Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan’ın Seçkin Gözlemci Günü’nde Yaptıkları Konuşma

28.05.2022

Sayın Cumhurbaşkanı, Aziz Kardeşim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sevgili Gençler,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbet de selamlıyorum. Can Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nde sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını, ne kadar değerli olduğunu çok iyi bilen bir milletin evladı olarak, Bağımsızlık Günü’nüzü can-ı gönülden tebrik ediyorum. İstiklal ve istikbal yolunda verdiğimiz şanlı mücadeleleri şahadetleriyle taçlandıran kahramanlarımızı rahmet ve hürmetle yâd ediyorum. Rabbim aziz şehitlerimizin ruhların şad, mekanlarını cennet eylesin. Rabbim bizleri de şehitlerimizin kutlu ve mübarek yolundan ayırmasın.

İki hafta önce Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını Aziz Kardeşim Sayın Aliyev’le birlikte gerçekleştirmiştik. Bugün ise küleği sert, insanı mert bu güzel Başkentte, Bakü’de bir başka tarihi buluşmaya yine birlikte imza atıyoruz. Kıymetli Kardeşim İlham Aliyev’in şahsında can Azerbaycan’ın mümtaz halkına, samimi misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.

Hazar’ın incisi Bakü’de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar Hocamıza bu gurur günümüzde heyecanımızı paylaştığı için yine şansım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bad-ı Küba’dan, yani rüzgârların şehri güzel Bakü’den, Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte mücadele ettiği toprakların her karışına, Natavan’ın gazelinin işitildiği ovalara, şehidimiz Hüdayar kardeşimizin türkü söylediği diyarlara, Gence’ye, Şuşa’ya, Fuzuli’ye, Laçin’e, Azerbaycan’ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bir kez daha burada vücut bulan ebedi ve ezeli kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin.

Değerli Kardeşlerim,

Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin yeniden tesisinin 30. yıl dönümünü büyük bir gururla idrak ediyoruz. Ortak tarihimizden aldığımız ilhamla aramızdaki dostluk ve muhabbeti daha da sağlamlaştırıyor, birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne kadar diplomatik münasebetlerimiz 30 sene önce kurulmuş olsa da, kader birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır. 1915’te Çanakkale’de, 1918’de Gence’de, Bakü’de ve Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak mücadelemizde tekrar beraber olmuştur. Aramızdaki muhabbetin gücünü, Merhum Bahtiyar Vahapzade’nin o güzel dizeleri ile şu şekilde ifade etmek isterim:

Bir ananın iki oğlu.

Bir amacın iki kolu.

O da ulu, bu da ulu.

Azerbaycan Türkiye.

Dinimiz bir, dilimiz bir.

Ayımız bir, yılımız bir.

Aşkımız bir, yolumuz bir.

Azerbaycan Türkiye.

Evet, bizler melali de, sevinci de bir olan, sözde değil, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız. Göklerde nazlı nazlı dalgalanan hilallerimiz gibi, bizler aynı inancı paylaşan asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Anadolu gibi burası bizim de toprağımızdır. Tıpkı Türkiye gibi burası bizim de vatanımızdır. Tıpkı doğduğumuz yerler gibi burası bizim de öz yurdumuzdur. Aynı şekilde Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur.

Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevdasını kim söküp atabilir? Kardeşler arasına kim mesafe koyabilir? İki kardeşi hangi hudut ayırabilir? Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir?

Ellerin yurdunda çiçek açarken,

Bizim il’e kar geliyor gardaşım.

Bu hududu kimler çizmiş gönlüme?

Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.

Evet, biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak, bugün burada birlikteyiz. Batı’dan Doğu’ya kadar nerede bir gardaşım varsa, orası bizim evimizdir, yurdumuzdur, gönül coğrafyamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye Azerbaycan olarak bu anlayışla ilişkilerimizi hamdolsun önce stratejik ortaklığa, geçtiğimiz yılda Şuşa Beyannamesi’yle stratejik müttefikliğe çıkardık.

