Salarha Tüneli Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

04.09.2021

Aziz Milletim,

Sevgili Hemşerilerim,

Değerli Misafirler,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Rize’mizin hem şehir içi trafiğini rahatlatacak hem dağın ardı ile önü arasında ulaşımı kısa sürede temin edecek yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki Salarha Tüneli’ nin ülkemize ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum.

Doğu Karadeniz’in giderek gelişen ticareti, turizmi, sanayisiyle, üniversitemizin artan cazibesi bölgemizdeki trafiği yoğunlaştırmıştır. Ovit Tüneli’nin ardından dün hizmete açtığımız İyidere-İkizdere Yolu ile Hurmalık Tünelleri bölgenin hem Kafkasya’ya hem güneye olan trafiğini daha da arttıracaktır. İyidere Lojistik Limanı ve deniz üzerinde inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı’nın açılmasıyla bu bölgedeki insan ve yük trafiği çok daha fazlaşacaktır. Salarha Tüneli’yle işte bu trafiğin önemli bir bölümünü şehir içinden çıkartıp çevre yolu üzerinden doğrudan arka tarafa veriyoruz. Vadi ile kıyıyı birleştiren bu tünel Rize’nin 70 yıllık hayalidir. Tünel sayesinde önceden 14 kilometreyi bulan ve neredeyse yarım saat süren dağın ardı ile önü arasındaki ulaşım artık 4,5 kilometre civarına ve 5 dakikaya inecektir. Artık hemşerilerimiz bu yolda hızlı, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde seyahat edebilecek, transit yolcularımız da vakit ve yakıt kaybetmeden hedeflerine doğru ilerleyebilecektir. Bu tünelin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Bugün burada Rize’miz için büyük öneme sahip bir başka projenin de temel atma törenini yapıyoruz. Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle bu bölgede 1950’li yıllarda deniz dolgusuyla elde edilen alanları baştan sona yeniliyoruz. Genelde ticari alan olarak kullanılan bu bölge aradan geçen 70 yılın ardından artık hem yorgun hem de ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmişti. Geliştirdiğimiz projeyle bölgede bulunan 118 dükkanı, 184 ofisi ve 60 konutu yıkarak yerine Rize’mize yakışır yepyeni iş yerleri ve ticaret merkezi inşa ediyoruz. Yatırım bedeli 308 milyon lira olan bu proje kapsamında şehrimize 404 ofis, 133 iş yeri, 455 araçlık bir otopark kazandıracağız.

Projemiz tamamlandığında bölge eskiden olduğu gibi Rize’mizin gözde ticaret alanı olmayı sürdürecektir. Kentsel dönüşüm projemizin şimdiden şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

Çevre Şehircilik Bakanlığımıza, TOKİ’ye, projenin inşasını üstlenen yüklenici firmalara, Rize’ye böyle bir eser kazandıracakları için teşekkür ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Deprem, sel ve toprak kayması bulunduğu iklim ve coğrafi yapısı sebebiyle adeta ülkemizin kaderidir. Afetlerin ardından hemen enkaz kaldırma ve hasar tespiti çalışmalarını hızla tamamlıyor, vatandaşlarımızın zararlarını karşılıyor, yıkılan yerleri de süratle yeniden inşa ediyoruz. Sel ve toprak kaymasının çok yaşandığı Karadeniz Bölgemizde yakın zamanda Rize’mizde bu tür afetlerle karşılaşmıştır. Antalya ve Muğla gibi orman yangınlarının, Kastamonu ve Sinop gibi sellerin ciddi tahribata, can ve mal kaybına yol açtığı yerlerde de yaraları sarıyoruz. İnşallah yakında bu bölgelere tekrar gelip çalışmaları yerinde göreceğim.

Gençler,

Ülkemizin 81 vilayetinin her biri canımızdan bir parçadır. Açılış ve üniversite programımızı da vesile ederek bu programa Rize’den başladık. Son dönemdeki yaşanan afetleri özellikle de müteakiben Rize’mizin ilçe ve köylerindeki hasar tespit çalışmalarını da tamamlayarak hemen kolları sıvadık. Bu kapsamda 378 afet konut, 10 dükkan ve 4 çay alım evini inşa ediyoruz. Daha önceki projelerle inşa edeceğimiz konut sayısı 548’i bulmaktadır.

