“Spor Aşkı Engel Tanımaz” Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

12.05.2022

Bakanlıklarımızın Değerli Mensupları,

Kıymetli Sporcularımız,

Sevgili Öğrenciler,

Saygıdeğer Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, milletin evine, bu gazi mekâna hepiniz hoş geldiniz. Engelli kardeşlerimizin, özellikle de sporcularımızın bu özel gününde sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımıza, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bu güzel buluşmaya vesile oldukları için şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Sözlerimin hemen başında buradaki kardeşlerimle birlikte tüm engelli vatandaşlarımın Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum. Engelli kardeşlerimiz hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek oluyorlar. Özellikle son dönemde engellilerimiz sporun farklı branşlarında dünya çapında iftihar verici başarılara imza atıyorlar.

Aramızda bulunan ve her biri birer cesaret timsali olan engelli kardeşlerimizi mücadeleleri, gayretleri, emekleri için özellikle milletim adına tebrik ediyorum.  Buradaki sporcu kardeşlerimizin şahsında şanlı bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran tüm sporcularımıza ülkem ve milletim adına teşekkürlerimi iletiyorum. Engelli kardeşlerimizin hayata dört elle sarılmalarından aldığımız ilhamla biz de Rabbimizin hepimize birer emaneti olan engellilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürebilmeleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz ve kaçınmayacağız.

Her fırsatta ifade ettiğim gibi, hangi kökene, inanca, kültüre, sosyal statüye sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Gerek, insanı yaşat ki devlet yaşasın, buyuran kadim kültürümüz, gerekse anayasamızda yerini alan sosyal devlet ilkemiz, bize adil olmayı, eşit davranmayı, insanlar arasında ayrım yapmamayı emretmektedir. Bizim siyaset ve devlet anlayışımızda hiç kimse insani vasıflarından, doğuştan gelen özelliklerinden dolayı ötekileştirilemez. Hiç kimse etnik kimliğinden, meşrebinden, fikrinden, hele hele dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa maruz bırakılamaz. Hiç kimse bedensel engeli dolayısıyla sosyal hayatın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız. Başkaları görmezden gelse de biz engellilerimizi ihmal edemeyiz. Bilhassa da engelli vatandaşlarımızın cehalet, bilgisizlik, imkânsızlık gibi sebeplerle 2 duvar arasına hapsedilmesine tahammül gösteremeyiz. Vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. İnsanlarımızın tamamının imkânlardan ve fırsatlardan eşit derecede faydalanmasını sağlamak da bizlerin temel görevidir. Bu hassasiyetle 85 milyonun tüm fertler gibi engelli kardeşlerimizin de hiçbir sorun, sıkıntı yaşamadan eşit bireyler olarak hayata katılımlarına büyük önem veriyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaklaşa düzenlediği bu anlamlı program, engelli kardeşlerimizin önündeki maniaları temizleme irademizin özellikle en güzel örneklerinden birini oluşturuyor.

Spor aşkı engel tanımaz, diyerek Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı 81 ilde 500 özel eğitim okuluna farklı engel gruplarına özellikle kullanımına sunmak üzere üretilmiş 27 bin 259 adet spor malzemesi yola çıkıyor. Bugün içerisinde spor malzemelerinin olduğu bu tırları inşallah hep beraber buradan ülkemizin dört bir köşesine uğurlayacağız. Böylece Hakkari’den Edirne’ye, Artvin’den Hatay’a 81 vilayetimizdeki binlerce engelli öğrencimizi spor yapma imkanına kavuşturacağız.

Spor Aşkı Engel Tanımaz Projesi’yle, ayrıca eğitimde fırsat eşitliğini her alanda tesis etme hedefimize de bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Engelli kardeşlerimizin de bu imkânları en iyi şekilde değerlendirerek spor başta olmak üzere hayatın her alanında bizleri gururlandıracak başarılara imza atacaklarına inanıyorum. Bunu Tokyo’da gördük, inşallah şimdi Paris’te de göreceğiz.

Şimdi ben buradan sporcularıma seslensem, Paris’e bu noktada hazır mıyız? Ama bu ses beklediğim cevap değil. Hazır mıyız? Böyle olacak böyle olacak. Ve inşallah Tokyo’dan sonra Paris’ten bambaşka dolu dolu zaferlerle döneceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Spor, insan ve toplum salığı kadar özellikle engelli vatandaşlarımızın hayata aktif katılımlarını sağlayan çok önemli bir faaliyet alanıdır. Bilimsel çalışmalar sporun engelli bireyler üzerinde fiziki ve psikolojik bakımdan olumlu etkilerinin olduğunu ispat ediyor. Ancak, Türkiye’de çok uzun yıllar engelli kardeşlerimiz ya ihmal edilmiş, ya da ön yargıların kalıplaşmış düşüncelerin kurbanı olmuşlardır. Engellilerimize gerekli imkânlar sunulmadığı gibi, sürekli yapamazsınız, başaramazsınız denilerek özgüvenleri törpülenmiştir.

2002 yılında ülkeyi yönetme görevini üstlendiğimizde diğer pek çok alanda olduğu gibi engellilerimizle ilgili de çok ciddi sıkıntılar vardı. Engelli kardeşlerimizin sorumluluğu çok büyük ölçüde ailelerin uhdesine bırakılmış bir durumdaydı. Engelli vatandaşlarımızın hayata katılmalarını teşvik edecek bütüncül bir şekilde engellilerimizin meselelerini ele alacak, sorunlarına çözüm üretecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Son 20 yılda attığımız adımlarla ülkemize ve milletimize yakışmayan bu tabloyu biz kökten değiştirdik. Bunu kökten değiştirerek, engellilerimizin sorunlarını çözmek, ailelerin sıkıntısını hafifletmek, engelli kardeşlerimizin de bu ülkenin eşit vatandaşı olduklarını hissettirmek adına gerçekten çok güzel işler gerçekleştirdik. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu’yla eğitimden bakıma, istidamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar attık.