Enerjiden kültüre, savunmadan ticari, ekonomik ve beşeri münasebetlere uzanan geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduk. Burada Selçuk kardeşime, Abisine, Bayraktar Ailesine özellikle bu Akıncı zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul’dan buraya nonstop uçmak suretiyle o da bir rekora imza attı. Tabii çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak, bunları da yaşayacağız, bunları da inşallah göreceğiz. İlham kardeşimin de eşsiz katkılarıyla ikili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. İstikbalimizin teminatı olan gelecek nesillerin ülkelerimiz arasında her alandaki örnek işbirliğini daha da ileri götüreceğine inanıyorum. Ziyaretimin Azerbaycan’ın kadim şehri Şuşa yılında gerçekleşiyor olması da ayrıca anlamlıdır. Sizlerden aziz şehitlerimizin şanlı mirasına gerektiğinde canınız pahasına sahip çıkmanızı bekliyorum.

Sevgili Gençler,

Bugün buraya aramızdaki muhabbetin nişanesi olarak geniş bir heyetle geldim. Her birinize, kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamını getirdim. Sizlere can Azerbaycan deyince, Karabağ deyince yüreğinde fırtınalar kopan 85 milyonun selamını getirdim. Sizlere ellerini semaya her açtığında Azerbaycan’ın huzuru ve esenliği için dua eden Türkiye’deki kardeşlerinizin selamını getirdim. Sizlere Azerbaycan türküleriyle sevinen, Azerbaycan ağıtlarıyla hüzünlenen milyonlarca dostunuzun, kardeşinizin selamını getirdim. Sizlere bölgesinde istikrar abidesi olarak yükselen Azerbaycan’la birlikte dayanışmamızın özellikle ifadesi olan şu canlı toplulukla birlikte evet, geleceğe zafer dolu heyecanla, coşkuyla yürümenin anlam ve manasını getirdim. Karşılaştığı onca haksızlığa, hukuksuzluğa rağmen diplomaside, ekonomide, kültürde, destan yazan Azerbaycan’la iftihar ediyoruz.

Kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliğinde can Azerbaycan’ın emin adımlarla aydınlık bir geleceği yürüdüğünü memnuniyetle görüyoruz. Sizlere bu sene doğumunun 130. Sene-i devriyesinde rahmetle andığım Azerbaycan’ın milli şairi Ahmed Cevad’ın şu sözleri ile seslenmek istiyorum:

Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var,

Ne vahtacan çiynizimde gezecek yağılar.

Ne kadar ki, hakimlik var, mahkumluk var, men varam,

Zulme karşı isyankâram, ezilsem de susmaram.

Evet, biz haksızlık karşısında susanlardan olmadık, olmayacağız. Bu vesileyle evet Haydar Babamızı da rahmetle yâd ediyorum, mekânı cennet olsun. Biz baskıyla, tehditle, korkutulanlardan olmadık, asla olmayacağız. İşgale ve haksızlığa karşı her ortamda doğru olanı söylemekten, meşru davamızı savunmaktan yeri durmadık, durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımızda yoktur, olmayacaktır.

Çünkü biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değil, tarihiyle, kültürüyle, medeniyet değerleriyle büyük bir milletin evlatlarıyız. Nerede bir zulüm varsa, hukuksuzluk varsa, adaletsizlik varsa sesini yükselten, tüm hücreleriyle karşı çıkan yürekli bir milletin mensuplarıyız. Karabağ Zaferi milletimizin kahramanlık destanlarının en son örneğidir.

Aziz kardeşim Muzaffer Ali Başkumandan Sayın Aliyev’in kararlı duruşu sayesinde Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin yiğit mensupları Karabağ’da eşine az rastlanır büyük bir zafere imza atmışlardır. Şurası çok hassas: 44 günlük vatan muharebesi akıl, teknoloji ve cesaret bir araya geldiğinde neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu süreçte Azerbaycan’la paylaştığımız savunma sanayi ürünlerimizin başarısına bütün dünya şahit olmuştur. Savunma sanayi ürünlerinde geldiğimiz yer önemlidir, ama henüz önümüzde kat edilecek çok mesafe vardır.

Her hususta olduğu gibi savunma sanayinde de gençlerimizin birikimine, enerjisine, azmine, gayretine güveniyoruz. TEKNOFEST işte bu güvenin sembolü bir etkinliktir. Bugün TEKNOFEST’i yurt dışında ilk defa can Azerbaycan’da düzenlemenin heyecanını ve haklı gururunu sizlerle paylaşıyoruz.