Karadeniz’in tamamıyla birlikte Rize’mizin en önemli sorunu olan çarpık yapılaşmanın önünü kesmek için de çok önemli adımlar attık. Deniz dolgu alanlarından başlayarak riskli alanları yıkarak yeniden inşa ediyoruz. Bugün temelini attığımız proje bunlardan sadece biridir, inşallah devamı gelecek.

Ayrıca turizm sektörü için Rize’nin cazibesini artırmak amacıyla çeşitli yatırımlar yapıyoruz. Eski sanayi alanlarını başka alanlara taşıyarak görüntü ve gürültü kirliliğine son veriyoruz. Konut ve ticari alan inşası için yer bulmanın zor olduğu Rize’de ÇAYKUR Sanayi Hal Bölgesindeki 18 hektarlık alanda 1252 konut ve 360 ticari birim inşa edecek böyle bir projeyi başlatıyoruz, yakında ihalesine çıkılacak.

Tünelin açılmasıyla birlikte artış şehrimizin büyümesi, Salarha tarafına doğru devam edebilecek. Nitekim Salarha’da inşası süren 465 konut ve 12 dükkan önümüzdeki bahar aylarında vatandaşlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz. Hemşin ve Güneysu’da da konut projelerimiz hızla ilerliyor. TOKİ’nin Türkiye genelinde yürüttüğü konut kampanyalarından Rize’mizin ilçelerine düşen paylarla ilgili çalışmalar da sürüyor. Bu konutların Rize’nin geleneksel mimarisiyle ve tabiatıyla uyumlu olmasına özellikle önem veriyoruz. TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar Rize’de 2 bin 797 konut tamamladık. Halen de 2 bin 59 konutun yapımına devam ediyoruz.

Millet Bahçeleri projemizi Rize’de üç ayrı alanda uyguluyoruz. Rize Merkez’e ise 392 bin metrekarelik, Güneysu’ya 42 bin metrekarelik, İyidere’ye 15 bin metrekarelik millet bahçeleri kazandırıyoruz. Şehrimizin en önemli sembollerinden olan Ayder Yaylası’nda yenileme ve koruma projesi uyguluyoruz. Yaylanın 21 bin 614 metrekarelik alanı kesin korunacak hassas bölge olarak tescillendi.

Ayder’in atık su, yağmur suyu, elektrik hatları, aydınlatma sistemleri ve tüm yolları yenileniyor, bunların önemli bir kısmı tamamlandı. Atalarımız, dedelerimiz, babalarımız bize cennet gibi bir Rize bıraktı. Biz de evlatlarımıza, torunlarımıza, sonraki nesillere çok daha güzel, çok daha estetik, çok daha hayat kalitesi yüksek bir Rize bırakmakta kararlıyız.

Kardeşlerim,

Sevgili gençler,

Çağın ihtiyaçları, insanımızın talepleri ve tabiatın güzellikleri arasındaki dengeyi en hassas şekilde kurarak inşallah bunu başaracağız. Küresel iklim değişikliği Karadeniz Bölgesi gibi yerlerin önemini daha da artırıyor. Bunun için hem toprağımıza hem yeşilimize hem suyumuza hem denizimize ve hem de insanımıza sahip çıkacağız. Geçmişte şahit olduğumuz rant hırsına, cehalete, bencilliğe dayalı hoyratlıkların buralarda tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Unutmayınız, başka Rize yok, başka Karadeniz yok, başka Türkiye de yok. Bunun için elimizdeki güzelliklerin, imkanların, potansiyellerin kıymetini çok iyi bilmek mecburiyetindeyiz. Rize’nin bir evladı olarak sahip bulunduğum imkânları bunun için sonuna kadar kullanmayı hem ülkeme hem milletime hem insanlığa karşı boynumun borcu görüyorum. İnşallah sizlerle ve tüm milletimizle birlikte geçtiğimiz 19 yılda olduğu gibi 2023’e kadar geçecek süreçte ve sonrasında da eser ve hizmet siyasetiyle hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeyi sürdüreceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Türkiye'de bir kesim var. Ağızlarını her açtıklarında 19 yılda siz ne yaptınız ki diye soruyor. Bu soruyu kimlerin sorduğunu biliyorsunuz değil mi? Böyle bir soruyu ancak ne kendisi, ne anne babası, ne de evlatları bu ülkede yaşamamış olan birisi sorabilir. Çünkü Türkiye'nin son 19 yılda nereden nereye geldiğinin şahidi bizatihi bu milletin ta kendisidir.

