine ülkemizin dört bir yanında şahit oluyoruz. Hakkâri’den Edirne’ye kadar 81 vilayetimizin tamamında fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor, işçilerimiz alın teri döküyor, nakliyecilerimiz ürün taşıyor. Allah aşkına şu Kurban Bayramı’nda caddelerin halini görmedik mi? Otomobillerden geçilmiyordu, nakliye tırlarından geçilmiyordu, bu bir şeyi gösteriyor; Türkiye’nin ekonomideki hareketliliğini, bereketini gösteriyor. Türkiye’yi sadece kendi sığ dünyalarından ibaret sananlar sabah-akşam yalan üretirken, sanayicisiyle, emekçisiyle, çiftçisiyle, tüccarıyla ülkemiz büyümeye, güçlenmeye devam ediyor.

Ekonomiyle beraber dış politika ve diplomaside de Türkiye’nin ağırlığı günden güne artıyor. Dün İstanbul’da bu noktada önemli bir başarıya imza attık. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz üzerinden ihracını temin edecek anlaşmanın imza törenini Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres’in de katılımıyla gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiğiyle küresel gıda krizinin aşılmasına anlamlı katkı sağlayacağız.

Rusya ve Ukrayna arasında barış tesis edilene kadar diplomatik çabalarımızı sürdürmekte kararlıyız. Liderler dâhil, her seviyede yaptığımız görüşme ve temasların müjdeli haberlerini çok uzak olmayan bir zamanda almayı ümit ediyoruz. Buradan, üretimin ve ticaretin merkezi Kayseri’den siyaset adı altında bozgunculuk yapan içimizdeki gafillere sesleniyorum; yalanla, dolanla, hokkabazlıkla siyaset yapmayı bırakın. Tüm mesainizi masabaşı oyunlarına harcamak, fildişi kulelerden ahkâm kesmek yerine, Ankara’nın dışına çıkın. İşçinin, esnafın, iş adamının arasına karışın. İşte Elazığ’da karıştınız, emekli memur hanım cevaplarını verdi. Ne dedi? Bak ben elimdeki torbayla evime gidiyorum, ben halimden memnunum. Siz içeriye cevap yetiştireceğinize, dışarıya cevap yetiştirin dedi.

Mesela gelin Kayseri’ye, Türkiye’nin son 20 yılda nereden nereye ulaştığını, sanayisinin hangi seviyelere çıktığını görün. Kayseri’de sanayicimiz üretim için yer bulamaz oldu. İnşallah yakın zamanda Kayseri’de hem mevcut İncesu Organize Sanayi Bölgesi’ni genişletecek, hem de yeni bir organize sanayi bölgesi kuracağız, böylece 7,5 milyon metrekarelik bir ilave organize sanayi alanı ortaya çıkartacağız. Bu alanda 1200 yeni fabrika kurulup faaliyete geçecek. Sadece bugün hizmete açacağımız fabrikaların ilave istihdam kapasitesi ne biliyor musunuz? 7200’ü buluyor. Yeni kurulacak fabrikalarla kısa sürede bu rakama 18 bin kişi daha ilave olacak. Kayseri’de desteklediğimiz KOBİ sayısı da her geçen gün artıyor. Son 20 yılda KOBİ’lerimize güncel rakamlarla 680 milyon liraya yakın destek sağladık. Kayseri’deki yatırımlar için düzenlediğimiz teşvik belgeleriyle 28,3 milyar liralık sabit yatırımın, 43 bin 500 kişilik istihdamın önünü açtık.

Teknoloji noktasında da Kayseri önemli bir noktaya geldi. Bizden önce Kayseri’de araştırma-geliştirme merkezi, tasarım merkezi ve teknopark yoktu. Bugün 13 araştırma-geliştirme ve tasarım merkeziyle 1’i inşaat halinde 2 teknoparkımız Kayseri’de katma değerli üretime katkı sunuyor.

Gördüğünüz gibi Kayseri’de sadece üretim ve istihdam için yaptığımız çalışmalar dahi anlatmakla bitmiyor. FEMAŞ gibi şirketlerimizin, sizin gibi emekçi kardeşlerimizin çabalarıyla Türkiye’yi önce 2023 hedefleriyle, ardından da 2053 vizyonuyla muhakkak buluşturacağız. Ne terör örgütlerinin alçak saldırıları, ne ülkemizi köşeye sıkıştırmaya yönelik dış baskılar, ne de içimizdeki kifayetsizlerin hezeyanları bizi yolumuzdan alıkoyamayacaktır. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken FEMAŞ Ankastre Fırın Üretim Tesisinin şehrimiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu tesisi Kayseri’mize kazandıran firma sahiplerini, burada ülkemizin gelişmesi için ter döken siz fabrika çalışanlarını şahsım, milletim adına canıgönülden tebrik ediyorum.

Sizleri bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.