Van'da Gençlik Buluşması’nda Yaptıkları Konuşma

11.06.2022

Sevgili Gençler,

Değerli Kardeşlerim,

Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.

Konuşmama başlarken önce Adana’da çok coşkulu, heyecan dolu o Gençlik Buluşması’ndan sonra tabii sabah üç tane şehidimizin haberini almak bizleri gerçekten üzmüştü. Onlar bizim unutamayacağımız şehitlerimiz. Gelin, önce onların ruhuna birer Fatiha okuyalım, ondan sonra programımıza başlayalım.

Teşekkür ediyorum, Allah kabul etsin.

Her şeyden önce gönüllerimizi bu güzel atmosferde buluşturan herkese teşekkür ediyorum. Bugün şehre ayak bastığımız andan itibaren bizleri coşku dolu bir süreçle havalimanından ta meydana kadar sevgiyle bağırlarına basan tüm Vanlı kardeşlerime şükranlarımı ifade ediyorum.

Gerçekten ben Van’a çok geldim, gittim ve bugün on binler Van’da gerek meydanda, gerek caddelerde, dönüşte bile aynı coşku, aynı heyecan hâlâ devam ediyordu. Bugün o coşkuyu, o heyecanı bizimle yaşayan Vanlı kardeşlerime şahsim, Partim, milletim adına en kalbi duygularla selam, sevgi, saygılarımı sunuyorum. Van’daki bu muhteşem görüntünün masa başında biliyorsunuz ısmarlama Türkiye fotoğrafları çizmeye çalışanlara ibret olmasını da temenni ediyorum. Tabii sözlerimin hemen başında toplu açılış töreniyle resmen hizmete aldığımız tüm yatırımların şehrimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

Bir süredir il ziyaretlerimizle vatandaşlarımızla kucaklaşmamızın akabinde özellikle gençlerimizle bir araya geliyoruz. Bugün de Van’da siz değerli genç kardeşlerimle bir aradayız. Gençlerimizin heyecanından, dinamizminden istifade ettiğimiz, adeta kendimizi yenilediğimizi, bundan dolayı da bu programlara çok çok farklı bir önem atfediyorum. Son bir yılda Van’la birlikte 22. Gençler Buluşmamızı gerçekleştirmiş oluyoruz. Hani birileri diyor ya; AK Parti’nin gençlerde tabanı yok, falan diye, buyurun gençler burada. Şu anda bizim gençlerde hiçbir partiyle mukayese edilemeyecek üye sayısına sahibiz. Eyüp, bizim şu anda üye sayımız ne oldu? Şimdi 1,5 milyon Partimizin sadece Gençlik Kolları olarak üyemiz var. Tabii tümünü aldığımız zaman, şu anda üye sayımız yaklaşık 11,5-12 milyona ulaştı. Fakat bizim tabii Kadın Kolları’nda da üye sayımız çok yüksek, yani orada da şu anda 3,5-4 milyon şu anda kadınlarda üye sayımız var. Tabii Erkan Bey’in pek hoşuna gitmedi bu, ben tabii biraz istikrarlı konuşuyorum, o da 5-5,5 falan diyor. Ve bütün bu üye sayılarıyla diğer partilerin tamamını toplayın, bizim partimizin üye sayısına ulaşamazlar. Ama şimdi ben buradan ekranları başında bizi izleyen bütün AK Partili kardeşlerime sesleniyorum, üye kardeşlerime sesleniyorum; her biriniz birer üye daha yapsanız bu 11,5 ne olur? 23 olur. 23 milyona zaten çıktığın anda bu 2023’ün nesidir? Habercisidir. Ben şu anda burada görüyorum, diyorum bu işi bitirdiniz zaten. Şurada bir sene var. Bazıları çok merak ediyor, Bay Kemal, diyor ki; seçim tarihini açıkla. Ya neyi açıklayacağım, seçimin tarihi belli. Ne zaman? Önümüzdeki yılın Haziran’ında seçim var. Ama bu ikide bir göreceksiniz diyor, Kasım’da seçim var. Bay Kemal, Kasım’da seçim yok, seçim önümüzdeki yılın Haziran’ında, kendini oraya hazırla. Sen önce aday mısın-değil misin, onu bir açıkla. Ya adaylığını açıkla, eğer sen aday değilsen adayını açıkla. Ama bunun her ikisi de şu anda yok. Ve şu anda 6’lı masa ne yapacağını şaşırmış vaziyette, bizim böyle bir derdimiz var mı? Yok. Ve biz yola şu anda Sayın Bahçeli ve ekibiyle beraber Cumhur İttifakı olarak yürüyoruz.