Şu Karadeniz’de Samsun’dan Artvin’e kadar, hatta gümrük kapısına kadar neler yaptığımızı hepimiz biliyoruz değil mi? Hepsini koy bir kenara, Rize’ye neler yaptığımızı biliyoruz değil mi? İşte bak bugün de yine ne yapıyoruz? Bir taraftan dün işte Hurmalık’ta ki o tünellerin açılışını yaptık, bugün de Salarha Tüneli’nin elhamdülillah açılışını yapıyoruz. Ya var mıydı bizim böyle tünellerimiz? Viyadüklerimiz var mıydı? Ee buyurun şimdi bunları açıyoruz.

Onun için ben bu Bay Kemal'e ve CHP'nin tabanına sesleniyorum, gelin de Rize'yi görün. Dikili bir ağacınız yok ağacınız. Yaşı 30-35'in altında olanlar belki eski Türkiye'yi tam olarak hatırlamayabilir, ama en azından büyüklerinden dinlemiştir. Bu ülkeye 19 yılda ne yaptınız diyenlerin içlerindeki fitneyi, fesadı, kötü niyeti elbette biliyoruz. Yine de ola ki tereddüde düşenler çıkabilir diye ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin şöyle birkaç dakikalık özetini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eğitimde, derslik sayımızı 343 binden aldık, 601 binin üzerine çıkardık. Son atamalarla birlikte biliyorsunuz dün İstanbul'da 20 bin öğretmenin atamasını yaptık. Ve 713 bin yeni öğretmenimizi göreve başlattık.

Üniversite sayımızı 76’dan 207’ye. Personel sayımızı 70 binden 181 bine. Ve üniversite öğrencisi sayımızı 1,5 milyondan 8 milyona yükselttik.

Sağlıkta, hastane yatak sayımızı 164 binden 255 binin üzerine. Nitelikli yatak sayımızı 19 binden 164 bine çıkardık. Hizmete aldığımız 17 şehir hastanesiyle sağlıktaki hizmet kalitesini artırdık.

Gençlik ve sporda, gençlik merkezi sayımızı 9’dan 376’ya. Spor tesis sayımızı 1575’den 3915’e çıkardık. Yükseköğrenim yurtlarındaki yatak kapasitemizi 182 binden 717 bine. Burs ve kredi tutarını lisans öğrencileri için aylık 45 liradan, 650 liraya. Yüksek lisans öğrencileri için 90 liradan, 1300 liraya. Doktora öğrencileri için ise 135 liradan aldık, 1950 lira biz yükselttik biz.

Son 19 yılda 431 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptık.

Adalette 9349 olan hakim-savcı sayısı 21904’ü buldu. Mahkeme sayısı adli yargıda yüzde 84 ve idari yargıda yüzde 38 arttı.

İçişlerinde, mülki idare teşkilatımızı, belediyelerimizi ve muhtarlıklarımızı güçlendirdik. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarını İçişleri bağlayarak iç güvenlikte bütünlüğü ve koordinasyonu sağladık.

Milli savunmada, sınır güvenliğimizi Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı ve Pençe Harekâtlarıyla tahkim ederek güneyimizi kuşatmayı hedefleyen terör koridorunu yıktık attık.

Ulaştırmada, 6101 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol mesafemizi dikkat edin, 28 bin 284 kilometreye, 1714 kilometreden devraldığımız otoyol uzunluğumuzu 3 bin 532 kilometreye çıkardık. Kara yolu tünel sayımızı 83'ten 447 adede. Kara yolu tünel uzunluğumuz 50 kilometreden, 617 kilometreye. Köprü ve viyadük uzunluğumuz 311 kilometreden 710 kilometreye ulaştı.

Demir yollarında toplam 1213 kilometre uzunluğunda hızlı tren ağı inşa ettik. 11 bin 590 kilometre uzunluğundaki mevcut demir yollarımızı neredeyse tümüyle yeniledik.

Hava yollarında 26 hava yolundan aldık, şu anda hava yolu sayımız ne oldu biliyor musunuz? 56. Şimdi Rize’nin Artvin’le birlikte havalimanını da yapıyor muyuz? İnşallah fevkalade bir durum yok, yılsonuna kadar havalimanımız da bitecek.

