Adana’da Halka Hitapları

21.05.2022

Çok Değerli Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerin şahsında 81 vilayetimizin tamamındaki gençlerimizi gönülden selamlıyorum. Maşallah, bugün Adana gerek stadın dışında, gerekse içerisinde bir başka güzel. Bugün Adana bir başka heyecanlı, bir başka coşkulu. Sizler bugün görüyorum ki kabınıza sığmıyorsunuz. Ahde vefasınız, sınır ve mesafe tanımayan aşkınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buradan Adana’ya ayak bastığımız andan itibaren bizi hasretle bağrına basan tüm kardeşlerime, Adanalılara şükranlarımı sunuyorum.

Tarımın, bereketin, yüreklerimizi ısıtan güneşin şehri Adana’yı biz bir başka seviyoruz. Biz bu şehrin yiğitliğini, cesaretini seviyoruz. Biz bu kadim şehrin söz konusu millet ve millet ve memleket olunca hep en ön safta olan vatanperver insanlarını seviyoruz. Hani o güzel Adana türküsünden ilhamla diyoruz ki; “Ağam Adanalı, canım Adanalı, ben sana yandım kibar Adanalı.” Oldu mu?

Rabbim stadyumlara sığmayan şu muhabbetimizi daim eylesin. Rabbim yol arkadaşlığımızı, dayanışmamızı, ilelebet kaim eylesin.  Son 20 yılda ne Adana’yla, ne de diğer şehirlerimizle aramıza kimsenin girmesine izin vermedik. Başkaları gibi seçimden seçime vatandaşın kapısını çalanlardan, halini hatırını sorunlardan asla olmadık. Başbakanlığımızdan itibaren sizlerin sadece dertlerini, sıkıntılarını değil, sevincini, mutluluğunu da paylaştık. Her fırsatta şehirlerimizi ziyaret ettik, gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızla hasbihal ettik, hasret giderdik, ahdimizi ve kavlimizi yeniledik. Sandıktan çıkan netice olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan ilk günkü aşkla şehirlerimize hizmet götürdük.

Adana’yı da bölgesiyle beraber tüm Akdeniz’in parlayan yıldızı haline getirmek için şehrimizin dört bir yanını eserlerle, devasa yatırımlarla donattık. Unutmayın, eğer yorulmuyorsak, aşkınan koşan yorulmaz. Bugün de aynı hissiyatla, aynı hassasiyetle hareket ediyoruz. Biz bu millete aşığız ve aşık olduğumuz için de dağları delerek bu yola devam ediyoruz. Ferhat gibi, Ferhat Şirin’e aşıktı, ne yaptı? Dağları deldi ve Şirin’e ulaşmak için engel tanımadı.

Birileri gençlerimizi kısır kavgalarına alet etmek isterken, biz 81 vilayetimizin gençleriyle birlikte buradan kardeşlik mesajları veriyoruz. Birileri nefret ve öfke diliyle konuşurken, biz tüm Türkiye’ye, Hacıbektaş’ın, Yunus Emre’nin, Pir Sultan’ın, Ahmed-i Hani’nin sevgi diliyle konuşuyoruz. Gelin canlar bir olalım, sevelim, sevilelim diyoruz.

Sırtını emperyalistlere, onların temsilcilerine dayayan muhterislerin, üç günlük ikballeri uğruna bu ülkenin gençlerini bozuk para gibi harcamasına müsaade etmeyeceğiz. Gençlerimizin arasına nifak sokulmasına, fidan gibi delikanlılarımızın heba edilmesine kesinlikle rıza göstermeyeceğiz. Ezeli ve ebedi kardeşlerimize halel getirmeyecek, bizi ayırmaya çalışanlara meydanı asla terk etmeyeceğiz. Her karış toprağında bir şehidin yattığı bu mübarek vatanı kavgadan, kaostan medet uman kan tüccarlarının insafına bırakmayacağız.

Sevgili Gençler,

Bizim siyasetimizde kışkırtma, tahrik, gençleri sokağa dökmek yoktur. Bizim siyaset anlayışımızda milleti düşmanlaştırmak, milleti kutuplaştırmak yoktur. Biz nefreti, öfkeyi, husumeti körükleyen değil, sevgili, hoşgörüyü, kardeşliği, kucaklaşmayı öne çıkaran bir siyasi geleneğin mensuplarıyız.