İşte biliyorsunuz dün, evvelsi gün neredeydik? Efes-2022 Tatbikatındaydık, birlikte oradan bir yerlere mesaj verdik, nereye verdiğimizi anlıyorsunuz değil mi? Onlar da anlamış olacaklar ki hemen bir toplantı yaptılar üçlü, onlarınki 6’lı masa değil 3’lü masa. Bir momentum açıkladılar, bu momentumla da artık bundan sonra Türkiye’nin aleyhinde herhangi bir açıklama-konuşma yapmayacağız. Bana da Dışişlerinden arkadaşlar; böyle böyle, bu konuda söyleyecek bir şeyiniz var mı? Söyleyeceklerimizi biz zaten söyledik, dolayısıyla yeni söyleyeceğimiz bir şey yok. Biz adamın lafına inanırız, adam olmayanın değil. Seni ben Vahdettin Köşkü’nde ağırlayacağım, yemek ikram edeceğim ve o yemekte seninle bir şeye varacağız, mutabakata; bundan böyle biz direkt olarak ikimiz konuşalım, aramıza üçüncü kişileri sokmayalım. Tamam, aradan 15 gün geçti, 20 gün geçti, sen gidiyorsun Amerika’ya, Amerika’da Senato’da kalkıp Türkiye’nin aleyhinde konuşma yapıyorsun, F16’larla ilgili konuşma yapıyorsun. Yemezler Miçotakis, yemezler. Her şeyden önce bu milletin mayası öyle dalgaya-malgaya gelmez. Biliyorsun bu dalga-malga filan falan bunları geçmişte ataların senin çok iyi bilirler, tekrar yeniden bunları yenilemeye kalkmayın, faturası ağır olur. 5+4 üsler kuruldu, ne kurarsanız kurun. O kurulan üsleri ne için yaptınız filan diye sorduğumuz zaman verdikleri cevap çok manidar; Ruslara karşı diyorlar. Ya Ruslara karşı diyorsunuz da Ukrayna’ya karşı Rusların karşısında ne yaptınız, Ukrayna’nın yanında durabildiniz mi, Ukrayna’ya destek verebildiniz mi? Her şeyleri yalan.

Bu Batıya güven olmaz. Batının alacaksan ilmini alırsın, sanatını alırsın, ama siyasette Batının siyasetine güven olmaz. Bunlar bizi Avrupa Birliği’nde bile işte sene 63, o günden bugüne ne yapıyorlar? Hâlâ oyalıyorlar. Ne zaman başladı? Aslında 59’da başladı, ama o gün bugün hep oyaladılar. Niye? Ya bunlarda yalan aman Yarabbi, almış başını gidiyor. Dürüstlük yok bunlarda. Dürüstlük bizim milletimizde var.

Ve şimdi biz Van’la birlikte 22. Gençler Buluşmamızı gerçekleştirmiş oluyoruz. Sizlerle ayrıca tabii iftihar ediyorum. Adana’da yaptığımız Gençlik Şöleni ile hem katılım, hem coşku bambaşka idi. Hem stadyumun içinde, hem dışarıda hamdolsun 100 bini aşkın genç orada bir araya gelmişti.

Tabii biliyorsunuz bir de Fetih Şöleni’ni İstanbul’da yaptık, Fetih Şöleni’yle de resmi rakamı veriyorum, 560 bin kişiyi Atatürk Havalimanı’nda topladık. Ve muhalefet Maltepe’de bir araya geldi, onun resmi rakamını da vereyim size, 106 bin kişi. Nereden nereye, görüyorsunuz.

İnşallah sizlerin gayretleriyle, gayretlerimizle 2023 bu ülkede yeni bir kırılma olacak, ama sizden büyük gayret istiyorum. Siz bu konuda bütün üniversitelerdeki arkadaşlarınızla münasebetlerinizi sıkı tutarsanız yoğun çalışacağız. Arkadaşlarımızla beraber bu yoğunluğumuzu devam ettireceğiz. Asla şöyle bir yorgunluk, böyle dargınlık, bunların hiçbirisi bize yakışmaz. Dargınlık varsa hemen barışacağız, çünkü bizde dargınlık-margınlık olmaz. Önümüzde Kurban geliyor, Kurban Bayramı’yla beraber dargın kimler varsa hepiniz barışacaksınız ve yolumuza da öyle devam edeceğiz. Çünkü gençler için çalışan, gençlerle yürüyen bir parti olarak bundan sonra da her fırsatta sizlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Çünkü biz gençlere salt seçmen nazarıyla bakmıyoruz.

Sevgili Gençler,

Biz bu ülkede iktidara yürürken o zaman seçme ve seçilme yaşı neydi? 30’du öyle aldık. 30’da aldığımız seçme ve seçilme yaşını önce 25’e, sonra 18’e kim indirdi? Biz indirdik. Biz diğer siyasi partiler gibi gençleri sadece seçim sandığı ufukta belirlenince hatırlamadık. Gençleri yoldaşımız, yol arkadaşımız, geleceğimizin teminatı olarak gördük. Siyasete ilk adımını gençlik kollarında atmış bir kardeşinizim ben, bunların içinde böyle birisi yok. Hiç birisinin böyle bir geçmişi yok. Altılı masadakilerin hepsini alın bunların hiçbirisinin böyle bir geçmişi yok. Ama bu kardeşinizin bu yola böyle koyuldu. Siyaset arenasındaki tüm mücadelemi hep gençlerle birlikte verdim, gençliğimde verdim.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na bu sürece şöyle bir baktığımız zaman da siyasi hayatımızın her safhasında gençlerle birlikte olduk. Vesayete terör örgütlerine, yerli ve yabancı şer odaklarına karşı yürüttüğümüz tüm mücadelelerimizde ben gençlerimizi hep yanımda buldum. Gezi olaylarında ağaç ve çevre bahanesiyle sokaklarımızı karıştırmak istediklerinde gençlerimiz yine bizimle beraberdi.

