Yeni Pazar Başkonsolosluğu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

01.09.2021

Sevgili Yeni Pazarlılar,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlere Türk kardeşlerinizin, özellikle de Sancak kökenli vatandaşlarımızın selamlarını iletiyorum.

Sancak’a 2017 yılında gerçekleştirdiğim ziyaretten 4 yıl sonra Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun resmi açılışı vesilesiyle sizlere yeniden hitap etmekten bahtiyarlık duyuyorum.

Cumhurbaşkanı Vuçiç’e Başkonsolosluğumuzun açılış sürecinde verdiği destekten ötürü bir kez de sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun açılışı, Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin daha da gelişmesine katkıda bulunacaktır. Başkonsolosluğumuz yalnızca vatandaşlarımızın değil, siz Sancaklı kardeşlerimizin de hizmetinde olacaktır. Sancaklı kardeşlerimizi Türkiye’yle Sırbistan arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Aramızdaki güçlü gönül bağının ikili ilişkilerimiz üzerindeki olumlu etkilerini hep beraber birlikte müşahede ediyoruz. Başkonsolosluğumuz gerçekleştireceği faaliyetlerle bu bağın daha da pekiştirilmesini sağlayacaktır.

Sırbistan’la iş birliğimiz kazan-kazan temelinde her alanda günden güne gelişiyor. İş adamlarımız Sırbistan’ın her bölgesinde istihdam oluşturan, ülkeye katma değer sağlayan yatırımları hayata geçiriyor.  

Sancak’ın altyapısının geliştirilmesine yönelik çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Yeni Pazar-Tutin yolu inşallah önümüzdeki yıl hizmete girecek. Belgrad-Saraybosna Otoyolu ve hayata geçirilecek diğer ulaştırma projeleri de Sancak’ın bölgeyle bütünleşmesini sağlayacak.

Biz, müteşebbislerimizi Sırbistan ve Sancak bölgesinde yatırım yapmaları konusunda teşvik etmeye devam edeceğiz.

TİKA’mız da kalkınma projeleri gerçekleştiriyor. Tüm bu konularda verdiği destekten dolayı değerli dostum Sayın Vuçiç’e teşekkür ediyorum.

Değerli Sancaklı Kardeşlerim,

Sizlerin 15 Temmuz hain darbe girişiminde sergilediğiniz dayanışma aramızdaki kardeşlik hislerini bir kez daha gösterdi. 15 Temmuz gecesi bize ilk destek veren liderlerden biri de Sayın Vuçiç oldu. Değerli dostum Vuçiç’in ülkemiz için kritik bir zamanda sergilediği bu cesur duruşu asla unutamayız. El birliği içinde çalışarak FETÖ ihanet çetesini Balkanlar’dan da söküp atacağız. Balkan coğrafyasındaki Sırp, Hırvat, Boşnak, Arnavut ve diğer tüm kesimleri asırlarca birlikte yaşadığımız, gelecekte de yine her alanda iş birliği içinde olacağımız dostlarımız olarak görüyoruz.

Balkan halklarının dostluk, dayanışma ve iş birliği ruhuyla hareket ettikleri takdirde müreffeh bir geleceğin onları beklediğine inanıyoruz.

Bu düşüncelerle Başkonsolosluğumuzun ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum, kalın sağlıcakla.