Azerbaycan gençliğinin becerilerini, yeteneklerini sergilemesi ve geliştirilmesi için burası önemli bir platform özelliği taşıyor. TEKNOFEST yarışmalarında çalışmalarıyla dereceye giren siz gençlerimiz, yarının insansız hava araçlarını, yapay zekalarını, dijital teknolojilerini üreten ve geliştiren bilim insanları olacaksınız. Azerbaycan’la birlikte daha nice projelerde gençlerimize yeni ufuklar açmayı ve milli teknoloji hamlemizi birlikte gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.

TEKNOFEST Azerbaycan’da Türk Devletleri Teşkilatı’ndan davetli misafirlerimizin de yer alması bahtiyarlığımı daha da artırıyor. Türk dünyasının en yeni teknolojileri üretecek genç nesillerle çığır açacak atılımlar gerçekleştireceğine yürekten inanıyorum. TEKNOFEST kuşağı, bugüne kadar Türkiye’de son derece güzel projelere imza attı. Azerbaycan’da da aynı başarıyı yakalayacağımızdan şüphe duymuyorum. Türk Devletleri Teşkilatı’nın da bu tür platformlarda temelleri atılacak yeni ve daha büyük iş birlikleriyle ortak geleceğimizde daha etkin bir konuma erişeceğine inanıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı, Değerli Kardeşim,

Sevgili Gençler;

Meclislerimizde onayladığımız Şuşa Beyannamesi’nde belirttiğimiz üzere savunma sanayi alanında ortak araştırma ve üretim faaliyetleri gerçekleştirilmesi yönünde gayretlerimiz kararlılıkla sürüyor. Her alanda olduğu gibi uzay ve havacılık alanında da Azerbaycan’la yakın iş birliği içinde olacağız.

Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında kardeş ülkelerimizdeki uzay ajansları ve ilgili bakanlar bir araya geliyorlar. Vakit artık bu topraklarda başarı, barış ve kalkınma hikayesi yazmanın vaktidir. Maziden ve geçmişte yaşadığımız acılardan ders çıkartarak, bölge halkları olarak hep birlikte geleceği inşa etmemiz gerekiyor.

Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan’ın yanındayız. Bölgesel barış ve istikrar adına Aziz Kardeşim Aliyev’in Ermenistan’la kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü biçimde destekliyoruz. Azerbaycan’ın her alanda inkişaf yolunda sergilediği başarılara bizzat şahitlik ediyorum. Karabağ ve Doğu Zengezur’da Türkiye’nin de yer aldığı yeniden imar ve ihya süreciyle büyük dönüş için sürekli şartlar oluşturuluyor. Atalarımızın dediği gibi, ne ekersek onu biçeriz.

Biz yıllardır mayın döşenen bu topraklara artık gelişmenin, kalkınmanın, refahın, barışın tohumlarını ekiyoruz. Karabağ’ın dünyaya açılan kapısı Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nı geçtiğimiz yıl Kardeşim İlham Bey’le birlikte açmıştık. Şimdi sırada Zengilan ve Laçin’deki havalimanı projeleri var. Ağdam Sanayi Parkı ve Araz Vadisi Ekonomik Bölgesi de işgalden kurtarılan topraklardaki potansiyelden istifade edilmesine imkân verecek. Bu bölgelerde önümüzdeki dönemde akıllı kentler, bunların kurulmasına ilişkin projelerde birlikte çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.

Aziz kardeşimin de belirttiği üzere, bölgemizde yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir. Hedefimiz, kalıcı barışın tesisi, güvenin ve iyi komşuluk ilişkilerinin kurulması, kalkınmanın hızlanmasıyla bölgemizde istikrarın perçinlenmesidir. Bu hedeflerimizin hayata geçirilmesi için Azerbaycan’la yakın dayanışma, temas ve koordinasyonumuzu sürdüreceğiz. Mevla yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu düşüncelerle bu güzel festivalin gerçekleşmesinde katkısı bulunan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. TEKNOFEST Azerbaycan’ın kardeş ülkelerimize bir kez daha hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bu güzel festival için Azerbaycan makamlarının yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile T3 Vakfı Yönetimi’ne, katılımcı gençlerimize ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.