17-25 Aralık girişiminin gölgesinde yapılan yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gençlerin tercihi yine biz olduk. 15 Temmuz darbesinde doğrudan canımıza kast ettiklerinde yanımızda yine gençler vardı. Sadece bir telefon mesajıyla tüm gençlerimize seslendim, tüm milletime seslendim ve o gece bütün gençler Atatürk Havalimanı’nı doldurdular. Bay Kemal de FETÖ’nün adamlarının korumasında tankların arasından Bakırköy Belediyesi’ne gitti. O kahvesini yudumlarken, biz milletimizle beraberdik aramızdaki fark bu.

Ekonomimizi çökertmeye yönelik hamleleri gençlerimizle birlikte boşa çıkardık. Türkiye’yi eli kanlı terör örgütleri marifetiyle esir alma teşebbüslerini yine sizlerle beraber hezimete uğrattık. Son 20 yılda girdiğimiz 15 seçimin tamamında bu ülkenin siz yürekli, cesur gençlerinin teveccühüne, desteğine mazhar olduk. Sizler sosyal medya mecralarında anket adı altında ortaya sürülen manipülasyon araçlarında verilmek istenen havaya sevgili gençler hiç bakmayın. Son 20 yıldır olduğu gibi, bugün de Türk siyasetinde gençlerin en çok tercih ettiği parti biziz. Cumhurbaşkanlığı tercihinde de aynı tablo geçerlidir. Rabbime bana sizler gibi yol ve kader arkadaşları verdiği için hamt ediyorum.

Sevgili Gençler,

Gençlik kollarımızın sadece son 1 yılda bakın burası çok önemli, 250 bin yeni üye yapması gençlerle aramızdaki bağın gücünü ortaya koyuyor. Bu ülkenin gençlerinin ezici çoğunluğu hâlâ geleceklerini nerede görüyor? Bizde görüyor. Gençlerimiz bize güveniyor, ama biz de gençlerimize güveniyoruz. Partimizin gençlik kollarında görev alan isimlerle, aradan geçen yıllarla birlikte meclisten kabineye, parti yönetiminden bürokrasiye kadar her yerde mesai arkadaşlarımız olarak yolumuza devam ediyoruz. Bunun için gençlerle aramıza girmeye kalkan siyasi affınıza sığınıyorum, çaylaklara diyoruz ki, siz gidin kumda oynayın. Hani serde biraz da Kasımpaşalılık var ya. Gençlerin oylarını çantada keklik gören muhterislere diyoruz ki, hesaplarınızı bir kez daha gözden geçirin. Şahsımızla gençlerimiz arasındaki muhabbeti sorgulayanlara diyoruz ki, siz ilk önce bu ülkenin gençlerinden gidin de bir özür dileyin. Daha düne kadar 18 yaş düzenlemesini kendi çocukları için getirdiler diyen siz değil miydiniz ya? Daha düne kadar 18 yaşında milletvekili mi olur diyerek 16 Nisan Anayasa Referandumuna karşı çıkan siz değil miydiniz ya? Daha düne kadar Meclis’i çoluk çocukla dolduracaklar iddiasıyla ortalıkta gezinen siz değil miydiniz ya? Şimdi çıkmış bizim gençlerimizle gönül bağımızı sorguluyor, gençlerle ilgili ahkâm kesiyor, laf söylüyorsunuz. Riyakârlıklarla dolu geçmişinize bakmadan birde çıkmış bizim gençlikle ilgili politikalarımızı eleştirmeye cüret ediyorsunuz. Halbuki Türkiye’de son 20 yılda gençlere en çok yatırımı yapan gençlerimizin hayat standardını en fazla artıran kadro biziz.

Gençlerin eğitimden iş hayatına her alanda önündeki engelleri kaldıran hükümette biziz. Siyaseti gençleştiren, seçme ve seçimle yaşını 18’e indirerek, siyasette gençlere hak ettiği değeri veren yine biziz. İnşallah gençlerimizin mevcut sıkıntılarını da yine biz çözecek, dertlerine yine biz derman olacağız. Kimsenin üç günlük siyasi ikbali uğruna bu ülkenin gençlerini bozuk para gibi harcamaya kalkmasına müsaade etmeyeceğiz.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Bu düşüncelerle sizlerle beraber olmaktan duyduğum bahtiyarlığı tekrar ifade etmek istiyorum ve gençlik kolları başkanımız Eyüp kardeşimize teşekkür ediyorum. Emeği geçen tüm kardeşlerime şahsım, partim adına ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Böyle güzel bir mekânda arkamızda görüyorsunuz Van denizi var Van Gölü demeyin ha Van Denizi var. Sırtımızı Van Denizi’ne dayadık, yasladık, şimdi sizlerle sohbete başlıyoruz.