Bugün buraya sadece sizlerle kucaklaşmaya gelmedik, aynı zamanda raf ömrü tükenmiş, bayat senaryolarla milletimizi bölmeye heveslenen siyaset simsarlarına da net bir mesaj vermek için geldik. Türkiye’nin geleceğine kimsenin ipotek koyamayacağını bir kez daha güçlü bir şekilde haykırmak için geldik. Milletimizin çelikten iradesine zincir vurulamayacağını dost-düşman herkese ilan etmek için geldik. Şu anda ben hanım kardeşlerimin bu heyecanını gördükçe, bu coşkusunu gördükçe gençlerimizin, bu heyecanını gördükçe diyorum ki, 2023 için hazır mıyız? Hazır mıyız? Gümbür gümbür geliyor muyuz? Eyvallah.

Gençlerimizin hayallerine set çekilemeyeceği gerçeğini kimi müflis siyasetçilerin alınlarına kazımak için geldik. Dışarıdan kulaklarına üflenen suflelerle siyasetçilik oynayan çapsızlara buradan sesleniyorum, biz bu ülkeyi sokakta bulmadık. Meydanı, sokak terörünü yeniden harlamak isteyen müstevlilere bırakmayacağız. Biz bu ülkeyi birilerinin ihsanıyla kurmadık, emperyalistlere taşeronluk yapanların kirli emellerine teslim etmeyeceğiz. Gerektiğinde 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi göğsümüzü tanklara, ölüm kusan silahlara siper edecek, ama istiklal ve istikbalimize asla leke sürdürmeyeceğiz.

Her bir gencimizi, aydınlık yarınlarımızın teminatı olan her bir evladımızı bağrımıza basacak, koruyacak, kollayacağız. Son 20 yıldır olduğu gibi 2023’e giden kritik süreçte de 85 milyonun tamamını kardeşimiz bilecek, geleceğine omuz omuza yürüyeceğiz. Başkaları yönünü nereye dönerse dönsün, bizim milletimizden, milletimizin derin irfanından başka pusulamız yok. Bizim ne kavga siyasetine kurban edilecek, ne de küresel güçlerin hesaplarına peşkeş çekilecek tek bir evladımız yok.

Her gün minarelerinden beş vakit Ezan-ı Muhammedilerin yükseldiği bu cennet ülke bizim yurdumuz, vatanımız, en değerli varlığımızdır. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Boşnak’ıyla, Arnavut’uyla 85 milyonun her bir ferdi bizim özbeöz kardeşimizdir. Kökeni, meşrebi, mezhebi, siyasi tercihi ne olursa olsun bu ülkenin gençlerinin tamamı bizim evladımızdır. Burası kardeşliğin şehri, inşallah bugün bu kutlu mesajların tüm ülke sathına dalga dalga yayıldığı bir mecraya dönüşecek.

Hazır mısınız? Gür sedayla.

Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız... İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız… Türkiye’nin gençleri burada sergiledikleri dayanışmayla kalpleri nasır tutmuş, gözlerini kin ve nefret bürümüş malum çevrelere de hak ettikleri cevabı verecekler.

Türkiye olarak her alanda önder, öncü ve lider olabilmemiz için bu kardeşlik ikliminin korunmasına ihtiyacımız var. Ülkemizi Cumhuriyetimizin 100. yılında tüm dünyanın gıptayla baktığı bir yer haline getirebilmemiz için sizlerin muhabbetine ihtiyacımız var. Milletimizi hayalleri ve hedefleriyle buluşturabilmemiz için gençlerimizin kucaklaşmasına ihtiyacımız var; buna hazır mıyız?  O zaman tekrar… Bir olacağız... İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Bizi ayırmaya, biz bölmeye çalışanlara karşı her zaman diri olacağız…

AK Parti Gençlik Kollarımızın öncülüğünde düzenlenen bu muhteşem şölenimizin Türk siyasetine damga vuracağına, inşallah yeni bir dönemin müjdecisi olacağına inanıyorum. Heyecanımızı artıran, irademizi güçlendiren, millete ve memlekete hizmet sevdamızı perçinleyen bu buluşmada emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Kardeşliğini yücelttiğiniz, bizlere umut aşıladığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, dosta güven veren, düşmana korku salan şu muhabbetimizi daim eylesin diyorum. Ve dua ediyorum, ya Rabbi, bu kulunu bu millete görevlendirdiğin için sana sonsuz hamdüsenalar olsun.

Sağ olun, var olun, kalın sağlıcakla.