Bununla kalmadık, 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle daha da ileriye giderek, engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. Tabii daha da önemlisi, engelli kardeşlerimizin bakım evlerine veya benzeri yerlere kapatılmaya gerek kalmadan kendi aileleri yanında ihtiyaç duydukları hizmetleri alabilmelerini temin ettik. Evde bakım desteği, evde bakım yardımı, gündüz yaşam merkezleri, umut evleri gibi özgün uygulamaları biz hayata geçirdik. Ulaşım araçlarından binalara kadar, pek çok yerde erişilebilirliği kolaylaştıracak düzenlemeler yaptık. Aynı şekilde okullarda kaynaştırma eğitimi uygulamasını yaygınlaştırarak toplumumuzda empatinin ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağladık.

Sağlık problemi nedeniyle okula gidemeyen çocuklarımız için evleri, hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. Ülke genelinde toplam 453 bin özel eğitim ihtiyacı olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. Özel eğitim sınıflarında öğrenim gören engelli sayısı da 77 bin 600’e çıktı. Engelli evlatlarımızdan 993’üne hastane sınıflarında, 10 bin 552’ne de evde eğitim imkânı sağlıyoruz. Özel öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bir diğer çalışma destek, eğitim odalarının sayısının artırmak ve içeriğini zenginleştirmektir. Bir süre öncesine kadar 79 adet olan destek eğitim odalarının sayısı 2022 yılı itibariyle 638’e ulaştı. 81 ilde 10 bin destek eğitim odası yapımı için çalışmalarımız sürüyor. Biz sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız.

Üniversitelerimizin tamamında engelli öğrenci koordinasyon merkezleri kurduk. Bunların dışında spordan iş dünyasına, kamuda istihdamdan siyasete kadar her alanda engelli kardeşlerimize daha önce eşi benzeri görülmemiş imkânlar sunduk. Atılan tüm bu adımlar sayesinde engelli kardeşlerimizin özgüveni yükseldi, topluma ve devlete olan güvenleri arttı. Bugün hamdolsun hayatın hiçbir alanında engellilerimiz yok sayılmıyor, görmezden gelinmiyor. Bilakis el üstünde tutuluyor. Uzun yıllar dışlanan engelli kardeşlerimiz sporda sanatta, akademide, siyasette artık göğüslerini gere gere ben de varım diyor.

Değerli Kardeşlerim,

Engellilerimizin desteklenip, kendilerine gerekli imkânlar sunulduğunda neleri başarabildiklerini en net biçimde spor alanında görüyoruz. Daha önce sporun birçok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun her alanında adeta destan yazıyorlar. Rakamlar sporda ülkemizin nereden nereye geldiğini ortaya koymaktadır. Türkiye 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’na sadece bir sporcu ile katılmış ve hiçbir madalya kazanamamıştır. 20 sene sonra 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na 87 sporcu ile katıldık ve 2’si altın, 4’ü gümüş, 9’u bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalya ile ülkemize döndük.

Tokyo 2020 13 branş ve 87 sporcu ile Paralimpik Oyunları tarihimizin en fazla sayıda branş ve sporcu ile katılım sağladığımız organizasyon oldu. Sporcularımız dünya, Avrupa ve diğer uluslararası şampiyonalarda birçok madalya kazanarak, milletimize büyük gurur yaşattılar. Hiç şüphesiz bu tarihi başarıda devletimizin altyapı yatırımları yanında federasyonlara ve kulüplere verdiği desteklerinden önemli payı vardır. Engelliler spor federasyonlarına verilen bütçeleri her yıl artırdık. Sadece bu yıl 4 engelli spor federasyonumuza yaklaşık 70 milyon lira kaynak tahsis ettik.

Engelli spor kulüplerimize yönelik desteklerde de hem sayı hem de miktar itibarıyla ciddi iyileştirmelere gittik. Geçmişte yıllık 159 bin lirayı ancak bulan yardımların miktarı 2021 senesinde 1101 spor kulübüne 6,5 milyon lira seviyesine çıktı. Tüm bu destek ve teşviklerin meyvesini sadece madalya sayısında değil, aynı zamanda sporcu sayısında da toplamayı başardık. Engelli sporcu sayısı 2002 yılında 2 bin 763 iken, 2021 yılı itibariyle bu rakam 45 bin 441’e çıktı. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı tüm spor tesislerini engelli kardeşlerimizin erişimi için yeniden düzenledik. Elbette bulunduğumuz konumu yeterli görmüyor, daha büyük başarılar için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Paris’te hem sporcu sayısı, hem de kazanılan madalya itibariyle inşallah yeni bir rekora imza atacağımıza inanıyorum. Spor aşkı engel tanımaz programını geleceğin olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlarını yetiştirme yolunda değerli bir adım olarak görüyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız ile Gençtik ve Spor Bakanlığımızın işbirliği ile gerçekleştirilecek bu çalışmanın tüm gençlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Engellilerimize verilen bu hizmetlerde emeği geçen gerek başta bakan arkadaşlarım, gerekse tüm elemanlara teşekkür ediyorum. Her biri tek başına büyük bir başarı hikayesi olan engelli sporcularımıza Rabbimden muvaffakiyetler diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun diyor, sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.