Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

04.09.2021

Saygıdeğer Hocalarım,

Sevgili Hemşerilerim,

Üniversitemizin Değerli Öğrencileri,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. İki gündür Rize’mizde dolu dolu programlarla hem hemşerilerimizle hasret gidiyor hem de şehrimize kazandırdığımız yeni eserlerin sevincini yaşamanın bahtiyarlığı içerisindeyiz.

Dün İyidere-İkizdere Yolu ve Tünellerinin açılışını yaptık. Bugün Salarha Tüneli’nin açılışı ile Merkez Çarşı Mahallesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin temel atma törenindeydik. Burada da Üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi Binası’nın Açılış Töreni vesilesiyle sizlerle beraberiz.

Yeni binanın açılışını yaptığımız Diş Hekimliği Fakültesi 2013 yılından beri faaliyettedir. Halen 81 öğretim kadrosuyla eğitim ve diş hastalıkları tedavisi hizmetlerini yürüten fakültemiz yeni öğrencileriyle birlikte 452 mevcuda ulaşmıştır. Fakültemizin yeni hizmet binası sayesinde hem buradaki eğitim öğretim hem de vatandaşlarımıza verilen diş sağlığı ve tedavisi hizmetlerinin kalitesi nitelik ve nicelik olarak bir hayli yükselecektir.

Öncelikle Diş Hekimliği Fakültemizin Üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu fakültenin Rize’mize kazandırılmasında emeği geçen, katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Biraz sonra üniversitemizin Kurucular Kuruluyla da bir araya gelerek tamamlanan çalışmaları ve bundan sonra yapılacak işleri istişare edeceğiz.

Rize’nin her meselesini kendi meselemiz olarak görüyoruz. Şehrimizde geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketlerinde ortaya çıkan zararların telafisi için de hamdolsun tüm kurumlarımız, hayırseverlerimiz hep birlikte seferber oldular ve süratle de bu felaketin enkazını ortadan kaldırmayı başardık. Yıkılan evlerin yerlerine yapılacak 378 konut, 10 dükkan ve 4 çay alım merkeziyle ilgili çalışmalar hızla sürüyor. Hemşerilerimizin heyecanla beklediğini bildiğimiz Rize-Artvin Havalimanı’nın alt yapı inşaatları neredeyse tamamen bitmiş durumda. Terminal binası, teknik blok, güç merkezleri, yönetim binaları gibi üst yapı inşaatlarında da önemli bir mesafe kat edilmiştir. Amacımız yılsonuna kadar havalimanımızı tamamlayarak devreye almaktır. Bu havalimanı şehrin diğer dinamikleri yanında, üniversitemizin gelişmesine de önemli katkı sağlayacaktır. Zira havalimanından artık üniversitemiz azami yarım saate çıkıyor. Tabi böyle olunca öğrencilerin burayı tercih etmesi çok daha fazla olacaktır.

Ülkemizin diğer şehirlerinden ve yurt dışından üniversitemize gelecek öğretim üyesi, araştırmacı, öğrenci gibi misafirlerimiz açısından Rize’nin cazibesi de artacaktır. Esasen yaklaşık 15 yıl önce kurulan üniversitemizin bugün geldiği yer zaten iftihar vericidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 15 fakültesi, 3 yüksekokulu, 6 meslek yüksekokulu, enstitü, 17 uygulama ve araştırma merkezi, bünyesinde görev yapar 1231 akademik personeli, 600’ü 51 farklı ülkeden olmak üzere toplam 18 bin 500 öğrencisiyle her geçen yıl artıyor, gelişiyor.

Üniversitemiz bugün 2000 yılından sonra kurulan 128 üniversite arasında 12’nci sırada yer almaktadır, bu ciddi bir başarıdır. Uluslararası alanda da 1500 üniversiteyi kapsayan 2021 listesinde ülkemizi temsil eden 43 yükseköğretim kurumundan biridir.

TÜBİTAK ve TÜBA programlarında üst sıralarında yer alan üniversitemizi inşallah daha iyi yerlerde göreceğiz. Bilimin, araştırmanın, geliştirmenin, yenilikçiliğin kök salmadığı bir şehrin diğer alanlarda hedeflerine ulaşması mümkün değildir.

Rize artık dereleri, yaylaları, çayı, balığı ve diğer güzellikleri yanında inşallah üniversitesiyle de önemli bir marka haline gelecektir, bunu siz başaracaksınız, hocalarımız başaracak. Hep beraber hocalarıyla, öğrencileriyle inşallah Rize’den çok çok farklı bir başarı sesi çıkacak.

Hayranlık verici başarılara imza atan Rizelilerin üniversitemizi de zirveye taşıyacaklarına ben inanıyorum, her halde Dekanımız da inanıyordur değil mi? Diş Fakültesi sizin elinizde inşallah. Evet Rektörümüz de tüm diğer fakültelerle birlikte bu başarıya imzayı koyacaklar. Bunun için tüm hemşerilerimden üniversitemize sahip çıkmalarını bekliyorum. Tüm hayırseverlerimizden sahip çıkmalarını bekliyorum. Bir kısım hayırseverlerimiz bu felakette sağ olsun ellerini taşın altına koydular ve bir an önce de bu felaketin enkazını ortadan kaldırmayı sağladılar.

Bu duygularla bir kez daha fakülte binamızın hayırlı olmasını diliyor, şöyle bakıyorum yerel mimari burada ses veriyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum, hocalarımıza ve öğrencilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyor.

Kalın sağlıcakla.