Denizcilikte tersane sayımız 34'den 84'e. Yat bağlama kapasitemiz 8 bin 500’den, 18 bin 545’e çıktı.

İletişim teknolojilerinde, 2002 yılında sadece 3 bin olan geniş bant abone sayısı bugün 84 milyona. Elektronik Devlet kullanıcı sayısı ise 56 milyona ulaştı.

Çevre ve şehircilikte 79 ilde 61 milyon metrekarelik alanda 369 adet millet bahçesi projesini hayata geçirmek için kolları sıvadık.

TOKİ eliyle ülkemizi toplam 1 milyon 100 bin konut ürettik ve 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık.

Tarımda 2002 yılında 37 milyar lirayı bile bulmayan tarımsal gayri safi yurt içi hasılamız geçtiğimiz yıl 333 milyar lirayı geçti. Son 19 yılda çiftçilerimize toplam 165 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Orman varlığımızı 2002 yılındaki 21 milyon hektar seviyesinden aldık, 23 milyon hektara çıkardık.

Dışişlerinde, 2002 yılında 163 olan dış temsilcilik sayımızı 252’ye ulaştırarak Türkiye’yi dünyanın en büyük beşinci temsil ağına sahip ülkesi haline getirdik.

Savunma sanayinde, 2002 yılında sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 750’yi geçti.

Sanayide, organize sanayi bölgesi sayısını 192’den 325’e çıkardık. 22 endüstri bölgesi, 79 teknopark kurduk.

Enerjide toplam kurulu gücümüzü 31846 megavattan, 98162 megavata yükselttik.

Karadeniz’de Tuna-1 Kuyusunda 405 milyar metreküp, Amasra-1 Kuyusunda 135 milyar metreküp olmak üzere toplam 540 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettik.

Kültür ve turizmde, dünya mirası listesinde olan varlık ve alanlarımızın sayısı 9’dan 19’a. Kültür merkezi sayımızı 42’den 120’ye çıkardık.

Vakıflar Genel Müdürlüğümüz vasıtasıyla restore edilen eser sayımız 46’dan dikkat edin, 5548’e yükseldi.

Sizlerin de şahit olduğu gibi ne kadar özetlemeye çalışırsak çalışalım son 19 yılda ülkemize anlatması saatlerce, günlere sığmayacak eser ve hizmetler kazandırdık.

Eskilerin dediği gibi insan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri. Biz hep eserlerimizle konuştuk, inşallah da hep eserlerimizle anılacağız.

Önümüzdeki dönemde çok daha fazla eseri milletimizin hizmetine sunmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ve Cumhur İttifakı olarak Allah’ın izniyle birlik, beraberlik içerisinde 2023 seçimlerine hazırlanıyor muyuz? Bir ve beraber miyiz? Bölünmeye asla fırsat vermeyeceğiz.

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Unutmayın, daha gür seda ile;

Tek millet… Tek bayrak… Tek devlet… Tek vatan, hep birlikte Türkiye.

Kardeşlerim, ardı ardına yaşanan nice siyasi, sosyal, ekonomik saldırı dalgasının ardından salgın ve tabii afetlerle adeta büyük imtihanlar geçirdik. Bunca musibetin teki bile başka bir ülkede yaşansa veya geçmişte bizim başımıza gelseydi emin olun ortaya çıkacak krizin altından bunlar kalkamazdı, ama Allah’ın lütfuyla biz kalktık. Şimdi bütün bu felaketleri bir an önce inşallah temizleyerek yolumuza devam edeceğiz.

Sanayide, organize sanayi bölgesi sayısını 192’den 325’e çıkardık. 22 endüstri bölgesi, 79 teknopark kurduk.

Enerjide toplam kurulu gücümüzü 31 bin 846 megavattan, 98 bin 162 megavata yükselttik.

Kardeşlerim,

Bu millet unutmayın büyük bir millet. Rize’nin uşakları Allah’ın izniyle bu muhaliflere, bu Ana Muhalefete, bu terör örgütünün atıklarına pabucu bırakmaz. Öyle mi?

Hamdolsun girdiğimiz her mücadeleyi kazandık, bundan sonrasını da kazanacağız.

Ben bu duygular içerisinde sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.